| Creș㊉inul a întrebat:

De ce nu credeti in Biblie?

28 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce motiv aș avea,
să consider Biblia,
drept ceva corect?

| Hombre a răspuns:

Pentru ca e istoria romanţată a poporului evreu amestecata cu abstracţiuni si minciuni.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cea mai slaba carte scrisa vreodata!

NOname
| NOname a răspuns:

Din acelaşi motiv pentru care nu cred nici în Coran, horoscop, Batman, promisiunile politicienilor sau că Pământul e plat.

http://youtu.be/iJqw-idOwUc?t=8m3s

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca am citit-o din scoarta-n scoarta si m-am crucit de ce scrie acolo.

| 1Crestinul1 a răspuns (pentru doctorandus):

Parca eu n-as sti cit fac doi si cu doi, nici unde ma roade sandaua. Nu te gandi dumneata sa-mi dai toasca, fiindca zau ca nu-s nici eu cu cas la gura. Pai frumoasa treaba este si bine-ti sade domniei tale sa cauti a ma face sa cred ca tot ce scrie in bunatatea asta de carte sint doar minciuni si nascoceli, cand ea e tiparita cu ingaduiala de la domnii din sfatul regelui? Ce adica, sint ei oameni care sa lase sa se tipareascaatita amar de minciunilaolalta, si atitea batalii, si atatea vraji de mai-mai sa-tipierzi mintile?

| sublime89 a răspuns:

Dar tu de ce nu crezi in Fat-Frumos? sau crezi? laughing

| Liviu a răspuns:

Cred in ceea ce vad devil Ce rost ar avea sa ma milogesc la stele? la simple picturi... In lume va continuua sa fie 2 baricade,mereu ateii vs crestini.
Cine va castiga? cine se va cai? cine va plange cu lacrimi amare? Putem fi 'noi ateii' insa mai mult ca sigur ve-ti fi voihappy stinta a evoluat, nu exista nici un dumnezeu,e doar un basm, Tinerete fara batranete,si viata fara de moarte... Petre Ispirescu daca nu ma insel... E ca si cum ai cauta pe dumnezeu laughing
Trebuie doar sa gandesti logic,cum sa crezi in asemenea lucruri?
Cat despre biblie, e buna si ea de ceva, prins muste, suport pentru pahar, cand iti e rau si vrei sa borasti, pui o manea + citesti 2 3 versete din biblie, garantez dai tot afara din tine laughing

| Lizzu a răspuns:

Pentru ca o fiinta superioara nu ar scrie carti... rezulta ca biblia nu este egal cu cuvantul lui dzeu.
Deci nu cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

"entru ca o fiinta superioara nu ar scrie carti"
corectie, o fiinta superioara nu ar scrie asfel de cartii deoarece asta e prea general

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Se subintelege... ce fel de carti.

| grab a răspuns:

Cei care nu cred in Biblie sunt oameni care o citesc cu speranta sa le raspunda la intrebari cum o face o carte de fizica. Acolo sunt niste pilde nu niste retete. Trebuie sa gasesti esenta ca sa o pricepi.

| fuzzer a răspuns:

De crezut, cred.

Pacat ca nu se respecta intocmai acele principii.

| Miauti a răspuns:

Deoarece nu cuprinde toate scrierile pe care le au furat.

| HueyFreeman a răspuns:

Because if you do, you lose the Game.

| Rakanishuu a răspuns:

Pentru ca si Biblia la randul ei este doar o carte scrisa de un om. big grin

| Maxim96 a răspuns:

Unii cred ca e o simpla poveste, neaga ca e cuvantul Lui Dumnezeu doar ca sa o tie pe a lor.

| BlackSulphur a răspuns:

Pentru ca nu pot crede intr-o carte; nu-mi pot pune increderea intr-o carte scrisa de oameni specializati in misoginism, genocid, omucid etc. (mai bine zis salbatici/ bolnavi mintal).

| WholeWorldTeam a răspuns:

Din mandrie nu cred ei in biblie.

| IulianDornianu61 a răspuns:

Pentru ca e ca si cum ai citi o carte cu harry potter... in caz ca asa se scrie, sper ca nu am gresit

| 22SWAG22 a răspuns:

Este o carte siiiiii atat.

| Maravilla a răspuns:

Cum as putea crede ce scrie in ea cand vad ca unii oameni nu au ce manca, ce bea sau sub ce acoperis sa doarma noaptea, in timp ce altii au 10 case si 50 de masini.
Cum as putea crede in biblie/dumnezeu cand vad copii de nici 10 ani care au tot felul de tumori sau malformatii ( adica ce fel de pacate pot avea acei copii?! ).
Cum as putea crede cand toti oamenii care o ridica in slavi ( vorbesc despre oamenii bisericii ) sunt toti o adunatura de pedofili si homosexuali, iar daca asta nu e destul acesti oameni ai bisericii nu ar face absolut nimic pentru tine daca nu le iasa si lor un profit.
Asa ca inca odata cum as putea crede in astfel de povesti ce sunt scrise in biblie cum ca preaslavitul dumnezeu este de o bunatate si dreptate nemaintalnita. cum ca daca te pocaiesti dumnezeu va fi alaturi de tine si chestii de genu asta ( cand pocaitii sunt cei mai zgarciti, ciudati si ai naibii oameni pe care I-am cunoscut )
Toti oamenii credinciosi sunt cei mai prosti oameni pe care I-am vazut, ei nu fac absolut nimic, nu misca un deget dar cand au nevoie de ajutor in orice fel se roaga la dumnezeu.
Uita-te si tu la niste statistici sa vezi care sunt tarile cele mai credincioase si ai sa vezi ca numai cele mai necivilizate tari sunt cele in care au cei mai multi adepti al crestinismului SRL.

Pentru mine biblia este doar un bestseller ( pentru oamenii prosti )

| Maravilla a răspuns:

Gandeste-te putin daca tu nu ai fi fost crescut cu o asemenea mentalitate cum ca dumnezeu exista, deci tu sa nu ai absolut nici o notiune despre biblie, dumnezeu, isus, batman & robin (glumesc laughing), si ar veni cineva la tine cand ai 20 de ani si ti-ar tranti biblia in fata si ar incepe sa iti povesteasca toata povestea... Ai crede-o?
Normal ca nu! laughing Cine ar crede-o? Si nu vreau sa zic ca eu nu am fost crescut fara religie, ba din contra, dar in fine nu mai intru in detalii despre mine.
Cum ai putea crede in asemenea baliverne... Eu sunt convins ca toata lumea are dubii despre existenta unui Dumnezeu dar pur si simplu le este prea frica sa spuna ce gandesc ei de fapt, pentru ca ori le este frica ca nu cumva sa vina peste el THE WRATH OF THE TITANS sau nu stiu...

| StopShowingOff a răspuns:

De ce nu credem intr-o carte? E o vorba, "nu tot ce zboara se mananca"

| Bogdan2104 a răspuns:

De ce am fi obligati sa credem?

| 7Omar7 a răspuns:

Dece as crede intr-o carte care a fost transcrisa de N ori in nu stiu cate limbi?
Crezi ca biblia de azi e aceeasi ca prima biblie?

| BlooShoot a răspuns:

Pentru ca nu are nici macar o picatura de logica, pentru cei incuiati la minte crestinismul este cea mai buna optiune, pentru cei care chiar gandesc ar fi mai bine sa lasati toate tampeniile legate de biblie si alte prostii.