| anonim_4396 a întrebat:

Deci, provoc atat pe atei cat si pe crestini sa ma converteasca de partea respectiva.

Dragi crestini nu uitati sunt iubitor de stiinta si logica si cer probe stiintifice concrete care sa ateste existenta divinitati nu prostii din biblie.

Dragi atei, dovediti ca dumnezeu nu exista, nu uitati probe stiintifice nu cine stie ce aberatii.

25 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

laughing Asteapta tu mult si bine ca cineva sa te converteasca laughing Credinta nu se impune ci se cere de la Dumnezeu.
Iar cat despre stiinta si logica da-mi voie sa iti spun ceva si sper sa iti intre bine in cap:
Dumnezeu nu este om, nu este o persoana umana! Legile cerului nu sunt legile pamantului. E diferenta mare intre cer si pamant. Nimeni nu iti poate dovedi omeneste ca exista Divinitate, pentru ca nu are cum.Isus cand a fost pe Pamant a vorbit numai in pilde si explica oamenilor lucrurile ceresti dand exemple pe cele pamantesti,pentru ca numai asa putea omul intelege ce inseamna Imparatia Cerului,ce inseamna sa fi crestin etc. Dumnezeu e neinteles de oameni. Cu dovezi umane si pamantesti iti pot dovedi ca exista lucruri materiale, umane.
Asa cum cu mintea omeneasca si cu ochii de carne vezi si intelegi lucrurile de aici, care se vad, asa si cu mintea innoita de Dumnezeu care intrece orice PRICEPERE si prin ochii credintei il poti descoperi pe El. Fara credinta este cu neputinta. Iti va lua o viata intreaga sa il intelegi pe Dumnezeu prin dovezi "logice". Totusi iti doresc mult spor happy

| Raniia a răspuns:

Biblia nu încearcă nicăieri să dovedească si nici măcar să discute existenta lui Dumnezeu.,, Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El există''. Există argumente în legătură cu existenta lui Dumnezeu, dar ele nu sunt deloc concludente(definitive); ele constituie un material de meditatie(gândire). Credinta universală in Dumnezeu vine din lăuntrul omului.Este născută in om si vine dintr-o intentie ratională. Argumentul,, cauză si efect''.Tot ce are un început îsi datorează existenta unei cauze.Această Creatiune n-ar fi putut apărea fără un Creator cu inteligentă si personalitate, tot asa cum alfabetul nu ar putea scrie o carte singur, fără un autor.

Apache
| Apache a răspuns:

Omule...nu nu as putea sa te atrag de nici o parte
...fiindca indiferent cat de mult as incerca, nu poti da dovezi ca Dumnezeu exista, dar nici ca nu exista...
Crestinismul se tine cu dintii de o carte veche de 2000 de ani cu povesti mai mult decat improbabile ...si stiinta cu toate ca face progrese are mai multe teorii decat raspunsuri!
Mai degraba sa devii agnostic decat ateu sau crestin...

| Woodenpints91 a răspuns:

1. Categoria religie nu se împarte doar în atei şi creştini
2. Ar trebui să ştiisingur de ce parte vrei să fii. Nu să aştepţi să fii convins.
3. De ce ar face cineva asta? Cu ce îl ajută pe un creştin să ştie că mai este unul de parte lui?

| DrunkenRat a răspuns:

Vrei sa fii convertitraised eyebrows? Daca nu ai o gandire pe cont propriu atunci rostul tau este relativ. Cat despre 'prostii din biblie'... omule, glumesti nu? De la asa un stadiu de ignoranta, nu ajungi la nimic. Si cum sa ceri dovezi ca Dumenzeu nu exista?! Daca ar exista dovezi cum ca Dumnezeu nu exista, atunci nimeni nu ar mai crede, nu? Ai pus o intrebare cu 2 ramuri, din care la prima nu arati un gram de respect si la a doua ceri inexistentul.

| Shinto a răspuns:

