| OctavianDanielMaria a întrebat:

Acum cati ani a fost marele potop?

7 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Exista evidente conform carora legenda potopului lui Noe ar fi fost insipirata de un eveniment climatic real.Acesta ar fi fost sfarsitul erei glaciare, adica cu aproximativ 12.000 ani in urma.
Desigur ca realitatea nu a inclus si o arca pe care s-ar fi salvat animalele, ci din contra, pe durata erei glaciare, culminand cu finalul acesteia, multe specii au fost extinse, inclusiv omul de Neanderthal.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

In sfarsit si o femeie realista pe TPU. Iti multumesc!

| Floridori a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

S-a demonstrat ca inainte de o era glaciara, proportiile anumitor mari, inclusiv Marea Neagra de exemplu, erau mai mici comparativ cu perioada de dinainte. Unele lacuri nu existau, acestea fiind numite ulterior "lacuri glaciare", exemple de la noi fiind Lacul Bucura, Lacul Zanoaga Mare, Lacul Mioarelor.Acestea sunt lacuri formate din ghetari topiti.
La sfarsitul unei ere glaciare, temperaturile medii incep sa creasca, cauzand modificari calotei glaciare, aceasta topindu-se.In urma acestui fenomen, se produc inundatii masive, nivelul marii ajungand sa creasca drastic.
Perioada aceasta de readaptare a temperaturilor a fost cu 7.500-15.000 de ani in urma, punctul culminant fiind acum aproximativ 12.000, cand nivelul marii a ajuns sa creasca cu pana la 100m.
Se deduce ca dupa o era glaciara, exista si inundatii masive deoarece ghetarii formati in urma miilor de ani cu temperaturi mai reci se topesc.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu iti multumesc!

| fllu07 a răspuns:

Dacă ne luam dupa relatarea biblică, potopul lui Noe a fost în urmă cu 4.391 de ani.

Răspuns utilizator avertizat