| anonim_4396 a întrebat:

De ce oare nu putetui fi capabili sa credeti ca Domnul Isus este
Mantuitorul? de ce nu vreti sa va intoarceti la Isus? ce motive aveti? deci a murit pentru ca noi sa traim, a facut miracole, va vegheaza si va pazeste de orice rau, te iubeste, iti sta la dispozitie 24 de ore din 24, tot ce trebuie sa faceti este sa aveti credinta in Domnul Isus caci nu veti merge in cer. a fost batjocorit si scuipat de mii de oameni, a fost rastignit si a fost un om ca si noi. ai accepta ca tie sa iti bata cineva cuie in palme si sa te rastigneasca pe cruce? si asta doar ca ei sa fie iertati si sa poata sa traiasca. El ne iubeste si ce primeste in schimb din partea noastra? ura? batjocorie? tu ce ai de gand? te intorci la Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Basarabeanca a răspuns:

Atunci cum crezi tu? de ce traiesti pe acest pamant? de ce nu te-a lovit inca nici o masina? de ce nu ai murit de cancer? de ce esti sanatos si puternic? iti dau eu raspuns:pentru ca este cineva in cer care te vegheaza si are grija ca tu sa ai de toate, dar tu ce faci? iti bati joc de Dumnezeu...sa stii ca va fi o za de judecata in care vei raspunde de orice cuvint si orice fapta pe care ai facut-o cat ai trait... daca nu crezi, mai citeste Biblia

19 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ma vegheaza zici? Deci el era obsedatul ala care se uita la mine pe geam cand faceam sex? Cum sa iubesc un obsedat sexual?

| ramona30 a răspuns:

BiancaBF14 ti-as recomanda sa citesti lucruri serioase si sa lasi povestile de adormit copiii.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru ramona30):

Tu?! Habar n-ai pe ce lume trăieşti...

| n0matterman a răspuns:

Tot haiosi au ramas crestinii de la aceasta sectiune, fantastic!

| muffy1 a răspuns:

Ai dreptate, cea mai mare minune a lui, sa convinga lumea ca un personaj fictiv a existat cu adevarat. trebuie sa recunosc, e ceva asta.
si vezi ca nici macar nu cunosti faptele bine, oamenii nu pot fi crucificati de palme, nu tine greutatea corpului.
a si inca ceva, faza cu iisus ca dzeu si mantuitor a fost pusa in biblie abia din anul 300, nu exista in versiunea oficiala.
si hai sa zicem, ca tot ce spui e adevarat. si chiar exista, e sus, ne pazeste, de crezi in el ajungi acolo.
nu mersi, daca raiul e populat de persoane ca tine, aleg iadul oricand, e plin de oameni adevarati, ca george carlin, carl sagen, hitchens, einstein, si inca mii de altii ca ei, care si de s-ar fi inselat si ar exista un zeu, compania lor in iad e muult mai placuta si de preferat decat compania celor ca tine.
deci fa un bine noua, astora ce nu credem, incearca sa faci sa ajunga in rai doar cei ce iti impartasesc mentalitatea, noi vom avea o eternitate incredibila in iad.

| Birjaru a răspuns:

Nu...nu a fost.

| doctorandus a răspuns:

Scuipat de mii de oameni? Inseamna ca a murit inecat, nu crucificat!

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Si d'aci dam in termenul de ''incapabil''...omul, nu accepta salvarea divina, dar asta ehappy

| RAY a răspuns:

De ce oare nu puteti fi capabili sa credeti ca zana maseluta este

Mantuitoarea? de ce nu vreti sa va intoarceti la ea? ce motive aveti? deci a murit pentru ca noi sa traim, a facut miracole, va vegheaza si va pazeste de orice rau, te iubeste, iti sta la dispozitie 24 de ore din 24, tot ce trebuie sa faceti este sa aveti credinta indoamna zana maseluta caci nu veti merge in cer. a fost batjocorita si scuipata de mii de oameni, a fost rastignita si a fost un om ca si noi. ai accepta ca tie sa iti bata cineva cuie in palme si sa te rastigneasca pe cruce? si asta doar ca ei sa fie iertati si sa poata sa traiasca. Ea ne iubeste si ce primeste in schimb din partea noastra? ura? batjocorie? tu ce ai de gand? te intorci la ea?

| RAY a răspuns:

