| anonim_4396 a întrebat:

De ce multi crestini sunt asa de rai? Cunosc si aici pe site un caz..Nu este vorba de Jardel laughing Acel cineva stie cine e oricum. Deci crestinilor religia voastra nu ar trebui sa fie o motivatie pentru voi pentru a fii mai buni cu cei din jur? Nu ar trebui sa ii faceti pe oameni sa se simta mai bine in momente dificile nu sa ii ignorati? E un exemplu.

30 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cum sunt crestini e problema lor, nu a ta, sau te-ai angajat "judecator" al crestinilor? Dumnezeu crestin spune ca urmasi lui trebuie sa fie BLANZI ca porumbeii (nu buni) dar intelepti ca serpi. Bland e una iar bun e alta, bunatatea la noi este asimilata cu PROSTIA. Un crestin NU TREBUIE sa te faca sa te simti BINE ci sa te simti NEPLACUT pentru pacatele pe care le-ai facut si le faci in continuare si sa te mustre constiinta atat de tare incat sa RENUNTI la a le mai face. Asta trebuie sa faca un crestin.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Sa stii ca eu cand eram crestin puneam bunatatea pe primul plan. Trebuie sa fii intelept, da. Dar iubirea pentru apropaele tau se refera la bunatate.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru danut):

Deci o persoana care impune propriile idei altei persoane. Asta ai spus tu acum.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru anonim_4396):

Kido,m-ai pierdut la partea cu "Sa stii ca eu cand eram crestin puneam bunatatea pe primul plan."Acum ce pui pe primul plan, de curiozitate intreb?
Cu bunatatea ne nastem si devenim rai pe parcursul vietii.Educatia,indiferent de religie, ne face sa ne pastram buni.O maxima a lui Beethoven spune ca bunatatea e un semn de superioritate.

laughing)acum lasa gluma si zi ca esti BUN

| anonim_4396 explică (pentru 1DeadMemories):

Acum sunt "bun". Depinde la ce te referi cand spui "bun" laughing Are un sens relativ...Eram crestin, eram mai mic...Si bunatatea era prima..Nu aveam alte interese pe care sa le pun mai presus. Bunatatea oricum este printre primele si acum. Acum pe primul loc pun iubirea. Desi inca nu am dat de ea, mi se pare cea mai importanta parte a puzzle-ului.Cea mai stralucitoare stea de pe cer. Poate mai sunt stele mai stralucitoare. Dar sunt departe..Nu pot sa le zaresc in conditia actuala. Oricum bunatatea si iubirea sunt niste stele care cu alte stele putem sa desenam sa facem o constelatie. Un desen care reprezinta o mare, frumoasa si stralucitoare inimioarawinking

| anonim_4396 explică (pentru 1DeadMemories):

Acum am facut o chestie pe care trebuie sa o explic. Poate unele stele sunt mai stralucitoare decat altele pe care noi le vedem mai stralucitoare, dar stralucesc mai putin datorita diferentei imense de distanta. Deci iarasi dam de relativitate, de modul de perceptie. Adica noi vedem lumea cumva, o percepem cumva dar nu este asa cum o percepem. Dar mai bine sa nu ne complicam.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru anonim_4396):

No comment...mi-e teama sa nu-ti zdruncin stelele

| anonim_4396 explică (pentru 1DeadMemories):

Stai chill. Nu ai cum sa le zdrunciniwinking

| AlexandraCroft a răspuns (pentru danut):

Mananc o portocala, vrei si tu?

| danut a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Asta ai inteles tu, nu trebuie sa impuna nimic DAR trebuie sa spuna adevarul fara ocolisuri, sa spuna raului, rau, sa spuna perversului, pervers, pacatosului, pacatos, etc.Adevarul nu trebuie cocolosit dand senzatia de bunatate.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubirea este o notiune complexa care are o suma de elemente printre care si bunatatea dar aceasta trebuie sa fie reala si nu de spoiala sau daca este daunatoare individului trebuie sa vezi realul interes al acestuia si nu unul de spoiala. Esti bun daca dai un ban unui cersetor dar mai bine il obligi sa invete o meserie si sa-si castige singur traiul. Probabil acestuia nu ii va place si va spune ca vrei sai-i faci un rau.

| danut a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Sa-ti fie de bine. Nu face parte din fructele preferate de mine dar iti multumesc pentru intentie.

| anonim_4396 explică (pentru AlexandraCroft):

