| Scotianca a întrebat:

De ce sunt oameni pe acest site care nu au citit Biblia in viata lor si habar nu au cu ce se mananca dar se ofera sa dea ''sfaturi'' altor oameni care probabil sunt crestini incepatori sau doresc sa se apropie de Dumnezeu? Oare nu constientizeaza ca, conform religiei crestine trimit acei oameni in iad cu raspunsurile lor eronate?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Da teoretic când te naști nu știi nimic, să mergi, să vorbești, etc, dar în timp înveți lucruri.Gen dacă te lovește cineva și vezi că te doare, imediat înveți că loviturile sunt ceva rău.Dar sigur, oamenii pot gândi diferit și avea alte viziuni asupra binelui.Eu din diverse motive, consider că de exemplu violul, crimele, discriminarea pe criterii de gen, religie, orientare sexuală, rasă sunt lucruri rele.Atât mă duce pe mine capul, alții le consideră bune, motiv pentru care le și fac.

46 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cum zicea un profesor universitar de Biblie, mii de oameni au fost condamnati la moarte pentru ca au citit Biblia si intrerpretat-o altfel decat voia clerul.

Interpretarea Bibliei este una dintre cele mai spinoase probleme din lumea occidentala.

| mODIN a răspuns:

"conform religiei crestine trimit acei oameni in iad"

Tu crezi ca cineva care incearca sa invete sa fie un om mai bun, dar care primeste un sfat usor eronat de la altcineva, si il urmeaza avand intentii morale va ajunge in iad? Crezi ca Dumnezeu e atotstiutor dar nu e in stare sa inteleaga ca lucrurile depind de context?

| EestiSodalane a răspuns (pentru mODIN):

Fata asta are o viziune extrem de dubioasă și anxioasă a religiei Creștine. Ea crede că dacă nu esti din care afara de înspaimantat nu intelegi Biblia, deși Hristos ne spune sa nu fim ingrijorati si ca tot ce nu e pace vine de la cel rau.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Hristos mai spune sa nu te uiti cu pofta(sexuala) dupa o femeie care nu e sotia ta ca risti sa ajungi in iad. Ceva ce poate pentru majoritatea oamenilor pare ''normal''

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Poate să pară normal, nu inseamna ca nu este. De ce ocolesti subiectul? Nu e normal sa tratezi Creștinismul cu anxietate cu care îl tratezi tu. Daca esti ingrijorat in calitate de Crestin n-ai inteles nimic din Evanghelie si nu ai credinta in Dumnezeu.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Spunele asta fostilor Crestini adevarati care au plecat ca sau saturat de frica si de suprimarea autonomiei. La Crestini Ortodoxi exista libertate pe deplina sa faci orice iti doresti stii de ce? pentru ca practicati o religie moarta si idolatera si am aratat asta in acel video postat. Nu ma crezi? Deschide singur Biblia care o ai acasa si citeste-o toata si dupa testeaza cu acea Biblie ce face Biserica ta vs ce a zis de fapt Dumnezeu sa faceti. Vei fi surprins ''placut'' voi av inchinati si la morti si la Maria nu doar la Dumnezeu ceea ce este din nou o ofensa foarte nasoala pentru Dumnezeul vostru ca el a zis sa nu aveti alti zei si ca nu aveti voie sa va inchinati la chipuri cioplite, sau la creatie gen ingeri sau Maria. Doar la el. De aceea nu exista absolut nici un miracol in bisericile voastre.
Poate ti-ar place sa arunci o privire si pe aici daca ai ganduri sa te justifici ca icoanele fac minuni :)
https://www.tiktok.com/@daniel.staicu/video/7231634769933618459

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Nu inteleg de ce ii numesti "crestini adevarati" pe cei care au parasit crestinismul din frică. Frica e anti-crestina. Frica e rodul diavolului. Un crestin adevarat nu are frica. Hristos a zis ca frica e rodul lipsei de credinta.

Si n-am zis ca la ortodocsi ai "libertatea sa faci orice". De ce minți? Nu ți-e rușine sa-mi bagi cuvinte in gura pe care nu le-am zis? Am zis că Dumnezeu iti da libertatea de patimi și pacate pentru ca singura sclavie e sclavia in patimi si singura libertate adevarata e cea in Hristos.

