| OOOLEOOO a întrebat:

De ce mitul lui Horus este acelasi ca mintul lui Iisus?

17 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Pentru ca cei mai multi nu verifica informatia sa descopere ca, de fapt, mitul este chiar asemanarea intre Horus si Iisus. Nu exista asemanari istorice reale intre cei doi.

| OOOLEOOO explică (pentru Dandanache):

Nu a fost intentia mea sa caut asta, pur si simplu am ajuns sa citesc din mare Povestea lui Horus, si mi s-a parut ca pasajele cele mai importante din viata lui Iisus se aseamana cu ale lui.
Curiozitatea m-a impins azi dimineata sa mai caut si se pare, ca se sustine ca exista mai multi Zei care au o poveste asemanatoare...

| Dandanache a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Povestea lui Horus? In ce secol i. d. Hr. a fost scrisa?

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

A fost compilata, si asta dupa Hristos...

| Dandanache a răspuns (pentru milan9):

Eu stiu asta. Voiam sa vad daca si OOOLEOOO stie asta.

| martzian a răspuns (pentru OOOLEOOO):

"am ajuns sa citesc din mare Povestea lui Horus" - Ne spui si noua unde "ai citit"? happy

| milan9 a răspuns:

Diferentele sunt CATEGORICE intre realitatea istorica a vietii Mantuitorului si mitul acelui Horus.

Totul se explica prin faptul ca "legendele" atribuite lui Horus sunt compilatii aparute tarziu dupa modelul crestin al evenimentelor legate de viata Mantuitorului Hristos.

| martzian a răspuns:

Mitul lui Horus nu are NIMIC in comun cu viata lui Isus. Am luat deja punct cu punct prostia asta si am demontat-o in trecut. Vorbim doar de rodul mintii unor naivi dezinformati (sau care s-au informat DINTR-UN FILM, apropo).

| suffarstar a răspuns:

Exista multe personaje istorice despre care legendele vorbesc ca s-au nascut dintr-o conceptie imaculata, au propavaduit anumite adevaruri iar in jurul varstei de 30 de ani au fost ucisi prin crucificare, spanzurare etc. Se pare ca cea mai veche versiune provine din Mesopotamia.

http://www.efemeride.ro/......e-pe-terra

| suffarstar a răspuns (pentru suffarstar):

Chiar si numele de Christos seama cu numele Krishna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

"Chiar si numele de Christos seama cu numele Krishna." Fain, nu stiamlaughing Numele de Cristos cu "c", vine din latina, iar versiunea din latina e preluat din grecescul "Hrise", care vine din ebraicul Mosiach (mesia) care se traduce drept eliberator, ce legatura etimologica exista cu numele Krishna?

| pufulescu a răspuns:

Pentru ca provin din aceeasi zona geografica si culturala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care rotile de Audi au aceeasi forma geometrica ca cele de Subaru.
Cei de la Audi i-au plagiat pe cei de la Subaru sau invers?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Oooleooo de unde ai tras concluzia ca exista intre mitul lui Horus si Iisus? Nu de alta, dar scrierile despre Horus care au aparut dupa Hristos, au cel mai probabil origine gnostica sau eseneana. Ideea e ca mitul lui Horus la origine il prezenta drept primul faraon al egiptului in asa--numita dinastie zero. In orice nu se vehiculeaza nici despre practica botezului care e intr-o prima fata practica eseniana, nici faptul ca a avut ucenici si a fost vazut ca conducator spiritual, desi miturile revela ca si-a ajuta mama sa-l aduca pe tatal sau Osiris la viata in dimensiunea mortiiile, fiind zeul judecatii, deci in afara de scrierile de origine gnostica unde vezi tu asemanare?

| hypothesis a răspuns:

Nu spune ca ai gasit si tu imaginea pe 9 gag?

| martzian a răspuns (pentru hypothesis):

Ba da. De acolo a luat ideea, acesta este nivelul. Oamenii de acolo se informeaza. Apropo, eu am luat prostia aia punct cu punct in urma cu putina vreme si am aratat ce nulitate propune.