Imi dai mie te rog?

| AlexandraCroft a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaaaaaa,bineinteles,am ciocolata azi big grin

| AlexandraCroft a răspuns (pentru danut):

Daca esti dusmanul portocalei, inseamna ca iti plac bananele, adevarat? :o

| danut a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Da.

| anonim_4396 explică (pentru AlexandraCroft):

Merci esti darnica happy Apreciez.

| AlexandraCroft a răspuns (pentru danut):

Danut,am observat ca ai raspunsuri frumoase, ce reprezinta iubirea/dragostea din punctul tau de vedere?

| danut a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Fapte nu cuvinte, in primul rand. Dragostea este a dori si infaptui pentru cel asupra caruia ti-o indrepti tot binele care ti-l doresti pentru tine si chiar mai mult. Iubirea este doar o parte din dragoste si este de mai multe feluri, una care este chiar in afara dragostei. Putem face un mic sumar dar nu este momentul. Cea mai importanta este IUBIREA DEZINTERESATA sau in denumirea Biblica iubirea AGAPE care face parte integranta din dragoste.

| AvalohAlyn a răspuns:

Dar acum Horror in ce crezi? Nu mai esti crestin?
Cred ca nu faci referire la minesad

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Nu-s crestin. Tu esti tigru de treaba din Atlantic. laughing Cum sa ma refer la tine?

| MskDesign a răspuns:

Indiferent daca suntem credinciosi sau nu, in primul rand cand dam un raspuns, ar trebui sa ne gandim la cei sapte ani de acasa si sa facem mandrii parintii nostri de educatia pe care ne-au dat-o.Sunt multi care nu o fac.

| Jardelin a răspuns:

Merci prietene ca nu ma consideri asa rau! Sint un pic rau, recunosc, dar numai cind altii vorbesc aiurea! laughing In rest pace si bucurie la toata lumea!

Printre prietenii si persoanele care ma cunosc personal stii cum sint perceput? Nicidecum rau, ci la polul opus, o persoana cam moale, in sensul ca sint un pic prea bun si credul pentru lumea in care traim! Mai sint si rau in viata reala, dar rareori, in general cu oamenii care nu sint cinstiti cu mine!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Bun raspuns merci.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Dacă te referi la mine, sunt ateu.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Stiam. Deci Nu la tine laughing Stai chill.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Oricum faptul ca ai alta opinie nu inseamna ca te consider rea. Iti respect opinia dar in unele privinte incerc sa explic niste lucruri. Acum persoana de care am spus nici nu mai vorbeste cu mine. Adica alta e cand poti sa raspunzi si macar sa acorzi un pic de atentie si cand e o chestie care poate deranjeaza dar care trece si poti ramane la stari calde. Mie mi se pare mai rau omul care nu trece peste unele lucruri si nu se gandeste si la alalat un pic. Parerea mea.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii ca Isus a fost numit de un apostol,, bunule invatator", insa el nu a acceptat, si a spus,, ca doar Dumnezeu este bun ". Deci el Isus, desii era perfect, ii dadea onoare tatalui sau ceresc, nu si-a atribuit siesi nimic. Acum gandeste unde suntem noi, oameni imperfecti, slabi, plini de probleme si greutati, unii, la altii le este mai usor, insa este important sa ne straduim sa fim buni, sa facem lucruri bune, sa manifestam empatie fata de semenii nostri. Isus a consemnat (Ioan 13:34, 35), iata,,inchinatorii adevarati vor fi recunoscuti prin iubire "> Apostolul Pavel spunea :,, atat cat tine de voi fi-ti in pace cu toti oamenii, dar mai ales cu cei, inruditi cu voi in credinta ". Cu siguranta, noi nu suntem judecatorii nimanui, fiecare cum gandeste, asa traieste, si cum poate, sau cat poate da. Dar fiecare trebuie sa,, invatam sa iubim ", pentru ca nu ne-am nascut sa ne iubim, ne-am nascut in,, vremea celui rau "(1Ioan 5: 19).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa imi raspunzi si la intrebare? happy

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Atei sunt o minoritate plina de oameni desi nu neaparat draguti macar rationali."Crestin" e si Vasile de la carciuma si oricine altcineva in tara bun sau rau.Si nu, majoritatea oamenilor nu le pasa ce srie in cartea lor magica, se roaga cand au nevoie de ceva. Dupa un studiu 80% din oameni au spus ca vor ajunge in rai.Mai vedem noi -_-