| Superior a întrebat:

De ce trebuie sa existe atatea conflicte pe tema religiei? Adica ateii vin pe sectiunea religie,se ia de "branzica" lui Iisus si incearca sa-i faca pe toti sa creada ca ei cu definitii luate din wikipedia. Dar totusi,daca un ateu de aici ar ignora sa raspunda la o intrebare de genu' "Ce vrea Dumnezeu de la oameni?" nu ar mai fi probleme,tipul crede in Dumnezeu dar vrea sa afle mai multe si ar trebui sa-i raspunda oameni care la randul lor cred si ei in Dumnezeu, nu un ateu care vine sa zica ca nu exista, sau sa faca o gluma penibila si de 2 bani. Intrebarea nu era "Exista Dumnezeu sau nu?" ca sa-si arate opinia sau punctul de vedere. Sa luam exemplul lui AnimeLover care crede in reincarnare,no eu nu am avut vreo data probleme cu el,chiar a fost ok,chiar daca consider ca ceea ce gandeste pare absurd si ilogic,asta e punctul lui de vedere,daca vreau sa creada ce cred eu si il oblig asa,s-ar cam strica apele. Asa ca mai bine il las asa sa-si dea seama, daca nu-si da seama tot bine, pana la urma nu as face nimic mai mult decat sa incep o cearta inutila. Asa ar gandi si el. Aviz primatelor cu banene de aici!

17 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Pentru unul care nu are nimic cu nimeni si isi doreste sa evite certurile inutile, avizul ala de la final e extrem de conflictual.

FĂȚĂRNICÍE, fățărnicii, s. f. Lipsă de sinceritate (în purtare, atitudini etc.); purtare, atitudine prefăcută, ipocrită; prefăcătorie, ipocrizie, falsitate, fățărie. – Fățarnic + suf. -ie.

| DeyCj a răspuns:

Nu sunt conflicte.Sunt discuții pe această temă.
Conflictele pleacă de la creștinii majoritari, adică cei ce aduc ofense(toți creștinii faceți asta!, în special cei ce merg la beserică) celor ce nu mai cred în ceea ce cred ei insultându-i fără a le cunoaște credința sau în ceea ce cred ei.
A fi ateu nu înseamnă(așa cum cred eronat creștinii besericoși-ortodoxați, în special) să nu crezi în așa zisul(și ne dovedit că există) dumnezeu +promoția de sfinți, Ștefan cel mare și alții.
Eu nu am văzut nicio primată pe aici, în schimb, am văzut răspunsuri ofensatoare aduse celor ce nu mai cred în ceea ce alții au fost învățați să creadă, astfel li se pare ceva real, chiar dacă nu este; Și la rândul lor și fac asta copiilor lor(un rău-abuz(a se vedea botezul ortodox)), în loc să-i lase să aleagă ceea ce vor ei să creadă, nu ceea ce vor alții să creadă ei.
Fiind un loc public și o categorie publică ORICINE poate acorda un răspuns și chiar un vot. Dreptul la liberă exprimare ne este garantat prin constituția țării.

| oprescudorin11 a răspuns:

Conflictele si le inventeaza doar de JEGURILE umane! Dar e bine, ca ne scapa de ei!

| xerxes1 a răspuns:

Acum cateva sute de ani era simplu.Crestinii te ardeau pe rug si disputa pe teme religioase era inchisa.

| Mclaren12 a răspuns (pentru xerxes1):

Disputa era inchisa si pe teme stiintifice daca nu gresesc, stim cu totii cazul lui Galileo Galilei. Oamenii care studiau ocultismul sau domenii stiintifice erau torturati pana la moarte. Daca nu era crestinismul s-ar putea ca lumea sa fi fost mult mai evoluata acum.

| Superior explică (pentru xerxes1):

Sa nu zic de ateii romani care se credeau ei Dumnezeu in *** si omora crestinii, nu? Dar de Constantin Brancoveanu de a murit cu fii lui in fata la sultan pentru. credinta, a?

