| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii cred că pământul este rotund când se vede clar că e plat?

28 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

E plat toata ziua. Funda?

| danut a răspuns:

Pamantul este usor sferic dar cu o distorsiune in partea de jos acesta semanand si cu o para.
Daca ai fi acum 3500 de ani si cineva ti-ar arata globul pamantesc din univers OARE ce forma ai spune ca are, notiune de sfera nu prea exista la acea vreme, geometria dezvoltandu-se mai tarziu. Deci DASTEPTII de pe aici cum ati vedea si numii o planeta vazuta de la distanta, aveti un exemplu privind la LUNA. Cati dastepti o vad SFERICA si nu ROTUNDA. Ridicati degetelele dasteptilor care vedeti LUNA SFERICA. Biblia afirma ca pamantul este ROTUND, nu plat.

| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca este rotund sau sferic, iar acest lucru este vazut clar din spatiu.

| whatevernvm a răspuns:

Cu totii ne intrebam asta.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Nu tot ce se vede e și real.Și obiectele par materie compactă dar golurile sunt mai extinse decâ materia efectivă, protonii, electronii, etc.

| NGheorghe a răspuns (pentru ania):

Dincontra... tot ce se vede este real din simplu motiv ca realitatea este definita ca fiind tot ce poate fi cunoscut prin intermediul simțurilor... ia văzul este un simt. Probabil ai vrut sa zici ca nu tot ce se vede este "materie" ( de exemplu: "imaginile virtuale formate de oglinzi")
Deci tu vrei sa zici ca vezi protoni si electroni? Ba mei vezi si spațiile dintre?

| T0T a răspuns:

Te-ai născut în secolul greșit.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru T0T):

Nu cred că este un răspuns la întrebarea mea. Pleacă

| Hammurabi a răspuns:

Cum să fie plat când există o Statie Spațială Internațională de pe care se transmite cu o cameră video live imagini cu Pământul? Crezi că e o făcătură? Dacă e plat, cum apar anotimpurile?
Adică toate celelalte planete pe care le putem vedea cu telescopul sunt sferice doar Pământul e plat. Foarte tare. laughing

| VelaJohnny a răspuns:

Daca-i plat, ce e sub pamant? Nu ca ar zice undeva in Biblie ideea asta, doar pentru ca o religie sustine un lucru nu inseamna ca isi are originea in Biblie. Imi e rusine ca te numesti crestin la fel ca mine, ba mai vi cu sloganuri de desteptare pentru „adormitii" de noi. Ideea ca pamantul e plat e o mitologie antica a multor popoare de prin zona Mesopotamiei. Ca și creștin, te iei dupa idei babiloniene sau hinduse? Biblia spune de cercul pământului, nu de platoul pamantului in Isaia 40:22.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

O alta chestie, o forma plata a pamantului nu explica formarea anotimpurilor, nici a perioadelor de jumatate de an zi si jumatate de an noapte in zonele polare.

| Dandanache a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Biblia spune de cercul pământului". Asa e. Si cercul se preda la geometria plana. Mai multa atentie la exprimare nu strica happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dandanache):

Fel si fel de interpretari date acestor idei pentru a discredita Biblia. In alte locuri spune despre cele 4 colturi ale pamantului, astfel ca altii interpreteaza ca Biblia zice ca pamantul este un patrat. In alt pasaj zice ca soarele alearga gafaind sa apuna, si interpreteaza cum ca ea sustine ca soarele inconjoara pamantul. Stiu bine ce am vrut sa zic, nu te duce cu gandul ca in fiecare pasaj la care am facut referire, scriitorii au avut in vedere sa expuna informatiile in forma stiintifica cunoscuta de astazi. Biblia nu e o lucrare stiintifica, multe idei fiind exprimate in figuri de stil, si reflecta limbajul si cultura acelor timpuri si acelor natiuni. In Geneza zice ca in arca, animalele terestre si aeriene din toate „speciile" au intrat. Se interpreteaza cum ca, existand un carnat de cifre la numarul de specii existente, este imposibil acel lucru. Prin specie, Moise nu a avut in vedere cum defineste taxonomia termenul „specie" in prezent. Interesant e faptul ca, desi Biblia nu este o lucrare stiintifica, trebuie depuse mai multe eforturi pentru a o intelege. Asta e motivul pentru atatea religii, atatea pareri si atatea convingeri, ca oamenii nu inteleg cu adevarat ceea ce scrie acolo, unde e o portita deschisa interpretarilor, fiecare o ia cum il taie, in loc sa mai faca cercetari. Astfel citesc pe site-uri cum ca Iehova, Dumnezeul Bibliei a pretins jertfe umane de la inchinatorii sai spre exemplu. Sau ca Isus, dupa ce le spune discipolilor sa iubeasca semenii, le zice ca atunci cand merg sa predice, pe langa alimente si haine, sa poarte o sabie, si se interpreteaza ca sabia a fost pentru a ucide oameni. Ma rezum la exemplele astea. Nu-mi place subiectivitatea voastra. Biblia vorbeste explicit despre faptul ca pamantul nu e suspendat pe nimic, descrie in termeni simpli circuitul apei in natura, porunceste masuri de carantina pentru bolnavi si masuri igienice precum ingroparea fecalelor, a cadavrelor, spalatul pe maini si a hainelor, lucruri care doar in ultimele secole au fost promovate si de medici si intelese de stiinta, desi au fost consemnate in Biblie acum 3500 de ani aproximativ. Astea nu se mentioneaza, ci doar se ataca folosindu-se de interpretari pripite. Biblia a profetit multe lucruri care s-au implinit cu exactitate, si pentru a le denatura se lupta cu dintii sa dovedeasca ca profetiile au fost consemnate dupa evenimentele respective, pe langa faptul ca nici macar crestinatatea nu are habar de ele, din lipsa de interes a clericilor pentru promovarea Bibliei (trag concluzia ca tot pentru manipulare, poruncindu-se tot felul de ritualuri si in prezent la fel cum in evul mediu erau pentru profitul material al conducatorilor, dar si pentru interese politice, sa fim seriosi, ce ar fi statul fara tronul pe care sta de mii de ani, religia?).

| Dandanache a răspuns (pentru VelaJohnny):

Eu doar voiam sa iti spun ca, argumentand ca in Biblie scrie cerc, iti furi singur caciula. Un cerc isi imaginau si mesopotamienii aia pe care ii pomeneai.

