| soimos a întrebat:

Din ce cauza pocaitii si mai ales popi, desi vorbesc toata ziua de Isus si de mantuire, nu respecta invataturile lui Isus care ne invata sa fim saraci ca pasarile cerului, si ne spune asa:

25. Mai lesne este cămilei să treacă prin urechile acului, decât bogatului să intre în împărăţia lui Dumnezeu.

si mai zice si asta:

29. Iisus i-a răspuns: Adevărat grăiesc vouă: Nu este nimeni care şi-a lăsat casă, sau fraţi, sau surori, sau mamă, sau tată, sau copii, sau ţarine pentru Mine şi pentru Evanghelie,
30. Şi să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case şi fraţi şi surori şi mame şi copii şi ţarine, iar în veacul ce va să vină: viaţă veşnică.

De ce nu isi lasa pocaitii sau preotii casile asa cum le cere Isus?

Nu cumva pentru ei religia este doar o masca ca sa isi stranga averi?

15 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Tu de ce nu iti dai toata averea la saraci si incepi sa te rogi lui Dumnezeu? Este usor sa vezi greselile altora cand tu esti plin de pacate.

| soimos explică (pentru shadovv):

> Tu de ce nu iti dai toata averea la saraci si incepi sa te rogi lui Dumnezeu? <
Eu?
Da ce am tampit?
Daca eram tampit poate eram si eu credincios!
Eu vorbesc despre falsii crestini, aia care tot vorbesc a proasta ca urmeaza Calea lui Isus, si cand colo o urmeaza pe a lui Mamona!

| shadovv a răspuns (pentru soimos):

De ce critici pe altii cand tu esti un om rau? Etic vorbind esti rau deci esti prost. Bafta!

| soimos explică (pentru shadovv):

Ce intrebare stupida!

Eu nu ma laud ca mincinosii ca urmez Calea lui Christos, iar voi care tot afirmati asta, sunteti niste mincinosi, sau niste stupizi care nu stiti ce debitati.
Asa ca nu va mai dati voi mari credinciosi care urmeaza Cuvantul Domnului ca voi nu sunteti decat niste amarati de mincinosi cu sapte fete!

| shadovv a răspuns (pentru soimos):

Esti stupid.

| soimos explică (pentru shadovv):

In orice caz nu te intrec pe tine la capitolul asta!

| DomineRex a răspuns:

Se refera la faptul ca nu trebuie sa fi atasat de posesiunile materiale pe care le ai, numai ca este foarte greu sa nu te atasezi de ele, cati dintre toti acestia crezi ca ar putea cu adevarat sa renunte la toti banii lor, la casele lor, la masinile lor etc.
Cred ca m-ai degreba ar accepta "semnul fiarei" decat sa reununte la comorile lor laughing.

| RubikSD a răspuns:

Nu toti preotii sunt foarte milostivi si nu respecta invataturile lui Dumnezeu. Dar du-te la o manastire si acolo ai sa vezi ca mai exista si astfel de oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soimos buna, chiar ieri spunea un pocait despre unu ca are 35 de ani e sarac cica pentru el e ratangiu, m-am gandit la chestia asta vezi cum e isus le spune una iar fac alta, pentru ei oamenii saraci sunt niste gunoaie, pentru ei doar banii conteaza cu gandul asta m-am si culcat uimit de pocaitul ala, de popi numai vb sunt niste viermi care au un scop ( majoritatea) devorarea saracului, inca ceva si isus era sarac pentru ala era un ratat incredibil

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Asa este!
Chiar asta ce zici tu, si vedem cu totii prea bine in jurul nostru, este dovada ca ei il slujesc pe mamona, doar ca ii spun Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Am vrut sal intreb da isus e ratangiu? dar n-am vrut sa intru in vorba cu o asemenea persoana care isi considera aproapele un gunoi trist

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Ai avut parte de un adevarat exemplu de "iubire crestina"!
Acele versete le-a spus Isus Nazariteanul si nu Isus Christos
Crezi cumva ca pe degeaba Isus-Christos se lauda in Biblie ca este Lucifer si stapanul cheilor Iadului!

Ei pe Christos il urmeaza si nu pe Isus Nazariteanul, ca altfel s0ar numi Nazariteni!

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Ai avut parte de un adevarat exemplu de "iubire crestina"!
Acele versete le-a spus Isus Nazariteanul si nu Isus Christos
Crezi cumva ca pe degeaba Isus-Christos se lauda in Biblie ca este Lucifer si stapanul cheilor Iadului!

Ei pe Christos il urmeaza si nu pe Isus Nazariteanul, ca altfel s-ar numi Nazariteni si nu crestini!

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Unde se lauda in Biblie ca este Lucifer si stapanul cheilor Iadului!?

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Uite aici:
Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.
Pentru a intelege corect este bine sa stii ca Luceafarul din limba romana se numeste in Latina Lucifer!

Dar mai am si alte versete Biblice in acest sens, daca te intereseaza le vezi pe forumul meu aici>
http://forum-anti-christi.forumers.ro la topicul De ce Isus este Lucifer