| BossAlcool007 a întrebat:

De ce sunt așa mulți atei in zilele noastre? sad

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

1. Din cauza dorintei omului de a fi fiinta superioara. Nu poate fi superioara daca altcineva(nu altceva!) l-a creat.
2. Din cauza oamenilor ce n-au studiat nici o Evanghelie[dar au auzit ca Dumnezeu este bun si iubitor de la popa sau vecini] si au trait o nenorocire => Dumnezeu nu este, de fapt, bun si iubitor => Dumnezeu nu exista.
3. Din cauza evolutiei stiintei si agnosticismului. Cu cat stiinta evolueaza mai mult cu atat ne dam seama cat de departe este intelegerea unei divinitati atotputernice si/sau creatoare, deci, decat sa ne strofocam in cautarea adevarului(divinitatii) care nu aduce nici un castig economic, mai bine il ignoram sau respingem.

| drutzix a răspuns (pentru 6684464):

Superior nu are grad de comparatie.

| 6684464 a răspuns (pentru drutzix):

Da, scuzati-ma laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

"Nu poate fi superioara daca altcineva(nu altceva!) l-a creat."... cine te-a mintit? Un calculator spre exemplu din anumite puncte de vedere este cu mult superior omului.

"Cu cat stiinta evolueaza mai mult cu atat ne dam seama cat de departe este intelegerea unei divinitati"... sau varianta cealalta mai corecta si mai aproape de realitate : cu cat stiinta evolueaza mai mult cu atat ne dam seama ca zeii sunt doar in capul nostru. La fel cum am trecut peste zeii care au facut fulgere, ploi, etc deoarece am aflat care este cauza reala a anumitor chestii, la fel o sa trecem si peste zeii din prezent.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si acum trebuie sa vina drutzix sa-ti zica "Superior nu are grad de comparatie." laughing

"The more I study science the more I belive in God." Einstein.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Tot nu ai raspuns la ce am cerut. Mai incearca.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba... da. Daca altcineva a creat omul, acesta nu poate fi superior creatorului.
De exemplu, daca omul creeaza un robot cu de toate acesta nu poate crea un om, de fapt, nu poate crea nici un alt robot fara sa se lege de descoperirile oamenilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Esti constient de faptul ca un robot poate sa fie superior omului nu? Un PC spre exemplu, din multe puncte de vedere este superior unui om. Negi asta? O masina este superioara omului din diverse puncte de vedere.

Putem sa mergem si la capitolul inteligenta artificiala si roboti si acolo iar, avem o chestie superioara omului.

"sa se lege de descoperirile oamenilor"... exista animale care folosesc unelte sau diverse mijloace pentru a face rost de mancare. Nu poti pretinde ca toate animalele care folosesc unelte se folosesc de descoperirile oamenilor. Chiar si in cazul unei descoperiri... sa zicem ca tu inventezi ceva iar in alta tara, Vasile se gandeste la acelasi lucru DAR il face si mai repede si mai bine. Cine s-a luat dupa cine? Pai nimeni dupa nimeni.

Daca ai facut un robot care are inteligenta, mai devreme sau mai tarziu, robotul respectiv o sa te depaseasca si ce o sa faca el nu o sa mai tina de tine. Cine stie, poate ca robotul respectiv la randul lui o sa faca ceva superior lui.

Deci intrebarea ramane : de ce creatorul trebuie sa fie superior creatiei?

Accepti ca masinile, avioanele, PC-urile, etc sunt superioare omului din anumite puncte de vedere? Momentan noi ca oameni am reusit sa creem ceva care sa ne fie superior.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca omul se numeste fiinta superioara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

"Superioara" in comparatie cu cine / ce?

Din multe puncte de vedere nu esti superior altor animale.

Esti superior unui calculator? Ia calculeaza asta : 4556754 x 666498 + 5415 - 68466845. Ne vedem peste 50 de ani ca sa-mi zici rezultatul?

Deci... esti superior unui calculator sau nu? Eu zic ca nu. Uite un exemplu de chestie pe care noi am facut-o dar care ne este superioara.

Deci repet pentru ultima data (deoarece vad ca eviti sa raspunzi) : de ce creatorul omului (presupunand desigur ca exista asa ceva) trebuie sa fie superior noua?

