| Jokerashul a întrebat:

De ce mai exista atei daca Iisus Hristo a existat cu adevarat? Sau n-a existat?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Cati Iisus n-au existat? momentan e unu prin Rusia http://www.youtube.com/watch?v=W2Cv5hZfOmk spatiu, asa ca pot exista mii de astfel de persoaje, Yhwh nu exista, si daca e asa, acele personaje sunt doar cu niste piulite lipsa pe undeva.

| Jokerashul explică (pentru Mădă0611):

Prea tare comentariu laughing Cica, momentan e unu prin Rusia laughing, 10 din partea mea happy Sincer, prea tare.Am vazut si video-ul...Eu nu stiu ce sa mai cred, o parte din mine crede, o parte parca nu simte...Nu stiu cum sa zic, dar oricum prea tare faza.

| ProAdvice a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci demostreaza-mi cum de un "simplu om" cum il consideri tu poate sa profeteasca asta ""Mulţi vor veni în numele Meu, zicând că sunt Eu, şi vor amăgi pe mulţi. "?

| Mădă0611 a răspuns (pentru ProAdvice):

Aolo! Iudeii asteptau un mesia, era logic ca o sa apara multi si fiecare o sa spuna ca cei care au fost, sunt si vor fi sunt doar niste falsi, ca deh, el e cel adevarat.
Daca n-ar exista testele ADN pentru aflarea paternitatii si un om bogat ar zice ca are un fiu despre care nu stie nimic si caruia o sa-i lase tot, mai da si niste informatii despre mama, putine, cati "fii" crezi ca o sa mearga la el? Ce o sa zica fiecare? Nu cumva ca el e cel adevarat si "Mulţi vor veni în numele Meu, zicând că sunt Eu, şi vor amăgi pe mulţi."?

21 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Consensul istoricilor este ca Isus a existat in mod real, ca om in carne si oase, care manca si se caca la fel ca oricare alt om. Ideea ca Isus ar fi Dumnezeu este insa o credinta subiectiva, care nu poate fi nici dovedita, nici infirmata, ea nu este un fapt obiectiv.

| Jokerashul explică (pentru doctorandus):

Deci este fiul lui Dumnezeu sau s-a inventat ca Crestinismul sa i-a amploare?

| doctorandus a răspuns (pentru Jokerashul):

In Biblie sunt mai multi unsi si mai multi fii ai lui Dumnezeu. La evrei fiu al lui Dumnezeu insemna un rege, un profet sau un mare preot care conducea poporul la infaptuirea voii lui Dumnezeu.

| usuk a răspuns:

Exista anumite teorii care dovedesc(intr-un mod demn de luat in considerare) inexistenta lui hristos si cum ca totul ar fi fost o inventie a romanilor
argumentele aduse in acest sens sunt destul de pertinente dar chiar si asa, ele raman simple rationamente cand vine vorba de indoctrinarea nefasta a presupusului individ

| sublime89 a răspuns:

Poate ca a existat un om cu numele asta, poate ca a fost un lider religios, poate ca a avut apostoli, poate ca a fost rastignit, dar sigur nu a facut miracole sau sa invie. Si e si mai sigur ca nu fost fiul niciunui zeu.

| Lizzu a răspuns:

Probabil sa fi existat vreun barbat un pic mai inteligent si sclipitor ca toti cei din timpul lui, cu o dorinta de a face bine si de ajuta oamenii,de a sadi pace si iubire intre ei.
Probabil da, era tamplar numai ca si cei saraci pot fi invatati stii? ce daca era tamplar? si mai si predica. Isi facuse un obicei din asta.

--La ani dupa disparitia lui,oamenii nu l-au uitat si au ales sa scrie despre el si pentru generatiile viitoare doar ca au inflorit enorm povestea pentru a fi crezuta de oameni si pentru ca,crestinismul sa castige cat mai multi adepti,chiar si din generatiile viitoare,ceea ce se si intampla, nu? S-au folosit de el.

Acel barbat numit de ei Iisus, nu a fost nici un fiu al vreunui dzeu, din punctul meu de vedere.
Nu a fost nascut dintr-o virgina pentru ca traim in lumea materiala si asa ceva e imposibil aici.
Poate intr-un univers paralel dar nu aici.

A fost un simplu om si atat, un om care a schimbat ceva in timpul lui, a vrut sa schimbe ceva in bine dar nu prea a reusit...
Asta cred eu happy

| Jokerashul explică (pentru Lizzu):

Deci milioanele de familii care merg duminica noapte de Pasti la biserica, din care am facut parte si eu ani la rand, se inchina practic la nimic?

| BogdanVasc a răspuns (pentru Jokerashul):

Da.

| Lizzu a răspuns (pentru Jokerashul):

Da.
E o minciuna...
Cum poti fi atat de naiv sa crezi ca o virgina a nascut sau ca chiar a fost virgina de dinainte si ca o "fiinta" suprema din cer ar putea avea un fiu de om... (general vorbind).

Lumea ar trebui sa gandeasca un pic, sa analizeze toata treaba asta mai bine si vor vedea minciuna de mii de ani.

| Jokerashul explică (pentru BogdanVasc):

Pei nu ii cam trist? Si poate incorect si imoral?

| BogdanVasc a răspuns (pentru Jokerashul):

Este, problema este insa ca, sunt multi copii (

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca a existat si exista, dar cateodata ma indoiesc de asta...

| Jokerashul explică (pentru anonim_4396):

Asa si eu...Imi e teama sa nu cred in ceva ce nu exista dar la fel de teama imi este sa existe si eu sa nu mai fiu credincios din cauza unor mincinosi.

| dragos38 a răspuns:

Daca vrei sa tragi o concluzie citeste-l pe Flavius Josephus nascut in anul 37 deci la 7 ani dupa moartea lui Hristos. acest evreu a scris ''Istoria razboiului Iudeiilor impotriva Imperiului Roman.

| Scarbo a răspuns:

IIsus Hristos a fost un tamplar care a murit rastignit pentru ca se credea prea mandru.

| BogdanVasc a răspuns:

Intrebarea era de fapt "Iisus Hristos a existat sau nu? "?

| Oleg20 a răspuns:

Religiile false sunt influenţate de satan diavolul la fel şi ateismul, indiferent dacă Isus a existat sau nu.