| Ecea a întrebat:

De ce oamenii reactioneaza intr-un mod ciudat cand afla ca nu ai o religie sau ca nu crezi in nimic?
Ce este asa iesit din comun sa nu ai credinta?

Intalnesc multi oameni care imi baga pastila cu dumnezeu, si multora le spun ca nu cred in asa ceva, apoi vine intrebarea : Cum, tu nu crezi in Dumnezeu?!?!

Nu inteleg, ce este asa anormal?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca omul depinde de grup,si daca nu ai aceleasi convingeri ca ale celor din grupul tau atunci esti dat deoparte...
De fapt nimanui nu ii pasa daca tu crezi sau nu, dar toti depind de parerea societatii!
Omul e prost ca o oaie, cand e independet gandeste inteligent ...cand e intr-un grup nu mai tine cont de parerile lui personale si e prost ca noaptea

| Ecea explică (pentru Apache):

Foarte adevarat.
Multumesc pentru raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apache):

Asa e! Din pacate, spiritul gregar e inca in floare si in secolul XXI. Sau e vorba de razboiul parapsihologic, controlul mintii etc.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca multi au o asemenea reactie din cauza ca ei au fost crescuti si inradacinati de mici cu credinta in Dumnezeu.Li se pare imposibil ca altii sa aiba si alte convingeri.Sincera sa fiu, nici eu nu stiam cat de multi oameni sunt atei.Fiecare om are dreptul la opinie.Eu tot mai sper ca rugaciunile parintilor tai, si ale mele sa te ajunga intr-o zi, sa te transforme intr-un crestin autentic! Numai bine.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Asa le e mentalitatea multora, cred orbeste fara a pune intrebari si cand afla ca exista cineva care nu crede in D-zeu pentru ei e un soc.

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt prea atasati de credinta lor, si incep sa reactioneze urat cand nu ai aceleasi principii cu ei. Si-s prea indoctrinati, nu mai gandesc, nu stau sa se intrebe, ci cred orbeste, fara sa stie de fapt de ce cred.

| Bogdanux a răspuns:

Spiritul de turma.

| CobraLeon a răspuns:

Multi cred in dumnezeu, doar pentru ca se gandesc la faptul ca vor avea un loc "calduros" in rai...am intalnit foarte putini crestinii care sa nu ma fi "judecat" pentru ca nu cred in al lor zeu.

| Ecea explică (pentru CobraLeon):

La fel,toti m-au judecat, toti au incercat sa imi schimbe gandirea, etc.
Si cica credinta asta nu manipuleaza oameni.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Pai cum ce e asa anormal...la mintea lor daca nu crezi un dumnezeu esti un satanist.
Ce-i asa anormal sa ai propriile idei?sad

| Lavinia218 a răspuns:

Vei afla la judecata de apoi! haahha... pai ce sa faca in ce sa creada si ei?happy Eu Cred in Dzeu. doar ca nu cred aberatiile scrise de om adica nu am nicio credinta gen catolic martor a lui iehova sau mai stiu eu ce...

| Ecea explică (pentru Lavinia218):

Din pacate nu cred ca o sa ajung la judecata aia.
Doar daca nu o sa fiu dat in judecata de cineva.

| Lace a răspuns:

Omul a fost obişnuit să judece după aceste lucruri minore, cred eu.E obişnuit cu scorbura lui şi nu acceptă cruda realitate, care până la urmă e una greu de acceptat.

| Banannie a răspuns:

Pentru ca din primii ani de viata ni se povesteste ca exista Doamne Doamne, care este cel care ne-a lasat pe pamantul acesta, iar atunci cand mai facem prostioare ni se spune ca se supara acelasi Doamne Doamne. Eu cred ca e o credinta insuflata inca din copilarie si ca oamenii au frica de Dumnezeu din acelasi motiv. Totodata e o credinta perceputa gresit cam de 80% din populatie pentru ca dupa cum spunea si CobraLeon ei gandesc, ca in felul acesta vor avea un loc calduros si primitor in rai unde se vor simti asa cum nu s-au simtit aici. Altfel spus percep credinta in Dumnezeu ca un bilet catre Raiul care le va aduce fericirea absoluta, dar nu o fericire spirituala ci una materiala mai mult. Deci marea majoritate dezvolta in ei o falsa credinta, zic eu. Am vorbit un pic pe langa, scuze :d

| OvidiuNumeDeTractorBack a răspuns:

Eu sunt ateu...nu cred in prosti d'astea...bafta!

| claudia01 a răspuns:

Pentru ca foarte putini au curajul sa spuna cu voce tare "nu cred in Dumnezeu"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza stereotipiilor in gandire, si nu numai in domeniul religiei. Si in alte situatii, daca ai alte preferinte decat majoritatea (nu ma refer la orientari sexuale sau alte chestii negative) deja esti considerat "ciudat". Chiar si in cele mai banale aspecte ale vietii.

| Iluvwafflesvewwymuch a răspuns:

Mi se intampla si mie la fel de des, Ecea, pentru ca, asa ca si tine, nu cred in divinitate. Majoritatea oamenilor care cred in Dumnezeu au asta adanc infiripat in radacini. Au luat totul asa cum le'a fost dat, fara a'si pune intrebari cu adevarat despre religie. Poate e din cauza ( sau datorita?! ) mediului in care traim: babe care se inchina la biserici cand trec, expresii verbale de genul "Doamne'ajuta". 'Dumnezeule!', etc. Lipsa de credinta este pur si simplu neobisnuita pentru ei, deci ciudata.