| KhludCiprian a întrebat:

De ce unii crestini nu isi scot un ochi?

Matei 5:27-29 (Predica de pe munte), Matei 8:9, Marcu 9:47

Oare crestinii nu cred in vorbele lui Isus? Oare nici un crestin nu a pacatuit cand a trecut pe langa o femeie atractiva?

Nu vi se pare ca daca sunt crestini ar trebui sa vezi macar cateodata un crestin sa fie fara ochi ce si l-a scos doar ca sa nu pacatuiasca?

Pentru cei ce nu au timp sa rasfoiasca Biblia:

Matei 5
"27 Aţi auzit că s-a zis: «Să nu comiţi adulter!»[a]. 28 Dar Eu vă spun că oricine se uită cu poftă la o femeie a şi comis adulter cu ea în inima lui. 29 Deci, dacă ochiul tău cel drept te face să păcătuieşti, scoate-l afară şi aruncă-l, căci este spre folosul tău să-ţi pierzi unul din mădulare, decât să-ţi fie aruncat în Gheenă tot trupul. "

Marcu 9
"47 Şi dacă ochiul tău te face să cazi în păcat, scoate -l; este mai bine pentru tine să intri în Împărăţia lui Dumnezeu numai cu un ochi, decît să ai doi ochi şi să fii aruncat în focul gheenei,"

Atentie: aceasta intrebare este doar sa dezbata o problema filosofica! Crestini, va rog daca aveti doar gandul sa va scoateti un ochi sa va ganditi foarte bine inainte, si daca ramaneti la aceeasi idee, sa mergeti cat de repede la un control!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea am avut o pozitie, poate doar din cauza iubirii de la mama, ma socheaza cum poate fi folosita retorica pentru a genera atata violenta si opresivitate. si cum partea cealalta fiind atat de jalnica si slaba de spirit nu poate folosi decat acelasi lucru pentru a raspunde loviturii.
te rog, sper ca observi din punct de vedere sistematic/stiintific ca oamenii sunt niste inoranti si cum ignoranta lor se manifesta in mii de tipuri pe zi
nu cere crestinilor care doar spera prin sistemul lor la o iesire din ignoranta sa renunte la nihilism, pacate si dorinta de independenta in favoarea acestor concepte. all too human
nu le cere sa iti raspunda elegant daca nu au cutite fine si daca sunt niste ignoranti si niste tarani. la randul meu am avut un istoric teribill pentru religia mea.
apoi, cine esti tu sa imi atingi mie coarda sensibila, un psiholog ti-ar spune ca felul asta de a proceda nu e deloc benefic, de ce nu o atingi pe a ta, constructiv si bland dupa cum stii?
vorbesti de discriminarea femeilor in crestinism, stii ce a facut stiinta pentru ele, nu? pentru ca toti am participat la istorie. cred in evolutie si inteleg si de ce altii nu se gandesc la ea, uneori am momente de instinct in care ma sperii ca sinele meu are o origine atat de primitiva sau ma bucura atentia speciei din care provin
de ce nu renuntam la distanta pe care o avem intre credinte pentru a lupta pentru ceva cu adevarat constructiv devreme ce nimeni nu isi doreste sa sufere, de vreme ce ne vrem vrerile unul altuia, apoi cu totii ne simtim sclavi vrand macar sa estompam sentimentul, nu merita sa impaci religia cuiva cu stiinta altcuiva de dragul gasirii unei cai in care fiinta umana in umanitatea ei sa supravietuiasca?

41 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Ai inceput sa suni a Moisie.

| KhludCiprian explică (pentru Filip23):

Am crezut cand vad ceva scris de tine, in sfarsit sa te vad pe tine facand un argument. Dar nu, continui cu opinii de caracterul meu.

Soricel, ai invatat niste logica intre timp? Ah, nu, e mai usor o critica!

Sa nu-ti scoti ochiul ca sa faci loc barnei!

| danut a răspuns:

Tu ce "fel" de raspuns doresti? Tot Biblia ne spune ca trupul omului nu este al lui ci a lui Dumnezeu. Cum pot distruge eu ceva ce nu este al meu? Al meu este caracterul, pe acela trebuie sa-l "mutilez" pentru a nu mai pacatui, nu posesia lui Dumnezeu.

NOname
| NOname a răspuns:

După Biblie, ar trebuie să aibă şi mâini amputate, iar creveţii să le stea în gât.

