| anonim_4396 a întrebat:

Dragi atei, dacă partenerul vostru de viață ar fi creștin practicant (nu fanatic) cum ați conviețui cu el?
Nu ați încerca să-l faceți să creadă că Dumnezeu nu există?
Nu i-ați reproșa credința în Divinitate?
Ați fi dispuși să ajungeți la un compromis?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dragi atei, dacă partenerul vostru de viață ar fi creștin practicant (nu fanatic) cum ați conviețui cu el? Perfect.
Nu ați încerca să-l faceți să creadă că Dumnezeu nu există? Nu.
Nu i-ați reproșa credința în Divinitate? Deloc.
Ați fi dispuși să ajungeți la un compromis? Nu ar fi cazul.

36 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Draga atee, (esti atee? - nici nu stiu) happy, daca partenera mea de viata ar fi atee, si se pune ca ar trebui neaparat sa convietuiesc cu ea (hai sa zicem ca a fost una din greselile trecutului, pentru ca nu vad un crestin practicant convietuind cu un ateu, astea doua nu se prea impaca), nu as incerca sa o fac sa creada ca Dumnezeu exista. Din start incercarile mele ar fi supuse esecului. Cineva spunea cindva ca "ce faci vorbeste mai tare decat ce spui". Daca chiar as fi crestin practicant, si unul serios, nu unul religios, care doar are o forma de credinta, dar care nu ii schimba viata (si sunt multi din acestia), nu ar mai fi necesare cuvinte, persuasiuni. Trairea mea ar determina-o pe partenera mea sa isi puna intrebari, cum de o pot iubi in orice circumstante, sa caute ce am eu si ea nu are, sa vada ce ii lipseste, pentru ca orice crestin veritabil are ceva ce un ateu nu poate decat sa tinjeasca a avea.
Nu i-as reprosa niciodata necredinta. Fiecare are dreptul sa creada ceea ce considera a fi adevarat. Daca Dumnezeu ii ingaduie pe atei, eu de ce sa ma impotrivesc lor?
As alege calea compromisului. Suna ciudat la mine ca credincios, nu? Dar, oricine are o relatie serioasa, stie ca compromisul face parte din acea relatie. Problema e pana unde mergi cu compromisul. Crestinii au limite clare in ceea ce priveste cum trebuie sa isi traiasca viata. Si, desi cei mai multi dintre atei cred ca viata lor e foarte mult limitata de credinta (si un adevar este, nu iti poti permite orice sa faci ca credincios), ei totusi stiu sa se bucure de viata mult mai mult decat se crede. Cit timp se cere compromis intre acele limite, nu e nici o problema, un credincios trebuie sa stie cand sa lase de la el ca lucrurile sa functioneze, problema apare in ce priveste ce e dincolo de limita, cu privire la lucrurile ce sunt considerate a fi pacate. Dar acolo va fi ajutat intr-o oarecare masura de constiinta ateului, care adesea stie ca nu e bine ce vrea sa faca, si daca credinciosul nu se baga, stie de ce o face. Dar, desigur, probleme ar fi, caci un credincios nu poate sa se compromita cum o face un ateu.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Din fericire, nu sunt atee. happy

Răspuns utilizator avertizat
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu aș putea avea o relație cu o persoană credincioasă, am fi total paralele în toate, nu ar avea ce să mă atragă la ea în primul rând laughing. Apa și ulei.

| Emma30555 a răspuns:

Creștin practicat ce inseamna? Eu am întâlnit de regulă extremele. Mama este mai credincioasă în sensul că citeste tot felul de cărți, tine posturile tine cont de sărbători dar nu exagerează. Eu cred ca un creștin este în regulă, si este un om de baza. Dacă te ai căsători cu un preot cum ar fi? Ei sunt oameni cu studii superioare, sunt majoritatea culti, nu inseamna ca nu se distrează sau nu isi trăiesc viața la fel ca ceilalti oameni

| halogen001 a răspuns:

Potrivit. M-as simți ca fiind alături de un om care poate fi înșelat cu povesti primitive, puerile, absurde și fanteziste. M-as simți ca fiind alături de un om care nu vrea sau nu poate sa gândească rațional. Nu as sta cu un asemenea om, pentru ca nu e normal ca un adult sa nu știe pe ce lume trăiește.

| Darkmagic a răspuns (pentru halogen001):

Acum 8 ore | halogen001 a răspuns:
"Nu as sta cu un asemenea om, pentru ca nu e normal ca un adult sa nu știe pe ce lume trăiește."

