| UnuPentruAltu a întrebat:

Două întrebări adresate ateilor:
1. Cu ce te încurcă în viața de zi cu zi religia?
2. Locuiești împreună cu părinții?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Cind isi face unul cruce la volan si da peste mine cu masina, ma incurca. Cind banii mei din impozite se duc pe clopotele barbosului ala imputit de la bor ca sa isi puna mecla pe ele, apoi sa predice despre smerenie, ma incurca. Cind se fac referendumuri inutile pe banii mei, ma incurca. Cind asta mica imi zice ca nu a avut timp sa manince in pauza mare la scoala fiindca invatatoarea s-a gindit ea ca ar fi bine sa bage o rugaciune in pauza mare la inceput - scoala de stat, Romania, ca sa fie clar - ma incurca.
2. Nu. Aici ai vrea sa tragi tu niste concluzii ca ateii traiesc pe banii parintilor, nu?

| Octavian199 a răspuns:

Cum ii incurca pe ateii din tarile arabe

| AG777 a răspuns:

Uite eu nu sunt ateu, ba chiar ortodox sunt si iti spun ca religia ma incurca uneori, de ce?

- Pentru ca nici nu e in armonie cu Blibia, religia spune ceva diferit spre deosebire de Blibie.

- Blibia cand indeamna la bunatate si la umanitate, vine religia si dezumanizeaza totul, cu toate ca daca ar fi sa ne luam dupa Hristos, ar trebui sa impartim bunatate si iubire peste tot in jur si fata de natura si fata de animale, nu numai fata de oameni

- Religia este buna atata timp cat inobileaza omul in iubire, credinta si umanitate, atata timp cat il murdareste, religia devine daunatoare.

| Aube a răspuns:

Ce legatura are credinta (existenta sau lipsa ei) cu faptul ca ai sau nu ai o locuinta a ta?