| troleibuz a întrebat:

De ce spun crestinii ca un copil e un miracol de la Dumnezeu? Nu inteleg cum functioneaza actul sexual? Cred ca pe copii ii aduce barza?

29 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca tu reduci toata conceptia la actul sexual, nu e de mirare ca ii consideri pe credinciosi redusi si nestiutori. Nestiinta nu e a lor, ci a ta, ca nu intelegi ca conceptia trece mult de actul sexual.
Conceptia e o taina, o taina pe care oamenii de stiinta abia incep sa o descifreze. Stim ca porneste de la transmiterea informatiei prin ADN, dar nu avem raspuns la marea intrebare "cum?" Probabil cand vom gasi raspunsul, vom fi gasit raspunsul si la originea vietii. Viata e un miracol. Nu doar pentru ca nu stim cum apare, dar apare unde te astepti mai putin, cand te astepti mai putin. Una din experientele ce m-au marcat in acest sens a fost aparitia unei floricele mici, era de culoare roz superb, pe marginea unei sosele, la un parapet de beton, pe betonul dintre asfalt si parapet. Chiar, m-am uitat atent, nu era pamint depus, ca sa justifice posibilitatea aparitiei unei plante. Eventual praf era. Dar floricica a aparut acolo. Si a stat plina de viata cateva zile. Daca cineva imi spunea ca acolo va aparea o floare cu doar cateva zile inainte, as fi zis ca e nebun. In asta consta miracolul vietii, si orice viata e un miracol cand apare, oriunde ar aparea.

| troleibuz explică (pentru cristi202):

Poti avea copil doar din dragoste fara sa implici organe sexuale?

| cristi202 a răspuns (pentru troleibuz):

Acum tu ma intrebi daca poti avea o plantatie fara apa ☺
Cumva, copiii trebuie sa apara. Si asta e rostul organelor sexuale. Dar nu asta e totul. Asta e doar calea pe care apar, atit.

| troleibuz explică (pentru cristi202):

Ai zis că nu pot sa reduc totul la actul sexual. Toți copiii se nasc din iubire?

| troleibuz explică (pentru cristi202):

"Viata e un miracol. Nu doar pentru ca nu stim cum apare, dar apare unde te astepti mai putin, cand te astepti mai putin."
Ti-a fost vreodata greata si te-ai gandit ca esti gravid? Nu. Pentru ca stim foarte bine cum apare viata. Cazul cu floricica e usor de explicat.

| cristi202 a răspuns (pentru troleibuz):

Crezi ca e usor de explicat? Inseamna ca nu iei in calcul toate riscurile. In primul rind, orice floare se presupune ca are si o radacina. Rolul radacinii e pentru ancorare, si extragerea substantelor nutritive din sol. Care sol, daca era pur si simplu pe beton. Nu tu pamint, nu tu vreo crapatura in beton (a doua oara cand am vazut-o, i-am facut cateva fotografii, din nefericire telefonul cu care am facut s-a stricat, si nu am mai recuperat pozele, dar pastrez telefonul datorita acelor poze, cindva le voi recupera, in ele se vede clar ca floricica e pe beton) Ok, fara radacina, cum putea sa creasca si sa ramina ancorata in locul ei? Citi factori de mediu puteau distruge planta, inca inainte de a aparea floricica, vintul, vreo ploaie torentiala? Sau cei umani, vreo masina, talpa vreunui pantof? Faptul ca a rezistat cateva zile, e un miracol. La fel ca si fetusul in burta gravidei. Stii cate riscuri implica o sarcina? Intreaba un ginecolog. Vei ramane surprins ca sunt foarte multe. Si totusi, cei mai multi copii se nasc normal. Viata e un miracol.

| cristi202 a răspuns (pentru troleibuz):

Nu toti se nasc din iubire, dar unii, cei in vitro, se nasc fara actul sexual. Mai mult, ce face ca embrionul sa apara e dincolo de actul sexual, tine mai mult de genetica decat de ginecoligie? Pentru ca, ce se intampla intre ovul si spermatozoid pentru a aparea o noua viata tine mai mult de informatia transmisa genetic. Faptul ca ai ochi caprui nu tine de actul sexual prin care ai fost conceput, cam tot ce esti ca fiinta tine de acea informatie transmisa. Aceea e baza, actul sexual e calea prin care se face. Teava rotunda de otel apare prin laminare la cald, laminarea e calea prin care apare, dar nu e totul. Dimensiunea tevii, structura metalurgica a ei (ce fel de otel e), sunt date de alti factori. Sa spui ca teava apare doar prin laminare, e gresit.

| troleibuz explică (pentru cristi202):

