| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu se preda in scoli stiinta, ci religia? Exemplu: Evolutia unui organism, genetica, etc. E mai importanta religia in viata decat acestea?

39 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cum sa nu se predea ştiință? Aproape toate materiile inafară de religie sunt legate de ştiinţă.
Religia e opţionalã oricum eu cred că e rolul părinţilor să-i înveţe pe copii sã aibã o relaţie bunā cuCreatorul nostru.Viața pe pãmãnt e scurtă, destinul nostru etern e mult mai important.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ania):

Sa-i invete cum se pupa moastele.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Religie vine din latina de la re-ligare, adica reconectare cu Creatorul nostru.Invatatura crestina asta face, ne invata cum sa ne reconectam cu Creatorul nostru.

| ania a răspuns (pentru CodrutElian1990):

In Biblie nu este nici o porunca de a pupa oasele oamenilor morti.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ania):

Am zis eu de biblie? Am zis de dogma crestina. Mai invata, ca nu stii ce este asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Pentru ca 80% dintre romani prefera o explicație supranaturala

| relian a răspuns:

In scoala se preda ceea ce trebuie sa cunoasca un om pentru a isi face viata mai usoara, In ce priveste religia, cred ca se preda din motive politice, in rest nu vad nici un alt motiv, ori ca studiul unei astfel de carti sa ajute pe careva.
Din pacate religia se preda mai peste tot in lume nu doara in RO.In RO inainte nu se facea religie la scoala, cel putin pe vremea comunista.
Dar nu cred ca in RO se preda religie la scoala, in RO se preda de fapt ortodoxism, nicidecum religie, deci cum am spus chestii politice.

| Celcestietot a răspuns:

Cum sa nu se predea, bro... biologia ce este?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, religia este mai importanta pentru conducatori, deoarece bisericile manevreaza alegerile.

| halogen001 a răspuns:

O populatie nestiutoare e mai usor de prostit si de manipulat.

| halogen001 a răspuns:

O tara cu populatia nestiutoare ancorata in dogmele primitive ale evului mediu e o tara mai slaba. Abandonul rationalitatii in favoarea religiei si superstitiilor nu e un lucru bun.

| Werrich a răspuns:

Cum sa nu se predea "stiinta" in scoli? Fizica, biologia, chimia sunt religii?

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ar trebui sa se predea involuția. Cauzele ei. Pentru ca sunt tot mai multi copii cu probleme din naștere.

| iurii75 a răspuns:

Se vede că iarăși ai mancat stricat. O ei razna. Sau poate in aulul tau se predă doar ortodoxia? ( Căci asta se predă la orele de "religie").
La noi de exemplu sau predat mai multe științe. Sa predat chiar și "pseudoștiință", adică evolutia. Doar că se închideau ochii la contradicțiile cu realitatea, cu cele dezvăluite de fosile și la imposibilitatea apariției vieții din materie moartă.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Om greu de cap, dacă dorești să aduci argumente pentru evoluție atunci răspunde la acele două întrebări simple pe care ți le-am pus de nenumărate ori. Simple! Nu te întreb de cum s-a format celula, ADN, de unde provin instrucțiunile...( Sunt realist și înțeleg că n-are rost). Doar trecerea de la divizare la înmulțirea sexuată, și a doua, și mai simplă, de ce nu sunt fosile de girafe având gatul o treime sau jumătate din lungimea actuală.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In interiorul fiecărei specii există o varietate. In plus fiecare specie a fost creată cu posibilitatea de a se adapta la mediul înconjurător. Dar toate aceste posibilități și granițe ferm stabilite, nici o dată o specie nu se transformă în altă specie.
Ajunge la mintea ta diferența dintre adaptare și "evoluție"?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Dar daca omul a fost dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, de ce sunt oameni preistotrici cu totul diferiti de cei de azi? De ce sunt oameni negri, galbeni? Daca la alungarea din rai al cuplului Adam si Eva au descoperit ca sunt goi si s-au rusinat, acoperindu-se, de ce sunt inca triburi care umbla complet goi? Aceea nu sunt tot oamenii celui de sus?
Stiinta nu a descoperit totul despre viata, dar asta nu ma face sa cred in toate povestile fara suport inserate in biblie si cele propagate de preoti, dar nu numai.

| iurii75 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

„Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun... Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori... Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu (New York, 1972, ediţia a treia), p. 149, 150.

„O rasă este pur şi simplu una dintre grupările genetice parţial izolate în care s-a divizat specia umană în timpul răspândirii sale geografice primare şi după aceea. În linii mari, pe fiecare dintre cele cinci mari continente ale pământului s-a format câte o rasă.
Omull s-a diversificat genetic pe parcursul acestei perioade a istoriei, iar noi putem evalua şi studia rezultatele acestei diversificări datorită vestigiilor vechilor rase geografice. După cum ne aşteptam, diversificarea pare să aibă o strânsă legătură cu gradul de izolare. În momentul formării raselor pe continente, când, în întreaga lume, mii de populaţii au fost izolate în grupuri genetice, s-au stabilit deosebirile de distribuţie a frecvenţei genelor pe care le vedem în prezent. În mod paradoxal, deşi fiecare grup de oameni prezintă unele deosebiri exterioare, în spatele acestor diferenţe există o asemănare fundamentală" (Heredity and Human Life, de H. L. Carson, New York, 1963, p. 151, 154, 162, 163). (Astfel, la începutul istoriei omenirii, când un grup de persoane se izola de restul populaţiei şi membrii grupului se căsătoreau între ei, descendenţii lor aveau anumite trăsături genetice caracteristice.)

| iurii75 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Omul preistoric" - care, omul de piltdown, sau "Ida"?
Sau fosilele care aparțin unor specii dispărute de maimuțe?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Daca doar atat stii, nu are rost sa-mi mai tocesc degetele pe tastatura.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Vezi ca te contrazici singur?

| iurii75 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Chiar așa? Ești sigur?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Copile, deja mai plictisit cu replicile tale de doi bani.
Dacă ai de zis ceva concret, zi, dacă nu - ștergeți mucii și schimbați scutecele.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă nu-ți voi spune eu că ești varză, cum vei ști că locul tău este in siloz?!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Copilașule, tind sa cred că și în tehnologie ești la fel de varza. Marș la siloz!

| NotNamed a răspuns:

In alte state asa e, in Romania e necesara lipsa sa pentru a prostii populatia

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns:

Genetica este mult prea complicata pentru copii.