Dar e interesant cum astfel de lucruri, care sunt în dezavantajul lor personal, preferă să considere doar nişte metafore, iar când vine vorba de hărţuirea celorlalţi, de discriminare, de încălcarea drepturilor de om şi nu ei sunt cei judecaţi, insultaţi şi cu riscul de a fi "arşi pe rug sau omorâţi cu pietre", brusc Biblia se ia literal.

Eh, se putea şi mai rău: o puteau lua şi mai literal de atât.
http://www.tpu.ro/......ie-ele-si/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca la doctor ar trebui sa mergi tu. Ai ceva probleme cu capul. Mai toate intrebarile tale se refera la crestini. Fixatia pe un anume lucru demonstreaza existenta unei boli. Ea are, in medicina, o denumire si cred ca ti-ar putea-o rezolva un psiholog. Daca nu poti merge mai sus la un psihiatru. Nici eu nu cred in povestile bibliei dar nu caut sa jignesc credinta lor. Poate ar fi interesant sa ne spui in ce crezi tu sa radem si noi de tine. Singurul lucru sigur pe lumea asta este moartea. Restul este schimbator si nu este nimic de necriticat. Mai pune si tu intrebari normale pentru varsta ta.

| KhludCiprian explică (pentru Salontanul):

"Mai toate intrebarile tale se refera la crestini. Fixatia pe un anume lucru demonstreaza existenta unei boli."
Ma bucur ca acum ai inteles. Eu referentiez premizele crestinilor. Ai vrea sa atac budistii? Sau musulmanii? Ai raspunde in numele lor? Sau care e sensul acestei premize?

Nota cu doctorul e pusa special ca daca cineva ar zice ca "incurajez" cineva sa isi scoata ochii, sa am o cale de iesire in rest e o referinta clara la o citire literala a Bibliei duce la atatea probleme.

Din cate am mai scris pe aici multe mesaje critica problemele de ratiune ce le implica crestinatatea, sau probleme de discriminare (ma mir ca n-ai vazut ca mesajele legate de homoxexuali sunt tot atat de vulgare pentru un musulman sau poate un hindus) sau de educatie (cand vorbesc de evolutie, ce la fel, exista creationism musulman sau budist sau hindus).

Totusi multumesc de atentie si multumesc de incurajari, sunt binevenite!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ulterior am vazut in unul din raspunsurile tale ca esti ateu. Te rog sa-mi spui si mie cum a aparut universul din nimic? De ce exista universul? In procesul de explozie (bing-bang = una din teoriile ateiste) apa se evapora. de unde a aparut apa pe pamant? Etc.

| KhludCiprian explică (pentru Salontanul):

"Te rog sa-mi spui si mie cum a aparut universul din nimic? De ce exista universul? In procesul de explozie (bing-bang = una din teoriile ateiste) apa se evapora. de unde a aparut apa pe pamant? Etc. "
Te rog pune intrebarea asta pe TPU, ca poate ai sa afli ca Big Bang-ul nu e o explozie si n-a aparut nici din nimic.

De unde a aparut apa pe pamant? Pune iar pe TPU, ai sanse sa afli raspunsul!

Promit ca am sa iti raspund daca iti vad intrebarea!

Primul proponent al Big-Bangului era un catolic din cate stii (si ai 3 minute din viata):
https://www.youtube.com/watch?v=q3MWRvLndzs

| Mădă0611 a răspuns (pentru Salontanul):

laughing bing-bang. Daca nu intelegi chiar deloc ce si cum cu atomii, de aici formarea lor si formarea moleculelor, ce rost are sa pui intrebari prostesti? E o vorba in popor, "Prea... lenes sa intelegi stiinta? Alege religia."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pare ca ai probleme mai mari de cat credeam eu!

| anonimg a răspuns:

