| Jasmin23 a întrebat:

De ce toate bisericile si religiile vor sa iasă in evidentă construind biserici mari care costa foare mult. investes in imaginea exterioara si nu se îngrijesc de nevoile spirituale ale oamenilor. de ce conducători relugiosi nu sunt Modesti in lucruri materiale si abuzeaza de bani oamenilor. Nu este normal ca ei sa respecte principiile Bibliei sa aibă o atitudine modesta cu privire la bani. exista vreo religie pe fata pamântului care se interesează cu adevărat de Dumnezeu sa ai învețe pe oameni nu din propriul interes ci din nevoia de a cunoaște adevarul. ce rost are religia si mersul la biserica dacă eu simt ca nu pot sa ami satisfac necesitatile mele spirituale. Nu înțeleg nimic si nu simt ca modul in care m-a învață sa ami trăiesc viața este bun. Si exemplu care ei i-l dau oamenilor este nagativ. Este contrar invataturilor Bibliei. Ceia ce ai învață nu aplica personal. Tu te simți bine in propria religie?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Matei 7:21 Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. 22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!
Este o modalitate de ai deosebi pe continuatorii lui Isus de cei ce doar pretind aceasta.
În ce priveşte necesităţile spirituale - da, îmi sunt satisfăcute pe deplin.

| NGheorghe a răspuns (pentru iurii75):

Ar fi trebuit sa primesti premiul (funda) abia dupa ce ai fi explicat acea "modalitate de ai deosebi"; cu mentiunea ca in ziua de azi acea spionare 24/24 a conducatorilor religiosi nu mai este posibila, deci ar trebui sa eviti aceasta modalitate. Vino cu alta.

| iurii75 a răspuns (pentru NGheorghe):

N-am pretins deloc la fundă. Isus a poruncit "faceţi discipoli învăţândui să păzească tot ce vam poruncit", deci precuparea primordială este instruirea altora din scripturi. O altă modalitate de a deosebi este iubirea care după spusele lui Isus avea să fie un semn de identificare a discipolilor săi. Şi desigur că o persoană ce-şi iubeşte semenii nu va lua arma ca să-i ucidă pe alţii. Nu prea am înţeles ce ai vrut să spui cu "spionarea 24/24" cu toate că nu e nevoie de spionare, vrei nu vrei faptele se văd.

14 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Totul graviteaza in jurul libertatii.
Fara a cadea in extrema generalizarii acestei greseli amintite de tine (lipsa "atitudinii modeste cu privire la bani"), intr-adevar fiecare padure are uscaturile ei, si este trist acest lucru.

| milan9 a răspuns:

La orice nivel s-ar intalni ea, conlucrarea omului cu Dumnezeu pune presiune foarte mare pe umerii LIBERTATII UMANE.
E revoltator cand aceasta libertate esueaza, cand e sub asteptari, si atunci e de asteptat sa fim noi pregatiti si in stare sa putem ridica de jos misiunea celui care nu o poate continua...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cum ai dori sa arate o catedrala modesta unde sa intre 3000 de oameni, cat un apartament? cand pui o intrebare uita-te sa fie si logica nu doar sa fie!

| sublime89 a răspuns:

Bisericile trebuie sa fie mari pentru a fi impunatoare. Religia se bazeaza mult pe frica si pe supunere. Daca contruiesti biserici mari, ii faci pe credinciosi sa se simta foarte mici si neajutorati in fata lui d-zeu. Asta duce la frica si supunere.

| suffarstar a răspuns:

Confunzi notiunea de "Biserica" cu notiunea de "Religie".
"exista vreo religie pe fata pamântului care se interesează cu adevărat de Dumnezeu sa ai învețe pe oameni nu din propriul interes ci din nevoia de a cunoaște adevarul."
Nu religia trebuie sa se intereseze, ci omul. Daca crezi ca ducandu-te in alta religia ai facut ceva, te inseli.

" Tu te simți bine in propria religie?"
Cred ca trebuia mai degraba :
" Tu te simți bine in propria credinta? "

| Jardelin a răspuns:

Da, eu ma simt foarte bine "in propria mea religie".

In rest ce ai spus, este egal cu zero. Adica bati cimpii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel putin Biblia este scrisa corect din punct de vedere gramatical.

| dragos38 a răspuns:

Sti cum a zis Lapusneanu,''este multi dar prosti'', si atunci de ce sa nu profite pochi(popii)de prostime/vorba preotului sau cine o fi zis-o(mare-i gradina lui d-zeu, si multi prosti incap in ea)si inca o sa mai intre ohoooo.

| ksuper31 a răspuns:

Deoarece conducatorii religiei respective nu este chiar asa bun precum zice.Nu trebuie sa ai o anumita religie sa crezi in Dumnezeu, chiar El spune asta!
Eu sunt crestin, oarecum.Stiu ca exista Dumnezeu, dar nu ma plec la regulile lor.

| casablanca40 a răspuns:

Banul, averea, cladirile mari, istorice, impun respect. Este modul prin care biserica isi arata puterea, ea si-a pierdut scopul initial. Momentan este o institutie avand ca scop strangerea de capital.

| Swan39 a răspuns:

E doar o metodă de a-i "spăla" pe oameni de bani. De parcă dacă ar exista un dumnezeu, l-ar şi încălzi pe el cu ceva faptul că lumea contruieşte clădiri unde cică să te rogi şi să fii mai aproape de el. Ca şi cum în casă nu eşti tot aşa înconjurat de patru pereţi unde să poţi vorbi cu dumnezeu, dacă chiar ar vrea cineva asta... Eventual, pui o icoană pe perete, şi e tot aceeaşi treabă laughing

| Warden99 a răspuns (pentru Swan39):

"De parcă dacă ar exista un dumnezeu, l-ar şi încălzi pe el cu ceva faptul că lumea contruieşte clădiri unde cică să te rogi şi să fii mai aproape de el."
Foarte foarte adevarat!