| Riker a întrebat:

De ce nu vor persoanele teiste să accepte că universul s-a creat singur din nimic?
Profesorul de fizică din America, Lawrence Krauss a spus că nimicul absolut nu există, pentru că nu are nici un potențial de creație și că în fizică dacă ai nimic vei sfârși prin a avea ceva și că este necesar și inevitabil ca ceva să fie creat din nimic.
Într-un spațiu gol adică un vid. la nivel cuantic acel spațiu gol numai este gol precum impune bunul simț. acolo se petrec constant niște fluctuații cuantice, perechi de particule virtuale sunt generate din nimic, se anihilează și dispar înainte să fie observate în mod direct dar știm că există pentru că le putem observa efectele în mod indirect.
Aceste fluctuați cuantice se bazează pe principiul incertitudini a lui Heisenberg care spune că energia poate fi creată pentru o scurtă perioadă de timp invers proporțional cu cantitatea de energie creată, așa că nu puteți spune că violează legea conservări energiei. laughing
Acum, la fel ca aceste particule virtuale, bule spațiu-timp pot generate din nimic, și da universul putea fi creat nimic pentru că are totalul energie egal cu 0.
Toată materia are energie pozitivă iar forța gravitațională de atracție ce se datorează masei are energie negativă, dacă faci o sumă, totalul va fi 0, adică nimic.
Un univers cu un total 0 de energie poate fi creat din nimic și să existe pentru o perioadă nedeterminată de timp, probabil infinită.
Ce făcea Dumnezeu înainte să creeze universul? Pregătea Iadul pentru cei care pun întrebări din astea?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

1. Am explicat acum cativa ani, mai jos, parte din Principiul incertitudinii, intr-o varianta care sa poata sa fie inteleasa pe TPU.

https://www.tpu.ro/go-to-answer/11730825/

2. Daca cunosti expresiile "vid adevarat" si "vid fals" din teoria numita si "Dezintegrarea vidului" (Coleman si De Luccia), ai sa realizezi ca nu exista, citez: "univers cu un total 0 de energie".

3. Definitia Inexistentei infinitului, am dat-o aici:

https://www.tpu.ro/go-to-answer/15516466/

Pe baza punctului 3, nu stiu daca mai putem discuta despre Multivers.

| Riker explică (pentru Darkmagic):

Știu ce este principiul incertitudini, am spus într-o variantă mai simplă faptul că energia nu poate avea o valoare bine definită într-un interval bine definit. happy
Iar un univers în care totalul de energie este 0 este atunci când toată energia pozitivă în formă de materie este exact egală cu energia negativă în forma forței gravitaționale creată de masă. happy
Dacă se poate ași dori să vorbim mai multe.winking

| Darkmagic a răspuns (pentru Riker):

Da, se poate, doar e un site de discutii. happy
Intrebi, si daca pot, iti raspund, singura problema e ca timpul nu-mi permite sa stau foarte mult pe aici.
Voi incerca insa sa-ti tratez cu prioritate intrebarile.
O zi ok.

| Riker explică (pentru Darkmagic):

Dacă se poate să îmi trimiți un mesaj ar fi super. happy

35 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Înainte să creeze universul, Dumnezeu premediata cum să-l creeze.EL nu pregătește iadul pentru nimeni, dimpotrivă, S-a întrupat în materie pentru a lua păcatele oamenilor asupra Lui și a le oferi tuturor posibilitatea de a-și petrece eternitatea împreună cu El.

| Riker explică (pentru ania):

De ce ar premedita o ființă atotputernică o infinitate de ani? laughing

| ania a răspuns (pentru Riker):

E doar unul din lucrurile pe care le-a făcut.

| SG1995 a răspuns (pentru ania):

Întrebarea e următoarea: De ce Dumnezeu n-a premeditat la apariția Diavolului?

| RAY a răspuns:

In scimb cred in cineva care cica e vesnic si care a creat totul din nimic, acel big bang a avut un inceput si a fost cauzat de ceva anume desi universul nu s-a format din nimic

| Riker explică (pentru RAY):

A fost o fluctuație cuantică, normal că nu a fost nimic. happy
În fizică nu ai voie să ai nimic, vei sfârși prin a avea ceva. este inevitabil și necesar ca ceva să fie creat.

| RAY a răspuns (pentru Riker):

Eu nu cred in asa ceva, natura a aparut din ceva nu din nimic

| Skippy223 a răspuns (pentru Riker):

Este adevarat ca din "nimic absolut", nu poate fi creat ceva. Deci daca recunoastem ca un nimic absolut a existat inainte de Big Bang, atunci automat acceptam ideea ca s-a intamplat ceva supernatural, sau a aparut o interventie care a creat din acel nimic absolut, ceva.