Aici nu este vorba de mutilare fizica, ci spirituala.
Mai bine imi 'tai', imi scot calculatorul din casa, daca acesta ma face sa cad in pacat; daca pentru mine reprezinta o ispita de a cadea in pacat.
Problema de sus este usoara pe langa urmatoarea. Daca pc-ul reprezinta o sursa de pacatuire -si pot rezolva problema intr-un fel sau altul-, ce voi face dar cand voi merge pe strada si vad mai toate femeile pe jumatate imbracate? Sa nu mai merg pe strada? Sau sa merg ca fariseii cu capul in jos?(Ei erau mereu plini de rani din pricina ca nu se uitau inainte si se loveau destul de des de obiectele din calea lor).
Problema este la cat de dispusi suntem sa cautam sa fim placuti lui Dumnezeu. Caci la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta. Si orice barbat poate sa biruiasca ispita(de asemenea si femeia).
Pe de alta parte, si femeia se face vinovata de acelasi pacat -din pricina imbracamintii ei indecente(fie pantalon stramt, fie fusta scurta sau mulata, fie decolteu, etc.). Orice fata care poarta imbracaminte de prostituata nu poate spune ca Il iubeste pe Dumnezeu sau pe semenii ei. In concluzie, daca un barbat pierde viata vesnica din pricina unei femei, femeia va pierde si ea viata vesnica din pricina ca ea este sursa pacatului acelui barbat. (Nu degeaba este scris ca in ziua judecatii este mai usor pentru cel care isi leaga de gat o piatra de moara si sa se arunce in apa, decat sa faca pe cineva sa pacatuiasca.)
Sunt multe fete care spun ca daca nu se imbraca ele in mod usuratic, vor fi altele care o vor face. Sunteti de acord cu mine ca aceasta este o gandire/judecata imatura, si de aceea nu voi zabovi asupra acesteia.

Din pricina nefolosirii lor, ratiunea si constiinta au ajuns ca un muschi care nu a fost folosit niciodata sau prea putin.
Si pentru ca fetele/femeile sunt doar niste vase mai slabe, ma adresez baietilor: ratiunea trebuie sa conduca gandirea si fiinta umana, si nu placerea. Ca daca ne luam dupa placere, si daca guvernul nostru ar da o lege ca sa putem sa facem tot ce ne place(stiti voi la ce ma refer), am fi ajuns mai au decat Sodoma si Gomora -cetatile pe care le-a nimicit Dumnezeu. Stiu ca imi dati dreptate. Daca pacatul nu pare in ochii nostri ca pacat, asta nu inseamna ca nu este si in ochii lui Dumnezeu; iar Dumnezeu nu ne judeca dupa parerea noastra, ci dupa Legea Lui.
Si eu am prietena. Dar ma comport cu ea ca si cu o sora, pana cand am aprobarea lui Dumnezeu ca pot inainta in relatie. Nu profit de slabiciunea ei; si nu imi las nici-un gand murdar sa imi pateze mintea. Ma opun oricarei placeri nesfinte -ma opun a tot ceea ce stiu ca este neplacut lui Dumnezeu. O respect ca pe un vas mai slab, pentru care si Dumnezeu Si-a dat viata. Ma infioara gandul ca altii profita de slabiciunea fetelor. Acestora le spun: renuntati la lucrurile acestea mizerabile si care va intineaza caracterul. Cum va tratati voi partenerele de viata asa le vor trata si copii vostrii, si pe voi insiva -caci acestia se vor naste cu defectele voastre de caracter. Si daca voi nu va supuneti lui Dumnezeu, cum ati putea crede ca vi se vor supune voua copii pe care ii veti avea?
Inchei cu propriul meu motto: "Nici un lucru bun nu se obtine fara efort." Luptati si biruiti-va defectele de caracter.

| cristimihailov a răspuns:

Cand unul iti spune "mananci rahat" si tu esti de acord, chiar te gandesti sa mananci un rahat? Si daca da, de care?

Sau oare se refera la o chestie metaforica? Scoaterea unui ochi, nu reprezinta fizic scoaterea acelui ochi, ci suprimarea acelei dorinte?

| sublime89 a răspuns:

Castrarea cred c-ar fi totusi mai eficienta pentru "problema" asta a lor. I-ar scapa de pacate automat laughing

| martzian a răspuns:

Raspunsul nu este pentru userul care a pus intrebarea – pentru ca inteleg si accept cu tristete faptul ca acesta si-a asumat nivelul si calitatea de troll. Raspund pentru cei care, probabil, sunt la inceput si nu stiu despre ce este vorba.

Nici nu s-a racit discutia in care spuneam ca luam pacatul prea usor, ca nu suntem pe deplin constienti de gravitatea lui. Imi pare rau ca ducem conversatiile de aici la un nivel atat de jenant pentru oameni cu pretentii. Am copii la scoala duminicala (copii din ghetourile din Ferentari) ce ne pot explica ce sa intelegem din cuvintele lui Isus, desi ei nu au terminat facultatea intr-un centru universitar atat de serios cum este Iasul. Ma rog, asta e! Defilam cu ce avem.

