| RAY a întrebat:

Deismul,panteismul se pot numi credinte?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Da, dar nu religii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Panteismul si deismul nu se pot numi credinte, nu au nici cea mai mica legatura cu credinta.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești sigur? Panteism e credința că Dumnezeu e natura. Poți dovedi acestă poziție? Deismul susține Dumnezeu a creat universul și l-a lăsat baltă. Poți dovedi asta? Evident că nu, știința nu studează existența zeilor. Deci vorba lupului, sunt concepte filosofice nu religioasă. Religia implică un set de dogme și ritualuri, deismul și panteismul nu. Asta o zic eu un panteist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Rostul panteismului care e?
Adica un ateu crede ca natura e responsabila pentru tot, panteismul crede ca sinonim pentru natura e Dumnezeu tinand cont ca panteismul nu face referinta la Dumnezeu ca la o forta inteligenta.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

E discutabil forța aceea e inteligentă sau nu, ideea e că panteistul nu se simtă constrâns de vreo dogmă să venereze vreun zeu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Vezi iar minti,un ateu nu crede in asa ceva, ateismul nu e o dogma, convingere, religie, credinta

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu.Mai degrabă ideologii filozofice.