Ihi... Dur. :D
Arati-mi te rog ca ai inteles raspunsul asta, de exemplu:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18334189/
Sau da-mi macar echivalentul lui filosofic, cum se numeste chestia asta.
Hint: E un capat al Stiintei, mai departe nu se poate merge.

Daca voi ateii nu stiti asta, daca nu puteti raspunde de exemplu la intrebarea asta:
https://www.tpu.ro/......-eu-acest/
...recunosc ca e grea chiar si pentru mine...
atunci cum dracului va permiteti sa spuneti ca STITI pe ce lume traiti?

Am doua vesti nasoale, si pentru atei, si pentru religiosi:
1 Stiinta nu se ocupa cu entitatea numita Dumnezeu, pentru ca nu are cum sa o faca.
2 Stiinta nu va putea niciodata sa dezvaluie natura realitatii care ne inconjoara, pentru ca nu are cum sa o faca.
Nici acum, nici peste o mie de ani, nici peste un miliard de ani.

Si atunci revin cu intrebarea:
CE dracului stiti voi despre lumea in care traiti?

Cu astfel de aroganta, tu, un ins care gandeste totusi destul de adanc, te apropii periculos de primul raspuns, al bietului wildthing...

| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu ma interesează știința generata de neștiință și aberațiile care fac legătura dintre "nimic" si frânturi de știință.

Am o veste buna pentru toți (religioși și nereligioși, teologi si neteologi):

Omul inteligent (nu exagerat de inteligent, doar puțin, acolo sa fie) nu poate fi înșelat de omul mincinos (care se lauda ca a vorbit cu zeul x ca sa profite de naivitatea credulului neștiutor care nu gândește).

Cine vrea sa demonstreze ceva, vine frumos cu dovezi serioase, ca asa spun si eu:
- Vezi ce frumoasa e fata aceea si ce ochi albaștri are?
- Da, vad si ma minunez.
- Afla fraiere ca Dumnezeu a făcut-o.
- Da?
- Da mai nestiutorule.
- Mulțumesc teologule ca mi-ai spus adevărul! Dar parca știam ca pe fata aceea a făcut-o Zana Măseluță, asa mi-a spus alt teolog.
- Nu ma fraiere neștiutor, știu eu mai bine ca am vorbit eu cu Dumnezeu.
- Adevărat?
- Sigur ma.
- Atunci scuza-ma ca m-am îndoit de tine si mulțumesc mult de tot pentru adevărul pe care mi l-ai spus.
- Ai văzut ma ca poți? Eu dețin adevărul absolut de la sursa, asa ca nu mai veni cu alte idei ca se supară Dumnezeu daca nu crezi in el.

Redau cu copy paste, un răspuns dat tot aici pe TPU la o afirmație asemănătoare cu cele pe care le faci tu:

HHHHHHHHHHHHHHHH

Afirmatia: "Nu poți dovedi ca un lucru nu exista. O poți face doar daca cunoști absolut toate lucrurile."

Răspunsul meu a fost, este și va fi întotdeauna:

Merge prin metoda reducerii la absurd.
Sa presupunem ca zeul x exista. Știm din poveștile mincinoase, fanteziste și absurde ca este bun, atotputernic și iubitor. Ce vedem în realitate?
1 - E invizibil. Poți fi invizibil daca ești atotputernic, iubești omul și ai făcut tot ce exista? Nu.
Concluzie: Zeul x nu exista.
2 - Poți fi surdomut și incapabil de comunicare cu omul daca ești atotputernic și iubești omul? Nu.
Concluzie: Zeul x nu exista.
3 - Poți lăsa omul pe care-l iubești în întunericul neștiinței și primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie? Nu.
Concluzie: Zeul x nu exista.
4 - Poți face viermi, viruși, bacterii, ploșnițe, căpușe și țânțari daca ești atotputernic, inteligent și iubești omul? Nu.
Concluzie: Zeul x nu exista.

