| RAY a întrebat:

De ce tot se minte ca vechea lege a fost anulata?

Mircea -ATENTIE - Invatatura pe care a trimis-o Dumnezeu prin Iisus crestinilor este Evanghelia (Noul Testament). Vechiul Testament, Dunezeu L-a trimis prin Moise NUMAI poporului ales (evreii), ca indreptar NUMAI pana la venirea lui Iisus.

17. Să nu credeţi că am venit să anulez Legea sau Profeţii! Nu am venit să anulez, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu vor trece cerul şi pământul, nici măcar o iota sau o parte a vreunei litere nu va fi înlăturată din Lege, înainte să se întâmple toate lucrurile.
19. Aşa că oricine încalcă una din cele mai mici din aceste porunci şi îi învaţă şi pe alţii să facă la fel va fi numit cel mai mic în Împărăţia Cerurilor. Dar oricine le împlineşte şi îi învaţă şi pe alţii să facă la fel, va fi numit mare în Împărăţia Cerurilor.
20. Căci vă spun că, dacă dreptatea voastră nu o întrece pe cea a cărturarilor şi a fariseilor, cu nici un chip nu veţi intra în Împărăţia Cerurilor.

7 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Nu a anulat nimeni nimic. Sunt unii care o respecta, in special evrei iar altii care considera ca nu isi mai are rostul o data cu venirea lui Isus.

| AC4S4 a răspuns:

Ca sa revii cu aceeasi intrebare in fiecare luna. Funda, te rog.

| RAY explică (pentru AC4S4):

In fiecare luna? uni revin in fiecare zi, eu macar lunar, in lipsa noastra categoria asta nu ar exista, hai raspunde si tu

| Teffan a răspuns:

Fiecare preot îți spune ca legea vechiului testament nu mai trebuie luata în considerare odată cu venirea lui Isus.
Dar versetele spun totul.

Și indirect, versetele ne aduc la cunoștință ca creștinismul este o secta iudaica, are caracter profund iudaic pentru ca se învârte în jurul acelorași teme și pentru ca Isus spune ca a venit sa împlinească legea.

O lege data evreilor iar creștinismul este iudaism pentru non evrei.
Islamul la fel.

| RAY explică (pentru Teffan):

Dar iisus a fost spus asta

| costinvlad a răspuns:

Astea sunt niște timpenii. Yahweh este ficțiune. Nu trebuie sa respecți nici o lege din alea. Adevărul este ca omul trebuie sa iubească natura și sa se apere dacă nu are alta soluție. Evreii sunt masoni. Hoți. Politicienii evrei sunt jeguri. Mai toții politicienii.

Religia este doar o afacere.
Sa fii înțelept înseamnă să iei decizii mari care sa dea semn de voința și de înțelepciune.

Nu trebuie sa întorci obrazul etc este sinucidere.