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te-am intrebat de ce crezi ca omul este numit fiinta superioara.
Lasa-ma cu calculatoarele tale, ca daca le scoti bateriile nu sunt superioare rocilor.
Nu poti sa calculezi aia in mai putin de 5 minute?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Observ ca iar eviti sa raspunzi la ce ti-am cerut. E clar ca iar esti pus in dificultate si in loc sa accepti ca noi ca oameni am facut chestii superioare noua si ca in cazul in care oamenii au un creator el nu este obligatoriu sa fie superior, preferi sa tragi de timp si sa schimbi subiectul.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa-ti raspund la comentariul tau maricel, trebuie sa-ti stiu raspunsul la ce te-am intrebat, ca sa stiu ca nu esti prost. Vrei sa rectific, hai ca rectific sa-ti fie mai usor : "De ce crezi ca omul se numeste fiinta superioara, sau nu stii?"

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Si uite cum iar eviti sa raspunzi. Jalnic.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing cum era... "Prostul cel mai prost e prostul alterat de filosofie." Lucian Blaga
Raspunde-mi ca sa pot sa-mi dau seama ca nu apartii citatului. Cu alte cuvinte, sa stiu ca nu-ti raspund degeaba.

29 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca au văzut multe nereguli în religii și s-au descurajat. Alți nu mai cred în Dumnezeu deoarece au avut unele probleme și au crezut ca Dumnezeu e cauza. Dar mulți dintre ei când au studiat Biblia cu atenție și nu s-au mai luat după tradițiile bisericii si-au schimbat părerea despre Dumnezeu și acum cred în El.Pentru ca Biblia arata clar ca nu El e de vina pentru toate problemele de azi și nu vrea ca sa ii ia pe cei dragi ai noștri când mor.

| Duucu a răspuns:

Fiindcă e cool să fii ateu, dar mai cool e să nu studiezi creștinismul dar să-l ataci fiindcă ai auzit la televizor că e ceva rău.

| anonimg a răspuns:

Din pricina ca oamenii nu mai au incredere unii in altii; darami-te in Dumnezeu pe care nu-L vede.

| Holiday a răspuns:

Din pacate nu sunt "asa multi", dar intr-adevar numarul e in crestere, iar asta se datoreaza faptului ca e destul de greu sa mai crezi in niste povesti dovedit false doar de dragul unei prezumtive recompense sau pedepse.

| Mariο a răspuns (pentru Holiday):

Nu sunteti suficient de multi ca sa ce? Sa aduceti sfarsitul? Stiti bine ca DUMNEZEU nu va sufera.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pentru ca isi folosesc creierul.

| drutzix a răspuns:

Pentru ca nu ii mai ardeti pe rug sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca Satana ii osindeste si ii duce spre pacat.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Mie mi se pare invers, ca sint tot mai multi care merg la biserici. Ca stiu sau nu de ce merg, asta e alta discutie.

| Idris a răspuns:

Parerea mea este ca multi dintre cei care au devenit atei au avut contact cu religia intr-o forma alterata, cum ar fi doctrinele din crestinism. Au citit Biblia, care in mare parte nu are logica, se contrazice si este plina de inexactitati, iar un om care are mai mult de jumatate de creier nu va avea cum sa creada acestea orbeste. De aceea cei mai multi au devenit atei, iar pe baza acestei impresii formate au impresia ca toate religiile si doctrinele si Scripturile sunt la fel. Insa nu e tarziu pentru ei sa caute adevarul si sa revina pe calea cea dreapta, pentru indiferent daca cred sau nu, aceasta nu ii va scapa de Ziua Judecatii.

| ExprimareLibera a răspuns:

Dar nu sunt multi, doar aproximativ 1, 3 miliarde. Sunt abia al 3-lea grup ca mărime, din lume, după creștinism și islam

| RAY a răspuns (pentru ExprimareLibera):

1,3 mld nu sunt ateii si persoane fara religie

| RAY a răspuns (pentru ExprimareLibera):

In Romania sunt 5000 de ateii ce sa spun foarte multi suntem, la o populatie de 19 milioane asta e cam nimic, desigur cu cat creste nr de ateii cu atat tara respectiva e mai civlizata,educata, rationala,cred ca Romania e cel mai bun exemplu de tara crestina vs tara atee,plus ca judetele unde sunt mai multi ateii o duc mai bine si sunt mai civilizati, ma refer la ardeal, banat se vede clar diferenta de educatie, civilizatie, bunastare

| ExprimareLibera a răspuns (pentru RAY):

Pai poate multi sunt declarați formal ca fiind creștini, la recensământ. Nu poți ști exact cati sunt. La fel si in afara tarii

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Ai dreptate.