Spun adevărul mincinoșii care au vorbit cu zeul x care a făcut tot ce exista? Nu.
Prin reducere la absurd presupunem ca mincinoșii au vorbit cu zeul x și au aflat ca pământul e plat situat în centrul universului și soarele se învârte în jurul lui.
Contrazice realitatea, deci mincinoșii n-au vorbit cu nici un zeu și zeul nu exista.

Mai sunt și alte raționamente logice:
Un zeu atotputernic nu are nevoie de nimic, pentru ca orice ar face el nu pățește nimic, deci în mod logic nu poate avea nici un interes pentru om. "AQUILA NON CAPIT MUSCAS". Deci pretenția asupra omului de a avea credință și de a executa ritualuri primitive nu e a zeului x. Zeul atotputernic nu are nevoie de asa ceva. Nu exista nimic din ce face omul care ar putea influenta voința unui zeu. Însăși omul e nimic pentru un zeu.
Atunci cine cere încredere și ritualuri primitive? Simplu și clar: Omul mincinos cere omului naiv încredere în numele zeului imaginar x. In felul asta omul mincinos prostește omul naiv și se bucura de munca și de viata naivului credul și neștiutor.

Concluzie: Zeul x nu exista.

HHHHHHHHHHHHHHHH

Darkmagic, daca ai fi rațional și corect (părerea mea), ai vedea ca ceea ce spun eu e logic si adevărat, dar e problema ta, e gândirea ta și nu ma deranjează cu nimic.

Suntem doar niște robotei creați de natura prin selecție naturala (părerea mea), deci e in regula sa avem fiecare părerea noastră. Daca pe tine te-a făcut Dumnezeu, e foarte bine. Pe mine nu m-a făcut Dumnezeul din biblie.
De exemplu eu cu un om care crede in povesti ma pot înțelege foarte bine (neglijând partea cu spiridușii), dar nu as vrea sa-l am ca partener de viata. Fiecare e liber să-și aleagă partenerul, dupa criteriile care i se par ok cum ar fi apartenenta la o zodie, casa, mașina, contul in banca si serviciul, frumusețea fizica, frumusețea mintii,...

Pana la urma nu mai rămâne nimic din noi, nici amintirea nu mai rămâne, indiferent ce am face. Totul e trecător. Nimic nu e veșnic. Prin urmare toată bucuria sau tristețea se va sfârși pentru toți indiferent ce ar face. (părerea mea)

| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Am înțeles din ce spui ca ești (probabil teolog) erudit și de aceea ți-aș pune o întrebare, la care poți răspunde daca vrei și în felul asta sa-mi formez o părere mai buna despre tine:
- Draga domnule Darkmagic, crezi în Dumnezeul din biblie?
(Daca crezi in altul, o scurta descriere ar fi buna: Ne iubește? E inteligent, E atotputernic? E atotștiutor? Vrea ceva de la noi? Vrei ceva de la el? Il iubești sau iți place de el? Ți-e frica de el?)

Mai poti completa si cu alte amănunte daca vrei, ca ar fi de interes părerea unui om învățat.

| cristi202 a răspuns (pentru halogen001):

Vad ca m-ai citat. Nu e corect. Ar trebui sa pui toata discutia avuta, sa vada toti cit de hilar ai discutat. Oricite argumente ti s-ar aduce, o tii pe a ta, cine a citit raspunsurile tale a putut vedea un tipar de gindire pe care mergi, si nu iesi defel din el, mereu spui aceleasi lucruri... De aceea ma iau mereu de tine ca ne intoarcem la puricii de care mereu vorbesti. Acum m-ai citat, dar nici macar nu ai asteptat raspunsul meu, sa nu mai zic ca nu ai postat aici si argumentatia mea in ce priveste faptul ca nu poti dovedi ca un lucru nu exista.

