| crestiniromani a întrebat:

De unde credeti ca se trag uriasii din Biblie?

33 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Evident este vorba de oameni ce sufera de o forma rara de gigantism si afecteaza intreg corpul intr-un mod simetric si nu de "ciclopi, uriasi, minotauri sau alte creaturi mitologice.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, erau copiii ingerilor care s-au materializat si au trait cu fiicele oamenilor.Geneza6:4

| martzian a răspuns (pentru danay72):

"Conform Bibliei, erau copiii ingerilor care s-au materializat si au trait cu fiicele oamenilor." - NU ESTE ADEVARAT! Nu conform Bibliei, ci conform unui verset total scos din context. Biblia se referă la descendenții lui Set ca fiind "fiii lui Dumnezeu". "Fiicele oamenilor" sunt urmașe ale lui Cain, descendenți al aceluia care se depărtase de Dumnezeu. Înțelegem de aici că Dumnezeu semnalează ca pe o problemă relația ce s-a creat dintre cele două linii de urmași, una cu implicații morale și spirituale.

Încă din vremurile acelea putem vedea cum alegerile i-au separat pe oameni de Dumnezeu dar și pe oameni între ei. Unii au rămas alături de Dumnezeu iar alții nu. Cain, odată cu uciderea fratelui său, a dat naștere unei generații de urmași intrând în a doua categorie, care s-a separat de familia lui Adam. În prima categorie îi avem pe cei care au rămas lângă Dumnezeu, lângă familie – cei ce sunt urmași ai lui Set.

Mai târziu vei vedea că Dumnezeu le cere în mod expres și repetat bărbaților poporului evreu să nu își ia neveste din țările pe care le cuceresc. Principiile lor diferite nu se por potrivi cu cele divine și exista pericolul ca, prin acest compromis, ei înșiși să se depărteze de Dumnezeu.

Cum putem ști că este așa? În ebraică, termenul folosit pentru "fiu" este bên, care se traduce prin fiu (ca cel ce pune bazele unei familii de urmași) dar și prin națiune, condiție. Prin urmare este vorba de un grup de oameni aparținând unei familii (în cazul de față se face clar mențiunea că ei îi aparțin lui Dumnezeu). Termenul face referire la oameni, nu la îngeri sau extratereștri. Termenul "fiice" este bath și se traduce prin fiice dar și prin comunitate (sat, etc.) – referindu-se tot la o generație de urmași, mai exact la reprezentantele acelei generații care s-au căsătorit cu "fiii lui Dumnezeu".

De ce oare ar fi menționat în mod expres Dumnezeu aici faptul că unii erau duhovnicești (fiii lui Dumnezeu) și ceilalți nu (fiicele oamenilor)? Este oare ilogic și contradictoriu? Nicidecum, ci e simplu și are drept scop să ne facă să înțelegem, având un exemplu personal ce ne ajută în propria viață. Compromisul acesta a dus la decăderea morală care l-a mâhnit pe Dumnezeu (vezi versetul 6 si 7). Învățăm o lecție utilă până în ziua de astăzi și care ne poate ajuta la a ne forma familii fericite și la a rămâne aproape de Dumnezeu.

Principiul îl găsim reluat în Noul Testament, în 2 Corinteni 6:14 (Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este între neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunericul?)

Vezi mai sus explicatia pentru cine erau "uriasii".

| danay72 a răspuns (pentru martzian):

Iuda6

| martzian a răspuns (pentru danay72):

"Iuda6" - Contextul versetului este unul al imoralitatii sexuale. Contextul general al episolei este legat de invatatorii falsi. Este important sa nu scoatem un verset din context si sa il legam de un altul de la celalalt capat al Bibliei, pentru a ne forma o teologie proprie. Paralela Geneza 6:2 / Iuda 6 este fortata, mai ales daca te uiti la explicatiile mele de mai sus. Dar este bine sa vedem si ce spune de fapt acest verset, pentru a ne lamuri pe deplin.