Mantuitorul nu ne cere sa ne automutilam, mai ales ca gestul acesta nu ar vindeca pofta. Pacatul tine mai degraba de inima noastra – care era sediul mintii in cultura ebraica. Acolo incepe pofta, cea care determina pacatul. Domnul Isus foloseste o figura de stil pentru a ilustra cat de grav si de serios este pacatul. Pentru ca tinem la aceste organe ale trupului si cunoastem cat ne sunt de importante, vom intelege ca insasi pierderea lor nu ar avea implicatii mai grave decat cele aduse de pacat. Se impune sa ne raportam in mod drastic la pacat, eliminandu-l din viata noastra, repet, fara ca acest lucru sa implice mutilarea fizica.

„Ci fiecare este ispitit atunci când este atras de propria lui poftă şi momit. Atunci pofta concepe dând naştere la păcat, iar păcatul, o dată înfăptuit, dă naştere la moarte. (Iacov 1:14-15)"

| Alphawolf a răspuns (pentru martzian):

De unde stii tu ce ti-a cerut Isus? Asta iti indica realitatea? Deci realitatea stabileste adevarul "absolut"! In cazul asta ce rost are "el"?

Iar exemplul cu copiii, e hazliu.

| martzian a răspuns (pentru Alphawolf):

Cineva spunea: "e intelept omul care stie sa taca atunci cand nu are nimic de spus"...

| KhludCiprian explică:

@Salontanul
Ma bucur ca ai "raspuns" cu un atac la persoana.

Si ai dat si un "ignore" crestinesc!

Felicitari! Te rog doar un lucru: daca stiinta nu o vezi prietenul tau, cel putin nu educa copii gresit. E in alegerea ta sa crezi ca omenirea e in 6000 ani, totusi nu mutila copii cu basme ca fiind realitate. Ei sunt nevinovati!

In rest iti doresc sa mergi inainte si ignora mesajele mele in general (nici nu poti altfel, doar ca m-ai ignorat). Totusi nu fi copil si ataca doar persoana, nu de alta, ca trebuie sa pari rational in lumea publica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios, nici homosexualii nu sunt dispretuiti mai rau decat faceti voi cu crestinii, care e diferenta dintre un homosexual si un crestin? de ce nu pot sa comunice despre viata doi oameni cu credinte diferite pentru ca inca nu te-ar interesa sa imi dau cu parerea

| KhludCiprian explică (pentru anonim_4396):

Subliniez, nu e dispret: e o intrebare ce e o citire literala a Bibliei!

Crestinii sunt primii sa vada literalismul mai ales cand e in referinta cu diferite pozitii, unii mi-o citeaza ca pe o sursa superioara de intelepciune, si e folosita de exemplu impotriva homosexualilor, sau cat de crestin e Papa. Si cu atat mai mult cu cat au sa se foloseasca de moralitatea lui Isus sau ca e in Noul Testament.

Aceste vorbe sunt referentiate exact in Noul Testament si sunt zise chiar de Isus, ce sunt exact problema ce am aratat-o. Mi-ar place ca si crestinii sa fie atenti cand citesc Biblia (NT sau VT) si sa fie rationali, si acesta e o simpla citire. Nu e scoasa din context, cum o fac unii crestini pe aici si nu e un atac la persoana sau crestinatatea nimanui, atat timp cat e o crestinatate rationala (ce ia "atitutdine metaforica" la anumite pasaje).

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Da bineinteles tot ce faceti voi e diplomatic, judecati din astea imi amintesc de acele dictionare cu fraze diplomatice care puteau provoca razboaie, dar intre indivizi nu pot decat sa raneasca, nu e cine stie ce nu? sunt doar,, argumente'',, ratiune'',, dezbatere'',, normalitate''...

| KhludCiprian explică (pentru anonim_4396):

Ghilimelele si pozitia ta retorica din pacate nu rezolva cateva probleme ce le au crestinii. Trebuie sa zic - desi poate vei vedea ca un alt atac gratuit la pozitia ta - e ca indirect nu ai raspuns la intrebare cu acest ultim raspuns. Tot ce poti sa afirm: "da, este un atac la pozitia crestina"

In acelasi timp, imi pare rau ca daca iti atinge o "coarda sensibila". Bineinteles ca interesul meu e sa iti atinga o coarda sensibila si tot la fel de bineinteles sa faci ceva bun in urma acestor "atingeri".

Stiu ca iti pare nedrept un atac la pozitia crestina, mai ales daca ai un atasament emotional legat de asta. Insa, nu uita, exact cateva mesaje inainte, cineva imi spune ca trebuie sa fac control la doctor. Acum cateva zile alt crestin spunea ca toti ateii sunt imorali ca nu le pasa de aproape.

