| cristi202 a întrebat:

De multe ori m-am gindit cum as putea aduce dovezi in favoarea existentei lui Dumnezeu, dovezi care sa poata deschide ochii ateilor incit sa ajunga sa creada si ei. Insa nu am gasit nimic, nu ca nu ar fi lumea asta mare plina de dovezi, ci pentru ca e greu sa ajuti pe un om care nu le poate vedea sa le descopere.
Insa, cred ca am gasit ceva ce merita vazut de cei ce nu cred, pentru a intelege implicarea lui Dumnezeu in viata oamenilor - si nu e alta dovada mai concludenta decit ce face Dumnezeu in viata unui credincios. E vorba de un film. Nu e cine stie ce, nu e actiune, nu e thriller, nu e nici macar o drama. E un film pur psihologic, un film dragut ce l-am vazut saptamana trecuta, dar care, dincolo de latura constienta, avea sa ma amprenteze serios, si nu aveam sa realizez de ce decit abia dupa doua zile, cind, revazind in minte linia pe care mergea filmul, am inteles asemanarea izbitoare pe care intreaga actiune a filmului o are cu crestinismul. Cind am inteles, am realizat ca e foarte probabil sa gasesc, nu o dovada, dar o pilda pentru cei necredinciosi, ca ei sa inteleaga cum Il pot descoperi pe Dumnezeu, cum ii pot vedea urmele lasate in lumea aceasta, si unde trebuie sa caute aceste urme.
Filmul aduce in discutie o chestiune SF, un om isi pierde familia in urma unor probleme serioase, si incearca sa se sinucida, moment in care in corpul lui patrunde un extraterestru. Acesta umbla ani de zile prin lume, pina sa fie descoperit de autoritati, si, pentru sustinerea sa ca este de pe alta planeta, este trimis la un spital de nebuni. Acolo, atrage atentia psihiatrului care incearca sa il trateze, si care realizeaza ca acesta nu are trasaturile unui bolnav psihic, ci dimpotriva, vorbeste cu el de la egal la egal. Mai mult, avind prieteni astronomi, psihiatrul descopera ca pacientul lui are cunostinte de astronomie pe care doar citiva mari astronomi din lume le au, si acestea cu privire la lumea "presupusa" din care pacientul sau ar fi venit. Si, visina de pe tort, acel pacient, reuseste sa influenteze mult in bine vietile celorlalti pacienti, pe unii vindecindu-i de bolile lor. Finalul e cum extraterestrul pleaca de pe pamint, lasind in urma corpul viu, dar lipsit de viata al acelui om prin care se aratase, si luind cu sine pe planeta sa pe unul din acei bolnavi psihici care fusese pe linga el.
Filmul se numeste K-PAX, si in rolul principal joaca Kevin Spacey.
Acum, de ce filmul are o asemanare izbitoare cu crestinismul. Omul, in cele mai adesea cazuri, e o fiinta neputincioasa, mai ales in fata necazurilor serioase. Daca e sa fii realist, recunosti ca poti face prea putin cu viata ta. Ca cele mai multe lucruri se rezuma la vise si sperante, din care putine se realizeaza. Omul este cel ce are parte de necaz in film, pierzindu-si familia. Extraterestrul ar fi Isus Hristos. El vine in viata omului. Preia conducerea vointei, a sentimentelor, a gindirii. Omul devine alt om, se schimba. In realitate, e posibil exact ca in film, doar ca problema de care se izbesc credinciosii e cea a renuntarii la sine, lucru extrem de greu de facut, dar, care, odata facut, ii da posibilitatea lui Isus Hristos sa intre in viata omului, deci nu se poate intimpla nimic fara vointa omului. Omul, odata ajuns in stadiul acesta, influenteaza mult in bine pe cei din jurul sau, le schimba pur si simplu viata, si el personal cunoaste o ascensiune la toate nivelurile ale personalitatii sale.
E greu sa aduci dovezi in favoarea existentei lui Dumnezeu. Nu pentru ca nu ar exista dovezi, ci pentru ca nu sunt acceptate. Insa daca cineva pretinde ca e credincios si acel cineva intr-adevar schimba vieti prin comportamentul sau, si are si el viata schimbata fata de cum a fost la un moment dat, atunci, ca si in film, am realiza ca este ceva mai mult, ca exista ceva sau Cineva dincolo de stele caruia ii pasa de fiinta umana. Ca spectator al filmului, realizezi, pe baza anumitor dovezi, ca a fost vorba de un extraterestru, deci e vorba de un film SF., insa am mai vazut si filme ce pareau la inceput a fi SF, si nu erau, era doar psihologie pura, pe care o realizat vazind actiunea filmului.
Mi-ar place ca cei ce nu cred, si vor vedea filmul, sa nu fie ca acei astronomi din film sau acel psihiatru, care au realizat ca este foarte posibil sa aiba de-a face cu o entitate din alta lume, insa nu si-au dat consimtamintul din cauza ca mintea lor, obisnuita cu anumite tipare, a refuzat sa accepte realitatea. Ma intreb, oare ateii nu sunt ca si ei, vad dovezile uneori, insa mintea lor este prea ancorata in realitatea din jur incit sa poata accepta ceva nou, ceva de neinteles pentru ei, ca mai apoi sa ii catalogheze pe cei ce nu ii inteleg asa cum ar trebui sa ii inteleaga drept nebuni?
Si nu ma refer la acei "credinciosi" care pretind ca cred, dar de pe urma unora ca ei a aparut inchizitia, sau la cei care se uita doar la mici diferente, si pentru asta ar fi in stare sa ucida, sau sa dezbine asa cum cindva Biserica s-a dezbinat in cea ortodoxa si cea catolica, si nici la acei ce pretind ca sunt credinciosi, dar nu traiesc frumos, asa cum Isus invata pe oameni, ci fac tot soiul de prostii, incit cei din jur sa ajunga sa nu creada. Adevarul e ca gasesti putini credinciosi adevarati in lumea asta, credinciosi in care sa poti descoperi personalitatea lui Isus Hristos asa cum in acel om din film si-a facut loc personalitatea acelui extraterestru, dar ii poti gasi, si poti vedea astfel urmele pe care Dumnezeu le lasa pe pamint pentru a vedea ca exista dovezi. Totul e sa le cauti, si sa ai si o minte deschisa pentru ceva nou, ceva ce poate in perceptia ta nu poate exista, insa totusi existain realitate.
Astept discutii cu privire la chestia asta, cu privire la ce se intimpla in film, cu privire la pilda pe care am adus-o, si mi-ar place sa vina din partea celor care au avut rabdarea necesara sa urmareasca filmul cu atentie de la un cap la altul.

