| William a întrebat:

De ce nu vor profesorii sa inteleaga ca scoala este in mare parte o pierdere de timp? Ce ne foloseste noua sa stim sa rezolvam probleme complicate la matematica si fizica, sa comentam orice text la romana, sa stim toate tarile si fiecare capitala din lume in ordine alfabetica, sa stim in ce an s-a nascut tutankamon sau sa stim in cat timp ajunge la maturitate un corcodus. Cand singura materie care conteaza este religia. Ce o sa facem noi cu toate cunostintele astea din atatea domenii in viata vesnica? Cred ei ca o sa ne fie puse intrebari de cultura generala ca la Vrei sa fii milionar si daca stim raspunsul corect ni se iarta din pacate? Ce e in neregula cu ei (profesorii)?

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Hmm.am atestate de engleza franceza,am fost olimpic la mate,geografie, istorie, romana am participat la n concursuri pe timpul scolii...etc.dar nu m-am schimbat.stiu din fiecare dar tot la religie ma intorc.inveti ca prostul de toate si realizezi ca de fapt nu stii nimic.religia te invata adevarul.nimic sa nu iti ia credinta. in ochii mei stiinta e 0 pe langa religie. lumea traieste in minciuna si manipulare. singura informatie pe care trebuie sa o stii este urmatoare:Dumnezeu si-a trimis Fiul la moarte p cruce pentru noi ca El sa ia pacatele noastre asupra lui si sa le sterga.prin moartea sa(Iisus Hristos fiind Dumnzeu) pacatele s-au sters.a fost data o pedeapsa eterna. Dumnezeu este etern. si El a murit. asta a facut Iisus Hristos.noi toti cei care credem ni El din toata inima practic ii vom da lui pacatele noastre si El plateste pentru ele ni locul nostru.ce dovada de dragoste mai vrei din partea lui Dumnezeu? ti-ai sacrifica copilul pentru niste straini? ei bine Dumnezeu a facut asta, pentru ca noi prin pacat am devenit niste straini fata de Dumnezeu. Daca crezi din toata inima ca El a murit pentru tine ca sa poti fi mantuita esti mantuita atat.e chiar asa de greu? e simplu. de asta nu vi fi mantuita doar cu faptele tale bune.pentru ca faptele noastre bune sunt picaturi de bunatate intr-un ocean de rautati.nu au nicio valoare.
In esenta ai dreptate tu. uita-te aici; afirma ceea ce ai spus tu:
http://www.youtube.com/watch?v=2cHnz3ho3uE

totusi incearca totusi sa inveti in asa fel incat sa iti ajute tie, sa iti dezvolte gandirea sa fii ager.dar sa nu iti acapareze timpul care il aloci rugaciunii.nimic sa nu iti ia timpul de rugaciune.

| sabin89 a răspuns (pentru Allrc24):

Ai spus ca "Dumnezeu si-a trimis Fiul la moarte", iar putin mai incolo zici "Iisus Hristos fiind Dumnezeu". Cum poate fi Iisus in acelasi timp si Dumnezeu si Fiul lui Dumnezeu? Ai facut atata scoala si totusi nu ai un minim de logica.

| RetardedRacoons a răspuns (pentru sabin89):

Ai facut atata scoala si totusi n-ai pic de imaginatie.

| Allrc24 a răspuns (pentru sabin89):

Iisus Hristos este o persoana a Sfintei Treimi. Sfanta Treime= Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul, Dumnezeu Sfantul Duh.dar nu sunt 3 dumnezei ci un singur Dumnezeu intreit in 3 persoane.
http://images.google.com/......tp?/imgres
http://ro.orthodoxwiki.org/Sf%C3%A2nta_Treime
Stiu ca e greu de inteles dar niciodata nu iL vom putea intelege pe Dumnezeu cu intelepciune noastra. Dumnezeu este infinit mai intelept decat orice faptura rationala(ingeri, demoni, oameni)

| William explică (pentru sabin89):

Niciun om nu o sa inteleaga vreodata cum Dumnezeu este Unul dar exista in trei persoane: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant. Nu este ca stiinta unde aduni niste cifre si ai deslusit secretele universului. Tu poti sa intelegi ce inseamna vesnic? Sau ce inseamna fara de inceput? Sigur ca nu, niciun om nu poate, este peste puterea noastra de intelegere. Dar o sa vina o vreme cand o sa afli pe pielea ta ce inseamna fara sfarsit.

