| anonim_4396 a întrebat:

De unde stiti ca Biblia este adevarata? Sunt multe carti sfinte in lume si fiecare dintre ele spun cu totul si cu totul altceva.De exemplu:Biblia spune ca Dumnezeu este impartit in trei persoane iar Coranul zice ca Allah(Dumnezeu)este doar o singura persoana, profetul Mahomed(Iisus) fiind cel mai mare profet a lui Allah.Si de ce Biblia este adevarata? Pentru ca Crestinismul este cel mai raspandit? Si ce? Daca budismul era cel mai raspandit atunci el era cel adevarat? Si sa nu spuneti ca Biblia este reala pentru ca cei 12 apostoli au fost influentati de Duhul Sfant pentru a scrie aceasta carte.De unde stiti asta? Pentru ca acest lucru este scris in Biblie? Si in al doilea rand sunt zeci de documentare despre Iisus pe net care spun cu totul si cu totul altceva.Nu sunt ateu.Sunt crestin ortodox.Nu neg existenta lui Dumnezeu.El este viu dar nu stiu ce vrea de la mine. Daca un om asculta de tot ce este in biblie si traieste o viata cum spune aceasta si dupa ce isi da ultima suflare realizeaza ca tot ce a trait a fost degeaba? Si povestea aia cu caderea lui Lucifer e cam poveste mitologica.Adica de ce l~a creat, Creatorul sau stiind ca urma sa devina imparatul intunericului? Hai sa fim seriosi! Si mai am o intrebaretonguee Adam l~a creat Dumnezeu din lut dar Eva cum a aparut? S~a spaunat pe langa un tufis? Hai sa fim seriosi! Vreau sa comentati tot ce am zis eu pana acum. Sper sa nu ma injurati prin comentarii.

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia stiim ca este adevarata din implinirea unor profetii la nivel mondial facute cu multi ani inainte de implinirea acestora. Pot enumera una dintre ele facute cu peste 150 de ani inainte de a se implini. Profetia se refera la CUCERIREA Babilonului de catre Persi, data si NUMELE celui care va aduce victoria. Ca exemple pentru toti nefericitii intru intelegere se mai pot enumera aparitia imperiilor, Persan, Grecesc, Roman, Papal si pentru cei ce chiar habar nu au, Uniunea Europeana. In Apocalipsa sunt nenumarate profetii implinite printre care se poate scoate in evidenta Revoilutia Franceza. Interesant, nu? In ce priveste Lucifer chiar ca sunt destui naivi pe aici, el este autorul atator prostii debitate de mai toti userii si apropos, Dumnezeu a INGADUIT anumitor persoane sa il vada in mod real. Voi chiar de l-ati vedea, nu ati crede decat cand va fi PREA TARZIU, dreptul vostru.
P.S. In Biblie este mentionat Noul Testament inainte ca acesta sa apara.

| doctorandus a răspuns:

Autorii Bibliei habar n-aveau de Uniunea Europeana. Alea sunt interpretari trase de par.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Se vede ca e falsa din cauza ca nu corespunde cu realitatea.
Citind direct ce scrie in ea, vedem ca e plina de lucruri a caror probabilitate de a se fi intamplat sau de a se intampla este egala fix cu 0. Logica din ea e una falsa si e plina de contradictii. Sa zicem ca nu tinem cont de lucrurile astea care iti spun din prima ca e o fantezie si verificam un lucru important din ea. Se spune ca exista un Dz cu o bunatate, putere si iubire infinite. Daca ar fi asa, spitalele ar fi goale. De ce? O bunatate, o iubire si o putere infinite nu ar lasa o secunda un om in suferinta. Concluzia? Nu exista. E fantezie si nu are rost sa ne mai facem iluzii, ca exista, ca nu exista si asa mai departe. Daca bun, puternic si iubitor inseamna spitale pline si oameni in suferinta, s-a terminat toata fantezia si revenim cu picioarele pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Există dovezi istorice și arheologice pentru veridicitatea Bibliei.
https://youtu.be/4WieT1FTmP0

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Ai ascultat până la capăt înainte să scrii? happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Și acelea ce sunt?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hinduismul este cea mai veche religie, are peste 8000 de ani vechime.
https://en.wikipedia.org/wiki/Puranic_chronology

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"Hinduismul este cea mai veche religie, are peste 8000 de ani vechime."
Iar omenirea are 6000, esti glumet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai trai conform Bibliei ai toate sansele sa ajungi la inchisoare.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce daca?

| BlackOldSun a răspuns:

Tot teismul se bazează pe ignorarea dovezilor. Ateii în ansamblu și-au îndeplinit deja sarcina de a demonstra că existența oricărui zeu imaginat este extraordinar de improbabilă. Prin urmare, sarcina este acum asupra teiștilor să găsească și să prezinte unele dovezi convingătoare dimpotrivă - fără a ascunde toate dovezile care schimbă acea concluzie! Au eșuat. Au eșuat de mii de ani. Deci, șansele de a reuși vreodată acum sunt atât de scăzute încât să garanteze oricui care încă încearcă poate fi doar deluzional.

Ingnorantul poate avea o scuză, dar nu pentru mult timp. Deoarece nu este posibil plauzibil să fii o persoană în lumea de azi și să nu afli despre toate aceste dovezi vaste împotriva vreunei posibile existente a unui zeu. Deci, nu putem persista decât să credem că există una alegând să ignorăm asta. Și alegerea ignorării dovezilor care ți-ar schimba părerea tocmai pentru a evita să-ți schimbi părerea - indiferent dacă ignori în totalitate aceste dovezi sau ignorând consecințele sale raționale pentru orice concluzie - este tocmai ceea ce înseamnă să fii deluzoriu. Și asta indică faptul că ai un angajament față de credințele tale din alte motive decât dovezi. S-ar putea să vrei să confrunti serios care ar fi aceste motive.
Și apoi înțelege că a dori un lucru să fie adevărat, nu îl și face adăvarat.

| alex598 a răspuns:

Biblia spune că cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător. Îl cred că este adevărat pentru că a avut un impact real și radical în viața mea