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Eu il gasesc pe Dumnezeu in oameni simpli, caare nu conteaza.
Eu am vazut oameni ce s-au convertit la credinta de la necredinta.
Si vad oameni care au explicatii logice si rationale pentru care stiinta nu are explicatii.
Stiinta nu a reusit sa explice de ce existam. Motivul.
Si am vazut cu ochii mei, multi oameni care la bine sunt foarte siguri pe sine, cu inclinatii puternic ateice. Oameni care se pun pe sine mai presus de orice.Dar care la greu, in suferinta devin buni, si se apropie inevitabil de Dumnezeu
Si culmea-tot acesti oameni se intreaba de ce exista suferinta pe pamant.
Si am citit in cohii necredinciosilor -nefericirea.
Eu vad oamenii in 2 categorii.
oamenii buni ( cei care iarta, ajuta, daruiesc,si iubesc) pe oricine, si zambesc atunci cand li se cere ajutorul.
si oamenii rai( care evita sa ajute, se gandesc la propria persoana,la material, si inventeaza scuze atunci cand li se cere ajutorul.
Si in aceasta ecuatie nu conteaza religia, familia din care provin,educatie, inteligenta. Aici conteaza HARUL.
Cunosc persoane care viziteaza biserica zilnic, dar tot gandindu-se la propria persoana, la salvarea propriului suflet.
Si cunosc oameni care isi dedica viata in a ajuta pe altii, in a arata ca perfectiunea se atinge prin iubire. Iubirea fata de aproapele,fata de Dumnezeu, fata de lumina. indiferent care este religia lor.
Si era o vorba-Cine spune ca il iubeste pe Dumnezeu,desi nu iubeste aproapele -acel om minte.
Putini oameni iubesc,ajuta daruiesc fara un scop bine definit.
Un suflet bun,nu face fapte bune pentru a fi rasplatit. Dar pentru ca are cultivat in inima sa harul,iubirea bunatatea.
Multi se inchid in propria carapace (pastori,preoti, oameni obisnuiti, cu profesii inalte cu bani sau fara bani)-nu au timp de omul care le bate la usa, de cel care le cere ajutorul.
Si chiar credinciosi fiind, fiind prea preocupati de propriul suflet, uita de sufletul aproapelui.
Si multi au interesul mai mult de a-ti dovedi ca propria lor religie este cea buna, in loc sa dovedeasca cat de mult ii iubeste Dumnezeu pe oameni.
Oameni care se iau la intrecere pe dogme, in loc sa se intreaca in iubire.
Aud din ce in ce mai multi oameni spunand- nu mai ajut pe nimeni niciodata( de aici reiese ce urmareau ei, ca ajutau cu scop, si nu din placere).
Exista si grupuri de credinciosi, care se ajuta intre ei, desi considera sufletele lor salvate, uita ca de fapt necediniosii au nevoie sa fie salvati.
Exista oameni care cu Biblia in mana, se ataseaza de material, de lux, de comfort.
Se vede de la o posta ca din ce in ce mai putini oameni sunt cu adevarat credinciosi. Se vede de la o posta ca directia in care se indreapta omenirea este gresita.
Lipeste entuziasmul, din ce in ce mai mult, Nu mai exista speranta, nu mai exista incredere.
Si daca tot ne-ai recomandat acest film la care am sa fac tot posibilul sa ma uit. Iti recomand si eu un documentar care se numeste The Secret (2006). Cei care au realizat documentarul nu stiu daca erau sau nu oameni religiosi. Dar acel documentar fie ca doreste fie ca nu, arat de fapt puterea lui Dumnezeu pe pamant si influenta asupra oamenilor.

