| anonim_4396 a întrebat:

De ce zic conspiraționiștii ca înainte de Potopul lui Noe era tehnologie ca în filmele SF? Ce argumente au ca a fost tehnologie mai avansata în trecut și ca omenirea a pierdut-o?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt oameni ignoranți de rațiune și știința, in Romania prinde fenomenul, majoritatea nu au habar de știință dar ei spun că știu totul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă nu altă treabă decât să conspire. Este boala celor lipsiți de ocupație.

| dullcat a răspuns:

Cred ca raspunsul e extraterestri. laughing)

| Theo94 a răspuns:

S-au uitat la ancient aliens si la alte chestii asemanantoare sau/si au citit despre asa ceva.
Bine inteles ca nu exista dovezi ca a existat o inundatie la scara globala in timp ce exista oameni sau ca a existat o civilizatie avansata a inainte de cea actuala. Daca in trecut a existat o civilizatie avansata chiar mai avansata de cat cea prezenta ar fi existat urme ale respectivei civilizatii avansate disparute.

| Xox0 a răspuns:

De care tehnologie? Asemanatoare cu cea din zilele noastre sau tehnologie de pe atunci, cum ar fi cea din agricultura?
Multe teorii conspirationiste sunt atat: teorii. Din moment ce nu exista dovezi, inseamna ca nu au existat.
Treaba asta e asemanatoare cu cea in care unii oameni de stiinta sunt siguri ca in afara Universului nu mai exista nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Xox0):

Nu! Circula o grămadă de teorii pe net unde se spune ca înainte de Potopul lui Noe erau patru insule: Atlantida, Lemuria, Mu și Hiperboreea care au aveau tehnologie asemănătoare cu ce arata prin filmele SF de exemplu mașini zburătoare, zgârie nori mai mari decât cei din Dubai etc! Absurd știu dar exista oameni care cred asta!

| Xox0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea sunt locurile unde au fost gasiti dinozaurii:

https://www.google.com/......ps?/search

Asa. Cum de nu au fost gasite urme din aceste tehnologii niciunde pe glob? Daca aveau masini zburatoare, oare nu explorau alte locuri pe Pamant?
Se pare ca Atlantida e un loc fictional in scrierile lui Platon, "Critias" si "Timaios". La fel si Hyperborea - in scrierile lui Herodotus "Istorii" si la fel si cu Lemuria - un continent fictional in regiunea Oceanului Indian teoretizat de Philip Sclater. Pe vremea marilor filozofi, multe teorii de genul erau compuse din moment ce nu aveau tehnologie si gandul era mai singura lor cale de a explica ce ii inconjoara.
De exemplu, ei nici nu luau in considerare numarul 0 din moment ce inmultirea si impartirea rezultau in nimic.
De ce s-ar ascunde tehnologia aceasta? Si la cata ravnire este intre marile puteri ale lumii, nu crezi ca s-ar fi dat in gat unul pe altul?
E asemanator aterizarii pe Luna. Multi conspirationisti spun ca americanii au mintit, dar pe atunci SUA era intr-o mare competitie cu Rusia in descoperirea spatiului, ok? Ei si daca americanii minteau, oare rusii nu i-ar fi dat in gat?