| bogdancyp a întrebat:

De ce ne este frica de intuneric?

20 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Am numele XxXBlackVampireXxX, cum sa-mi fie frica de intuneric?

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdanux a răspuns:

Nu-mi este frica, atat timp cat nu pic intr-un canal si raman acolo.

| mgtow a răspuns:

La copii mici le e frica de intuneric. Se gandesc ca e o fantoma sau cineva ii urmareste, imaginatia lor.

| Holocaust a răspuns:

Cum a zis si UnQCipry."nu iti e frica de intuneric, ci de ceea ce se ascunde in el"(prea multa imaginatie strica) :-J

| florin1979 a răspuns:

Copiilor le e frica de intneric, pentru ca nu vad nimic si sunt dezorientatihappy

| ShowTim3 a răspuns:

Deoarece nu stii pe ce calci... huh... odata am calcat pe un gandac in baie, pe o broasca laughing dar tot nu imi e frica de intuneric, decat de broaste si gandaci, nu stiti ce naspa e sa calcati asa ceva pe intuneric, mai bine calcam in **** pe lumina.

| Amorezatul a răspuns:

Salutari: Psihologii sunt de parere ca exista trei factori principali: Un incident traumatizant, o experienta asociata traumatizanta, si o constructie lenta. Motivele difera de la persoana la persoana! Multi copii se tem de intuneric datorita asocierii lui cu un lucrul periculos, necunoscut si ca masura de protectie creierul indce frica pentru a proteja orgaismul de un potetial pericol.

| ahileintaiul a răspuns:

Raspunsul este evolutia omului. La modul simplist lucrurile stau asa:
Acum 100 000 de ani Ionel a auzit un zgomot noaptea langa pestera lui. Lui Ionel nu ii era frica de intuneric si s-a dus sa vada ce este... surpriza, era un leu care l-a halit pe Ionel. Ionel a murit si nu a apucat sa-si transmita genele catre generatia urmatoare. In alta noapte Gigel a auzit si el un zgomot in intuneric. Lui Gigel ii era frica de intuneric asa ca s-a retras langa foc. Pe Gigel nu l-a mancat leul asa ca a avut copii la fel de fricosi ca el. Copii au facut si ei alti plozi fricosi etc.

| Fanatic a răspuns:

Mie nu imi este.inseamna ca nu ai mai mult de 12 ani laughing

| AmelyRain a răspuns:

Pentru ca ne este frica de necunoscut

| Trolli a răspuns:

Pentru ca nu stim ce se afla in intuneric. Sau stim, imaginatia noastra a luat-o razna. Ne imaginam monstri, balauri, zombi, fantome si ne este frica sa ne confruntam cu acele creaturi, din imaginatia noastra, evident.

| Sἶrenἶa a răspuns:

Mie nu-mi e!

| Bteen a răspuns:

Din cauza povestilor pe care ni le zic parintii si din cauza instinctului natural, omul pe vremuri cand se insera se ducea la culcare se trezea in zori la lumina. Asta e adevarata natura.

| BYGGeo a răspuns:

1)Deoarece te uiti prea mlt la filme de groaza si iti este frica ca nu cunva sa te manance unul.
2) Este pur si simplu frica de necunoscut pentru ca niciodata nu pati stii ce iti rezerva intunericu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem finte de zi nu de noapte e logic sa ne e fie teama de noapte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că în întunericul negru nu poți să vezi. Poate exista un pericol care te pândește, trăiești o senzație ciudată.

Răspuns utilizator avertizat
| Bozeman a răspuns:

Hai frate... terminati cu fazele cu copii mici si de astea! poate ai ramas marcat de mic sau ai imaginatia bogata si joci sau te uiti la horror! sau pur si simplu asa esti facut

| Peentusk a răspuns:

Nu ne e frica de intuneric.ci de ce se afla in el...
cand ii intuneric nu vedem nimic iar din anumite filme pe care le-am vazut cand "apare ceva din umbra" imaginatia o ia razna...
deci...de asta
funda?big grin