Ce spune Krauss este ca daca adunam tot ce exista in univers (masa, energia, energie neagra, tot) ajungem la 0. Ceea ce ne spune ca daca universul a fost creat din nimic, atunci nimicul este tot, si totul este nimic. Ma doare capul.

Mecanica cuantica inca ramane de stapanit. Cine stie cate descoperiri ciudate vom face datorita ei.

| Riker explică (pentru RAY):

Nu a existat un timp, spațiu, materie sau energie înaintea universului. asta se înțelege prin nimic, dar nu a fost un nimic absolut pentru că au existat niște fluctuați cuantice care reprezintă potențialul de creației pentru univers, deci nu este nimic. happy

| RAY a răspuns (pentru Riker):

Asta e o ipoteza atat, nu poti dovedi stiintific asta

| Riker explică (pentru Skippy223):

Krauss spunea că toată materia din univers are energie pozitivă iar gravitația are energie negativă, dacă faci o sumă rezultatul este evident. 0 adică nimic.
Principiul incertitudini spune că energia poate fi creată pentru o scurtă perioadă de timp invers proporțional cu cantitatea de energie creată. oameni de obicei sunt derutați spunând:
"Ok. dar cum se face că un univers așa cu atât de multă energie poate să apără din nimic fără să dispară înapoi?"
Păi din moment ce are un total de energie egal 0. poate există pe o perioadă nedeterminată de timp.

| Riker explică (pentru RAY):

Au fost testate în laborator fluctuațiile cuantice prin efectul Casimir și s-au dovedit că există.

| Phux a răspuns (pentru RAY):

Acelasi lucru il pot spune despre D-zeu.

| SG1995 a răspuns (pentru Riker):

Dar dacă era vid, cum puteam să existe acele fluctuați de energie?

| Riker explică (pentru SG1995):

Acele fluctuați de energie se pot întâmpla în vid laughing) dacă perechi de particule virtuale pot să apară spontan din nimic la fel pot și bule spațiu-timp, și singurele care pot supraviețui sunt cele care se supun condițiilor, acela de a avea un total de energie zero, inflația cosmică face treaba mai departe.

| SG1995 a răspuns (pentru Riker):

Cum adică să apară spontan? Cel le-ar determina apartiția spontană acelor particule, partică e o cauză fără cauză, la nivel logic non-sens.

| T0T a răspuns:

Ca să creezi acele fluctuații cuantice ai de asemenea nevoie de niște condiții. Vidul pur nu există, cum ai zis și tu. Nimeni nu poate explica la ora actuală crearea a ceva din nimic căci și particulele alea virtuale apar în urma unor procese mecanice, nu din nimic căci nimicul pur nu există în univers, noi vorbim de vid sau vacuum care este plin de energie și el.

| Riker explică (pentru T0T):

Păi eu ce am zis când zic că nimicul nu există. happy
Faptul că există niște fluctuați cuantice indică faptul că există un potențial de creație pentru univers iar spațiul a luat naștere odată cu universul, dacă aplicăm teoria cuantică asupra gravitației care este la rândul ei o teorie a spațiului, atunci chiar spațiul poate deveni o variabilă a mecanici cuantice și poate fluctua și să apără de asemenea spontan din nimic, dar ce îi drept avem nevoie de o teoria a gravitației cuantice deși nu avem.

| T0T a răspuns (pentru Riker):

Păi înainte de univers ce era? Universul implică toate formele de energie din acestea care dacă nu ar exista nu ar exista nici fluctuații. Nimicul nu există în sensul că e mulțimea vidă. Produ tu ceva din mulțimea vidă să vezi că nu se poate. Din ceea ce zici se deduce că energia este infinită și fără sfârșit. Cum îți imaginezi tu infinitul căci în fizica practică el nu există căci totul are un efect și o cauză. Tu vorbești de fluctuații cuantice și particule în cadrul acestui univers că altfel nu ai mai vorbi de ele, înțelegi? În rest sunt povești care caută o explicație a ceea ce nu înțelegem încă. Tu văd că în continuare vorbești de nimic deși amândoi am avut concluzia că nu există. Deci despre ce vorbim?

| Riker explică (pentru T0T):

Energia nu este infinită și fără sfârșit.
Bule spațiu-timp au voie să fie create spontan din nimic, chiar dacă este foarte puțin probabil dar în ciudată lume cuantică dacă ceva are și cea mai mică șansă de probabilitate să se întâmple se va întâmpla inevitabil. happy

| T0T a răspuns (pentru Riker):