Macar ca si om ce apreciaza onestitatea (ce incerc sa fiu) si chiar ca imi pasa de aproape (de exemplu nu-s homosexual dar am luat apararea lor pe TPU), cred ca a pune o astfel de intrebare este ceea ce trebuie sa o faca orice om pentru a se adresa unor crestini. Solutia crestinilor: sa citeasca Biblia neliteral si sa vada o interpretare decenta a Scripturii.

Si cum ti-am si zis, m-ar bucura mai ales daca ar extinde aceasta gandire sanatoasa incat macar sa: accepte evolutia, sa nu discrimineze femeile, sa nu atace moralitatea altora doar pentru ca Biblia zice ca ei ar fi nebuni (cand clar ca nu-s), si altele de genul.

Inca o data, imi pare rau daca l-ai vazut ca un atac la adresa ta, nu m-am gandit niciodata ca am sa ranesc pe cineva si chiar daca am facut-o, in cel mai rau caz poate a fost o reactie la "dragostea crestina" ce o vezi tipic pe TPU, si am raspuns doar in spiritul acelor valori ce chiar le apreciez: rationalitate, umanism, logica, stiinta, bun simt, etc.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene drag, eşti cumva un fanatic religios care hărţuieşte "aproapele", care încalcă drepturile celorlalţi, care discriminează, care ar prefera marginalizaţi sau morţi pe toţi cei care nu se încadrează în credinţele lui, în "normalitatea" lui (e plin site-ul de aceştia)?
Nu?
Atunci nu ai de ce să te simţi vizat, xochipilli. Faci parte din categoria excepţiilor, fiind blând şi binevoitor cam cu toată lumea şi nici eu, nici Ciprian nu intenţionam să te rănim.

Postarea critică ipocrizia creştină/religioasă şi pe cei care se simt îndreptăţiţi să încalce drepturile celorlalţi, uitând că la fel de bine ar putea să se ia, conform Bibliei lor, de ei înşişi.
http://youtu.be/j8bUWw1-8wk
Este o intoleranţă la intoleranţă, o apărare (selectivă) de atac, nu un atac (gratuit).
Te rog, nu o lua personal sau generalizat.
Nu te înrăi măcar tu. :)

| KhludCiprian explică (pentru anonim_4396):

Draca xochipili, iti zic ca NOname are dreptate, dar probabil ca n-ai sa ma crezi si nu e ca vreau sa vand nihilismul sau orice de genul.

De aceea cand intrebi: de ce sunt eu (sau altii ce sunt atei in general, dar sper ca nu numai) sunt impotriva e este exact cred ca loveste pe unii.

Sunt 100% de acord cu tine, exact in ideea de a cauta sa unim bariere. Atat timp totusi cand unii spun un mesaj dulce initial ca dupa aceea sa incerce sa iti faca evanghelizare in mesaje private, si cand nu o accepti, devin virtiolici, imi da in cel mai onest fel un gust amar de unii crestini.

Fii sigur ca am frate, sotie, membri de familie ce sunt credinciosi, si ii iubesc pe ei si in acelasi fel tot felul de oameni buni. Fii sigur ca pot sa inteleg de ce trebuie apreciati oamenii cu tot ce au bun, ca ii am exact in jurul meu. Chiar daca n-ar fi exista nici un crestin, as fi dat de musulmani buni, de hindusi buni, de budisti buni si la fel, inteleg: nu trebuie sa fie criticate persoanele.

Cu aceasta nota, si ca sa fii sigur ca nu atac oamenii ce sunt ignorant, dar doar cei ce ataca folosind cel putin o baza indoielnica (de exemplu te ameninta ca ajungi in Iad nu numai ca nu esti crestin, dar ca nu esti tipul bun de crestin) am sa fac un mic gest, ca o scuza din partea mea (si a fi clar inca o data ca nu vreau sa te atac pe tine).

