| xByte a întrebat:

Defineste religia, de preferat si din punct de vedere biblic dar si din punct de vedere meta-fizic. (Meta-fizic reprezentand parerea ta, nu doar cum ne este religia prezentata de mici copii )

37 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa te jenezi! Nu toti oamenii inteleg.Sau nu imediat.Cand o sa cresti mare ai sa intelegi.

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ca mai exista trogloditi si in prezent, care nu isi dau seama de absurditatile spuse de primul troglodit, asta e partea a doua.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Nu te-as ruga sa-mi definesti nici conceptul de 'trogloditi' sau termenul de ' absurditate'.Ai intampina mai multe obstacole, iar dictionarul nu te poate ajuta.
Toate societatile umane sunt precedate si urmarite de 'trogloditi', fara ei nu exista progres!
Gandeste-te la un TPU in care gaia are putere absoluta! Dar gandeste-te si un TPU fara GAIA!
Trebuie sa existe si 'fenoftaleine' in societatea asta.
Dar nici academii paralele, populate cu analfabeti care sa-i anuleze pe cei care intr-adevar stiu, inteleg sau au autoritate 'academica'.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum m-am uitat mai atent la, nu zic ineptiile tale, doar la CANDOAREA TA!
Sa le luam la rand, sa nu ratez ceva: (in stilul tau).
Daca m-am referit la Religie Pura, m-am referit doar la religiile adevarate primordiale. Cand m-am referit la cele impure, m-am gandit la cele capusarde!
Religia a creat si filozofia, care are definitia in acceptia mea, ca este o disciplina care doar pune intrebari! E bine si asa!
In religie, exista si acum latura liber-filozofica, numita Teozofie.
Trec peste unde 'bati campii' ca copiii care-si descopera peste 10 ani mainile si picioarele, daca nu se nasc fara vreuna din aceste organe!
Dumnezeu este, ca definitie, spre stiinta sau ne-stiinta ta, inexplicabilul perpetuu.
Pe de alta parte, un cioban care (dar nu cred ca exista asa ceva!), deci un cioban care isi face treaba, neinteresadu-l altceva, nu are cum sa -si puna probleme!
Dumnezeu se poate cauta, nu neaparat toti oamenii il pot gasi!
Sa nu-ti fie rusine!
Mai sunt si altii ca tine! Nu esti singur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"inexplicabilul perpetuu"... vezi ca am vorbit nu de mult despre idiotenia asta.

Daca ciobanu habar nu are cum se formeaza un nor, asta nu inseamna ca zeii fac acei nori. Chiar daca ciobanu zice "zeul meu a facut norul", asta nu inseamna ca asa e.

La fel si cu restul intrebarilor. Doar pentru ca nu se stie un raspuns, NU inseamna ca un zeu este responsabil / vinovat.

Ca tu esti incapabil sa intelegi chestia asta e altceva.

Repet pentru ultima data (deoarece e clar ca o fac degeaba), NU EXISTA religie pura si religie impura.

Tie aparent iti place sa o arzi filozof de balta si sa te crezi un fel de mini kant. Problema ta e ca dupa cum am zis de mai multe ori, amesteci diverse fructe si legume si pretinzi ca toate sunt portocale.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca explic cuiva de pe strada Mecanica Cuantica, o sa-l apuce somnul.Va zice ca bat campii, ca si tine.
Nu ma cred un mini kant, poate nu stii cum zicea GAGA pe vremuri: 'In tara asta in care niste ratati isi bate joc de alti ratati?, eu sunt un KANT, pigmeilor!".
Inchei citatul.
Treaba este ca ce este pentru tine inexplicabil, la mine este! Ca nu sunt capabil sa-ti explic este VINA mea! Cu care nu ma impac, nici Kant fiind! Dar cred ca Kant nu se gandea ca vreun becali il va intelege, nici Dumnezeu! Si-au vazut de drum mai departe!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ma gandesc cu mintea mea, in gandul ei, nu constat decat o incapacitate a mea de a explica la orice nivel un concept in care chiar cred! Pe de alta parte ma simt dator sa gasesc raspunsuri si chiar nu cred ca suntem pe parti diferite ale aceleiasi baricade, INCA!
Adevarat iti spun ca intr-adevar nu exista decat religie pura.Chiar pleonastic exprimand spre intarirea priceperii. Cum altfel sa fac diferente de mizeriile care se pretind religii?