23 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu ai cum sa convingi un ateu ca Dumnezeu exista. Poti sa vezi ce filme vrei si sa citesti ce carti vrei, vor spune ca nu este adevarat si gata. Nu mai munci degeaba cu ateii.

| Inferno a răspuns:

Nu exista dovezi care sa nu fie acceptate, decat daca sistemul de guvernare ar fi unul extremist, comunismul de exemplu. Doar un asemenea regim poate ignora dovezi. Dar in realitate dovezile nu pot fi decat acceptate. O dovada este o dovada. Daca poate fi respinsa aunci nu mai este dovada.

| danut a răspuns:

"De multe ori m-am gindit cum as putea aduce dovezi in favoarea existentei lui Dumnezeu, dovezi care sa poata deschide ochii ateilor incit sa ajunga sa creada si ei."
Impulsul tau are o 'fata" umana, Dumnezeul Biblic nu doreste sa existe o certitudine a existentei Sale (sunt texte biblice in aceasta directie). Daca ar exista o certitudine unii nu ar veni din mandrie dar multi ar veni DOAR din interes (pentru "paine si pesti"). Acesta este motivul pentru care un necredincios nu poate sa-L "vada" pe Dumnezeu. Numai adevarata credinta poate "deschide ochii" omului care atunci IL v-a vedea pe Creator peste tot prin creatile si actiunile Sale. Despre film nu discut deoarece nu l-am vazut cu toate ca sigur il am pe vreun dvd.

| Zenicide a răspuns:

O minte deschisa m-a dus foarte departe de crestinism, si as putea oricand sa inventez o divinitate superioara zeului biblic.
Ce e "deschis" in faptul ca ai crezut de mic copil in zeul crestin? Nici macar nu ai ales singur aceasta cale si iti permiti sa vorbesti de "o minte deschisa"? happy

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu ai dovezi ca exista Dumnezeu?
Am eu.Cauta prin raspunsurile mele, intrebarile mele.Gasesti o tona, dar nu prea sunt luate in serios.
O zi buna!

| RAY a răspuns:

Pe problema asta am si facut un blog http://argumente-ateiste-argumente-teiste.blogspot.ro/

| RAY a răspuns:

Cand o sa se dovedeasca ca exista dumnezeu prin metoda stiintifica voi crede ca exista yahve, dar nu prin argumente fara dovezi, atacuri la adresa stiintei si de astea de pe net cu de astea nu devine un ateu crestin, desigur ateu adevarat

| Mădă0611 a răspuns:

Eu cred in Sailor Moon, m-ai vazut incercand sa te conving ca exista, sau incercand sa conving pe altii? Si de ce nu convingi musulmanii ca zeul tau e mierea si ca biblia e cartea sfanta, nu ce bancuri citesc ei? Hai, curaj! devil

laughing Ai dat cu bata in balta. Am vazut filmul, si ce facea extraterestru se numeste sugestie/autosugestie, nu avea zei, deci stia ce poate mintea, tocmai lipsa lor a dus la asta, asa ca a folosit-o, de fapt filmul daca il intelegi, e chiar impotriva zeilor. Fara ei esti liber sa intelegi lumea. Ai vazut ca e vorba de creier, nu de vreo divinitate? Seamana izbitor cu budismul, de fapt mai mult cu el decat cu oricare alta credinta.
Ateii nesimporcii nu vor sa vada! Pai nu e vina ateilor ca crestini vad ingeri cand se uita la un simplu obiect/fenomen.

"Cineva dincolo de stele caruia ii pasa de fiinta umana." Parca dumnezeu era imaterial thinking Stii pana unde se intinde acel "dincolo de stele"? Ma rog, daca vrei neaparat sa crezi, daca nu il gasesti pe dumnezeu in universul asta, il pui in afara lui, si tot exista, ai nevoie de el pentru ca religia s-a ocupat sa iti bage ideea asta in cap. Dumnezeu, fiind o credinta, e in mintea ta, asa ca e in tot ce cunosti, absolut tot.
Credinta e un sentiment, daca iti place Gigica, bun, iubeste-o la disperare, dar vezi ca altii iubesc altceva.

| Zenit313 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma indragostesc de tine! :X

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenit313):

E ocupat locul. Sorry tongue

| Zenit313 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stai linistita, nu sunt gelos rolling on the floor

Am o slabiciune pentru fetele destepte!

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Zenit313):

Esti baiat? Si eu care credeam ca esti fata.laughing

| Zenit313 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Da,sunt baiat! laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu te mai strofoca degeaba ca e scris in Biblie : Daca va invia cineva din morti nu vor crede!- Raspunsul Patriarhului Avraam catre bogatul nemilostiv care se chinuia in iad si-i ceruse apa saracului Lazar.

| Zenit313 a răspuns:

Ateii accepta realitatea indiferent daca le convine sau nu.
Realitatea nu tine cont de parerile si sentimentele noastre.
Daca sunt dovezi, in secunda 2, imi schimb radical parerea, este inutil sa fug de adevar.

"Ce este sustinut fara dovezi, poate fii respins fara dovezi."

O sa ma uit la film, dar nu am timp deocamdata. (sesiune )
Multumesc pentru intrebare si film. happy

| SaveTheNature a răspuns (pentru Zenit313):

Exista destule dovezi pe care oricum nu le vezi. Indiferent ce dovezi vor aparea le vei gasi o explicatie stiintifica anti-Dumnezeiasca.

| Zenit313 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Normal ca totul are o explicatie stiintifica!
Tu vrei sa interpretez realitatea cu ajutorul religiei, asa cum faceau oamenii acum 2000 de ani?!

Daca Dumnezeu exista, nu ar avea o problema cu stiinta! happy

| SaveTheNature a răspuns (pentru Zenit313):

Nu are Dumnezeu nici o problema cu stiinta. Ba dimportiva, stiinta duce catre Dumnezeu.
Nu a interzis Dumnezeu stiinta.
De ex pana si viziunilor din moartea clinica l-i s-a atribuit in final o explicatie stiintifica. desi nu prea este stiintifica.
De fapt la ce nu se poate gasi o explicatie stiintifica i se atribuie una. Chiar daca nu e confirmata stiintific.
Daca toti oamenii ar respecta cele 10 porunci s-ar ajunge la un echilibru perfect.
Atunci ar intelege omenirea ce inseamna rai, Dumnezeu

| Zenit313 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Chiar la asta m-am referit, ca stiinta duce spre Dumnezeu.