Te rog sa primesti funda din partea mea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

*ii tremura buzele*
sunt panicat, am sa stau cu aceasta frumoasa cireasa pana cand uit ca am intrat intr-un concurs de cine e cel mai tare si mai rau cinic

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eşti o fetiţă-pasăre pură şi iubitoare şi nu te murdăreşti aşa uşor. : ) Pup.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

*plange pentru ca din ravaseala e a spus ceva indefinibil de malefic*
*indefinibil*

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nimic malefic, nu ai de ce să plângi.
Ai uitat?... eşti o portocală grasă, frumoasă şi neanxioasă.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu prea am avut o pozitie, poate doar din cauza iubirii de la mama, ma socheaza cum poate fi folosita retorica pentru a genera atata violenta si opresivitate. si cum partea cealalta fiind atat de jalnica si slaba de spirit nu poate folosi decat acelasi lucru pentru a raspunde loviturii.
te rog, sper ca observi din punct de vedere sistematic/stiintific ca oamenii sunt niste inoranti si cum ignoranta lor se manifesta in mii de tipuri pe zi
nu cere crestinilor care doar spera prin sistemul lor la o iesire din ignoranta sa renunte la nihilism, pacate si dorinta de independenta in favoarea acestor concepte. all too human
nu le cere sa iti raspunda elegant daca nu au cutite fine si daca sunt niste ignoranti si niste tarani. la randul meu am avut un istoric teribill pentru religia mea.
apoi, cine esti tu sa imi atingi mie coarda sensibila, un psiholog ti-ar spune ca felul asta de a proceda nu e deloc benefic, de ce nu o atingi pe a ta, constructiv si bland dupa cum stii?
vorbesti de discriminarea femeilor in crestinism, stii ce a facut stiinta pentru ele, nu? pentru ca toti am participat la istorie. cred in evolutie si inteleg si de ce altii nu se gandesc la ea, uneori am momente de instinct in care ma sperii ca sinele meu are o origine atat de primitiva sau ma bucura atentia speciei din care provin
de ce nu renuntam la distanta pe care o avem intre credinte pentru a lupta pentru ceva cu adevarat constructiv devreme ce nimeni nu isi doreste sa sufere, de vreme ce ne vrem vrerile unul altuia, apoi cu totii ne simtim sclavi vrand macar sa estompam sentimentul, nu merita sa impaci religia cuiva cu stiinta altcuiva de dragul gasirii unei cai in care fiinta umana in umanitatea ei sa supravietuiasca?

| RaduMD a răspuns:

Deoarece crestinii nu interpreteaza Biblia fiecare dupa capul sau, ci asa cum interpreteaza Biserica si consensul sfintilor. A fi crestin inseamna a adopta Religia Vietii si nu Religia Cartii. Din moment ce Biserica a interpretat cuvintele citate ca o figura retorica (hiperbola) si nu ca pe o invitatie a lui Cristos la automutilare, din moment ce Cristos nu si-a scos ochii, nici sfintii ei nu au facut-o, inseamna ca tot asa trebuie sa intelegem si noi.

| angus35 a răspuns:

De multe ori ma intreb daca nu esti doar un troll.Sincer aveam mai mari pretentii de la tine dar ne multumim cu ce avem. Te-ai gandit vreodata ca poate aceste cuvinte se refera la eliminarea lucrurilor pacatoase din viata ta? Daca te-ai scoate ochii ai ramane orb, nu? Unde scrie in Biblie sa te automutilezi? Cand eram in scoala generala aveam mai multa intelepciune decat ai tu la anii tai.Ma intreb daca intrebarea asta nu e doar o gluma proasta.Pacat, ai potential.

| KhludCiprian explică (pentru angus35):

"De multe ori ma intreb daca nu esti doar un troll. Sincer aveam mai mari pretentii de la tine" - nu e argument.

"Te-ai gandit vreodata ca poate aceste cuvinte se refera la eliminarea lucrurilor pacatoase din viata ta? Daca te-ai scoate ochii ai ramane orb, nu? Unde scrie in Biblie sa te automutilezi? " - exact in aceste versete. Subliniez aceste versete din NT. Nu-s versetele mele, nu-s vorbele mele, sunt vorbele lui Dumnezeu.

Bineinteles acest verset este "clar" metaforic. Totusi bunul simt imi spune ca ar fi o multime altele, doar multi crestini afirma ca nu-s. Ei afirma pozitii ce sunt doar schitate in Biblie (de exemplu in legatura cu homosexualitatea, sau cu femeile sa fie supuse) dar cand iti citez eu Biblia cu tot ce are, iti pare ca eu sunt selectiv nu? Totusi aceste vorbe sunt ceea ce traditia zice ca a zis Isus. In predica cea mai faimoasa a lui!

Oricum, ma bucur pentru standardul de a evalua lumea si Biblia, sigur trebuie sa fie corect, ca tu esti crestin!