Daca ne uitam la cuvintele Domnului Isus (din Matei 22:30) ingerii nici nu se insoara nici nu se marita. Cum, in Scriptura, casatoria ofera contextul pentru sex, tragem concluzia ca ingerii sunt asexuali. Daca vreti o explicatie plauzibila cu privire la exemplele de imoralitate sexuala prezentate, aceasta poate veni prin posedarea omului de catre duhurile necurate. Exemplele din Biblie permit analogia, dar nu avem nici un indiciu asupra faptului ca ingerii s-au casatorit si au avut copii. Iar a spune ca urmasii lui Set erau ingeri... nu e doar neadevarat dar e si hilar, naiv!

Hai sa ne uitam la termenul din original pentru "locuinta" (apropo de Iuda 6). Acesta este "oikētērion" (rezidenta). Termenul deriva din "oikeō" care inseamna a ocupa, a detine, a coabita. Astfel, ideea de control asupra trupului si mintii oamenilor cazuti in astfel de pacate (sexuale) este mult mai plauzibila decat aceea ca ingerii s-au autodepasit si au inceput sa faca copii in stanga si in dreapta. Iar daca ar fi fost cazul de o astfel de grozavie, sunt sigur ca subiectul ar fi fost clar prezentat, nu era nevoie sa vorbim pe baza unui singur verset scos din context...

Sfatul meu este sa ne informam inainte de a lua de bun ce spune unul sau altul.

| RAY a răspuns:

Din mitologia sumeriana copiata de evrei mai tarziu

| martzian a răspuns:

Pentru a intelege trebuie pornit de la a intelege cine sau ce erau "uriasii?". Eu am mai raspuns la ea in trecut:

Cine erau uriasii si de unde au aparut ei?

Cine erau uriasii? Din nefericire oamenii caută mereu senzationalul. Asta ii poate impiedica sa inteleaga lucrurile simple. Termenul urias in ebraica este nephı̂yl nephil (נפל נפיל) si se traduce prin tiran sau prin ceea ce numeste englezul "bully". El este derivat din verbul nâphal care inseamna "a cadea". Vorbim deci de oameni decazuti, violenti, pe care – evident – ii ajuta si fizicul la a se impune, nu la fiinte cat King-Kong. Ei sunt mentionati tot in contextul decaderii oamenilor, explicand afirmatia din pasajul care vorbeste despre ei.

De ce se spune ca erau viteji?
Avem deja, din definitie, faptul ca ei insisi erau niste oameni agresivi, luptatori. In plus suntem deja la 1656 de ani de la facerea lumii, oamenii deja se inmultisera multisor si se raspandisera, nu mai erau doar 2 familii. Vitejia se poate arata in lupta cu oamenii dar si cu bestiile.

| Alphawolf a răspuns:

Din imaginatia omului.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Alphawolf):

Mai gandeste-te o data.Imaginataia asta a trait candva,a avut oase si muschi,ochi,gura si urechi,maini, picioare, plamani, inima, stomac...si cam de toate.
http://www.youtube.com/watch?v=VNAXqZhnNq0
http://www.youtube.com/watch?v=xib1qGQ4H0s
Zic si eu.
O zi buna!

| dragos9234 a răspuns:

Din imaginatie.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Corect. Din imaginatie dar si din lipsa de informare!

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Cum adica lipsa de informare?

| Chαяtreux a răspuns:

V-ati gandit ca ar putea fi vorba de dinozauri? Poate este un secret caruia nu i s-a acordat o importanta foarte mare. oamenii si dinozaurii au convietuit impreuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imaginatia omului cred.

| CryChristiAN a răspuns:

Din impreunarea demonilor cu fiicele oamenilor care ''erau de o frumusete rara''.

| unbaiatanonim a răspuns:

Din mintile schizofrenice ale unor oameni.

| Qinz a răspuns:

Scrie pe yotube '' ingeri decazuti'', da acolo tot, uriasi sunt ingerii decazutihappy

| crestiniromani explică (pentru Qinz):

Poti vedea si ce am postat pe blogul meu: https://crestiniromani.wordpress.com/......-decazuti/
Contine si video-ul de care ai amintit tuhappy

| martzian a răspuns (pentru Qinz):

Cred ca cea mai nefericita alegere este educatia wiki / youtube. Nu va mai luati dupa altii mai necunoscatori decat voi insiva!

| Qinz a răspuns (pentru crestiniromani):

Foarte tari pozele. MS

| Mădă0611 a răspuns (pentru Qinz):

De unde au "decazut" ingerii aia?

| Qinz a răspuns (pentru Mădă0611):