59 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Te-aș întreba dacă poți să devi mai josnic de atât dar deja știu răspunsul.
Dacă nu s-ar face fizică în special mecanică n-ar mai exista ingineri și la primul cutremur ți-ar cădea casa în cap.
Dacă nu s-ar învăța matematică acum n-ai avea programe în calculator pentru că matematica e în strânsă legătură cu informatica. ( Adică n-ai mai avea Metin pe înțelesul tău)
Trebuie să știi să comentezi un text la română ca să nu fi incult, să-ți dezvolți gândirea, vocabularul, logica, percepțiile, lucruri care te ajută în viața de zi cu zi.
Trebuie să ști țările ca să fi informat, să știi când auzi de revoluția dintr-o țară măcar dacă se află pe continentul tău iar cum tu nu știi istorie nu ai habar că pentru revoluție se crează un anumit context și poate să pornească și în țările vecine.
Trebuie să știi istorie ca să nu repeți greșelile din trecut.La Tutankamon nu e important în ce an s-a născut ci este important că e singurul mormânt de faraon găsit cu toate comorile în el fiind mai ascuns ca poziționare în Valea Regilor. E ceva luând în considerare că majoritatea mormintelor au fost deja jefuite cu 1000 de ani Î.Hr. Iar dacă te pasionează mumia și bogățiile le găsești la Muzeul de Istorie din Cairo iar mormânul poate să fie vizitat decât de maxim 1000 de oameni zilnic pentru a fi păstrat deci ar trebui să te trezești dimineața ca să îl vezi, intrarea e 50 de lire egiptene dar nu prea se merită.
Și biologia e importantă ca să nu mori tu de apendicită sau de alte boli. În caz de nu știai medicii știu biologie deci fără biologie ne-am întoarce în evul mediu cu o speranță de viață de 40 de ani. Deși tu cred că ai merita să mori pe la 20-30 de ani că la ce mentalități ai cam prăpădești degeaba resurse.

Iar religia e una din puținele materii care chiar nu sunt bune de nimic. Nu te schimbă cu nimic, nu-ți spune nimic nou doar te freacă la cap cu aceleași chestii auzite timp de 12 ani și repetate la infinit. ( Bine au mai adăugat câteva lecții la liceu cu Droguri&muzică&sex) în rest e aceeași materie din clasa a1-a. Deci la ce e importantă materia asta? Poți să crezi în ceva și fără să-ți fie băgat pe gât iar dacă nu crezi ora tot nu schimbă nimic.

| CoraPersefone a răspuns (pentru FucktheSystem):

Fe3licitari pentru rapsuns, ti-as da eu funda! serios, ma bucur cand vad omaeni asa cugetati si cu capul pe umerii, caci copilul acesta m-a facut sa rad, dar un ras combinat cu tristete, daca intelegi! unde au ajuns generatiile astea!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Te ajuta cand vrei sa te angajezi...
Apropo, te-ai calugarit?

