| Bibliapentrusceptici a întrebat:

De ce mor de foame copiii din Africa? Sa fie acelasi motiv ca la potop?

https://www.facebook.com/......841096609/

13 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mor din citeva motive. Unul ar fi pentru ca parintii lor sint niste lepre, scuze lenesi voiam sa zic, pentru ca ei sint de fapt niste vinatori culegatori, iar atunci cind se inmultesc prea mult, mai mult decit poate suporta natura normal ce vrei sa se intimple-mor pe capete.Cu alte cuvinte aceste populatii sint cam tot la nivelul ala primitiv de cind aparu omul pe pamintul asta. Daca ai citit sint animale,insecte, pasari care ating un anumit prag, apoi vine o seceta si aia sint, populatia se reduce la cit poate sa sustina natura, asta pentru ca ei doar consuma numai doar ce natura produce.La potop e alta poveste, aia a fost un cataclism natural, sau ma rog vorba vine, ceva inundatii ca na se mai intimpla si chestii de genul asta.Insa in nici un caz aia din africa de aia mor de potop.Mor ca nu le place munca si natura isi face treaba.

| Mădă0611 a răspuns:

Ce raspunsuri penibile, e ca si cum ai zice "copiii din Africa nu primesc cadouri de la Mos Craciun pentru ca":
1. mosu vine cu sania si la ei e desert.
2. nu ii stiu adresa.
3. nu stiu sa scrie.
4. sunt urati.

Sa luam reincarnare (in ordinea raspunsurilor).
- bun, au gresit in viata anterioara, cica ar fi la inceput, acum trebuie sa sufere, oooky, sufera 3 zile, cel mult 11, si mor, n-au apucat sa "pacatuiasca", pedeapsa si-au ispasit-o, gata, hai sa nu-i mai plangem. Daca reincarnarea ar fi adevarata si eu am de facut un lucru, de una singura, egoistii care vor sa faca fapte bune pentru ca urmatoarea lor viata sa fie buna, o sa ma ajute, deci imi fac rau, asa ca si ei si si eu o sa suferim in viata/vietile viitoare. Asta e logica unor oameni lipsiti total de logica.
- au fost atei laughing, pai in cazul asta ar trebui s-o duca bine, nimeni nu uraste oamenii si animalele mai cu patos decat teistii.
Liberul arbitru. Oky, ai dreptul sa iti pedepsesti copilul daca il iubesti. Acum prin biblie scrie ce e iubirea si cum e, "indelung rabda", hmmm, sa zicem ca a trecut acel indelung, poti pedepsi un copil ca nu isi face tema daca tu i-ai taiat mainile?
Penibil.

| Alcyon a răspuns:

1. Mor de foame, fiindca se inmultesc fara niciun discernamant. Sunt ca un fel de animalute. Nu se gandesc, daca au cu ce sa-si intretina urmasii, asa cum nici cainii nu se gandesc daca puii lor vor avea ce manca.
2. Din perspectiva budista, daca te intereseaza, aceste populatii sunt la inceputul reincarnarilor. Cu alte cuvinte sunt populatii nu prea evoluate dpdv spiritual, ce abia s-au desprins de stadiul de animalut.

| CinevaNou a răspuns (pentru Alcyon):

Vrei sa zici ca tu esti mai om decat ei?

| martzian a răspuns:

Nu ai inteles nimic din conceptul de liber arbitru, domnule drag.

Dreptul de a alege este intre "bine si rau" - laolalta cu consecintele care deriva. Mai mult, consecintele au fost comunicate. "Alege binele... ca sa traiesti".

Cat de caraghios poti sa fii ca sa spui ca (de exemplu) parintele care ii da libertate copilului sau NU are dreptul sa il pedepseasca atunci cand asta a ales sa faca ceva rau... pe motivul ca tot parintele i-a dat acest drept si nu l-a legat in casa pentru a-i controla fiecare actiune?

Ca sa raspund la intrebarea domniei tale, copiii din Africa mor pentru ca oamenii nu mai asculta de Dumnezeu:

„Dacă însă cineva are bunurile acestei lumi şi-l vede pe fratele său în nevoi, dar îşi închide inima faţă de el, atunci cum rămâne în el dragostea de Dumnezeu?! Copilaşilor, să nu iubim cu vorba, nici cu limba, ci prin faptă şi adevăr!" (1 Ioan 3:17-18, NTR)

"să-ţi împarţi pâinea cu cel flămând, să le oferi săracilor fără casă un adăpost, iar când vezi un om gol, să-l acoperi şi să nu te ascunzi de cel ce este rudă cu tine." (Isaia 58:7, NTR)

„Deschide-ţi gura pentru cel mut, pentru drepturile tuturor celor nenorociţi! Deschide-ţi gura şi judecă corect; apără drepturile celui asuprit şi nevoiaş!" (Proverbe 31:8-9, NTR)

"Cel drept cunoaşte cauza săracilor, dar cel rău nu înţelege o asemenea cunoştinţă." (Proverbe 29:7)