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

Inca o data, regulile sunt clare: cetatenii romani au libertatea cuvantului si libertatea de constiinta si credinta. Aceasta rubrica este pentru discutii libere pe teme religioase, nu este rubrica de majorete pentru crestinism.

| xerxes1 a răspuns (pentru Superior):

Domnitorul Brancoveanu a fost ucis pentru tradare, nu din considerente religioase cum au inventat crestinii.Se banuieste ca nu era strain nici de moartea prematura a unchiului Stefan de la care a luat tronul.
"Procesul lui Brâncoveanu, nu a fost ad-hoc sau inexistent, după cum s-a crezut. Otomani au formulat nu mai puţin de nouă capete de acuzare, cu probe. Acestea au fost prezentate şi ambasadorilor străini. Astfel, Constantin Brâncoveanu a fost acuzat de: „Întâiul. Că întreţinea corespondenţă secretă cu Împăratul Austriei, cu Moscova, cu Polonia şi cu Republica Veneţiei, cărora procura informaţii privitoare la turci. Al doilea. Că împăratul Leopold, prin diploma dată la Viena in 30 Ianuarie 1695, declara în toată forma pe Brâncoveanu cu succesorii săi în linie bărbătească, ca Prinţ al Sf. Imperiu Roman, pentru serviciile însemnate aduse Maiestăţii Sale Chesariene. Al treilea. Că, pentru acumulare de considerabile averi, a sărăcit ţara prin grele asupriri şi impozite, neaflătoare pe timpul predecesorilor săi. Al patrulea. Că, sub pretextul de a schimba aierul, locuia 9 până la 7 luni la Târgovişte, aducând prin aceasta pagube, atât supuşilor săi cât şi traficului din Bucureşti, şi aceasta pentru a putea mai uşor fugi, într-o bună zi, cu toată familia şi bogăţiile sale în Transilvania. Al cincilea. Că a cumpărat multe moşii, pe una din ele pregătindu-se chiar clădirea unui mare palat. Al şaselea. Că a depus sumi mari, nu numai la Viena, dar şi la Veneţia, ţinând agenţi în ambele aceste locuri. Al şaptelea. Că fuga lui Toma Cantacuzino la Moscova, în 1711, a fost cu consimţământul său. Al optulea. Că şi-a procurat din Viena timpane şi trâmbiţe de argint, ceia ce era insolent, căci însăşi Marele Sultan nu le poseda. Al nouălea. Că a bătut în Transilvania monede de aur, în formă de medalii, de o valoare de la 2 pină la 10 galbeni una.", arăta Maria del Chiaro."

| DeyCj a răspuns (pentru Superior):

Ăia nu-s atei.În cel mai rău caz ceva sataniști rebeli.Atenție, rebeli, nu cei reali.
E drept că unii creștini ar trebui omorâți, dar cât timp n-au treabă cu interesele mele e ok și așa.

| Darkmagic a răspuns (pentru doctorandus):

Asa e, regulile sunt clare, interesele sunt altele. big grin
DE CE l-ar interesa pe un ateu sanatos in conceptiile sale, discutiile pe teme religioase?
Nu te intereseaza "Afaceri & Financiar", "Beauty & Fashion" sau "Benzi desenate" si EVIDENT, ignori respectivele categorii, nu ai niciun raspuns acolo, niciun comentariu.
Da-mi exemplul unui ateu care NU e interesat de religie, un singur nume de utilizator ateu care NU "traieste" la categoria Religie, doar ca sa intre si sa tipe: "Religiosii e prosti, Stiinta, Stiinta, Ratiunea!"
Este clar pana aici ca Religia e cel putin la fel de importanta pentru ateii de pe TPU, cat este de importanta pentru religiosi?
Cam de acest nivel este ateismul pe TPU.
Nu-i vorba, si religiosii au unele intrebari care ma fac sa apas repetat shut down...

| doctorandus a răspuns (pentru Darkmagic):

Conform hindusilor, "Un om care-l iubeste pe Dumnezeu are nevoie de sapte incarnari pentru a ajunge perfect, iar cel care-l uraste de doar trei, deoarece se va gandi la el si atasa de el mult mai mult decat cel care-l iubeste."

| drutzix a răspuns:

Asta e una dintre problemele acestei generatii, prea multi idioti care cred ca opinia lor are o valoare (vorbesc de ambele parti ale baricadei).
Eu la categoria religie raspund doar la intrebarile de genul asta.
Sunt ateu dar nu militez pentru o anume cauza, singura problema pe care o am cu crestinii e cand va adunati ca bolovanii si incercati sa votati legi care ma afecteaza pe restul oamenilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandra4500 a răspuns:

Doar nu ti doresti sa dispara unul dintre cel mai aprinzator subiect de discutie de pe globul asta. Man!