Cand faci ce vrei nu esti liber ci esti sclavul diavolului.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Pentru ca nu intelegi Biblia sau nu ai citit-o ori ai citit-o dar nu ai inteles ce ai de facut sau care e rolul tau in lumea asta. Oamenii care vin in lumea asta asa cum am mai zis comform Bibliei nu vin ca la statiune, vin cu o misiune, sal serveasca pe Dumnezeu si sa salveze suflete de la iad...Intalnesc des oameni care spun ca sunt Crestini, oameni care poarta cruci dar cand incepi sa le adresezi intrebari si sa-i testezi cu Biblia, nici unul nu este cu adevarat Crestin...Nu face absolut nimic pentru a salva oamenii de la iad care sunt nesalvati. Nu stiu de ce crezi ca sunt protestanta, nu stiu foarte multe despre aceasta denominatie, de exemplu pun pariu ca nu suporti Martorii lui Iehova cel putin aici deunde sunt eu au o reputatie naspa DAR Biblic vorbind faptul ca te opreste pe strada si iti vorbeste de Dumnezeu si de iad e practic ce ar trebui sa faca toti oamenii care se autentifica fiind Crestini. Si iti garantez ca cand devii cu adevarat Crestin si chiar faci ce scrie in Biblie vei observa ca lumea te va ura, vei fi persecutat, chiar si atacat sau omorat pentru credinta ta ca apostolii lui Iisus. Dar in prezent, nu mi-ai dovedit ca esti Crestin. Faptul ca nu faci nimic sa zdruncini regatul satanei, nu exista persecutie, te intelegi bine cu toata lumea arata ca nu esti Crestin decat cu vorba. si in America sunt multi astfel de oameni care spun cas crestini, poarta cruci, merg la biserica, poate chiar sunt si politicosi dar atata timp cat nu practica ce a predicat Iisus e 0. Un exemplu de Crestin fals este Becalii, il profeseaza pe Hristos dar face reclama la chipuri cioplite si de aceea o duce bine si are bani. Diavolu nu ataca oameni care nu reprezinta o amenintare pentru regatul sau.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Unde scrie in Biblie sa fii anxios?

De ce ignori versetele din Biblie care iti spun sa nu fii anxios?

Daca nu poti sa-mi raspunzi la intrebarile astea ar trebui sa-ti pui intrebari.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Acolo unde scrie de iad si flacari. Se pare ca nu ai inteles absolut nimic din ce inseamna sa fii Crestin.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Bun, scrie de iad si flacari dar unde scrie sa fii anxios? Si de ce imi ignori a doua intrebare? Cum poti sa zici ca intelegi Biblia daca nu intelegi versetele in care Hristos ne zice ca ingrijorarea e lipsa de credinta? Partea aia din Biblie ai ratat-o cand ai studiat-o asa temeinic?

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Si daca Biblia imi zice mie sa nu fiu anxioasa dar eu totusi sunt? Cu ce ma ajuta pe mine ca ''asa zice Biblia'' da am studiat-o cat sa nu ma las pacalita de denominatii false. De ce trebuie sa am incredere in Hristos daca sunt atatea contraziceri in Biblie? De ce sa imi pun baza intr-un zeu care nu il cunosc? Deunde stiu eu ca el este cel adevarat? In VT in original mai este mentionat si Adonai, El Shaddai, Elohim, ce dovada am eu ca Iisus e chiar Dumnezeu? Cu restul ce facem? De aceea prefer sa nu mai cred nimic decat sa aflu ca am servit un zeu nepotrivit.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Oricum servesti unui zeu. Sunt zei in lumea asta carora le servesti si fara sa fii constienta. Si acei zei te urasc si vor sa suferi. Pe Iisus Hristos il poti cunoaste citind Evanghelia si traind poruncile Sale. E adevarat ca nu-L cunosti, dar il poti cunoaste. Nu te opreste numeni. Nu e nevoie decat sa citesti Evanghelia ca sa realizezi ca Hristos este iubire. Ce e rău sau fals la iubire?

"Si daca Biblia imi zice mie sa nu fiu anxioasa dar eu totusi sunt?"