Dar hai sa postez eu pagina cu discutia avuta, sa vada toti cum te lupti pe teritoriul argumentelor:
https://www.tpu.ro/......ina-2.html

| halogen001 a răspuns (pentru cristi202):

Poti posta ce vrei ca nu ma deranjează cu nimic. Daca ai argumente bune poți sa le expui și toată lumea va avea de câștigat. Înțeleg ca nu iți place ca te-am citat. N-am scris ca nu ai fi răspuns bine. Am dat ca exemplu ce răspuns am avut eu la acea afirmație. Am sa sa scot numele tău din acel răspuns și cred ca va fi ok. Daca tu vrei sa ma citezi, e ok, ca eu nu ma supăr.

| cristi202 a răspuns (pentru halogen001):

Nu e chestia ca nu imi place. Nu e corect sa prezinti doar felia ta de tort, zicind ca e cea mai buna din lume, cand de fapt exista si altele. happy

| halogen001 a răspuns (pentru cristi202):

E normal ca eu sa prezint felia mea si tu o prezinți pe a ta, ca nu am pretenția ca tu sa imi prezinți feliile mele happy sau eu sa prezint toate punctele de vedere posibile.

| Darkmagic a răspuns (pentru halogen001):

Acum 21 ore | halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):
"Nu ma interesează știința generata de neștiință și aberațiile care fac legătura dintre "nimic" si frânturi de știință."

Nu ai inteles nimic nici aici si mi-ai raspuns ca peste tot pe unde ne-am mai intersectat.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18418545/

Cand dai astfel de raspunsuri cu "nu ma intereseaza", si iar "nu ma intereseaza", lucrurile devin mult mai clare. :D
Te duci si inveti fizica, (este tocmai materia aia care incearca pe cat se poate sa descrie realitatea), apoi discutam.
Imi este usor sa iti rastorn tot rationamentul pe care l-ai dat in comentariu, nu ai nicio idee unde se opreste metoda ta reductionista, dar ce folos, pentru ca nu ai intelege si nici nu te-ar interesa, dupa cum se vede.
Dezamagitor...

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Te faci de râs DerkMagic. Toate răspunsurile tale sunt de teolog care cochetează cu "știința" și care se da drept cel mai avansat om de știință pentru a da greutate răspunsurilor fanteziste. Pentru a demonstra ca nu exista zeul spiriduș bau-bau care a făcut purici și păduchi, care „iubește" omul și îl lasă sa moară în întunericul neștiinței și primitivismului e suficient primul an de grădiniță. Nu am ce face cu „știința" ta "avansată" dacă te conduce la confirmarea existentei zeului bau-bau generator de ploșnițe și minuni. In calitatea ta de teolog, poți folosi cu succes fantezia primitiva la oamenii care nu pot sau nu vor sa gândească și sunt destui, deci ai cui sa te adresezi, nu trebuie să-ți pierzi timpul cu oamenii care mai au un neuron în funcțiune ca e inutil. Ți-am dat răspunsul asta pentru ca îl meriți happy ca altfel vorbeam mai frumos happy Eu te-am crezut om serios, dar vad ca tu ești cu adevărat credincios. Crezi ca toți oamenii sunt prosti happy Nu degeaba spun eu ca prin credința ajungi la minciuna și prin știința ajungi la adevăr happy

Eu nu apreciez neseriozitatea, prostia, minciuna, primitivismul sau miștocăreala de 2 bani. Cu astea te poți prezenta la cei care iți savurează fanteziile și te cred savant de renume mondial. happy

| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Te faci de râs DarkMagic. Toate răspunsurile tale sunt de teolog care cochetează cu "știința" și care se da drept cel mai avansat om de știință pentru a da greutate răspunsurilor fanteziste. Pentru a demonstra ca nu exista zeul spiriduș bau-bau care a făcut purici și păduchi, care „iubește" omul și îl lasă sa moară în întunericul neștiinței și primitivismului e suficient primul an de grădiniță. Nu am ce face cu „știința" ta "avansată" dacă te conduce la confirmarea existentei zeului bau-bau generator de ploșnițe și minuni. In calitatea ta de teolog, poți folosi cu succes fantezia primitiva la oamenii care nu pot sau nu vor sa gândească și sunt destui, deci ai destulă audiență, nu trebuie să-ți pierzi timpul cu oamenii care mai au un neuron în funcțiune ca e inutil. Ți-am dat răspunsul asta pentru ca îl meriți happy ca altfel vorbeam mai frumos happy Eu te-am crezut om serios, dar vad ca tu ești cu adevărat credincios. Crezi ca toți oamenii sunt prosti happy Nu degeaba spun eu ca prin credința ajungi la minciuna și prin știința ajungi la adevăr happy

