| anonim_4396 a întrebat:

Din moment ce nu am primit raspunsuri legate de intrebare, mai incerc o data.

Daca cineva nu respecta cele 10 porunci, pe acea persoana trebuie sa o ucideti dar una din cele 10 porunci spune "sa nu ucizi". Cum respectati ce va cere dumnezeu si cele 10 porunci in acelasi timp?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Noi suntem mantuiti prin credinta in Domnul Isus.

| FluGg a răspuns:

Isus Hristos a venit si pentru a aduce o lege noua. Daca era sa ne luam dupa legea vechiului testament daca te atingeai de un bolnav erai considerat necurat si nu aveai voie sa te atingi nici macar de alti oameni, dar sa calci in biserica...
Femeia care a curvit si pe care preotii vremii lui Isus o alergau sa o omoare cu pietre a fost salvata de Isus spunandu-le preotilor"Cel ce nu are nici un pacat sa arunce primul cu piatra"
Pe rand au plecat toti si Isus i-a spus "scoala-te si sa nu mai pacatuiesti"

| anonim_4396 explică (pentru FluGg):

Isus a zis ca si legea veche este valabila. Ba mai mult, sclavia, uciderea anumitor persoane, abuzurile si multe altele sunt prezente in noul testament si acceptate de isus.

| FluGg a răspuns (pentru anonim_4396):

Cele 10 porunci/decalogul este valabil si va fi pana la sfarsit.
Dupa legea Vechiului Testament femeia pacatoasa trebuia ucisa cu pietre.
Atunci, de ce a intervenit Isus?

| anonim_4396 explică (pentru FluGg):

Daca cele 10 porunci sunt valabile, si pedepsirea celor care nu le respecta este valabila deci intrebarea mea este corecta. Ba mai mult, daca cele 10 porunci sunt valabile, avand in vedere ca fac parte din VT, intreg VT este valabil nu doar partile care convin unora. Isus accepta sclavia, uciderea anumitor persoane si altele. Citeste-ti cartea. Doar pentru ca a intervenit intr-un caz nu inseamna ca a interzis ceva.

| FluGg a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce nu te duci sa sacrifici animale la Biserica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca vreun crestin va omora vreodata un om fiindca nu a respectat, sau a pacatuit.nimeni nu e perfect. dar la evrei a trebuit sa vina Iisus sa le spuna; cine e fara pacat sa dea primul cu piatra.am vazut insa scris, ca daca cineva greseste si calca una din cele 10 porunci se face vinovat si fata de celelalte.si mi se pare drept.fiindca pacatul incepe cand gandim. urmeaza vorba si fapta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde scrie ca trebuie sa il ucizi pe cel care nu respecta o porunca? nu e ucis. poate pedepsit..sau lasat pe mana lui Satan!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci nici tu nu stii tot ce scrie in cartea aia. Spor la citit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da-mi citatul!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deuteronom 17:2-5, Levitic 24:16, Exod 31:15, Exod 21:15 si 17, Levitic 20:10... cauta ca mai gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Exod 31:15, Exod 21:15"... Decalogul a fost dat de Domnul în vremea antichităţii pentru ca, evreii, proaspăt ieşiţi de sub influenţele egiptene, să nu se întoarcă la credinţele păgâne politeiste şi nici la desfătările existente în societatea antică. Deoarce, mulţi evrei încă practicau vechile ritualuri(vezi episodul cu viţelul de aur), Domnul a lăsat acest set auster de reguli spre purificarea lor şi spre a zidi în ei fundamentele credinţei adevărate. Respectarea Decalogului era un contract solemn, un jurământ depus de poporul evreu în faţa Domnului pentru a putea sălăşlui pe Pământul Făgăduinţei. Aşadar, moartea avea un caracter expiatoriu, cei păcătoşi încălcau jurământul şi trebuiau ucişi tocmai pentru a nu aduce răul asupra întregii comunităţi şi pentru a le putea fi îngăduit accesul pe Pământul Făgăduinţei.
Apoi Domnul a trimis pe Fiul Său, care a adus o regulă ce însumează toate principiile decalogului
"Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi". Matei 22:34-40
Deoarece :,, 4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6.Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7.Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă."
Capitolul XII, Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel.
Aşadar prin dragostea întru aproape şi implicit întru Hristos se înlătură toate ispitele ce stau la baza declanşării păcatelor ilustrate în decalog, deci crima nu îşi mai are rostul întrucât dragostea însăşi, devine fundamentul mântuirii.[pentru acest motiv a şi fost răstignit Mântuitorul, deoarece evreii interpretau viaţa dupa vechiul testament şi nu puteau înţelege noua învăţătura a Mântuitorului Nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cyril77 are dreptate deci orice raspuns care o sa vina e in zadar

| ateuNEGATIV a răspuns:

Persoanele de alta religie sa fie omorate fara mila.
Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

| TimTime a răspuns:

Cel ce respecta toate poruncile are dreptul sa ucida pe cel ce nu a respectat poruncile!happy(crede-ma nu exista om sa poata respecta toate poruncile!)