| LupusDei1993 a întrebat:

De ce se roagă creștinii?
Ei nu știu că fiecare rugăciune a lor îl îndeamnă pe Dumnezeu să încalce Liberul Arbitru, atât al lor, cât și al altora?
Cel puțin asta observ.
Și Raiul nu are nicio logică, dacă mergi acolo, oricum îți pierzi Liberul Arbitru și devii supus în totalitate Tiranului.

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E ciudat că îl văd ca tiran pe Dumnezeu mai ales ateii care se pare cî au fost informați de cineva competent că la apariția universului n/a fost prezent nici un Creator. Cei care conversează cu Dumnezeu prin rugăciune percep dimpotrivă, bunătatea și iubirea Lui. ceea ce/i face să continue îndeletnicirea.
Am fost creați ca ființe relaționale și cea mai importantă comunicare pentru fericierea noastră e conversația cu Creatorul nostru, așa cum o căsnicie bună implică în primul rând comunicare.Eu mă rog pentru ca Dumnezeu să/mi schimbe modul de gândire, să=mi cer iertare pentru ce greșesc, să ajung să seamăn în gândire cu Iisus Hristos. De când mi=am folosit liberul arbitru pentru a renunța la răzvrătirea față de Creatorul meu, viața mea e mult mai fericit percep că sunt în interiorul sensului pentru care am fost creată. Cine nu vrea să converseze cu Creatorul lui în adâncul sufletuluil lui e orfan și singur, indiferent cu cine are alte discuții.

| LupusDei1993 explică (pentru ania):

1) Universul nu a fost creat de nimeni.
2) Nu ai cum să pretinzi din "experiență personală" că deții adevărul absolut și că ai "privilegiul" să ții legătura cu un Creator universal pe care nu l-ai văzut absolut niciodată, ci te bazezi pe o credință 100% oarbă.
3. Întemeietorul creștinismului este Imperiul Roman. Paul din Tars fiind cel mai probabil un personaj fictiv, iar el s-a "convertit" de la vedenii, că aude voci, simptome destul de similare schizofreniei paranoide.
4. Nu ai cum să semeni în gândire cu Dumnezeu Încarnat În Om, asta te face să-ți pierzi orice formă de comportament umil și să te dai superior pe nedrept altora.
5. Dacă acest Creator era real, nu ar fi existat peste 30.000 de confesiuni creștine sau alte sute de religii diferite ce pretind fix același lucru ca și tine.

În concluzie, dacă acest Creator e real, preferă ateii, deoare ei sunt sinceri și nu inventeză lucruri neadevărate sau cer ceva de la el, mai ales în ziua lui de odihnă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când te rogi, ceri lui Dumnezeu să facă pentru tine ce vrei tu, să stea la dispoziția ta. Cu alte cuvinte calci liberul arbitru a lui Dumnezeu.
Raiul nu are logică, are psiho logică.

| minrest a răspuns:

Viata in Rai este o existenta diminuata. Ceea ce facem pe pamant are urmari - poate avea urmari bune sau rele cu efecte pe milenii. Ce faci in Rai nu mai are nici o urmare. Il vezi pe Dumnezeu; asta inseamna ca nu mai poti face o alegere pentru El din vointa ta, s-a dus liberul arbitru oricum l-ai defini. Dar de frica mortii, multi se multumesc si cu asta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care s-a rugat si Isus. Rugăciunea împreună cu mulțumirea sunt doua dintre aspectele relației omului cu Dumnezeu. Daca Isus nu s-ar fi rugat nu ar fi putut sa trăiască fara de păcat. La fel si mulțumirile lui Isus adresate lui Dumnezeu ne determina sa procedam la fel.A trai o viata fara de păcat înseamnă a trai sănătos atât din punct de vedere fizic cat si psihic. Fara Dumnezeu Isus nu ar fi putut trece prin ce a trecut fara sa păcătuiască. La fel si noi, crestinii, credem ca ceea ce scrie in Biblie este adevărat : Fara Dumnezeu nu putem face nimic.

| LupusDei1993 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Dar noi NU suntem Isus. Isus era Dumnezeu pe pământ, să spui că vrei să fii ca El, înseamnă să te crezi, la fel, Dumnezeu.
De asta și prefer să fiu ateu, eu nu cer niciodată nimic de la fantome imaginare, eu sunt la mila puterilor mele și a oamenilor din jur.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LupusDei1993):

Isus a fost om.El însuși își spunea Fiul Omului. Rugăciunea către Dumnezeu spusa din toată ființă Sa la ajutat sa facă voia lui Dumnezeu, si sa nu păcătuiască. Toți oamenii care se roagă asemenea lui Isus si cred in Isus, Biblia spune ca sunt copii ai lui Dumnezeu.
Ca nu ceri cred, dar ca nu primești nimic de la Dumnezeu nu cred. Pentru ca tot ce exista se datorează lui Dumnezeu, inclusiv tu si cei din jurul tau.
Așa am cunoscut un bărbat care după revoluție trăia din furtul de lemne si le vindea in satele învecinate. Știind ca avea pădure si ca nu recunoștea ca sunt din furat, ci din pădurea lui am cumpărat de câteva ori si eu lemne de la el.Aflând ca sunt creștină, îmi zice: voi creștinii ziceți ca tot ce aveți se datoreaza lui Dumnezeu. Spune-mi, daca eu nu as tăia lemne si le-aș vinde, Dumnezeu mi-ar da bani sa am din ce trai? Iar eu i-am răspuns: Daca Dumnezeu nu crea copacii, nu ar fi existat si nici nu ai fi avut cum sa faci comerț cu lemne de foc.La care el îmi raspunde: la asta nu m-am gândit.

| Meme10Memu a răspuns:

Cand Dumnezeu asculta o rugaciune nu incalca niciun liber arbitru ci da fiecaruia ce isi doreste fara sa-si ignore propriul scop cu oamenii.

| LupusDei1993 explică (pentru Meme10Memu):

Nu ascultă absolut nimic. Nu există Dumnezeu, asta e ideea principală al acestui topic.

| Octavian199 a răspuns:

Stai calm ca se roaga doar la nevoie.Altfel nu se roaga.