| Mihaela642 a întrebat:

De ce ne pasă dacă există Dumnezeu sau nu? De ce avem atâtea interpretări a naturii improbabile și imposibil de dovedit din punct de vedere existențial a lui Dumnezeu? De ce atâtea argumente pro sau împotriva existenței lui? De ce nu putem accepta faptul că existența lui Dumnezeu nu este ceva relevant și important în viețile noastre de animale evoluate cu rațiune și conștiință? De ce atâta ură împotriva faptul că x crede în versiunea Yahweh a lui Dumnezeu i-ar y cred în versiunea Allah a lui Dumnezeu, de ce? Nu mai bine nu ne mai batem capul cu ceea ce nu putem dovedii prin mijloacele aferente cunoștinței noastre? Chiar credeți că contează? Chiar credeți că lui Dumnezeu iar păsa de ce crede x și y, dacă acesta există? Chiar credeți că ar conta dacă Dumnezeu n-ar exista? Pe bune, nu aveți alte chestii mai importante de făcut în viața asta scurtă și insemnificativă din punct de vedere al complexității ei?

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca un anumit tip de Dumnezeu exista, nu este doar relevant, dar cel mai relevant lucru care poate exista.

| Xox0 a răspuns:

Majoritatea oamenilor au nevoie de un scop care sa-i ajute sa ramana in viata, o iluzie. Credinta ii calmeaza si in aparenta ii face buni.

| EestiSodalane a răspuns:

"De ce ne pasă dacă există Dumnezeu?"

Pentru ca daca există și nu am făcut ce trebuie riscăm să ne petrecem eternitatea în iad. Acest risc este unul extrem de mare deci ar trebui să ne pese dacă există sau nu.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Libertatea de credinta si de constiinta este un lucru de bun simt si garantat intr-o societate libera. N-ar trebui sa fie o problema si o grija pentru tine ca unii aleg sa creada in Dumnezeu. Daca unii cred in allah si incep sa-i terorizeze si sa-i ucida pe ceilalti, da, asta ar trebui sa te ingrijoreze!

| ArchangelElohim a răspuns:

Dacă Dumnezeu nu există și eu cred, n-am pierdut nimic...
Dar dacă Dumnezeu există și eu nu cred, atunci am pierdut totul!

| suntserios a răspuns (pentru ArchangelElohim):

"Dacă Dumnezeu nu există și eu cred, n-am pierdut nimic..."

De fapt pierzi sa iti traiesti viata fara a te gandi la orice pas ca o greseala te trimite in cazanul cu smoala.