Nu de alta, Biblia e un model pana in momentul in care o citezi! Multumesc, dar aveam macar pretentia de la tine sa dai dreptate cand cineva are dreptate, de exemplu in penultimul tau mesaj pe TPU: http://www.tpu.ro/go-to-answer/12782615/

Sa iti raspund la fel: e problema ta ca nu vrei sa asculti de Isus si ma bucur ca nu iti scoti ochii, ar fi bine sa continui in acest spirit in a citi Biblia, asa poate ai sa vii intre noi, oamenii rationali! Nu de alta, ca am si eu pretentii de la tine, mai ales la anii tai!

| angus35 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ce e gresit in faptul de a fi un om rational? In mesajul acela nu l-am jignit pe utilizatorul respectiv.Tu esti scandalizat de cineva care spune ca Biblia este adevarata si ca daca nu il primesti pe Isus in viata ta ca domn si mantuitor traiesti degeaba.Un crestin este intristat cand vede ca sunt multi pe calea pierzarii si vrea sa faca ceva legat de lucrul acesta.

| NOname a răspuns (pentru angus35):

...şi cum "ceva-ul" nu merge cu argumente de bun simţ, că
nu-s...trece la insulte, ameninţări şi voturi abuzive.hee hee

| angus35 a răspuns (pentru NOname):

Ce intelegi tu prin credinta? Spune ce ai inteles tu ca inseamna.Care e diferenta intre "a crede" si a "crede in"?

| NOname a răspuns (pentru angus35):

Nu văd ce legătură are cu subiectul sau de ce aş fi obligată să-ţi răspund, dar te poţi lămuri în comentariile mele de aici:
http://www.tpu.ro/......-exista-o/

| angus35 a răspuns (pentru NOname):

Ce insulte sau amenintari? Fiecare are libertatea sa creada in ce doreste.Nu e treaba mea sa schimb opiniile cuiva.Vad atatea intrebari prostesti la categoria "religie" ca ma si mira ignoranta oamenilor. Ignoranta oamenilor cu privire la propria vesnicie. Unde iti vei petrece vesnicia? "Nu stiu si nici nu ma intereseaza". Stii ca intr-o zi toti oamenii vor sta in fata scaunului de judecata a lui Dumnezeu? "Dumnezeu nu exista pentru ca stiinta nu a demonstrat acest lucru". „ Daca ai fi cunoscut si tu, macar în aceasta zi lucrurile, care puteau sa-ti dea pacea! Dar acum ele sunt ascunse de ochii tai."

| NOname a răspuns (pentru angus35):

Iar ignoranţa ta nu te miră?
Bârna din ochiul tău e mult mai mare, vezi-ţi de ea, cu tot cu poveşti!

| KhludCiprian explică (pentru angus35):

Nu, discutia e diferita.

Ateul: "Nu stiu unde voi fi dupa ce mor, cum nu stiu unde eram inainte de a fi nascut, in cel mai onest fel"
Crestinul: "Vei ajunge in Rai daca tu crezi in Isus altfel vei arde vesnic in Iad"
A: "Te rog demonstreaza-mi!"
C: "Roaga-te sincer la Isus si are sa fie demonstrat"
A: "Scuze, nu e o demonstratie! Mai mult, am fost deja crestin, si chiar nu simt ca Iehova m-a ascultat"
C: "Daca nu te poicaiesti vei ajunge in Iad si vei arde vesnic"
A: "Te rog demonstreaza-mi ca altfel suna ca o amenintare, oricum una fara dovezi"
C: "Voi ateii sunteti ignoranti"

Ai pierdul ideea ca multi atei pe aici au cateva calitati pe langa multi crestini de pe aici:
- multi au citit toata sau aproape toata Biblia
- multi dintre ei au fost crestini la un timp din viata
- toti au gasit un argument (de obicei rational) sub care nu isi mai pot tine pozitia
- unii (ca mine cel putin) au citit si comentarii despre Biblie si au vazut ca Biblia, sau in aceeasi masura crestinatatea nu este un raspuns la realitate: crestinii au probleme cu realitatea! Nu e o ofensa, dar ei neaga ce e observabil: evolutia, Big Bang-ul
- foarte des argumentarea crestina (William Lane Craig, Ray Comfort si altii) sunt promovate bazate pe nereprezentarea pozitiei oponente. Subliniez, stiu crestini ce le e rusine de marii crestini!