Nu poți creea nimic din nimic, cel puțin din ce știm noi. Poți creea ceva din vid, ceea ce e cu totul altceva. Acele particule virtuale implică și ele perturbații, câmpuri, interacțiuni dintre particule reale etc. nu sunt produsul nimicului. Nu ai cum să obții nimicul, ci vidul, chestii diferite. Nimicul nu implică probabilități căci nu implică existența a nimic deci probabilități de fix 0%. Lumea cuantică există și da se bazează pe incertitudini însă incertitudinile sunt aferente existenței, nu inexistenței, că altfel am vorbi de certitudini nu incertitudini.

| Riker explică (pentru T0T):

Existau niște legii pre-existente ale naturi înaintea universului, Krauss a spus la începutul cărții sale că acele legii au făcut posibilă apariția din nimic a "ceva" și că reprezintă potențialul de creației.

| T0T a răspuns (pentru Riker):

Când va dovedi acele legi(ceea ce nu prea văd posibil, cel puțin nu experimental), toată stima. Până atunci, doar ipoteze, impresii căci nici teorii nu le poți zice. Krauss ăsta totuși a făcut un mic ocol la ce încearcă știința de azi să facă și să demonstreze, ceea ce nu este referitor la asemenea legi pre-existente ci la universuri multiple. Totuși poate ocolul lui Krauss este irelevant căci totuși ajungem la aceleași probleme cel mai probabil, deci impresiile lui nu își pierd din relevanță. Fiecare e liber să creadă ce vrea, atâta timp cât nu neagă faptele, dovezile clare. Însă sfera asta nu prea e clară deloc. Ne-am îndepărtat de momentele când era ușor să demonstrăm ceva în laborator, acum mai mult cu modele matematice care dacă au o relevanță se încearcă și experimental în concordanță cu evoluția tehnologiei.

| Riker explică (pentru T0T):

Teoria multiversului prinde din ce în ce mai mult contur în lumea științei, iar dacă noi avem de a face cu o inflație eternă atunci este inevitabil să existe un multivers.

| RAY a răspuns (pentru Riker):

Mulți cercetători cred că multiversul este doar o pistă falsă pentru fizică. Criticii multiversului susțin că acesta este pur și simplu mult prea convenabil pentru a explica lucrurile pe care nu le înțelegem- Teoria Big Bang-ului nu ne spune nimic despre ce anume a determinat extinderea rapidă a universului sau ce s-a întâmplat înainte de explozie. Răspunsurile la aceste întrebări le-ar putea da teoria multiversului. Diverse universuri dintr-un multivers sunt numite uneori universuri paralele.

| SG1995 a răspuns (pentru T0T):

"Cum îți imaginezi tu infinitul căci în fizica practică el nu există căci totul are un efect și o cauză."
Păi și continuum cauză - efect nu ar fi infinit, pentru că aparația Universului are o cauză, iar acea cauză o altă cauză, care are o altă, tot așa până la infinit.

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

Unde până la infinit? Darkmagic zicea foarte bine că un univers infinit e unul mort. De ce? Că în infinitatea aia de efecte va interveni un efect care îl va anihila, deci stop, nu avem cum să vorbim de o infinitate. De început ai zis singurel că are(deci de - infinit nu vorbim) însă cred că ți-am demonstrat că nu există nici + infinit, nu pentru universul ăsta.

| SG1995 a răspuns (pentru T0T):

Da, atunci care e cauza primă? Dacă spațiu și materia erau vid adică egale cu zero, ce a determinat fluctuați cuantice de energie, adică unu?

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

Nu există doar 1 în univers. Universul este format din materie și antimaterie, din energie pozitivă și negativă care însumate dau 0. Ce a determinat și cum a putut determina ca din 0 să se obțină -1 și +1, nu știm, asta e problema științei acum. Însă ce a determinat era ceva dinafara universului nostru care nici nu se născuse. E o idee chestia asta cu fluctuațiile cuantice însă ceva a trebuit să le determine și pe astea deci putem considera că înafară de universul nostru mai există și altceva, cum ar fi alte universuri, adică multiversul. Desigur nici asta nu rezolvă problema care se repetă la cum a apărut primul univers din multivers sau prima formă de energie din multivers. Astea sunt întrebări la care nu văd cum se va găsi un răspuns în următoarele câteva sute de ani.

| SG1995 a răspuns (pentru T0T):

Sunt visător, dar chiar și așa nu cred că putem dispune empiric de aceste informații, bănuiesc că aici rămâne doar bănuiala, sau încrederea, în orice caz subiectul depășește sfera conoscibilă uman..., totuși îți mulțumesc pentru informați.

| SG1995 a răspuns:

Realizezi că tot ce ai spus impune următoarea dificultate:

Dacă materia e o formă de energie condensată, iar înainte Existenței era vid, cum a putut genera vidul energerie? Adică zero cu zero nu rezultă unu.

| reihiuke a răspuns:

Nu facea nimic. happy Daca poate ceva aparea din nimic, se exclude intrebarea tampita: pe Dumnezeu cine l.a creat?"