De ce nu esti tu capabila sa crezi in zeus, horus, apollo etc pentru ca nu exista dovezi de aia
nu ma pot intaorce sa ceva care nu exista
lipsa doveziilor sunt motive bune
am de gand sa plec pe marte vi cu mine?
nu ma intorc in copilarie la prietenii imaginarii, intoarcete tu

| Basarabeanca a răspuns (pentru RAY):

Atunci cum crezi tu? de ce traiesti pe acest pamant? de ce nu te-a lovit inca nici o masina? de ce nu ai murit de cancer? de ce esti sanatos si puternic? iti dau eu raspuns:pentru ca este cineva in cer care te vegheaza si are grija ca tu sa ai de toate, dar tu ce faci? iti bati joc de Dumnezeu...sa stii ca va fi o za de judecata in care vei raspunde de orice cuvint si orice fapta pe care ai facut-o cat ai trait... daca nu crezi, mai citeste Biblia

| RAY a răspuns:

De ce nu am voie sa cred in ce vreau eu?

| Wøodenpints a răspuns:

Mă întorc la frigider să-mi mai iau o bere. Mă face plin când mă simt gol.

| GoguSteriade a răspuns:

Nu vrei sa mori si tu pentru noi?

| RaduMD a răspuns:

Nu şi nu! Numai ignoranţii cred în basmele asta care nu s-au dovedit ştiinţific cum că Isus este Dumnezeu. Noi credem în OZN-uri, credem că Universul provine dintr-o ciorbă de quarci, credem că elefantul provine din vierme prin evoluţie. O fi existat şi Isus, posibil, numai că de la 12 ani la 30 de ani a stat în India unde l-au iniţiat în tehnici paranormale maeştrii brahmani, care erau urmaşii celor din Atlantida la care se referă legendele voastre neştiinţifice în chestia cu Potopul şi Noe.

| Torah a răspuns (pentru RaduMD):

"Atlantida la care se referă legendele voastre neştiinţifice în chestia cu Potopul şi Noe."

Zici ca, potopul a sters Atlantida de pe fata pamantului.

| 1dintrevoi a răspuns:

Nu te poti "intoarce" la cineva pe care nu l-ai cunoscut niciodata happy. In cazul asta poti doar sa vrei sa-l cunosti, dar cum sa faci asta cand e mult mai usor sa spui ca ti-e bine si fara? Nu-i asa ca viata n-ar mai fi asa de interesanta fara pacat? Pacatul tine loc de sare si piper! happy Cum sa se intoarca la Isus? Povestea Lui e plictisitoare pentru ei. Nu le-ar fi mai usor sa citeasca alte povesti? Doar sunt liberi sa faca ce vor. Si asta e singurul argument de care au nevoie pentru a se "apara"... happy

| Morrigan a răspuns:

Nu eu i-am cerut sa moara pe cruce si sa faca tot ce a facut. in plus nu a avut familie, copii, practic nu avea o viata normala deci cel mai bun lucru pentru el a fost sa se sinucida pentru noi. (ca si cum ai omori pe cineva numai ca sa primesti pedeapsa capitala si sa te omoare si pe tine, facand abstarctie de mijl prop => sinucidere)

nu am nimic cu cei care cred, dar ma deranjeaza cand incearca sa ii oblige pe ceilalti sa creada in ce cred si ei. ce rezolvi daca fortezi lumea sa fie ca si tine? spune-ti punctul de vedere si lasa-i pe fiecare in parte sa descopere ce religie li se potriveste si in ce directie vor sa se indrepte

| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Isaia 43:11
Eu, Eu sunt Domnul, şi afară de Mine nu este niciun mântuitor!

Ioan 14:28
Aţi auzit că v-am spus: „Mă duc, şi Mă voi întoarce la voi." Dacă M-aţi iubi, v-aţi fi bucurat că v-am zis: „Mă duc la Tatăl"; căci Tatăl este mai mare decât Mine.

Ioan 5:30 Eu nu pot face nimic de la Mine însumi: judec după cum aud; şi judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimis. IOAN13:16. Adevărat, zic vouă: Nu este sluga mai mare decât stăpânul său, nici solul mai mare decât cel ce l-a trimis pe el.

Ioan 20:17
„Nu mă ţine", i-a zis Isus, „căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci, du-te la fraţii Mei şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru."

El a răspuns: "Nu am fost trimis decât la oile pierdute ale casei lui Israel".