Eu nu voi incerca sa te convertesc, sau sa te conving... nimeni nu ar putea din exterior. Schimbarea, in orice sens ar fi ea, se produce initial in adancurile fiintei umane, iar acolo, are acces si poate lucra doar D-zeu. Dar, pentru ca afirmi pasiune pentru logica, te provoc EU pe tine, sa-ti raspunzi la o intrebare: ce fel de Dumnezeu ar fi Acela (pe care noi il numim Nelimitat, Necuprins cu mintea, Atotstiutor, Inexprimabil), daca s-ar putea circumscrie (margini, limita) in mintile noastre omenesti? Cum l-am putea numi Necuprins, daca totusi l-am putea cuprinde (intelege)? Daca l-am putea cunoaste si intelege in totalitate, oare nu ti se pare ca acest Dumnezeu, nu ne-ar fi superior, ci egal? Tocmai faptul ca este atat de inexplicabil, ATESTA faptul ca...iar aici, ma tem ca va trebui sa intervina logica, pe care zici ca o iubesti.

| Anonymus314 a răspuns:

Cred ca n-am ce face decat sa-mi folosesc iq-ul ca sa te conving pe tine ca exista Dumnezeu.

| Filip23 a răspuns:

Interesul este al tau. Acum depinde in ce parte tragi; pentru ateism, n-ai nevoie de multe surse, ramai asa cum esti, bei, mananci, te distrezi. Pentru crestinism trebuie sa cauti.

| DorelSudoru a răspuns:

De curiozitate cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru DorelSudoru):

De ce intrebi?

| DorelSudoru a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca ai pus intrebarea asta...consider ca nu are sens.Asta fac cei de aici tot timpul, crestini cu argumentele lor vesnice si atei cu ale lor.
Plus ca crestini nau cum sa-ti aduca nimic logic si stintific

| Toluk19 a răspuns (pentru DorelSudoru):

Uite la cei care au avut moarte clinica! Ei tocmai nu pot sa explice cit este reala viata dincolo! Creierul omului e pre deshart pentru a explica cit este de real viata dupa moarte!

| Toluk19 a răspuns (pentru DorelSudoru):

Uite ca ei singuri au vazut si au auzit in cit ei nu i vine a crede de aceia ei spun ca nau cuvinte sa explice cit este de reala viata spirituala!

| Polaris a răspuns:

Materia nu poate fi creată. That`s all, folks.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

De ce nu ne dai tu un motiv sa credem sau o dovada ca exista? Eu stiam ca trebuie demonstrata existenta nu inexistenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma prostule? nu esti singurul.adica nu esti prost fara pereche.esti prost la gramada.deci lasa ateii asa cum sunt.crestinii in plata domnului.iar tu cu, gramada, ramaneti asa si va odihniti mintea.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu te va putea lamuri...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, daca ai sta si te-ai gandi ca tot ce nu ofera dovezi ca exista sa crezi ca exista e ceva inteligent? nu poti dovedi ca nu exista spiridusi, cai zburatori dar poti gandi ca nu exista asa ceva, orice lucru se arata printrun fenomen, dumnezeu prin ce fenomen se arata? de ce nu se arata tuturor eu inca nu l-am vazut tu l-ai vazut?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti voi raspunde numai dupa ce imi vei dovedi ca exista sau nu exista OZN-uri.

| GabiiHaș a răspuns:

Sall!
ca bunul dumnezeu nu exista...
nu stiu cum sa explic in cuvinte dar in imaginatia mea am multe raspunsuri pentru tine.
Sper ca ti-am fost macar un pic de folos.
Pa! wave

| Toluk19 a răspuns (pentru GabiiHaș):

O sa-ti spuna Isus Pa, la Ziua Judecatii! Si va fi tare greu sa fii atunci ateu!

| GabiiHaș a răspuns (pentru Toluk19):

Mie-mi zici asta ba bou...le?!
cica, imi zice isus cristos pa...ce tampit
am terminat discutia

Răspuns utilizator avertizat
| StephanieSsukye a răspuns:

Probabil nu ai asteptat ca cineva sa te converteasca de-a dreptul, probabil asteptai mai mult teoriile, argumentele si dovezile prezentate de o tabara sau alta. Adevarul e ca nimeni nu are dreptul sa manipuleze credinta si gandirea celuilalt. Daca chiar vrei sa iti alegi o religie (desi a alege nu e un verb potrivit in acest context) mai bine le-ai studia pe toate, si sa iti lasi mintea si sufletu sa aleaga incotro sa se indrepte. Toate cele bune!

| redbull48 a răspuns:

Iti pare putin proba pentru existi? pentru natura si tot ce e in jurul tau? daca sa evoluat pana acum de ce nu se mai evolueaza? pentru totul a fost creat de dumnezeu :d