Eu nu pot apreciez neseriozitatea, prostia, minciuna, primitivismul sau miștocăreala de 2 bani. Cu astea te poți prezenta la cei care iți savurează fanteziile și te cred savant de renume mondial. happy

| Lukasssz a răspuns:

Categoric NU, nu as putea sa fiu in relatie cu o credincioasa

| wildthing a răspuns:

Eu pe credinciosi ii consider pr0sti, pentru ca nu inteleg cum pot sa creada, cand e atat de ilogica existenta lui Dumnezeu.
Pe de alta parte, chiar daca o consider pro@sta, sunt dispus la compromis... daca altfel e ok si nu ma calca pe nervi incercand sa ma faca sa cred in "Mos Gerila", o las si eu in pace. Daca are peezda dulce, face mancare buna si imi e fidela, nu-mi pasa foarte mult de faptul ca e cam pr0stuta.winking happy

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Existența Lui Dumnezeu ilogică, desigur!

Timpul, spațiul, viața au apărut pentru că a făcut o particulă boom din senin. Și, desigur, nu știm cauza care a determinat explozia. Chestiile explodează din senin, fără o cauză, dând naștere la atâtea minunății și la atâta diversitate. Cine crede că există o Cauză a toate, o inteligență fără margini, o putere neînvinsă cu siguranță e nebun. happy

Cred că ați auzit despre codul binar al unui sistem de calcul. Ei bine, și noi avem un cod în ADN-ul nostru. Un cod format din Adenină, Guanină, Citozină și Timină. Dar și el a apărut din senin, nu l-a programat nimeni. Cum ai putea trăi lângă un om pe care nu îl duce capul că ADN-ul cu bagajul lui genetic imens a apărut și el în urma exploziei din senin a unei particule? Ce ai putea discuta cu un astfel de om incapabil? Te plictisești o viață. happy

Să vă mai spun ceva. Am stat un an mai mult trântită pe pat din cauza hipertiroidiei care determina tahicardie, insomnii, anxietate și depresie pe fond hormonal și alte chestii triste. Se putea spune că supraviețuiesc, nu că trăiesc. Și deodată...aici ăștia mai săraci la căpșor ar spune că Hristos, după ce mi-a promis, m-a vindecat. Însă e logic că din senin mi-a venit mintea la cap și mi-am zis: Ia să nu las să treacă viața pe lângă mine. Mai bine mă ridic de aici, dorm cum trebuie noaptea, îmi învăț inima să bată normal și alte lucruri pe care am avut chef să le schimb.
Și așa am și făcut. Am mers kilometri pe jos, am făcut gimnastică și am alergat pe scări până la etajul 4. Așa mi-a venit mie deodată, după atâtea luni în care mai aveam puțin și o luam cucu.

Uitați ce argumentare frumoasă. Sper că măcar acum, dragi cre(ș)tini, v-ați luminat că ați crezut într-o poveste doar, o poveste frumoasă care să vă anestexieze frica de moarte. Până în momentul ei, desigur. Atunci majoritatea vom boci în mințile noastre (că suflet nu există). Dar asta e, vom muri ca niște câini și ne vom face pământ. Sau ca niște maimuțe. Mai degrabă. Noi suntem rudele lor, nu? happy Avem strămoși comuni. Și așa trăim în viciile noastre ca niște maimuțe de la zoo, închise. Măcar să fim niște maimuțe fericite. Ce cu atâtea reguli? De ce să ne punem atâta frână de la viața asta cu bucuriile ei? Știm cu toții că fericirea înseamnă mâncare bună, haine mișto, sex când și cu cine îți dorești și alte chestii de genul.

Cheers!