Răspuns utilizator avertizat
| Trinitas a răspuns:

Promite-mi ca o sa te sinucizi in viitorul apropiat.

| DrunkenRat a răspuns:

Sfinte Ceruri, ce mi-a fost dat sa vad rolling on the floor)). Well, intr-un fel (infirm) ai dreptate. Nici mie nu imi place programa scolara, insa daca s-ar face numai geometrie, metafizica, desen (tehnic) si sport, nu as mai vrea acasa.

| n0matterman a răspuns:

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

| morningstar a răspuns:

William, religia este importanta pentru ca train corect in fata Domnului, iti poti salva sufletul. Dar comentarea unui text in limba romana te ajuta sa iti dezvolti vocabularul, sa fii capabil mai tarziu sa interpretezi altele. E important sa stii si capitalele, in viata o sa calatoresti si la un moment dat te faci de ras nestiind ce capitala au tarile macar cele care ne sunt mai aproape. Cu privire la corcodus sau la orice aspect de genul asta, nu stii niciodata cum poti avea nevoie de o informatie ca asta. Nu este nimic in neregula cu profesorii, iti spun sigur. Nu ei aleg ceea ce se studiaza, nu intotdeauna ei. in viata e bine sa stii de toate. Si chiar daca nu o sa iti foloseasca la ceva, nici nu o sa iti strice.

| Holocaust a răspuns:

Religia? Eu la anul nu mai fac nicio oră de religie.

| Vladuthz a răspuns:

Cateva obiecte gen romana, religia si istoria ne prea ne sunt de folos. La romana ar fi daca am face mai mult gramatica si nu comentarii stupide. Insa obiectele ca matematica, fizica, chimia, informatica ne dezvolta foarte mult gandirea si ne antreneaza mintea. Spre exemplu daca cineva vrea sa dea la medicina, trebuie sa stie biologie din liceu, altfel degeaba se duce la facultate.

PS: oricum stiu ca intrebarea ta este pusa la misto, tind sa cred ca esti ateu

| Polaris a răspuns:

Uite o întrebare drept răspuns: care viață veșnică? Viața omului este limitată, celule noastre se uzează de-a lungul timpului și devenim "caput". Cât despre viața de după moarte, cred că e destul de logic: sistemul nervos moare, nu mai gândești, nu exiști, nu o să mai exiști, nici spiritual, pentru că "sufletul" ăsta, care mai exact e o serie de reacții chimice banale, este legat de encefalul ăla pe care noi ar trebui să-l folosim din când în când.

| William explică (pentru Polaris):

Ai dreptate cu ''Viața omului este limitată, celule noastre se uzează de-a lungul timpului și devenim "caput" ''. Poate ca ai mai auzit pana acum '' Tarana esti si in tarana te vei intoarce''. Corpul nostru dupa ce murim putrezeste si se face ca tarana, dar sufletul nu poate sa moara, el este nemuritot. Uite ce zice Mantuitorul nostru:''Nu va temeti de cei va ucid trupul dar sufletul nu il pot ucide, temeti-va de cei ce va pot pierde si trupul si sufletul in gheena''.

| Polaris a răspuns (pentru William):

Lasă ce zice o carte, ascultă ce zice logica.

| William explică (pentru Polaris):

Merci ca mi-ai aratat cum gandesc ateii. Intr-o propozitie ai reusit sa cuprinzi cum gandeste un ateu si de ce respinge orice dovada ca Dumnezeu exista.

| Polaris a răspuns (pentru William):

Da, oamenii ce nu cred în orice persoană cu turbulențe psihice care vine să proorocească. Vai de noi.

| GusWaters a răspuns:

CE,MA?! Nici mie nu imi place scoala,pentru ca ne sunt bagate pe gat multe chestii, care desi ne vor influenta viitorul in general, nu ni-l vor influenta in particular.Religia prosteste oameni,fizica,matematica,si romana nu. Daca tu vrei sa stii doar religie,sa il venerezi pe zeul tau narcisist,egoist,si crud,n-ai decat,asa o sa ramai un habotnic si un fundamentalist idiot cu universul limitat,ce nu va avea cunostinte, si va fi norocos, daca o sa fie angajat cu ziua prin cine stie ce vagauna de sat.Viata asta vesnica a ta nu exista, e o amagire servita oamenilor, cu o garnitura generoasa de căcat pe langa.Religia fixeaza oamenilor niste idei care nu au fost dovedite,celelalte iti fixeaza idei dovedite,si le imbunatatesc,te fac sa gandesti, si sa nu fii o leguma crestina retardata.Ah, si vezi ca Raiul nu exista.