In sfarsit ai recunoscut! In sfarsit ai recunoscut ca Biblia ti-a zis ceva pe care tu n-ai putut sa indeplinesti. Si nu e nicio problema. Inceputul smereniei e sa ne recunoastem slabiciunile. Dar vestea bună e că Hristos iti poate vindeca si slabiciunea asta. Te poate vindeca de anxietate daca iti doresti asta. Problema e sa nu-i judeci pe altii ca sunt crestini falsi, ca nu urmeaza poruncile cand nici tu n-ai fost in stare sa urmezi poruncile. E cam ipocrit sa faci asta. În loc sa zici măcar "da, multi creștini nu reusesc sa urmeze poruncile dar nici eu n-am fost in stare"

| J0B0MAT a răspuns:

În afară de trolli, mă îndoiesc că dă cineva sfaturi eronate, chiar dacă nu au citit Biblia.Nu trebuie să citești nimic ca să sfătuiești pe cineva că e bine să nu înjure, lovească, discrimineze etc.

| Scotianca explică (pentru J0B0MAT):

Pai si pe ce baze morale stabiliti ce e bine si ce e rau daca nu cu ce scrie in Biblie? Ca teoretic omul e nascut in pacat deci nu stie ce e bine si ce e rau.

| Scotianca explică (pentru J0B0MAT):

Exact. Nu ai nevoie de carti vechi de sute de ani sa-ti zica cum sa-ti traiesti viata. Nu e nimic gresit in a fi om si a invata din greseli. Acesta nu e motiv sa fii aruncat in iad sau sa fii separat de bunatate sau de lumina.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Scotianca):

Da teoretic când te naști nu știi nimic, să mergi, să vorbești, etc, dar în timp înveți lucruri.Gen dacă te lovește cineva și vezi că te doare, imediat înveți că loviturile sunt ceva rău.Dar sigur, oamenii pot gândi diferit și avea alte viziuni asupra binelui.Eu din diverse motive, consider că de exemplu violul, crimele, discriminarea pe criterii de gen, religie, orientare sexuală, rasă sunt lucruri rele.Atât mă duce pe mine capul, alții le consideră bune, motiv pentru care le și fac.

| Seba2013 a răspuns:

Dar tu de ce esti impotriva socializarii? De ce esti totalitara si impotriva funoasterii? Iti este frica de gandirea speculativa? Lasa-ne sa ne dezvoltam spiritul critic iar atunci cand trebuie sa prácticamente ceva sa stim unde intram.

Oamenii ca tine apar atunci cand securitatea vrea sa prosteasca poporul. Arhetipul si constructul tau se vede de la posta ca ai sange de securista si apucaturi de oameni care se preocupa ca le cade mafia neagra care tine poporul in intuneric.

Sa vezi cand se lumineaza oamenii cum va cade tot teatrul de nisip jos. Ajungeti nimic si goi.

| EestiSodalane a răspuns:

Pe bune? Sunt absolut șocat! Unde sunt oamenii ăștia despre care vorbești? Să știu să-i evit!

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Nu voi da nume dar o sa mentionez ca conceptul de Karma nu este Biblic. Tine de Budism deci cand zicem cuiva'' karma o sa aiba grija chestia asta nu tine de Crestinism sau cand unii zic ca e ok sa-ti faci tatuaje cand in VT Dumnezeu interzice tatuajele.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Știu. Nici eu nu sunt de acord cu acest concept de karma care vine din alte religii pagane sau cu tatuaje. Normal că lucrurile astea nu-s Biblice sau Creștine. Dar ce mă macină pe mine e de ce tu în calitate de agnostică esti asa îngrijorată de cum isi practica crestinii religia? E un pic cam ciudat

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Pentru ca sunt satula de minciuna si ipocrizie...

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Imi pare rau sa fiu eu cel care iti da vestea proastă, dar omul este o creatură plină de minciună și ipocrizie deci daca te-ai saturat de asa ceva ori iti faci iesirea din viata asta ori te muti in pustietate. Nici macar nu mai legatura cu religia treaba asta. Fie ca esti religios sau ateu, daca esti om in mod necesar vei fi mincinos si ipocrit. E imposibil sa scapi de asta. Invata sa accepti neajunsurile umane sau continua sa fii nefericită în veci pururi.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Prefer sa demasc ipocrizia din religia Crestina. Nu am de ce sa-mi fac iesirea ca am multe de facut big grin

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

De ce un non-creștin e atat de interesat de religia crestina? Ce ai tu de castigat daca crestinii nu mai sunt ipocriti?

