| CinevaAnonimă a întrebat:

De ce se poarta metaniile? Ce simbolizeaza ele? Ma refer la acele metanii care au forma de bratari.

11 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Cred ca si cel mai prapadit ateu stie asta.

| AC4S4 a răspuns (pentru xerxes1):

Depinde in ce mediu a crescut.

| CinevaAnonimă explică (pentru xerxes1):

Daca stii, de ce nu spui?

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Crestinii nu cunosc nici lucrurile esentiale despre religia lor.
Este ultima mea preocupare sa-i ajut sa-si cunoasca mai bine minciuna numita crestinism.

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

Iti lua 10 secunde sa cauti pe Google ce aste aia metanie.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru xerxes1):

Ca idee, metania nu reprezintă un lucru esențial.
Pot totuși să întreb de ce, la gradul tău superior de inteligență, din trei comentarii, nici unul nu conține răspunsul la întrebare? Dacă tot ești hărăzit cu o multitudine de cunoștințe, poate îți îndeplinești destinul de intelectual și ne luminezi. Sau mă rog... presupun că pur și simplu ești un intelectual rebel...

10 secunde de căutare pe Google? Agreed! Totuși, știi cât îți lua să nu te bagi în seamă fără rost în această discuție? Mai puțin... Timp pierdut... Puteai să taci și chiar ai fi fost util.

| xerxes1 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ii urmaresc postarile de ceva timp.
Bine macar ca i-ai raspuns tu.Sau nu?
Uitasem cat de ipocriti pot fi unii care se dau mari crestini.
Nu ma cert cu cei batuti de soarta.
Prefer sa-i ignor.
P.S.
Hai documenteaza-te pe internet si raspunde-i fetei.Cred ca reusesti in mai putin 15 minute, chiar daca un minut ar fi fost suficient.Nici tu nu stiai ce-i aia metanie.
rolling on the floor

| xerxes1 a răspuns:

Observ ca preacuviosul habar n-are ce-i cu metania.
Metania ( rozariu la catolici) este folosit in multe religii ale lumii, mult mai vechi decat crestinismul.
Ajuta la numararea rugaciunilor exact ca o numaratoare abacus.
Tii metania in mana rostesti rugaciunea, si dai cu degetul mai departe o bobita sau nod din metanie.Cand ajungi la capat ai facut rugaciuni cate bobite are metania, si o iei de la capat.Este mai usor de tinut minte ca ai facut 7 metanii decat cateva sute sau mii de rugaciuni.
Nu are legatura cu rugaciunea inimii, aceea este independenta si se face pe respiratie si inspiratie fara numaratoare.
Alti mari credinciosi nu fac nici macar diferenta dintre matanii si metanii.

| xerxes1 a răspuns:

Foloseam metanii inainte sa te nasti.
Rugaciunea inimii am practicat-o cativa ani,pana cand am descoperit ca Biblia nu este decat o mare minciuna.
Dar asta si este Biblia, un test de inteligenta.
Altele sunt chestiile de stiut si de practicat pentru o evolutie spirituala autentica.

| AlexeHellsing a răspuns:

Stimate intelectual virtuos, xerxes1,
Probabil nu vei vedea aceste rânduri fiindcă te-ai speriat puțin și mi-ai dat ignore. Totuși, nu-i nimic, vorba ardeleanului: Nu-i bai...
Indiferent de cât de mult simți nevoia de a-mi da replica, eu consider că ar trebui să te concentrezi pe a-mi da replica, nu de a mă acuza de ipocrizie. Până la urmă, din fericire pentru mine, nefericire pentru tine, n-am fost ipocrit și, chiar de-aș fi fost, cel puțin în acest context s-ar putea să fi printre ultimele persoane care ar fi îndreptățite să mă acuze fără să devină la rândul lor ipocrite. De ce n-am dat răspunsul? Nu m-am decis cu privire la cum să abordez tema. Probabil, întru superioritatea ta ai tendința de a ignora cât de profunde sunt subiectele teologice pe care „le știu și cei mai prăpădiți atei". Și desigur, să nu uităm că nu m-am adresat celui ce a pus întrebarea pentru a-i spune cât de idiot e, ci m-am adresat ție ca să evidențiez cât de superior ne ești... sau, mă rog... cât pretinzi că ești.

| AlexeHellsing a răspuns:

Metanierul/metania este o brățară care antrenează mintea la rugăciune. Metania apare încă de la începuturile monahale, fiind soluția Sfântului Cuvios Pahomie cel Mare pentru a reuși să-i învețe pe cei câțiva mii de monahi, de care răspundea, să dobândească rugăciunea inimii. Ea nu are o întrebuințare standard, putând fi folosită după orice rânduială cu orice rugăciune în minte și pentru oricine, așa cum nici forma ei nu este una standard și nici modul de purtare (pe încheietură, la gât, pe deget, sau pur și simplu ținută în mână). Monahii o folosesc cel mai mult întrucât ține mintea trează, mai ales la privegherile de noapte, când trupul cere odihnă.
Metaniile n-au fost create pentru a simboliza ceva, dar de-a lungul timpului li s-au dat diferite simboluri cum ar fi: pârgă de rugăciune, stăvilar, sabie, etc.