| eucumine010 a răspuns:

Wtf straight face

| nesuferit a răspuns:

Corect avem nevoie si de analfabeti

| CoraPersefone a răspuns (pentru nesuferit):

Bravo pentru raspuns! am ras pe saturate! intr-adevar, avem nevoie de analfabeti, ca sunt totusi prea putini!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

`Ce o sa facem noi cu toate cunostintele astea din atatea domenii in viata vesnica? ` Pai bre desteptule,pana la viata vesnica mai este destul,deci trebuie mai intai sa traiesti in lumea reala,sa stii cum sa te descurci,sa ai o oarecare cultura generala,sa stii sa scrii,sa citesti, sa faci cateva socoteli banale ca sa nu te insele tzata floarea de la piata atunci cand cumperi cartofi, sa stii sa te exprimi.Comentariile alea la romana,despre care crezi tu ca nu au nici un rost, ca sunt inutile,alea te ajuta sa-ti dezvolti vocabularul,imagianatia,istoria,geaografia te ajuta sa ai o oarecare cultura generala (asta asa ca sa nu arati ca traiesti sub pamant). Dar daca tu crezi ca sunt inutile,nu te mai duce la scoala,stai acasa si citeste biblia, pregateste-te pentru viata vesnica, stai in lumea ta salbatica si asteapta viata vesnica ce va sa vie!

| William explică (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Tu zici ca ''alea te ajuta sa-ti dezvolti vocabularul,imagianatia, istoria, geaografia te ajuta sa ai o oarecare cultura generala (asta asa ca sa nu arati ca traiesti sub pamant)''. De aici imi dau seama ca nu esti deloc o persoana smerita, din contra esti foarte mandru/ mandra de cunostintele tale. Nu e bine, oricat am fe destepri, frumosi etc nu trebuie sa ne mandrim ci sa fim smeriti.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru William):

Da,sunt mandra de cunostintele mele! Si stii de ce? Pt ca am muncit din greu si mi-am tocit coatele pe bancile scolilor invatand pe branci! Ma intelegi? si de ce sa nu fiu mandra? cand vad roadele muncii mele? e cumva un pacat? e cumva un pacat sa stii carte? sa ai cultura generala? sa inveti? sa mergi la scoala? Cred ca pacat e sa fii prost si incult! Cat despre profesori, ce sa fie in neregula cu ei? Iti spun eu ce e : au niste salarii de mizerie. Avand in vedere ca se ocupa cu fel de fel de specimene si ca suporta vrute si nevrute (insulte din partea elevilor) ar trebui platiti mai bine! Asta este in neregula cu profesorii,nu ca te invata pe tine carte! Si nu imi mai face mie teoria chibritului aici, ca nu esti in masura sa-mi dai sfaturi! Auzi, iti dai seama ca nu sunt o persoana smerita?laughing.pai. ma cunosti asa de bine? Am facut cumva aceeasi scoala si nu stiu eu? am copilarit impreuna? sau? tu cunosti oamenii de pretutindeni? ai cumva harul asta? fii tu smerit si lasa-i pe altii sa decida pentru ei! Hai ca te-am pupat!

| William explică (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Mi-am dat seama ca nu esti o persoana smerita pentru ca te falesti cu cunostintele tale. Si chiar daca ai muncit ca sa stii atatea lucruri, cate din ele te ajuta sa te mantuiseti? Sau tu esti ateu si eu nu sitam?

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru William):

Constat ca esti tare de cap! NU ai inteles nici macar un strop din ce ti -am explicat! nu sunt ateu,dar inainte de mantuire exista lumea reala,lumea in care traiesc si in care trebuie sa ma descurc, sa nu fiu tamp! lumea in care, daca sunt prost si nu am cap este vai de picioare! dar se pare ca nu ai cum sa intelegi! urasc prostia mai inainte de toate! lasa-ma cu mantuirea ca nu cred ca mergi tu mai des la biserica decat mine! p.s. sunt o pers foarte credincioasa, nu sunt ateu! dar nici incult! hai ca ma plictisesti cu polologhiile tale de tzanc!

| William explică (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Daca te plictisesc de ce mai raspunzi la intrebarile mele?