Mai arunca un ochi peste intrebarea asta, la care ai raspuns si tu mai demult:
https://www.tpu.ro/......e-sferica/

| Fast_Luka_1979 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Păcat că yahve nu știa ca iepurele nu este rumegatoare, liliacul pasăre și balena pește! Tot în biblia de rahat scrie... Bazaconii de adormit copiii... Trezește-te, nu fura curent!

| Mclaren12 a răspuns:

Vere, las-o mai moale cu basmele crestine. Tot biblia zice ca Yehova a creat planeta si tot ce e in cea si asta este probabil cea mai mare aberatie din istoria omenirii.
O simpla dovada ca Terra este sferoida este insula Little Diomede care se afla pe la mijlocul distantei dintre America de Nord (SUA) si Rusia, in nord-vestul extrem al acelei portiuni care apartine Statelor Unite, respectiv nord-estul extrem al Rusiei. De fapt am citit ca distanta dintre ele este de doar 4 mile/6.5 km.
Daca pamantul era plat, treaba asta era imposibila.
Teoretic un avion poate ajunge din Rusia in Canada probabil in maxim o ora pe langa Marea Bering decat sa inconjoare tot globul dar practic la ce temperaturi sunt nu stiu daca zboara avioane pe acolo.

| NGheorghe a răspuns:

Cam cât de clar se vede? Cel mai clar se vede ca soarele răsare in est si apune in cealaltă direcție (in vest) dar te-ai gândit vreodată: de ce oare? As vrea sa te întreb cam care crezi ca este mărimea Pământului dar mai întâi as vrea sa spui care a fost locul cel mai îndepărtat in care ai fost?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce troll obosit rolling on the floor

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt serios frățică

| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Atunci frățică urcă-te pe casa poporului și spune-mi dacă vezi turnul Eiffel. Sau a dat Illuminati cu ceață fină să nu vezi? laughing

Sauu, te duci la mare și te uiți la un vapor cum ajunge acoperit de apă pentru că pământul e rotund!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce destepti va dati toti.Omu a pus o intrebare simpla dati argumente pro sau contra nu jigniri gen "te-ai nascut in secolul gresit".Pai ba frate macar el se intreaba decat sa creada tot ce vede la tv.Se nasc toti astronauti in ziua de azi.Si nu, nu cred ca este plat, mai mult oval turtit la poli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Explică-mi, te rog, de ce Pămntul e plat?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Ruta lui Magellan are sens pe un pământ plat.
https://postimg.org/image/4znch27oy3/4e2e466c/
Unde ai auzit că e rotund? Pământul e plat!

| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Știi care e diferența dintre Globul Pământesc și o hartă? Globul este exact, iar harta nu este exactă, de ce? Pentru că este foarte greu să transpui o sferă într-un dreptunghi.

| BackAgain a răspuns:

Pentru ca e o sfera un pic turtita laughing Miscarea de rotatie si forta centrifuga conditioneaza forma Pamantului.
De ce crezi tu ca e plat? Daca e plat, unde se termina? Ar fi la un moment dat o cascada sau pur si simplu nimic si ai pica... in gol, in spatiu? Cum se face ca poti zbura (cu avionul) in jurul lui? Si de ce nu ar avea sens ruta lui Magellan pe Pamant sferic?

| Qasim a răspuns:

Nu ii inteleg pe cei care vor sa imbine religia cu stiinta cautand argumente din cartile religioase pentru a sustine anumite lucruri afirmate de stiinta.

Biblia spune ca pamantul este plat si doar cine nu vrea sa vada nu vede aceasta:

- Caci El vede pana la marginile pamantului, zareste totul sub ceruri. - Biblie Iov 28:24 Daca pamantul este sferic, atunci care este marginea lui din moment ce sfera nu are margine?

- Copacul acesta s-a facut mare si puternic, varful lui se inalta pana la ceruri si se vedea de la marginile intregului pamant. - Biblie Daniel 4:11 Care este marginea pamantului sferic pentru a vedea copacul despre care se vorbeste in aceasta fraza?

Sa nu mai vorbim de faptul ca Biblia afirma ca pamantul sta pe stalpi in Iov 9:6.

Isaia 40:22 se refera la cercul pamantului nicidecum la sfera.

Asadar de ce incercati sa face religia compatibila cu stiinta sau invers? Lasati fratilor asa cum este totul si vom vedea la momentul potrivit cine are dreptate. Daca va este greu sa credeti ca pamantul e plat dupa cum afirma Biblia atunci renuntati la credinta in Biblie si deveniti atei, insa nu incercati sa o talmaciti ca sa va cada voua mai bine informatia sa o puteti digera mai usor.

Quran 9:24 وَاللّهُ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ
waAllahu la yahdee alqawma alfasiqeena Quran 9:24
- Iar Allah nu calauzeste neamul de nelegiuiti - Quran 9:24

| qwerrfeiwgvbwivrbr45bw4 a răspuns:

Sa ați raspund la întrebare cu o întrebare,
De ce ai pus întrebarea asta intenționat?