| Jardelin a întrebat:

De foarte multe ori ateii dau ca exemplu de prosperitate, nivel de civilizatie si educatie tarile nordice si in special Suedia o tara in care ateismul a cuprins in ultimii ani o mare parte din societate.

Desigur, ca ateii in ipocrizia lor ignora sau pur si simplu nu iau in considerare faptul ca nivelul de dezvoltare economico-sociala al tarilor scandinave a fost cladit cu multi timp inainte pe principii crestine de catre oameni crestini. Realizarile contemporane nu apartin ateismului, ateismul fiind un parsiv profitor, nefiind in stare sa construiasca nimic bun.

- Suedia de astazi este o Suedie schimonosita social de lipsa unei structuri spirituale autentice.
- Alaturi de Norvegia este cea mai mare furnizoare de combatanti ISIS europeni.
- Suedia este campioana europeana a violurilor si a violentei domestice.
- In Suedia intoleranta atinge cote alarmante, iar sinuciderile in randurile tinerile sunt cele mai numeroase din Europa.

http://www.culturavietii.ro/......-rights-l/

Vrem o tara ca afara, spun majoritatea tinerilor romani de astazi fara perspective sociale optimiste, inca elevi in scoli sau proaspat absolventi, dar cu sperante de integrare si realizare sociala reduse. De ce sa vrem o tara ca afara? Eu unul nu vreau o tara ca Suedia! Eu nu vreau ca tara mea sa fie o copie proasta a unei alte tari, eu vreau ca tara mea sa fi o tara sanatoasa din punct de vedere social, cu tineri frumosti, cu oameni buni, onesti si harnici. Iar aceste lucruri NU se pot realiza desfiintand credinta si introducand in loc ateismul!

http://www.culturavietii.ro/......asatoriei/

Putem discuta deschis despre crestinism, ateism si valorile morale? Pana unde putem merge cu liberalismul si desfiintarea normelor morale?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

1. Liberalismul este un produs traditional al Europei crestine.

2. Liberalismul nu a luptat niciodata contra religiei, ci pentru libertate religioasa si toleranta religioasa. Multi liberali sunt crestini.

3. Traditia politica a Suediei contemporane este social-democrata, nu liberala. Tari cu traditie liberala sunt Marea Britanie si SUA.

4. Din punct de vedere istoric, crestinismul a fost impus nobilimii suedeze cu sabia, iar masele nu au aderat prea mult la crestinism, ramanand multa vreme la paganism.

5. 64% din suedezi sunt membri ai Bisericii Suediei, care a fost pana-n 2000 biserica de stat.

| doctorandus a răspuns:

"Statul modern, secular, NU e ateu - asa cum credeti d-voastra -, statul modern e doar Neutru intre interesele si pasiunile private concurente (laice sau religioase). Asa a reiesit el in urma Pacii Westfalice cu care s-a incheiat razboiul de 30 de ani si asa a ramas pana astazi. E un modus vivendi, o tehnica a vietuirii in comun care nu permite sa ne mai dam "la moaca" - nici pentru "D-zeul catolic" si nici pentru cel "protestant". E, altfel spus, o tehnica (secularizata institutional) ce nu mai permite cautarea adevarurilor care ne anima, altfel decat prin dezbatere si dialog - nu prin sabie." Coman Horatiu, http://www.revista22.ro/articol-11022.html

| Dandanache a răspuns:

Din nefericire, Romania e copia proasta a intregii societati occidentale. Ce ii da un aer aparte e melanjul intre traditionalism si importurile pseudo-culturale. Per ansamblu, societatea nu e una sanatoasa, iar macar la capitolul harnicie ar trebui sa invatam de la altii.

| RAY a răspuns:

Da si tu esti crestin sigur

| T0T a răspuns:

E cea mai mare prostie să legi religia de economie mai ales legat de țările nordice. Trebuie să fii un necunoscător ca să nu știi de fapt factorii care au influențat de exemplu economia Suediei sau a Norvegiei, factori care nu țin nicicum de religie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E mai bine dpdv financiar doar

| sublime89 a răspuns:

