| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp mă confrunt cu o situație neplăcută, care mă apasă destul de des.

Și aici este vorba despre Dumnezeu.
Deși mă rog, citesc Biblia, uneori simt că Dumnezeu nu îmi ascultă rugăciunile și este foarte supărat pe mine, încât nu mă iartă, deși îi cer iertare din toată inima și regret mereu pentru greșelile ce le fac în viața de zi cu zi.

Și mai sunt momente când spre exemplu, în seara aceasta am vrut să mai citesc din Biblie, am simțit că ceva nu mă lasă și parcă nu o să aibă prea mult rost, dacă o fac.

Dar undeva, ceva îmi zice să merg pe calea pocăinței, pentru a-l sluji pe Dumnezeu, pentru tot restul vieții, dar nu știu ce să fac, deși îmi doresc și eu asta.

Acum, întrebările mele sunt :

-Care sunt etapele prin care mă pot apropia cu adevărat de Dumnezeu?
-Cum îmi dau seama că Dumnezeu într-adevăr îmi aude rugăciunile și într-adevăr, mă vede?

Mă simt destul de confuză și neputincioasă, în legătură cu lucrurile acestea, deși îmi doresc din toată inima să am o relație mai bună cu Dumnezeu.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia si mai citeste si alte chestii. Priveste cu atentie in jur. Si daca inca mai crezi in basmul asta cu barbosul din cer... dumbniedzau sa te-ajute, ca esti caz pierdut.

| sweetys a răspuns:

Nu iti da ceea ce ceri, iti da ceea ce ai nevoie si cat poti duce. Chiar daca sunt lectii frumoase sau mai putin frumoase. Crezi in ceea ce vrei. Incearca sa multumesti pentru ceea ce ai nu doar sa ceri.

| Alex87Alex a răspuns:

Fa ceea ce simti. Daca simti ca trebuie sa te pocaiesti atunci incearca sa te pocaiesti, daca nu simti, atunci nu o fa. Dumnezeu lucreaza tot timpul, ai incredere si rabdare, precum are si El!

| emma302010 a răspuns:

Draga mea, stai linistita. Dumnezeu asculta rugaciunile tuturor oamenilor, chiar daca ai multe pacate. Sa te apropi se Dumnezeu ar insemna sa incerci sa nu injuri, si sa fi un om bun. Dumnezeu te vede, te asculta, te iubeste, te apara. Recomandarea mea ar fi sa te rogi seara cu toata inima, si sa iti lasi viata in mainile lui. Du te la biserica, acesta este un aspect foarte important. Incearca sa citesti psalmi si sa i intelegi.
Dumnezeu sa te binecuvinteze.

| OxyAliA a răspuns (pentru emma302010):

Vă mulțumesc din suflet pentru cuvintele frumoase!

Mă voi strădui, chiar dacă îmi este greu.

| Ionutks a răspuns:

OK, deci nu sunt eu in măsura sa iti spun ce trebuie sa faci dar te pot ajuta.
In primul rand acelasi Dumnezeu care nu iti raspunde imediat la rugaciuni, este acelasi Dumnezeu care nu te pedepseste imediat dupa ce ai pacatuit, si daca nu vrei sa te rogi in seata respectivă, fa o forțat, pentru ca ceva te forțează sa nu o faci, citeste biblia si o sa ii simti prezența lui Dumnezeu in viața ta!