De la Dumniezau cand i-a ispitit Satanel.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Qinz):

Ma interesa locul. Din cer?

| Qinz a răspuns (pentru Mădă0611):

Au coborat din cer, dar or fost dati din imparatia lui Dumnezeu, ceruri inseamna alte locuri, nu din cer propriu zishappy, ca asta fac greseala toti, iau Biblia scriza prorpiu zisa, si in Ebraica nu inseamna deloc, cum iad= moartea, cum focul= se refera la iubire alu Dumnezeu pentru om, si despartirea crancena, nici decum un loc cu o durere vesnica, si iad inseamna si moarte.
sa zicem: Skiny Niggas Runinght Shit(traducere libera)= cioara neagra alea ****.
In intelesul lor: Negri conduc afaceri murdare, ti-am explicat sa intelegi la ce mar efer, Numai BIne.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Qinz):

Tu crezi ca primitivii aia erau atat de inteligenti cat sa foloseasca numai metafore? Eu sunt sigura ca se refera la cer, cerul propriu zis, pentru ca de sus veneau "binecuvantarile" (soare dupa ploaie, ploaie dupa soare) sau "pedepsele" (prea mult soare, prea multa ploaie, furtuni, fulgere etc).

Ce alte locuri? Imi zici varsta ta? (e importanta cand e vorba de credinte/idei) tongue

| Qinz a răspuns (pentru Mădă0611):

Ciudat ii sa numim primitvi, cand aveau atatea date stintifice, de care nu aveau cum sa aiba cunostinte, ciudat ii sa numim primitiv cand au prezis lucruri care s-au intamplat ciudat sti Mada mi-as dori sa fiu un primitiv, la biserica avem un om care stie Ebraica la perfectie si ne explica, ca nici iad si rai nu s-ar putea sa nu existe.
Si oameni interpretau in cuvintele lor de atuncea ce le arata Dumnezeu, ciudat ca in sute de carti istorice este scris de Isus de acea nici nu mai exista dezbateri pe baza existentei lui.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Qinz):

Profetii spuse asa --> https://www.facebook.com/....../photo.php
Iisus o fi existat, ca om, nu ca fiu de dumnezeu, adica dumnezeu, propriul lui fiu, sau propriul lui tata (cum suna asta). Pe vremea aia, daca stiai cum sa vorbesti cu oamenii, era usor sa fii crezut, si parca el n-a afirmat niciodata ca este fiul lui dumnezeu.
Ai deviat de la subiect. Cerul nu exista, asta era ideea. De alta planeta nu se pune problema pentru ca pe atunci nu se stia ca exista alte planete.

| crestiniromani explică (pentru Mădă0611):

Mada, ai citit vreodata Biblia? asa macar din curiozitate? Isus Hristos, Tatal si Duhul Sfant, sunt 3 persoane, iar Biblia spune ca ei sunt 3 in 1. Ceea ce inseamna ca Isus, Tatal si Duhul Sfant, sunt egali intre ei. Isus a fost si este Fiul lui Dumnezeu, trimis pe pamant, si sa moara pentru pacatele si nelegiurilie noastre, ale tuturor oamenilor, adica si pentru tine. Daca te gandesti ca El a facut asta pentru tine, El ca Fiu de Dumnezeu. Nu meritam niciunul din noi. Daca nu crezi, este problema ta, eu iti spun citeste Biblia, daca vrei sa-L descoperi pe Dumnezeu asa cum este El.

| Mădă0611 a răspuns (pentru crestiniromani):

Daca tu crezi, e bine, pentru tine, si e bine pentru ca asa crezi ca e, daca ai fi crezut ca e rau, asa era. Credinta e credinta, nimic real, dar suficient de puternica incat sa te ridice sau sa te doboare. Pe cei slabi ii ridica, pentru ca sunt jos.

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Din imaginatie happy

| martzian a răspuns (pentru BoMbOnIkRoOzSiDuLcE):

La fel - corect. Din imaginatia cautatorilor de erori si din lipsa lor de informare.

| Symonela a răspuns:

Biblia spune ca din ingeri care sau razvratit normelor lui Dumnezeu poftind la femeile frumoase de pe pamant, pogorandu-se din cer luandu-si chip si corp uman sau impreunat cu ele si copii rezultati au fost acesti uriasi.