"Porunceşte-le bogaţilor din veacul de acum să nu se îngâmfe, să nu-şi pună nădejdea în bogăţiile nesigure, ci în Dumnezeu, Care ne oferă din belşug toate lucrurile, ca să ne bucurăm. Spune-le să facă binele, să fie bogaţi în fapte bune, să fie generoşi, gata să împartă cu alţii, adunându-şi astfel drept comoară o bună temelie pentru viitor, ca să apuce adevărata viaţă." (1 Timotei 6:17-19, NTR)

| Bibliapentrusceptici explică (pentru martzian):

Nu stiam ca un crestin stapaneste sabia liberului arbitru happy pana acum am vazut doar crestini care s-au omorat singuri cu aceasta sabie. daca tu vorbesti despre liberul arbitru al copilului nou nascut care moare dupa cateva zile de foame pentru ca mama nu are ce manca, atunci traiesti intr-un univers paralel unde zeul tau sta la un pahar de vin cu tine.

| martzian a răspuns (pentru Bibliapentrusceptici):

Poti oricand sa reciteti pe silabe daca ai o problema cu intelegerea a ceea ce am scris, dragul meu. Iar de stiut, nu stii multe. Eu vorbesc despre ceea ce eu si cu tine facem pentru a-i ajuta pe cei din jur. Apropo, sunt implicat zilele acestea intr-o campanie de Craciun pentru a-i ajuta pe copiii de langa noi care inca traiesc in saracie. Daca tot iti pasa de oamenii in nevoie iti ofer oportunitatea sa ii ajuti.

| MskDesign a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu si cu sfintii jucau Poker laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca au fost atei in alta viata si acum sunt obligati sa evolueze prin suferinta, sau au fost bogati si nu au ajutat pe nimeni in viata lor trecuta.
Din fericire, totul se plateste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce au mult mai mult cei din america? au ei cornul abundentei? biblia pentru sceptici? cine a scris-o si de ce? oamenii? pai uite, este scris ca in vremurile din urma, oamenii neputand suferi invatatura adevarata, isi vor da invataturi, si invatatori dupa poftele lor.ca sa o poata face, vor cauta pietre de poticnire in invatatura adevarata.intrebarea ta este o piatra de poticnire pe care singur ti-ai dat-o, singur te-ai impidicat de ea.eu nu.Copii nu mor numai in africa, si in general in lume nu mor numai copii, ci si batrani si tineri, si maturi din tat felul de motive.de ce?

| vampyremisa a răspuns:

Pardon! Va rog nu va mai criticati unii altora religiile! Nu suntem aici sa ne certam, ci suntem aici ca sa discutam.
De ce mor africanii de foame? Voi credeti ca acei parinti nu vor sa iti vada copii doctori, avocati? Nu au bani de mancare, daramite de scoala. Pentru lumea este condusa de o mana de oameni pe care nici in cot nu ii doare de copii. Ei vor bani, bani, bani. Aduceti-va amite(daca aveti cum) cum se specula existenta tunelurilor de sub pamant, si bem! au fost descoperite intrari in acele tuneluri, apoi cum in Evul Mediu 'Biserica', asa cum isi spunea, conducea lumea si stim cu totii cat de rau am dus-o: cu femeia e o proasta blah blah. Daca nu s-ar fi trezit oamenii destepti nu am fi realizat niciodata cele mai mari desoperiri : Biserica spunea nu, Pamantul nu se invarte, si acum stim ca DA, SE INVARTE. 'Nu, daca nu esti credincios esti un nimic.' Aata de multi oameni destepti care au schimbat lumea au fost necredinciosi. Biserica ar trebui sa fie credinta, dar nu este. Este pur si simplu un mod de conducere. Credinta este altceva. Ma enerveaza cand oamenii vin si spun:' Da daca m-am taiat la deget de nu stiu ce sarbatoare e pacat?' ca si cum e un pacat sa te tai din greseala. Africa a avut ghinionul sa fie o zona desertica si acum nimanui din Elita nu ii pasa.

| KRIIIX a răspuns:

Pentru că n-au nici minte, n-au nici Durex. Cei cu minte au emigrat de mult și-au găsit de muncă în alte țări și și-au salvat pielea. restul stau, sunt fotografiați și subiecte de discuție gen ăsta! Am auzit discuții de genul ". mai bine nu se mai înmulțesc și dispare rasa decât să se chinuie. ", da, s-ar bucura toți rasiști albi. Dar eu nu sunt unul și consider că toți avem dreptul să avem urmași dacă asta vrem, doar că un copil înseamnă o responsabilitate mare iar mulți de pe acolo nu își asumă asemenea responsabilitate și uite unde se ajunge.

| Bolinski a răspuns:

Mor de foame din lipsa de modernizare a regiunii, lipsa de bani și interes. Interesul internațional nu este foarte pro Africa, fiindcă este un continent foarte mare, plin de resurse naturale și umane. Să nu mai zic de ideea unor State Unite ale Africii care ar schimba radical poziția puterilor, nu este prea plăcută de puterile actuale.

Din punct de vedere religios, Dumnezeul creștin nu are nicio treabă cu ei fiindcă este un Dumnezeu ce se ocupă de albi creat de albi. Să nu uităm că albii sunt rasa net superioară și negri sunt niște animale, dacă e să parafrazez idei religioase.