| AvalohAlyn a întrebat:

De ce erau comunistii impotriva religiei crestine?

13 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Se pare ca asa a fost pachetul de la tatucu Marx.
Si pe urma biserica ortodoxa rusa a avut o atitudine ferma impotriva noului sistem. La noi s-a stiut ce s-a intamplat in Rusia, clerul a fost foarte rezervat, insa persecutia tot s-a manifestat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Erau impotriva oricarei religii (nu numai cea crestina) deoarece considerau ca universul a aparut in mod natural si nu prin interventia divina.

| Darkmagic a răspuns (pentru Salontanul):

Esti degeaba "Campionul zilei"...mai incearca.
Stiau comunistii prin 1880 cum a aparut universul, mai mult de o gramada! rolling on the floor

Alan, am sa incerc si eu un raspuns, dupa ce mai vad cateva "intelighentii" pe aici.
Ma binedispun. laughing

| Salontanul a răspuns (pentru Darkmagic):

Esti degeaba pe pamant! PCR a aparut in 1921. Ai facut istoria la fara frecventa sau ti-au dat 5 ca sa ascape de tine. Aparitia lui s-a datorat revolutiei bolsevice din 1917 si afost sustinut de bolsevici. Si, da. La vremea aceea Marx si Engels (predecesori ai doctrinei comuniste) formulasera ideea aparitiei vietii in conditii naturale nu sub protectia zeilor sau divinitatii. De altfel ei se bazau pe ideile lui Ch. Darwin care a trait intre 1809-1882. Asa ca inainte de a rade, citeste! O vorba zice ca "nu-i rusine sa te nasti nepregatit, dar este rusine sa mori asa".
Bine! Vorba este altfel dar am mai indulcit-o eu.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca s-au saturat sa tolereze adevarurile fara suport.

| Darkmagic a răspuns:

La nivel filozofic, comunismul nu a inventat nimic foarte special.
Au modificat filosofia lui Hegel care afirma ca istoria umana nu este decat rezultatul unei evolutii dialectice a unei idei, a unui spirit ce determina cursul istoriei si care este accesibil experientei noastre prin fenomene care nu sunt altceva decat reprezentarile ideii în lumea reala.

Au scos din cele de mai sus "spiritul", si au introdus "lupta de clasa" pentru bunuri materiale si afirmarea unui "om nou".

Din punct de vedere social, toate regimurile cu care au intrat in conflict comunistii au fost laice, puternic ancorate in religie, cu deosebire cele monarhice, astfel incat modul lor de "lupta" s-a axat pe ateism si (repet) pe creearea unui "OM NOU".

NU e vorba de nicio "stiinta", "inteligenta" sau "pro ratiune" aici, este mai mult decat dovedit faptul ca imensa majoritate a liderilor comunisti de la cei de varf, si pana la adeptii lor din ultimele esaloane au fost niste atei...semianalfabeti.

Un prost...(sa-i spunem incult) happy cand are putere aproape absoluta, nu mai e constient de MICIMEA lui, nu-l poate concepe pe Dumnezeu, oricare ar fi acel Dumnezeu, nu si-l poate imagina, in fapt, nu poate concepe nimic deasupra lui...si asa cum am afirmat mai sus, este un FAPT: educatia comunistilor lasa enorm de mult de dorit.

In "oglinda" cu comunistii, si nazistii au incercat sa creeze supraoameni si o societate utopica, DIFERENTA uriasa dintre cele doua oranduiri a fost aceea ca nazistii au recunoscut caracterul sacru al proprietatii private, aveau in spate un amalgam de religii si superstitii (Thule, Wotan, Walhalla) etc, si constienti de limitele lor, s-au folosit in a-si atinge scopurile de adevarate genii in varii domenii.

| Salontanul a răspuns (pentru Darkmagic):

O sa aflu si de unde ai copiat raspunsul asta care nu aduce nimic o explicatie la intrebarea de mai sus.

| Darkmagic a răspuns:

Pentru "cultura" userului Salontanul:

Marx a fost membru al unei Ligi Comuniste din Londra, prin 1834 sau 1836.
Darwin a venit cu "Originea Speciilor" in 1859 iar teoria selecției naturale a fost considerata ca prim argument al procesului evolutiei abia la inceputul anilor '30!
(1930, ca sa intelegi si tu) big grin

Sa-ti mai aduc aminte de comunismul din "Republica" lui Platon, sau de faptul ca la origini "comunismul" a fost strict RELIGIOS, chiar Marx fiind unul dintre cei care a apostaziat de la caracterul crestin al organizației, printr-un "Manifest", trecandu-l la ateism?

Si da...una dintre facultatile mele este cea de Istorie, la Universitatea din Bucuresti. (aia MARE, de langa Inter, nu petarde private)

TU "Discuti" cu mine Istoria comunismului? big grin
Iesi afara! laughing

| Mechanix a răspuns:

Pentru că ei au încercat să spele creierele populației și să îi facă pe toți să gândească la fel. Și nu prea ai cum să faci asta când altă organizație de prostire în masă (biserica) încă există.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Si eu sunt satul sa tot aud de dumnezeu si de religia obligatorie si alte prostii, dar nu as trimite oameni in inchisoare pentru a se lepada de credinta in propria lor imaginatie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Astia delireaza. Cred ca cel care a pus intrebarea se gandeste la "saracii crestini" chinuiti prin inchisorile comuniste, mai ales la legionari, care erau niste sfinti, dupa mintea lui, si a altora. oh go on

| Rorschach a răspuns:

Pentru ca urau pe Dumnezeu si astfel ei credeau ca puteau sfida pe El prin a maltrata, teroriza, omora oameni care credeau in existenta Sa! Totodata, setea de putere, inima lor pacatoasa!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Rorschach):

Sa inteleg ca un ateu anticomunist era imbratisat cu dragoste de catre comunisti?