Tu vrei o Romanie plina de pupatori de moaste, de babe care se tarasc in genunchi in jurul bisericilor, de popi nesatui de bani, de biserici fara numar in detrimentul scolilor si spitalelor, de inculti creduli care sa se inchine in fata icoanelor plangacioase, si de basme creationiste care sa ia locul dovezilor stiintifice. Te-ai gasit tu sa-ti dai cu parerea despre tarile nordice. Nici nu ma asteptam de la tine sa intelegi ceva despre tari precum Suedia. Ti-e ciuda sa vezi o tara plina de atei care o duce atat de bine, si e un model de toleranta si de civilizatie pentru intreaga lume. Nu suporti sa vezi ca basmele crestine despre atei nu stau in picioare. Voi tot spuneti cu fiecare ocazie ca ateii sunt imorali, ca nu sunt in stare sa conduca o societate, sau ca tarile in care sunt ei majoritari ar cadea in anarhie. Se pare ca se intampla exact pe dos. E o diferenta ca de la cer la pamant intre Romania si tarile nordice. Nici nu ne comparam, si nici nu visam sa ne comparam cu ei in deceniile urmatoare. Ce ai tu se numeste frica de civilizatie, de progres, de gandire libera, de democratie adevarata si de drepturile omului. Toate aceste lucruri ameninta sa zdruncine din temelii credintele crestine barbare si inapoiate. Tin sa te anunt ca ce se intampla acum in tarile nordice avanseaza incetul cu incetul spre sud, si tot mai multe tari vor lua drept model societatile nordice, pentru ca ele sunt cel mai bun exemplu din lume. Acele idei patrund si-n Romania, cu timiditate deocamdata, dar sigur.

| doctorandus a răspuns (pentru sublime89):

Despre ce tara plina de atei vorbesti? Cam doua treimi dintre suedezi sunt crestini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

De ce esti asa de rau? Nu trebuia sa le spui crudul adevar ca le este frica ca o sa progresam in societate. Nu vezi acum a aparut moda Arsenie Boca. Nu mai zi la lume asa ceva cu dupa o sa devenim o tara plina de genii de o sa ne doara capul. Lasa'i sa mearga la biserica sa le spele popa pacatele cu 2 lei fiecare.

| sublime89 a răspuns (pentru doctorandus):

In 2010, doar 18% dintre suedezi au declarat ca cred in d-zeu, iar doar 17% considera religia o parte importanta a vietii lor. Asa ca nu stiu de unde ai scos tu 2/3 crestini. Poate crestini doar cu numele.

| doctorandus a răspuns (pentru sublime89):

Http://www.svenskakyrkan.se/statistik

In 2014 peste 64% din populatie erau membri ai Bisericii Suediei, daca punem la socoteala si alte culte crestine, ies in jur de doua treimi crestini.

| sublime89 a răspuns (pentru doctorandus):

Doar pentru ca esti membrul unei biserici, nu inseamna si ca crezi in d-zeu. Cauta pe internet sa vezi cati suedezi isi declara credinta in divinitate, si daca gasesti undeva ca 2/3 dintre ei cred, atunci trimite-mi link-ul.

| Alcyon a răspuns:

Societatea europeana (si nu numai) e decazuta din punct de vedere moral. Iar Romania e inclusa in aceasta lista. Romanii spun ca-s credinciosi, dar fac avorturi fara numar si fura ca disperatii.

| Dorugar a răspuns:

Ce concluzii aiurea!
In primul rand Suedia nu este prospera datorita credintei si religiei ci datorita faptului ca oamenii ei au fost deschisi fata de cuceririle stiintei si nu catre credinta a proasta asa cum sunt cetatenii Romaniei retrograde care nici gand nu vor sa accepte valorile stiintei dar le slavesc pe cele ale credintei a proasta.
Cu un tineret orientat cu fundul catre stiinte asa cum este tineretul Romaniei orientat de scoala care ii doreste prosti, Romania va avea mari sanse ca in viitor sa ajunga la civilizatia si bunastarea de pe vremurile lui Isus, cand inca nu se inventase apa curenta, dusul sapunul si nici peria de dinti.
2 Valorile morale ale unei societati nu se obtin prin minciuna religioasa si nici prin santajul cu Dumnezeu si cu atat mai putin cu educatia in spiritul fricii sau prin "educatia" prin distrugerea spiritului critic si prin distrugerea personalitatii tinerilor transformandu-i prin religie in niste ovine smerite lipsite de judecata si personalitate care se lasa usor manate si manipulate catre sclavagism.
3 Violurile in crestere in Suedia sunt operele strainilor mai ales a credinciosilor musulmani si crestinilor veniti din Africa sau Asia dar si din Romania, si in niciun caz acestea nu sunt o dovada de decadere morala a Suediei ci mai degraba a Romaniei si a altor state religioase.
4v Daca vrei ca tara ta sa nu mai fie ultima si cea mai inapoiata tara din Europa atunci ar trebui sa accepti ca educatia se poate face si in mod stiintific fara religie, si ca nu e vina ateilor ca Romania este 95% credincioasa si 100% imorala