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Nu am nimic de castigat, doar ca sunt satula de oameni prefacuti. Vad zilnic la poarta cimitirului oameni care cersesc mancare si asa zisii ''Crestini'' pupatori de icoane trec pe langa ei, popi cu mertane si jegurile de la primarie care nu stie ce reguli sa mai dea sa indeparteze omu sarac de singura bucata de paine care o poate obtine gratis. Pur si simplu imi e scarba de atata nesimtire.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Pai daca iti e mila de saraci de ce nu îi ajuti tu? Iar daca îi ajuti de ce te enerveaza oamenii care nu-i ajuta? Dacă vezi un sarac miluieste-l iar daca-l miluiesti ce rost mai are sa te uiti cu dispret la cei care nu-s asa buni si virtuosi ca tine?

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Deunde stii ca nu o fac? O fac in limita la cat imi permit in schimb cand vad popi cu masini mertane ma apuca nervii.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Păi daca tu iti faci datoria de ce te apuca nervii? Saracii trebuie sa fie miluiti, nu? Daca tu îi miluiesti treaba e facută, rezolvata. Alti oameni nu mai trebuie sa rezolve ceva ce ai rezolvat tu.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Observ ca nu ai absolut nimic de argumentat in legatura cu coruptia preotilor si preferi sa te focusezi doar pe mine.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Sunt perfect conștient că există preoți extrem de adânciți în păcate. Nu mă uit cu superioritate la ei. Nu îi judec. Mă doare inima să văd că acești preoți au căzut din starea de har în care ar fi trebuit să fie orice creștin și mă rog lui Dumnezeu să se milostivească de ei și mă rog Lui să-i văd pe toți acești preoți întorși în brațele mântuitorului Lor. Și în loc să te uiți cu superioritate și cu mândrie la ei de ce nu ai dragoste față de ei? Dacă Dumnezeu te-ar întreba în momentul ăsta ce să facă cu acei preoți ce i-ai zice, să-i arunce în iad pe veci? Sau ai cădea la picioarele Mântuitorului plângând să-i ierte? Ce a zis Sf. Pavel legat de connationalii sai necredinciosi? A zis ca si-ar da si propria mantuire pentru ei. Ce a zis Moise cand Dumnezeu voia sa-i nimiceasca pe evrei? "Dacă îi ucizi pe ei trebuie să mă ucizi și pe mine!". Dacă ai studiat Biblia așa de bine de ce n-ai învățat dragostea jertfelnică până acum?

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Ce as face eu daca as fi Dumnezeu cu acesti preoti? Pai uite ce as face, as da in mod egal la toata creatia trai bun ca sa nu mai existe invidie sau discriminare sau cel putin sanse financiare egale.
Nu toti avem inclinatii sa fim medici sau preoti ca sa avem bani multi. De exemplu eu am inclinatie sa fac comert online cu jucarii dar din asa ceva nu poti sa te intretii singur sau sa-ti cumperi un apartament, ti se pare corect asa ceva? De ce sa fiu fortata sa-mi aleg o alta meserie care imi displace si care as faceo doar din SILA.
Cat despre ce zice Pavel si Moise cred ca deja am specificat treaba asta intr-o discutie. Nu merg nicaieri fara persoanele care le-am cunoscut aici pe pamant. Daca ii arunca in iad acolo o sa merg si eu chit ca as fi avut sanse de rai.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Nu te-am întrebat ce ai face dacă ai fi Dumnezeu. Iar dai dovadă de analfabetism functional. Te-am întrebat ce ai face dacă Dumnezeu ti-ar sa 2 optiuni: sa-i arunci in iadul vesnic pe acei preoti sau sa te rogi plangand ca Dumnezeu sa-i ierte. Asta te-am întrebat, nu altceva.