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru William):

Mda...bleah.bleah!

Răspuns utilizator avertizat
| JustClaudiu a răspuns:

La bac ce faci ma? Scrii pe lucrare 1+1=scufita rosie?
Te pune la bac sa comentezi un text si tu nu ai habar ce sa faci, la matematica un calcul iar tu incepi sa citesti in chineza pe acolo. Observ ca nu ai spus nimic de chimie, deci esti in clasa a6-a.O sa aflii tu mai incolo cat de importanta e si cat te va ajuta.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru JustClaudiu):

Hiii hiiii hai ca m-am amuzat copios laughing 1+1=scufita rosie laughing))

| Popcorncubranza a răspuns:

Religia te ajuta... da... Daca nu era ea nu se bagau atatia bani sa aiba preotii biserici de aur si din lemn de stejar care face prune xD Hai lasa-ma ca ea e singura importanta, prefer oricand alte ore.

| ProjectJackpot a răspuns:

Troll.

| EvangelineDS a răspuns:

Esti mai prost decat prevede legea

| LolNope a răspuns:

Deci sincer, chiar ai drptate.
Trebuie si niste oameni inculti sa spele sosetele celor care totusi au faccut ceva in viata asta.
Tu fa religie si roaga-te, lasa-te de scoala si mergi si traieste in padure.
Succes!

| William explică (pentru LolNope):

Nu ma las de scoala. Ma rog in fiecare zi si sper ca intr-o zi sa fiu un sfert din ce a fost parintele Arsenie Boca, ca el nu o sa mai fie altul. Vad ca pentru tine viata inseamna sa ai bani. Ce faci cu banii dupa ce mori? Sau ai de gand sa fii ca faraonii care s-au ingropat cu bijuterii, bani animale si sclavi ca sa le serveasca in viata cealalta?

| LolNope a răspuns (pentru William):

Dragule(banuind ca esti baiat),nu o sa iti zic ca pentru mine banii nu conteaza,da,conteaza,dar nu sunt totul.
Intr-adevar, pot zice ca parintele a fost de apreciat, dar tu nu o sa fi niciodata ca el doar rugandu-te.Am vorbit cu el o data,am mers cu parintii mai demult,cat inca era in viata,omul acela avea o cultura generala exceptionala pentru un preot,dar sa stii ca aia nu i-a trecut prin minte asa,deodata.
Iar dupa banii mei cand o sa mor,nu-ti fa tu griji,vad eu ce fac cu ei.
Scoala e importanta.
Parintele incuraja pe toata lumea sa mearga la scoala.
Dupa ce mor,e adevarat,nu mai fac nimic cu ei,dar din moment ce mor la un moment dat,asta-i sigur,cat traiesc,banii conteaza.
Intr-o zi ai sa te trezesti ca n-ai facut nimic, ca timpul a trecut si ca vei muri si nu vei ramane decat o amintire pentru cei ce exista.
Si atunci ai sa-ti dai seama ca a contat ce ai facut memorabil, pana cand mori,
PS.:Stand pe TPU nu-l ajungi pe parinte

| ctina a răspuns:

Sa stii ca dumnezeu nu iti baga in traista mancare, casa, si tot ce mai trebuie pentru un trai decent. Pentru asta trebuie sa muncesti. Ca sa muncesti trebuie sa detii un minimum de cunostinte intr-un domeniu. Ce se face la scoala se cheama cultura generala. Adica tot prostu trebuie sa stie ceva ceva. La facultate te cizelezi, si te specializezi doar intr-un domeniu. Dar ca sa stii la ce fac sa te inscrii trebuie sa stii din fiecare cate putin pentru a vedea ce ti se potriveste mai bine.
Dar stai linistit, tara are nevoie si de oameni la sapa, nu numai cu mapa, dar vezi tu, si cei din prima categorie trebuie sa stie cand creste corcodusul si ce tip de chimicale contine ingrasamantul folosit.
As mai avea multe sa iti spun dar simt ca vorbesc degeaba.

