| RAY a întrebat:

De ce satanismul modern este asociat cu ateismul?
Nu vreau definitii de pe wiki si nu inteleg de ce o religie, credinta, ideologie satanista este asociata in mod eronat cu lipsa credintei?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca satanismul LaVeyan se considera, de fapt, atei. In acelasi timp se venereaza pe ei insisi, lucru pe care il spune si satana in Biblie.
Probabil de aici asocierea.

Personal, mi se par tampiti ca se considera satanisti, dar in acelasi timp atei.

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Si eu cred la fel, niste indioti nehotarati

| MaziluHDGAMMING2009 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Satanismul LaVeyan nu e o religie.Se numesc asa deoarece considera conceptul de Satana un simbol uman si presupun, pentru a sfida religiile avraamice.Personal nu mi se pare o contradictie cand folosesc doar conceptul in sine.

20 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pentru ca cei credinciosi sau religiosi considera ca esti indrumat de satana sa nu crezi in Dumnezeu.

| RAY explică (pentru Freya1):

Eeeeeeeeee naty asta e ceva vechi, faza e ca uni indioti spun asta ca sunt si cu dracu si atei

| AC4S4 a răspuns:

Păi în ce zeu cred ei? Din câte știu ei nu cred în vreo divinitate, deci sunt atei.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Cred in satana, doar de aia se numesc satanisti

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ei nu cred în Satana.

"Satanistii isi iau cu totul destinul in maini, si decid singuri asupra lor, fara interventia vreunei forte divine, fara a trebui sa dea socoteala pentru faptele lor altcuiva decat lor insisi."
De pe site-ul lor.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Da am citit si eu aberatile lor

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru ca satanistii moderni nu cred in Satan, il vad doar ca pe un model nu ca pe o zeitate. Este o mizerie de ideologie care are la baza tot mitologia biblica vopsita si transformata intr-o noia religie tot de un evreu (LaVey). Satanismul modern promoveaza libertatea bruta pentru ca asta ar fi inteles LaVey din mitologia biblica unde Satan nu s-a supus zeului evreiesc. De asta satanistii moderni vad in Satan un model al rebeliunii si al libertatii dar nu cred in el ca zeitate intrucat ei cred ca daca zeul biblic nu exista atunci nici Satan nu exista. De asta sunt atei, nu urmeaza o religie, ci o filozofie bazata pe mitologia crestina. In realitate Satan nu are nicio legatura cu crestinismul si cu siguranta nu-si are originea in iudaism. Satan ca Zeu este cu mii de ani mai vechi decat iudaismul. Evreii doar l-au preluat din religiile pagane si l-au transformat in personaj antagonist zeului lor pentru ca ei dintotdeauna au vrut ca omul de rand sa creada in zeul lor fictiv si sa se rupa complet de originile lor pagane. Dupa cum poate poti vedea, partial au reusit sa faca asta.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Tu ce esti man deist, panteist?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Hmm sa zicem ca politeist. Oricum apreciez si rolul decisiv al naturii in aparitia si evolutia vietii pe pamant.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Deci crezi in toti zeii man

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Nu toti

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Eu as spune sa vezi de panteism, deism, politeismul e creatie umana

| sopranaCadaverica a răspuns:

Atat timp cat crezi in draci, care sunt forte diabolice care reprezinta Raul, inseamna ca nu excluzi existenta une divinitati a Binelui, si in cazul asta, Dumnezeu. Ce ipocrizie...
Dualitatea mereu a existat, unde e ''rau'', automat exista si ''bine''.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Satanismul modern nu este o religie. Mai degraba o ideologie. Un set de reguli pentru filosofi. Crede-ma, stiu despre ce vorbesc!
Satanistii moderni nu au nimic de-a face cu religia. Ei nu se opun crestinismului asa cum o fac satanistii traditionali (care care practica slujbe inverse, poarta pentagrame si alte rahaturi).
LaVey a construit o biserica pentru cei care cotizeaza. Satanismul modern insa a evoluat dincolo de el.
Satanismul modern este si el la randul sau naturalist, psihologic si simbolic.
Uite si un articol scris de unul:
http://mythologica.ro/satanismul-modern/

| RAY explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

De ce naiba va numiti atei?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu ma numesc ateu si nici comunitatea nu cred ca se defineste printr-un asemenea termen. Ca sa nu mai vorbim si de impartirea ateistilor.

| RAY explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Esti satanist?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RAY):

Nu, sunt liber-profesionist! laughing
Nu cred ca "trebuie" sa te declari in vreun fel sau sa adopti o "eticheta" doar de dragul de a apartine unui grup. Cand exista atatea sisteme filosofice de ce sa vrei sa fii parte doar dintr-unul cand le poti avea pe toate?