Daca acele informatii nu pot fi transmise fara act sexual nu inteleg ce vrei sa zici. Miracol inseamna un lucru iesit din comun. Copii sunt conceputi zilnic.

| cristi202 a răspuns (pentru troleibuz):

Orice copil e un lucru iesit din comun. Orice forma de viata. Suntem obisnuiti cu ea, ca abunda pe intreg pamintul, dar, de la conceptie pana la maturitate, e un miracol ca acea viata exista, oricind poate fi sfirsita, sau poate chiar sa piarda din start sansa aparitiei. Nu crede doar ca ar fi un miracol daca eu as deveni gravid (viata isi are limitele ei bine stabilite, si asta tocmai informatiei transmise la conceptie ), crede ca poate fi un miracol si daca o femeie care medical e incapabila sa aiba copii, face totusi pana la urma. Am cunoscut cazuri. Eu cu sotia mea asteptam un copil de 12 ani, si nu vine. E si asta un miracol, suntem apti de a avea copii, dar nu e sa fie, desi la multi altii apare nedorit, si numarul avorturilor atesta asta. Deci piedici pot exista in calea aparitiei unei vieti, si de aceea viata e un miracol.

| darrio2007 a răspuns:

Nu barza ii aduce ci troleibuzul.

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn a răspuns:

Viața e un miracol.Si d.p.d.v științific și d.p d.v teologic.

| xerxes1 a răspuns:

Este un miracol al naturii.Cateodata apar si anomalii si se naste un troleibuz.

| JicaContra a răspuns:

Biserica ma calca pe nervi
DAR
cu fraza asta sunt perfect de acord!
sunt persoane care toata viata nu au avut un dram de fericire, mai ales femei, si apoi vine copilul in viata lor si le umple viata cu lumina stralucitoare

si daca tot nu ma crezi, vezi asta:
https://www.youtube.com/watch?v=R3tErFvAgag
NU e pic de bisericeala in el, doar fetele unor oameni cand isi vad copii pentru prima oara!
si are subtitrare in toate limbile Europei... TOATE

| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Videoclipul arată mai mult a promovare/ a reclamă la!
Nu știu de ce te calcă biserica pe nervi, dar te sfătuiesc să nu cauți biserica în așa ceva!
Biserica adevărată ești tu (o bucățică)!
Dar numai, să ai tragere de Dumnezeu și ceea ce reprezintă cu adevărat Dumnezeu!
Cautăl și urmeazăla cu adevărat pe Dumnezeu, și vei izbuti în orice!
Toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Asa e cu povestile fanteziste. Asa le place oamenilor sa fie inselati si sa se amageasca cu povesti. Tot ce este si tot ce nu este e de la spiridusul iubitor atotputernic si invizibil.

| seth2016 a răspuns:

Pentru ca Evanghelia dupa Ioan zice:

Ioan 1:12
"Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu; născuţi nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu."

I guess...

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Pentru ca puteai sa fii infertil, impotent, femeia putea sa piarda sarcina. Noi nu dam viata si nici noi nu o luam, stii ziua cand ai aparut dar nu stii ziua cand vei pleca, nu esti sapan pe viata ta si nici pe a altora, maine poti sa nu te mai trezesti si propria ta vointa sau ambitie este inutila.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miracolul în concepția lor reprezinta apariția unei ființe din dragostea a doua persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

big grin nu stii ma faza, ca dz a dat numai pentru unii sa aiba, deci cine are inseamna ca-l iubeste dz ca i-a dat lui si toate astea.
Tu nu intelegi ca exista persoane "terorizate" care se oftica ca dz nu le-a dat (actul ala) sa aiba parte de el, ca dz si-a pus "iubirile" sa-i terorizeze."Teroristii" au copilu si ei vorbesc asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece Dumnezeu a înfăptuit viața pe Pământ iar un copil este înfăptuit în pântecele mamei de către Dumnezeu, creatorul vieții.
Că unii se chinuie să aibă copii dar nu reușesc, dar poate nu-s predestinați pentru asta sau încă nu e timpul potrivit.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Nu reusesc pentru ca au probleme de sanatate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Da, e şi asta o cauză dar aici intră în contextul în care nu sunt predestinaţi pentru a face copii.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

E singura cauza.

| troleibuz explică:

Miracol inseamna fenomen iesit din comun. Sa ai un copil e ceva iesit din comun?

Unii chiar sunt miracole. Cei care se nasc cu malformaţii congenitale rare, de ex: 1:100.000 născuţi vii chiar sunt miracole care fac probabilităţile să pară o glumă seacă. A avut barza incident în trafic.