| RAY a întrebat:

Doar crestini sunt persoane morale? de ce fara dumnezeu nu poate fi cineva moral?
apropo vorbim de dumnezeu din vt sau de iisus? deci 5, 5 miliarde de persoane sunt imorale?
acum 31 minute | Vassile a răspuns:
Nu ar putea exista moralitate fără Dumnezeu pentru ca Dumnezeu e cauza moralitatii in lume. happy

13 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

,,Nu ar putea exista moralitate fără Dumnezeu pentru ca Dumnezeu e cauza moralitatii in lume"

Cred ca ar trebui sa inlocuiasca,, in lume" cu,, pentru mine". Parerea mea...

| Nilsson a răspuns:

Dar constiinta in om cine o da?
Ea sfideaza legile evolutiei, omul ar trebui sa fie ca un animal care nu simte nicio remuscare cand produce suferinta celor din jur in interes propriu.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Care lege a evolutiei man? zi-mi si mie legatura constiinta cu evolutia? nu stiam ca teoria evolutiei afirma ca oamenii sunt psihopatii, oamenii nu fac rau de multe ori de frica legiilor,asta e adevarul nu simte nu stiu ce remuscare sa fim seriosi, plus ca avem empatie mai mult femeile, dar in fapt omul e un animal rau,agresiv,violent,lipsit de scrupule,pe interes,foarte putini fiind si sinceri,corecti, imagineazati ca ai voie sa furi,omori nu ai faceo? poate ca ai ratiune,si un pshipoat are ratiune de a stii ca face ceva rau,uite ca si in lipsa empatiei stim ce e raul si binele,alte animale crezi ca nu sunt consteinte cand fac rau? eu cred ca da,eu cred ca cand un caine ma musca o face cu buna stiinta, de ce nu te musca cainele cand te joci cu el? vad pisici care cand trec pe strada se uita in dreapta/stanga de ce ar face asa ceva? dragoste materna exista si la animale pentru puii lor cum e si la om, tu acolo imi spui ceva ce nu exista, daca omul simte remuscare de ce face rau? simtim frica in lipsa frici am face multe, ai vazut filmul das experiment? constiinta umana e relativa, noi doar percem constient ceea ce e in subconstientul nostru, in mare parte suntem masinari biologice

| drutzix a răspuns (pentru Nilsson):

Poate in capul tau sfideaza teoria evolutiei, in realitate este explicata de aceasta.

| RAY explică (pentru drutzix):

Nu are rost sa te contrazici cu un om a carui baza este fantezia, credinta este bazata pe NIMIC

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Stiam ca teoria Big Bang e bazata pe nimic, explozia nimicului laughing

| RAY explică (pentru Nilsson):

Credinta e bazata pe nimic, big bang e bazata pe dovezii destule

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Oare ce certitudine poti avea tu atunci cand te bazezi pe teorii( stiind ca experienta ofera cea mai mare certitudine in comparatie cu teoriile)?
Oare experienta religioasa o milioane si milioane de credinciosi sinceri( nu neaparat crestini) nu poate oferi un un raspuns la intrebarile: Exista dumnezeu?
Are vre un rost sa fi moral?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu ai impresia ca eu la ora 01-30 am timp de pierdut aiurea? lasa-ma cu intrebari de astea

| Nilsson a răspuns:

Apropo, observ ca ai facut o adevarata pasiune pentru Vassile laughing

| RAY explică (pentru Nilsson):

Se poate spune si asa

| reihiuke a răspuns:

Vassile numeste moralitate ce vine din constiinta.
2. Nu e problema de moralitate. Crestinii au o problema ca nu valoreaza 2 bani nicio fapta data nu crezi ca papagalul in domnul Isus.
3. Cineva cu constiinta dezvoltata nu poate fi ateu. Iti pui intrebari despre lume. Chiar si daca vrei sa aflii legile lumii, nu esti ateu.

| RAY explică (pentru reihiuke):

Termenul de ateu nu este bine inteles din pacate