| William explică (pentru ctina):

Eu am postat la categoria religie. Ce legatura are raspunsul tau cu religia?

| ctina a răspuns (pentru William):

Incercam sa iti demonstrez ca si celelalte materii sunt importante, nu DOAR religia facand o analogie cu cariera pe care o vei urma si cu minimum de cunostinte necesare. Te-ai prins?

| William explică (pentru ctina):

Ma-m prins. Tu voiai sa imi arati cat de importante consideri ca sunt sunt celelalte materii. Scoala te ajuta in viata asta, dar in viata vesnica ce folos mai are scoala? Acum poate o sa imi zici ca nu crezi in viata vesnica.

| ctina a răspuns (pentru William):

Pana la viata vesnica trebuie sa te asiguri ca poti sa iti traiesti aceasta viata cum e mai frumos si sa te bucuri de fiecare moment.
Referitor la viata vesnica prefer sa nu comentez...nimeni nu stie cum e pe acolo.

PS: vad ca s-au incins spiritele la intrebarea ta.

| William explică (pentru ctina):

Sigur ca preferi sa nu comentezi, sigur ca zici ca nimeni nu stie ce e pe acolo. Tu nu cunosti pe nimeni care sa fie mai religios si nu ai de unde sa stii ca sunt destui cei care au vazut cum e in rai si cum e in iad si s-au intors pe pamant si au mai trait ceva vreme. Daca ma apuc sa iti povestesc drumul sufletului dupa moarte sau cele 24 de vami ale vazduhului o sa zici ca spun povesti sau ca nu sunt intreg la minte. Ce te-a determinat sa nu crezi in Dumnezeu? Si da, s-au incins spiritele cam rau la intrebare. Cred ca o sa o sterg daca mai posteaza careva ceva.

| ctina a răspuns (pentru William):

Cred in Dumnezeu, dar nu pot sa spun ca ma manifest asa cum o faci tu, fiecare are propria modalitate, dupa stilul in care au fost educati si invatati de mici.
O zi faina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai frate asta asa e scoala nu te pregateste cu nimic pentru viata asta, dar gandeste-te ca fiecare materie are rostul ei, de exemplu matematica si fizica te ajuta in meseria de inginer sa masori sa faci calcule, geografia te ajuta sa te orientezi in tara asta, sa aflii muntii zonele, izvoarele, istoaria ce sa mai zicem de ea trebuie sa stii si istorie in viata asta ai auzit de holocaust? poate da poate nu da sigur ai auzit de Stefan cel Mare care a fost canonizat sfant, romana la ce te ajuta? sa nu fii un analfabet si sa-ti dezvolti gandirea analitica, chimia si biologia nu i-a ajutat pe doctori cand au trebuit sa faca operatii? si asa mai departe. Profa mea de fizica a spus : nu terbuie sa stii toate materiile de 10 ci sa culegi ce iti este mai de folos. Dumnezeu ne-a dat un talant sa-l valorificam la maxim daca nu stii cauta cartea talantii imparatiei de Arsenie Boca si o sa te lamureasca papa

| William explică (pentru anonim_4396):

Noi nu me-am nascut ca sa ne facem ingineri sau mai stiu eu ce. Dumnezeu ne-a scos din negura nefiintei pentru ca ne iubeste si doreste ca noi sa ne mantuim nu sa construim blocuri sau sa rezolvam probleme la matematia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Pai atunci scupial in ochi pe Dumnezeu ca exista oameni care sa iti construiasca un bloc unde poti dormi linistit, atunci scuipal fiindca atunci cand te imbolnavesti exista doctori care sa te ajute si asa mai departe, se vede ai o minte scurta, dupa tine toti ar trebui sa se calugareasca sa nu isi valorifce talantul, bine ca mai exista oameni destepti ca tine te felicit

| RetardedRacoons a răspuns:

Nu vor sa inteleaga pentru ca-l au pe diavol in ei si ii indeparteaza de Dumnezau.

| William explică (pentru RetardedRacoons):

Asta cred si eu. Vreau sa vad ce reactie o sa aiba profa de mate cand o sa ii zic ca in comparatie cu religia materia ei nu are nicio valoare. Sper sa nu reactioneze asa http://www.youtube.com/watch?v=t8E1a63NB2c.

| AllysaDeea a răspuns:

Nu stiu laughing

| ExpertInLove a răspuns:

Nu pot sa comentez nimic referitor la religei. Dar facerea unor probleme mai grele la mate si la fizica stimuleaza gandirea adica neuroni nu mai mor. Cu ajutorul fizicii, matematicii, stinetei, biologiei si altele mari oameni de stinta au descoperit lucruri importante pentru intreaga omonire. Iar textele care trebuie comentate la romana sunt pentru a dezvolta comunicarea pentru intelegerea profunda a textului. Daca intelegi textul intelegi si trairile profunde ale naratorului. Cartile, romanele, povestile inseamna creativitate, originalitate si inteligenta pentru observarea unor aspecte pe care multi nu le observa. Istoria analizata poate spune multe despre popoare, despre puterea lor, despre lupte, regi, domnitori, importanti care au facut ceva ce trebui tinute minte chiar si peste secole. Iar istoria inseamna si putina religie.Geografie este o stiinta importanta. Ajuta economia prin tipurile de vegetatie, soluri, hidrografie si clima. Relieful ajuta turismul care inseamna tot economie. Toate sunt imortante dar nu pentru oricine. Daca nu vrei sa inveti sa ai un viitor nu te duce la scoala, nimeni nu te cheama cu forta, nimeni nu te obliga. Si daca ai pomenit de religie(nu sunt eu foarte credincioasa) undeva in Blibie zice ca Dumnezeu i-a invatat pe oameni totate aceste stiinte.

| YoH22 a răspuns:

Scoala nu e o pierdere de timp iti dezvolta gandirea, te invata sa te exprimi cat de cat.Adica ce am vrut sa spun eu? Te ajuta sa nu ai mintea fina cu un straf de praf considerabil asa cum il ai tu!

| CookIEz a răspuns:

Nu este nici una vreo pierdere de timp in afara de romana toate cunostintele o sa iti ajute cand o sa te angajezi undeva daca nu iti place o materie trebuie sa o inveti deoarece la 20 de ani poate o sa te pasioneza fix acea materiewinking

| dragonoid a răspuns:

Eu tot m-am saturat de scoala fiindca imi pierd timpul
si parintii mei ma pun sa-mi fac temele
eu am 10 la romana,matematica,stinta,istorie, ed-tehn, act-tem
parintii mei doresc ca sa fiu perfect dar daca o sa mai invat multe o sami explodeze capul m-am saturat sa fiu perfect

poate profesorii au fost si ei la scoala si pierdeau timpul ca noi si poate doresc sa se razbune
in orice caz eu asa cred

sora mea este norocoasa fiindca este clasa a 6 si are piciorul in ghibs si nu are voie sa mearga la scoala 1 luna

| Numeni a răspuns:

Bă,diriga mea e cea de bio și să mor eu de-mi place biologia
Plus că era să adorm la Istorie, Română și am adormit cu ochii deschiși în timp ce scriam la franceză+că în clasele mai mici(2-4) aveam o învățătoare de zici că era dracu(în fiecare zi ne întreba dacă am avut coșmaruri cu ea, mai ales de Halloween, doar asta ne întreba)happy

Profesorii=demenți duși cu capul
Și ceea ce am scris în prima parte(înainte de +) nu prea are sens deci nu are rost să o citești.