Și n-ai inteles deloc faza cu Pavel si Moise. Nu era vorba de unde mergi sau nu mergi tu. Ti-am dat exemple de oameni care in loc sa se uite cu aroganta si superioritate la pacatosi au ales sa se roage lui Dumnezeu sa-i ierte chiar si cu pretul vietii lor. Asta e exemplul pe care am vrut ca tu sa-l iei si sa-l intelegi. Draga mea, pana nu intelegi ce inseamna dragostea adanca pentru TOT omul din lumea asta, inclusiv pentru preotul din BMW, nu vei intelege niciodata Creștinismul și nici nu-L vei cunoaste pe Dumnezeu. Vrei sa-L cunosti pe Dumnezeu? Incearca sa te rogi pentru oamenii care îi urasti. Sa fie iertati si sa aiba parte de o viata buna. Daca reusesti sa faci asta o sa ajungi foarte aproape de a-L cunoaste pe Dumnezeu.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Credeam ca crestini nu arunca cu pietre in alti oameni care au anumite defecte unde iti e empatia fata de aproape? Din nou imi comfirmi ca esti crestin doar cu gura ca si restul Ortodoxiei.
Rugaciunea nu ajuta la nimic am testat deja asta si nu da rezultate. Nu consider ca iadul ar fi o pedeapsa buna pentru nimeni. Prefer legile noastre pamantesti decat cele divine. La noi daca cineva fura dintr-un magazin poate va sta o noapte la inchisoare dar in nici un caz nu va fi batut sau torturat. Consider tortura ceva primitiv si sadic si nu are ce cauta intr-o societate moderna. Daca tu esti de acord cu astfel de metode barbare si inumane de ''pedepsit'' ai probleme serioase.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Iar n-ai inteles problema. Ideea era sa nu mai fii aroganta, sa nu te uiti cu superioritate la pacatosi ci sa-i iubesti.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

E valabil si in cazul tau. Ti-as recomanda sa-ti urmezi sfaturile pe care tu le oferi altor oameni si sa fii atent daca acel sfat este unul corect Biblic si nu mai ocolii subiectul.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Era vorba de faptul ca tu agnostica fiind esti obsedata de crestinism

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Sunteti foarte amuzanti.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Nu era o glumă. Faptul ca bagi scuzele pe care le bagi ca sa deraiezi obsesia fata de crestinism iti arata ipocrizia. Un agnostic nu are nicio treaba sa fie mai fixat pe o religie decat pe oricare alta avand in vedere ca e sceptic fata de toate.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Si tu pari la fel de obsedat de o agnostica din moment ce imi tot dai reply si negi partile urate ale Bibliei pe care ti le-am prezentat si preferi sa schimbi subiectele atata timp cat imaginea lui nu este patata. Preferi sa ignori atrocitatile comise de zeul vostru tribal si al razboaielor si al fulgerelor numit Yahweh. Adevarul e ca daca Dumnezeul vostru era unul bun, Biblia nu avea cum sa fie plina de violenta, crime, incest, si orice alte perversiuni care stii clar ca sunt rele dar vrei sa le negi. Biblia e practic un mare masacru si un mare sacrificiu de oameni.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Cand am negat eu ceva? Doar fiindca zic ca Dumnezeu este iubire nu inseamna că neg ce tu numesti "partile urate din Biblie". Nu neg absolut nimic.

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Dar esti de acord in totalitate cu ce face Dumnezeul tau inclusiv sacrificarea fecioarelor nevinovate perntru un pariu, uciderea unor copii nou nascuti nevinovati, viol, incest?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Mai bagă, mai bagă. Ai uitat de sărăcuții copilași mancati de urși sau de asa zisul sacrificiu uman din carte Ieșirii. Sau genocidul canaanitilor după exod. Hai că mai poți da exemple, să te aud laughing

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Da sau nu?

| Goodspeed89 a răspuns (pentru Scotianca):

Lasă Biblia că nu ai înțeles nimic din ea mai bine studiezi teoria pământul plat care este 100 % real omenirea asta 80 % e retarda

| Goodspeed89 a răspuns (pentru Scotianca):

Lasă Biblia că nu e pentru tine și ai un nivel scăzut de inteligenta mai bine studiezi forma pământul omenirea asta e mințită de 500 de ani de către cei care conduc lumea. Îți garantez că pământul e plat și e și scris în biblie

| Rafayel a răspuns (pentru Goodspeed89):

Ce treaba are intrebarea ei cu ce zici tu?