| Superior a întrebat:

De unde stim ca vechiul testament si noul testament sunt inca in totalitate valabile? Credeti ca Dumnezeu se adapteaza in functie de timpuri? Adica la cate pacate exista si cati oameni le fac, cred ca in iad sunt cu 90% mai multe sufelete decat in rai.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Poruncile din vechiul Testament se regăsesc în cele 2 porunci date de Isus, aceea de a-l iubi pe Dumnezeu și pe oameni. Matei22:37-39.Dumnezeu nu s-a schimbat, iar sfaturile biblice sunt de actualitate în zilele noastre, se aplica chiar și în prezent.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Legile din Vechiul Testament au fost completate si modificate. De exemplu, in cea de-a treia carte a lui Moise, Leviticul, sunt scrise legile cu privire la alimentatie, pe care nu le mai urmam. Noi avem de respectat doar cele 10 porunci plus completarile aduse de Iisus. Matei 5, 17:,, Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc.". Matei 5, 21-22:,,21. Ati auzit ca s-a zis celor de demult: "Sa nu ucizi", iar cine va ucide, vrednic va fi de osanda.
22.Eu insa va spun voua: Ca oricine se manie pe fratele sau, vredinc va fi de osanda; si cine va zice fratelui sau: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.". Citeste la Matei intreg capitolul 5. Nu avem noi drept sa spunem cat de multi oameni merg in iad di cati in rai deoarece nu vedem. Nu judeca, si nu vei fi judecat. La judecata o sa avem parte de mari surprize. Cei pe care ii consideram pacatosi s-ar putea dovedi ca au ajuns niste sfinti. Cauta pe google,, Calugarul care frecventa prostituatele" si vei gasi un exemplu mai concret in privinta asta. Dumnezeu ne-a dat poruncile, care nu se adapteaza dupa timpuri, ci raman neschimbate de mii de ani. Iisus doar le-a facut un rezumat in care spune sa ne iubim aproapele ca pe noi insine si sa il iubim pe Domnul Dumnezeul nostru dint tot cugetul si din toata puterea noastra. Daca ne vom iubi aproapele ca pe noi insine, nu vom cauta sa-i facem rau niciodata si daca il vom iubi pe Dumnezeu din toata puterea noastra, il vom asculta categoric. Dintre toate virtutile, cea mai mare este iubirea, dragostea adevarata, care nu gandeste raul, nu se lauda si nu se trufeste.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De ce nu e dat dumnezeu de la bun inceput acele legi bune?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Un dumnezeu care cica stie totul nu ar putea sa isi modifice lucrarea pentru ca ar recunoaste ca a gresit, vechiul testament e total opus noului testament

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Hai sa nu il judecam pe Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Eu nu l-am judecat din contra am spus ca el nu avea de ce sa modifice daca stie totul, tu ai spus ca el a modificat nu eu

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Sper ca cunosti si din ostorie ce fel de oameni erau pe vremea aceea si ce mod de gandire aveau. Ti se pare cumva nedrept pentru ca toti cei care au trait in Vechiul Testament au primit viata vesnica si se afla in rai?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

In vt nu exista viata de apoi, ideea de viata de dupa a fost creata de biserica cu mult dupa moartea lui iisus, primi crestini erau gnostici si credeau ca iisus va veni in timpul vieti lor

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nu a fost creata de Biserica aceasta idee, ci de Insusi Dumnezeu. In Vechiul Testament cei care mureau ajungeau cu totii in iad, insa cei drepti nu se chinuiau. Deoarece atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, L-a trimis pu unicul sau fiu care a patimit, S-a rastignit, S-a ingropat si a inviat a treia zi dupa Scripturi, pentru ca cel ce crede in El sa nu moara, ci sa aiba viata vesnica. La Facerea 3, 14-15 scrie ca Dumnezeu ii spune sarpelui ca dusmanie va pune intre el si femeie si ca aceasta ii va zdrobi capul, adica ii va distruge planurile de a duce pe toti la moarte, nascand pe Mantuitor. Acea femeie era de fapt Maria.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Unde scrie in vt asa ceva, wow cum interpretezi tu biblia cum ai chef acel verset nu are legatura cu iisus orice teolog isi spune la fel, cum poti interpreta asa ceva e blasfemie ceea ce faci