Si de aia, oamenii nu-s crestini. Ei au ceva cu Dumnezeu, nu cu cel ce exista si poate a facut universul, dar au doar cu acel zeu ucigas in serie in Vechiul Testament, ce uraste practic lumea, si acesta revine in NT ca cineva ce nu numai sa anihileze lumea (ca in VT) dar vrea sa o arda toata, pentru infinitate. Ce maniac! Si bineinteles, acesta e "atot-iubitor".

Cei ce se joaca de-a stiinta si Dumnezeu, o fac ca macar daca un zeu exista, nu vrem sa il ofensam cu ipocrizie. Nu putem crede ca n-avem dovezi. Daca un zeu exista si el e bun, sigur nu mana crestinatatea curenta!

| Holiday a răspuns (pentru angus35):

"Fiecare are libertatea sa creada in ce doreste"

Bati campii. Fiecare e liber sa creada in ce doreste, ATATA TIMP CAT CEEA CE CREDE NU ADUCE PREJUDICII DE ORICE NATURA CELORLALTI.

Iar tu crezand in ceva, care printre multe altele zice:
"Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

sau:
"Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie."

ai pretentia sa fii lasat sa crezi asta, iar crezand sa si aplici.Sau poate veniti si ziceti ca si astea sunt parabole? Ar fi stupid sa zici asta. Intr-adevar unde nu va convine, ca in cazul scosului ochiului, o dati pe parabola, dar unde v-a convenit ca in exemplele de mai sus ati aplicat cu succes de-a lungul istoriei.

| Alphawolf a răspuns (pentru angus35):

"Tu esti scandalizat de cineva care spune ca Biblia este adevarata si ca daca nu il primesti pe Isus in viata ta ca domn si mantuitor traiesti degeaba." - Normal sa fie omul ofensat. Pentru ca omul sa nu fie ofensat, afirmatia trebuie sa fie adevarata( sustinuta de dovezi si argumente), insa afirmatia nu e sustinuta cu nimic evident, ea este produsul subiectivismului, convingere dictata de slabiciuni. E ca si cum i-ai zice unei persoane pe care nu o cunosti "esti o persoana ratata". - E o eticheta care nu are decat subiectivism in ea.

"Un crestin este intristat cand vede ca sunt multi pe calea pierzarii si vrea sa faca ceva legat de lucrul acesta." - Dar intristarea lui este produsul prejudecatii, este subiectiva(nu are cu ce sa-si sustina convingerea). Eu am motiv sa ma intristez cand vad o persoana(cunoscuta) care se imbata mereu, eu pot spune ca ea e pe calea pierzarii, convingerea mea este realista, realitatea imi motiveaza intristarea si afirmatia, dar crestinului nu ii este motivata(realistic) acea intristare, intristarea lui este produsul subiectivismului, al prejudecatii.

"Vad atatea intrebari prostesti la categoria "religie" ca ma si mira ignoranta oamenilor. Ignoranta oamenilor cu privire la propria vesnicie." - Eu nu inteleg cum ai ajuns la asa ceva. Prejudecata nu te mira!? Oare de ce? Nu poti s-o vezi... indoctrinarea e problema. Numai prin prejudecata puteai ajunge la o asemenea concluzie "Ignoranta oamenilor cu privire la propria vesnicie."

| Ceiriog a răspuns:

Sensul afirmatiei nu se refera la ati scoate ochiul adica baga-ti mana in ochi.
Aici Mantuitorul vrea sa spuna ca daca esti ispitit sa cazi in pacat sa scapi de acel ceva. Gen iti apar reclame pe un site care te provoaca sa faci un pacat, pai nu mai intri pe acel site, sau descarci un program sau multe alte posibilitati. Domnul Hristos nu ne vrea raul, sa ajungem mutilati happy.

| KhludCiprian explică (pentru Ceiriog):

Ai citit intrebarea pana la capat? Nici eu nu cred ca oamenii trebuie sa se mutileze. E doar faptul ca majoritatea crestinilor (inclusiv tu) au o citire foarte selectiva a Bibliei si argumentele tipice ("e Vechiul Testament" sau "nu e mesajul lui Isus") esueaza.

Te rog sa citesti cel putin Noul Testament sa vezi ca tema asta se repeta.

Sper ca daca rationalizezi vorbele lui Isus, poate rationalizezi si Geneza cu descoperirile stiintei moderne legate de evolutie. Mai ales ca foarte des cand cauti cuvintele "miturile Biblice" pe internet, mai intotdeauna te duc la pasaje din Geneza sau Exodul! Asta e la fel si in academie, deci nu e pozitia mea, ci doar o pozitie foarte populara!