| pzh2000 a întrebat:

De ce toti evreii poarta costumul ala negru ciudat, palarioara nelipsita si barba?laughing

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Evreii foarte religioși poartă așa ceva, nu toți!

| a1doru a răspuns:

De puturosi ce sunt.hainele negre tin la murdarie si trebuie spala-te prea des, palarioara nu lasa sa se vada cat de nespalati pe cap sunt.despre barba, nu stiu ce sa spun.rolling on the floor

| Azm a răspuns:

Nu toti, doar habotnicii.

| dorikut a răspuns:

În mare, această vestimentație le este impusă de condițiile climaterice din zonele în care evreii trăiesc și, astfel, aceasta a intrat în cultura lor.

Am putea spune că pentru ei este un fel de "costum național", pe care ei îl poartă cu mai multă mândrie decât o facem noi, Românii.

Bye-Bye! wave

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Special ca sa vi tu si sa intrebi pe TPU, INBECILULE!