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Şi i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus că eşti gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care ti-am poruncit să nu mănânci?"
12. Zis-a Adam: "Femeia care mi-ai dat-o să fie cu mine, aceea mi-a dat din pom şi am mâncat".
13. Şi a zis Domnul Dumnezeu către femeie: "Pentru ce ai făcut aceasta?" Iar femeia a zis: "Şarpele m-a amăgit şi eu am mâncat".
14. Zis-a Domnul Dumnezeu către şarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele şi între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăşti şi ţărână să mănânci în toate zilele vieţii tale!
15. Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul".
16. Iar femeii i-a zis: "Voi înmulţi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naşte copii; atrasă vei fi către

nu interpreta biblia cum ai chef, acolo nu scrie de nici un iisus

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

În Isaia 43:10, se spune că „…înainte de Mine n-a fost făcut nici un Dumnezeu, şi după Mine nu va fi"
Osea 13:4 se spune: „Dar Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău, din ţara Egiptului încoace. Tu cunoşti că nu este alt Dumnezeu în afară de Mine şi nu este alt mântuitor în afară de Mine.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Si cum ai explica tu acel verset? Mie mi-a spus o profesoara de religie.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Https://www.dvartora.ro/......eneza-315/

ti-am dat un verset unde scrie clar ca nu exista nici un mantuitor in afara de dumnezeu, in vt nu scrie nimic de un mesia care e fiul lui dumnezeu, profa ta de religie nu e teoloaga specializata in cunoasterea bibliei,, eu am vb cu un rabin si mi-a spus ca nu trebuie luat fiecare verset la propiu si interpretat e blasfemie asa ceva, traducerea difera din ebraica

| sabin89 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

"Noi avem de respectat doar cele 10 porunci..." - Deci trebuie sa respectam si acum Sabatul (sambata), sau cum?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru sabin89):

Dupa invierea lui Iisus(care a avut loc in ziua de duminica), ziua de odihna nu mai este sambata.

| oykoj98 a răspuns:

Dumnezeu știe viitorul si trecutul așa ca de atunci știa toate păcatele care vor apărea. Biblia este potrivita oricând tot ce scrie este interpretabil de cititor, pentru aia de acum 100 de ani le zicea ceva, tie îți zice altceva, dar idea este aceeași. Cat despre vechiul testament acesta nu este tocmai valabil. El este ca sa vezi tu ce greșeli/lucruri bune au făcut alții din vechime si sa faci ce e bine. Dumnezeu a văzut ca planul lui inițial a fost stricat de Satan așa ca a venit cu unul nou pe care la scris in vechiul testament ca ceva cw trebuie sa se împlinească si acest nou plan este noul testament. Pentru a dobândi mântuire trebuie sa citești noul testament. Dar cu faza cu pacatele, nu contează ca au apărut unele noi pentru toate e la fel trebuie sa îți ceri iertare lui Dumnezeu si el te va ierta. Pentru El toate păcatele sunt la fel si tu ești vinovat fie ca omori pe cineva fie ca minți. Pentru ambele se intra la închisoare ( mărturie mincinoasa ).

| JesseH a răspuns:

„Toata Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună." (2 Timotei 3:16, 17)

spunea apostolul Pavel, despre Vechiul Testament, evident.

Când Isus a spus:
„Cercetați Scripturile, pentru că socotiți că în ele aveți viață veșnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine." (Ioan 5:39)
nu era Noul Testament deloc.

Da. Există legi care și-au încheiat menirea. De exemplu: jertfele de la templu indicau spre Isus, ca jertfă pentru păcat. Pavel confirmă: „căci Hristos, Paștile nostru, a fost jertfit." (1 Corinteni 5:7) A aduce acum jertfe ar fi ca și cum ai spune că nu consideri jertfa lui Isus suficientă. Și mai sunt legi date pentru statul evreu. Gen: drepturile împăratului, ale preoților.

Dar legea morală rămâne neschimbată și valabilă pentru oamenii tuturor timpurilor. Isus a întărit-o, i-a descoperit adâncimea cerințelor.

„Să nu credeți că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc." (Matei 5:17)

Iar Legea și Prorocii rămân și în era creștină ca lecții pentru cei care vor să înțeleagă Planul de Mântuire. După înviere (deci după și nu înainte de jertfire) Isus a predicat chiar de aici:
„Și a început de la Moise și de la toți prorocii și le-a tâlcuit, în toate Scripturile, ce era cu privire la El." (Luca 24:27)

dovadă că avem destule de învățat din Vechiul Testament.

Povestea că Dumnezeul vechiului a fost rău și a trebuit să vină Unul bun, e pentru copii.

„Isus Hristos este același ieri și azi și în veci!" (Evrei 13:8)

„Tatăl luminilor, în care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare." (Iacov 1:17)