Dar daca stiinta inca nu l-a gasit pe Dumnezeu, atunci trebuie sa avem rabdare!

Cele 10 porunci sunt o parodie, sa fim seriosi... Dumnezeu daca exista, nu are o gandire umana si nu este un psihopat-gelos care are nevoie de iubirea noastra si daca nu o oferim, ne tortureaza!

| SaveTheNature a răspuns (pentru Zenit313):

Nu scrie nicaieri ca te tortureaza Dumnezeu. Practic Dumnezeu te lasa sa alegi.
Cand nu respecti ca om cele 10 porunci te automutilezi singur.
Psihologic vorbind, incalcand cele 10 porunci iti faci rau singur.
Minte, preacurveste, pofteste la ce are vecinul, cearta-te si cu parintii. si vezi cam cum te simti apoi.

| Thunderstruck a răspuns (pentru SaveTheNature):

Preacurvia inseamna si sexul dinaintea casatoriei, nu? Zi-mi cu ce strica asta echilibrul dintre bine si rau daca faci sex cu o fata care este si ea de-acord. Preacurvia dintre 2 barbati si mie mi se pare scarboasa, nu-s de-acord, dar sexul inainte de casatorie e perfect normal, imagineaza-ti ca te casatoresti la 30 de ani...De la 12-14 ani cand ai primele impulsuri sexuale sa rezisti 15 ani...Mi se pare imposibil, mai ales pentru barbati, ori te masturbezi ceea ce e si ea pacat, din cate stiu, ori nu stiu ce-ai putea face.

| Zenit313 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ne lasa sa alegem,dar daca nu facem ce spune El,ajungem in Iad. laughing
Suntem obligati sa alegem intre Iad sau Rai,si este logic ca o sa alegem Raiul,asta nu este liberate!
Poate eu nu vreau sa merg in Rai si cu siguranta nici in Iad!
De ce sunt obligat sa am doar doua optiuni?!
Sa ard pentru eternitate,sau sa merg in RAI?!
Ce optiuni stupide si copilaresti!

Asta nu este dragoste, este frica!
Dragostea cu forta se numeste VIOL.

Ai doua pahare in fata ta! Unul cu otrava si unul cu apa!
Esti obligat sa alegi un pahar, pentru ca nu ai alte optiuni!
Oare ce pahar o sa alegi?!

Iti pun pistolul la tampla si te OBLIG sa alegi intre viata sau banii tai!
Asta nu este liberate...te rog, intelege, Dumnezeu daca exista, nu are o gandire umana din moment ce a creat universul!
Este doar imaginatia umana!

Cum poti sa vorbesti tu De libertate cand aduci in discutie notiunea de PORUNCA?!

| Serenade a răspuns:

Este o diferenta enorma intre filmul cu acel om schimbat si un crestin schimbat de Isus. Acel om cu extraterestru in el, avea cunostinte net superioare oricarui om de pe pamant, pe cand un crestin in cel mai bun caz are un comportament mai decent in societate, iar un comportament decent, chiar si peste noapte dobandit, nu demonstreaza existenta unei divintati, mai ales ca orice fapta morala facuta de un crestin a fost facuta si de catre un ateu. Daca toti crestinii, ar capata brusc niste puteri supranaturale sau cunostinte stiintifice peste noape, atunci am putea sa spunem ca acesta este un efect vizibil al puterii zeului lor peste acesti oameni, desi chiar si atunci trebuie sa privim totul cu scepticism si sa analizam acest fenomen straniu.Dar inca nici un crestin nu are credinta cat o boaba de grau sa dea ordine unui munte sa se arunce in mare laughing.
Oricum, sunt oameni pe planeta asta, care au fost supusi unor traume atat de oribile incat nici 1 milion de Cristosi nu-i mai "salveaza".
Ia uita-te si tu la filmul "Blood Diamond" si spune-mi cati copii abuzati psihic la fel ca in film, care devin adulti crescand intr-un astfel de mediu, le-ar pasa de mantuitorul tau?