| EugeNNio a întrebat:

De ce oamenii nu se nasc egali, unii se nasc in Somalia unde e foamete si suferinta iar altii prin Elvetia sau Olanda unde nu prea au grija zileai de maine.De ce ii pedepeseste Dumnezeu pe unii fara sa fi pacatuit vrodata? Nu cumva ei au pacatuit intr-o viata anteriora si trebuie sa sufere in alta pentru a plati pentru pacatele lor?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Depinde de fiecare popor din ce semintie sau neam se trage.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Toate isi alu dumnezeu ce sri tu acolo toti suntem copii lui asa zice isus ema tu citesti ce vrei

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

"2.ȘI El, răspunzând, le-a zis: Credeți, oare, că acești galileieni au fost ei mai păcătoși decât toți galileienii, fiindcă au suferit aceasta?
3.Nu! zic vouă; dar dacă nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel.
4.Sau acei optsprezece inși, peste care s-a surpat turnul în Siloam și i-a ucis, gândiți, oare, că ei au fost mai păcătoși decât toți oamenii care locuiau în Ierusalim?
5.Nu! zic vouă; dar de nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel."(Luca 13)(în religie, există mai multe feluri de moarte-sau de suferință)

| BebeStrumf a răspuns:

Frumusetea sta in diversitate; suntem diferiti; egali nu.Pedeapsa cu mana lui si'o face omul; nu coboara nimeni din cer sa indemne sa fii bolnav; sarac.Ne motivam, ca Dumnezeu e cauza; dar nu'i asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...se pare ca f. multi am gresit intr-o viata anterioara; doua razboaie mondiale,evrei, Hiroshima si Nagasaki, atentate teroriste(numai in turnuri si avioane au fost 3000), catastrofe naturale(cutremurul din martie-Japonia)etc, etc.; deci... exista Dumnezeu? eu nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce Dumnezeu a dat saraci? hmmm ca sa ne smerim noi si sa i ajutam cu un ban, o haina, o vorba buna, ceva de mancare. Cand vezi pe cineva aflat in suferinta nu te doare inima? Asa ne misca el inima noastra impietrita aratandu-ti ca mai sufera si altul, nu el zice sa ne iubim aproapele ca pe tine insuti? cum sa-ti iubesti aproapele? pai daca tie iti iei o bluza sa te imbraci ca tie frig si celuilat care sta in strada poti sai dai bluza ta care a ramas mica, asa cum ne ingrijim pe noi sa-l ingrijim si pe celalat. Si ce de sunt asa de multi saraci in lume? pai din cauza egoismului nostru ne pasa atat de noi incat nu-i vedem pe ceilalti care sufera mai bine ne strangem de gat decat sa facem un bine nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eugennio toti vom arde in iad pentru un mar mancat de o femeie serios tu crezi in de astea?

| DaaNNuuTzz a răspuns:

Pai nu crezi ca aia crescuti in puf vor mai ajunge acolo sus? Locul saracilor e in Imparatia Cerului. Asa am invatat la religie happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DaaNNuuTzz):

Deci bogatii au un loc rezervat in cazanul de gheata, iar cei saraci pe o plaja insorita din rai. Sa revenim la realitate totusi.

| EugeNNio explică (pentru anonim_4396):

La asta m-am gandit si euhee hee

| Minks a răspuns (pentru DaaNNuuTzz):

Hai ma, fi serios.ce dracu?

| cokocosmy a răspuns:

Pai sa zic pe bune nu cred in viata anterioara ii o faza luata din india aia cred in idoli din cate am eu habar thinking si daca ai citit in biblie mereu dupa partea rea vine partea buna happy( nu am citit nici eu dar mi-a zis profa de religie)
deci daca ii pana acolo oameni din somalia nu sunt cu foamea in gat din cauza lu dumnezeu nu neaparat fiecare tara are un conducatorhappy poate ii vina lui nu are habar sa conduca poporu catre bine happy depinde in lumea din ziua de azi ii coruptia din cauza altora suferim totii intr-un fel sau altul happydeci parerea mea ca tot rau spre bine am si eu necazuri mari in familie dar am speranta ca urmeaza binele dupa atat rau happy ii mai bine daca ai un gram de optimism tot ce ii pe pamant se intampla cu un motiv
parerea mea sper ca te-am ajutat succes

| Dread23 a răspuns:

Depinde de ce religie esti. religia ortodoxa exclude idea existentei unei vieti anterioare.in fine. o explicatie ar fi (presupunand ca exista un dumnezeu) ca e oarecum un test pentruaceia, tuturor fiindu-le testata credinta intr-un oarecare mod(bogatii sa foloseasca banii cu chibzuinta blabla.). oamenii nu se nasc egali pentru ca ar fi haos- imagineaza-ti o lume plina de oameni bogati si inteligenti...aceste concepte nici nu ar avea vreun sens atunci...si sunt convins ca, chiar si atunci oamenii ar incerca sa se diferentieze. eu nu consider o pedeapsa faptul ca s-au nascut diferiti.