| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii sunt impotriva religiei cu atata inversunare cand religia nu le-a facut lor nimic si fiecare e liber sa aleaga daca vrea sa fie adeptul unei religii sau nu,daca vrea sa creada in Dumnezeu sau nu.E o tara si o lume libera, democratie in mai toate popoarele..religia in ziua de azi nu face niciun rau nimanui..altele sunt problemele noastre de zi cu zi nu lupta impotriva religiei pe internet,pe media etc. si acelea lupta impotriva coruptiei,saraciei si terorismului?
Credeti ca are sens lupta inversunata impotriva religiei si toata dezinformarea, atacul impotriva religiei crestine (pentru ca suntem implicati direct in aceasta religie)?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Fiecare e liber sa aleaga daca e adeptul unei religii, asa crezi? Asa pare, insa in realitatea fiecare este fortat sa-si aleaga religia, fortat indirect inca de mic.
Ideea este ca in momentul in care i-ai inculcat unui copil faptul ca religia crestina, musulmana sau orice alta religie este siguralmente adevarata, deja i-ai rapit liberul arbitru. Sigur, el cand va creste va avea falsa impresie ca apartenenta religioasa a fost alegerea lui, din pacate nu a fost decat consecinta unei indoctrinari infantile.

Eu cred ca daca ii repeti unui copil de cand se naste pana la 20 de ani ca exista dragoni zburatori, mai mult ca sigur el va fi convins ca exista dragoni zburatori. E si normal sa fie asa, toate informatiile noastre referitoare la realitate vin din sfera empiricului, un copil mic e incapabil sa-si dezvolte intuitii, deoarece el nu a interactionat suficient cu lumea.

"E o tara si o lume libera..."
Daca e asa de libera, atunci de ce sa nu lasam fiecare copil sa-si aleaga singur credintele, noi doar sa avem rolul de prezentatori si sa-i prezentam informatiile, in mod obiectiv?

| mODIN a răspuns:

In primul rand terorismul este exista datorita religiei, deci daca lupti impotriva religiei lupti si impotriva terorismului.
Si hai sa fim seriosi.Nici Hitlernu ti-a facut nimic personal dar tot ai dreptul sa-l urasti.Lafel e si cu ura impotriva religiei.

| Mădă0611 a răspuns:

Cred ca n-ai citit biblia, pentru coran n-am pretentii, dar cam toata lumea stie cum e cu islamul si necredinciosii, doar legile create de oameni ii tin in frau, si pe unii si pe altii.
Apropo, la faza cu dezinformare ai incurcat borcanele, religia se ocupa cu asa ceva.

| sublime89 a răspuns:

Aici nu e vorba de atacat o anumita religie doar pentru ca e o religie, ci e vorba de combaterea unor lucruri care nu-si mai au locul intr-o societate moderna. Eu combat religia la fel de mult cum combat astrologia sau ghicitul in ceasca de cafea. Pentru mine aceste lucruri intra in aceeasi categorie de superstitii care ar trebui sa tina de trecut.

| KhludCiprian a răspuns:

Problema la care pleci e corecta, dar din pacate realitatea este alta:
- religia nu mi-a facut nimic. In fapt nici dumneavoastra: pozitia musulmana, hindusa, budista sau jainista va lasa absolut rece. Totusi "religia" se lupta pe multe fronturi importriva bunastarii dumneavoastra in cateva situatii din viata, ce va fac rau dvs si copiilor dvs:
- ei vor sa scoata (au scos-o deja am inteles) evolutia din manuale
- vor catedrala mantuirii neamului pe bani public
- cultele sunt platite de la bugetul de stat(!)
- cultele actuale discrimineaza minortitati sexuale si cateodata au o pozitie nationalist/xenofoba (adica asociaza: ortodox cu roman, dat fiind ca sunt catolici romani, lipoveni romani, etc.). Vezi "Noua Dreapta" pentru detalii
- deocamdata este un mare contrast intre ce produce un spital, o scoala, o fabrica sau un magazin decat o biserica. Chiar va rog sa "insirati" ce avantaje la binele societatii ofera biserica dumneavoastra la care mergeti intr-o zi din weekend (sambata ca adventist, duminica ca ceilalti)
- religiile majoritare din Romania judeca ca majoritatea oamenilor sunt corupti si unii de copii sunt amenintati ca au sa ajunga in Iad! Scarry stuff...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dreptate cu PRIORITATILE!
Totusi sti de ce nu sunt de acord cu religia?
Pt ca oameni ''religiosi'' vad lucrurile in 2 moduri:gandesti si ESTI ca ei sau esti impotriva lor!
Crede-ma nu vrei sa fi impotriva unui religios credincios-astia isi pierd cel mai adesea controlul!
Eu doar am pus o intrebare odata unuia FARA SA JICNESC sub NICI O FORMA! si nevazand ca nu imi poaate explica ceea ce l-am intrebat s-a enervat subit!
Iti imaginezi ce s-ar intampla daca ai avea o conversatie de lunga durata cu asfel de persoane?
Eu da -si nu imi place ce imi imaginez!

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Ce terorism ma, esti dus cu pluta? unde ai vazut asa ceva la noi.
ca tot ai pomenit de saracie si coruptie, chiar acum doua zile am vazut popa care da raiduri pe la noi la bloc, dandu-se jos dintr-un ML.
hai sa evitam subiectele de genul.

| cudlles a răspuns:

Ia caută tu pe google câte biserici sunt construite in Romania si cate spitale!
Asta e un motiv.