| lolium a întrebat:

De fiecare data cand ma gandesc la religie,credinta si tot ce e legat de ele imi vine in minte urmatoarea intrebare:de ce dumnezeu le da unor persoane prea multe greutati si altii pur si simplu au tot ce si-ar putea dori:bani,prieteni,sanatate, fericire.De ce exista discrepanta asta? unii nu au nici macar unde sa doarma in timp ce altii nu stiu ce sa faca cu banii...

10 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Din perspectiva crestina viata adevarata este in alt mediu, aici fiind doar un rastimp de incercare si educare pentru cei interesati.
Totusi, mamonismul, setea nestavilita de avere a unora sau indiferenta altora impinge suferinta unor oameni la niveluri greu de suportat. Se pare ca unii "afaceristi" pot distruge acum state, nu doar oameni.

| Kosuchin a răspuns:

Cand ma gandesc eu la religie si credinta, imi vin in minte imagini ca astea:
http://www.snopes.com/photos/people/kevincarter.asp

| OOOLEOOO a răspuns:

Tu esti cel ce cauta necazul, nu necazul pe tine.

| lolium explică (pentru OOOLEOOO):

Unii se nasc saraci sau bolnavi....crezi ca ei vor asta?sad

| OOOLEOOO a răspuns (pentru lolium):

Ei se nasc bolnavi, noi suntem victima unor bolnavi care ne manipuleaza.

| RAY a răspuns:

20 de milioane de copii care anual mor de foame, dumnezeu nu exista e doar imaginatia omului de a crede in divinitate

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ba cat esti de penal sa mor eu. Sti unde ajungi tu? La drecu laughing O sa te puna sai speli chilotii rolling on the floor Ce o sa ma mai rad de tine rolling on the floor Cum poti sa gandesti asa? Tu ai o problema? Zici ca nu exista ca te roade invidia ca la altii le merge bine si tie nu. Sincer, daca ai fi bogat, ai mai zice ca nu exista Dumnezeu? Raspunde numa la intrebarea care am pus-o mai sus.

| dragos9234 a răspuns:

Nu dumnezeu este vinovat de asta, el nu exista.

| ancaval a răspuns:

Sa sti ca ai pus o intrebare foarte interesanta, si eu ma gandesc la asta si ma intreb mereu, de ce asa? Stiu un baiat care la 18 ani a primit masina cu 10mii euro fara sa ridice un pai de jos, dar eu pentru masina aia ar trebui sa lucrez 5 ani. Si ma gandesc, ca nu e corect deloc. Dar daca Dumnezeu vrea asa, eu ce pot face? Saracia asta ii dureroasa si multe alte lucruri is dureroase. Eu fara parintii,zic,ca m-as descurca; dar el nu s-ar descurca deoarece e tinut in puf,nu face nimic.

Asta e,unii dau banii la lautarii, altii trag prin tari straine, departe de cei dragi, ca sa faca un ban, pe care intr-o saptamana il da pe cheltuieli. Ce sa facem, viata mere inainte.

Numai bine sa ai!

| SergiuOsan a răspuns:

Dupa parera mea, raspunsul la aceasta intrebare poate fi condensat intr-un singur cuvant: Reincarnare.