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta da, raspuns! Asa, ca din partea unor prostuti ca noi... happy

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Alt fanatic care crede în existența ilogică a Lui Dumnezeu!hee hee

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

­ce simpatica esti cand te enervezi

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Și deodată...aici ăștia mai săraci la căpșor ar spune că Hristos, după ce mi-a promis, m-a vindecat. "
Da, bine, dar hipertiroidismul (sau afectiunea care l-a provocat) se trateaza cu medicamente. Si nici nu e dificil de tratat.Nu e o boala incurabila, nu aveai nevoie de o interventie divina. Nu spun ca nu te-ar fi ajutat Hristos, dar vorbesti de parca ai fi avut un cancer in faza terminala.
Nu mai fi ironica.Nu-ti iese. Si chiar pari cre(ș)tină, cum spui tu. Nu pentru ca crezi, ci pentru ca incerci sa le dovedesti ateilor cat de tampiti crezi tu ca sunt. Si nici macar nu incerci sa demontezi evolutionismul cu argumente bune.Singurul tau argument e ca ti-a trecut depresia provocata de o tulburare endocrina care e departe de a fi fatala. Exista alte argumente cu care puteai sa vii, dar probabil nici nu le stii.
Nu poti demonstra nimic. Cum nici stiinta nu poate oferi vreo demonstratie incontestabila.
A, si apropo, si eu sunt "creștină practicantă", ca sa folosesc expresia din intrebare.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, alt fanatic, dar asta e fara scapare... Nu i se mai da nici o sansa, pentru ca nimeni de aici nu poate vedea cit de logic e faptul ca a scapat si el din senin de niste dureri atroce care l-au dus in pragul sinuciderii, si asta fara nici un tratament, pentru ca nimic nu il ajuta. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De acord. big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hipertiroidismul nu are leac. Da, se ține sub control printr-un tratament hormonal susținut pe viață. Când încetezi tratamentul, care și el are efecte secundare, te trezești din nou cu palpitații, slăbiciune până la epuizare, insomnii și toate cele.
Ba da, este o boală incurabilă pentru că nu există leac omenesc pentru el.
Nu am apelat la tratamentul existent pentru că aveam promisiunea Domnului Isus că va interveni. Și nu o dată am fost pe picior de plecare la medic. Dar cuvântul Lui e mai presus de ceea ce simțim și de dorințele noastre.
Această tulburare endocrină nu este fatală în mod direct, însă distruge organismul lent și sigur, dacă nu se intervine.

Argumente care demontează teoria evoluționistă:

https://youtu.be/eHmsy9OIAXU

https://youtu.be/PRrVx3x6mA8

https://youtu.be/KXmuN2orx28

Și...cireașa de pe tort.winking

https://youtu.be/eNXDFly5jHg

P.s. Dacă ești creștină practicantă, de ce cuvintele tale nu exprimă iubire?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"aveam promisiunea Domnului Isus că va interveni"
asta e ce te-a facut sa iti iei in serios religia?
sunt curios si cum ti-a promis

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai invata ceva medicina. Bolile hormonale nu se trateaza. Sansele ca sa fii vindecat de cancer au crescut mult in ultimele decenii, nu si de cele hormonale. Unii bolnavi stiu ce zic, ar fi preferat un cancer tratabil decat sa poarte cu ei toata viata simptomele urite ale unei boli hormonale. "Si nici nu e dificil de tratat" Se trateaza cu o aspirina, un paracetamol cumva? O medicatie de 30 de zile si gata? Hai, mai informeaza-te cu privire la hipertiroidism, si mai vorbim pe urma. Ideea e ca o dereglare hormonala nu vine doar din partea unui organ, in cazul acesta tiroida, ci ea afecteaza si celelalte organe care secreta hormoni, unul din primele lucruri care se invata in scoala la capitolul endocrinologie e ca toate organelel functioneaza ca o constelatie, impreuna, si dereglare a unei va afecta si celelalte, si de aceea bolile endocrine sunt greu de tratat si greu de controlat. Spune-i unei femei ce a luat cateva zeci de kg in plus din cauza unei dereglari hormonale ca ii va trece repede, ca exista tratament, ca va zice ca iti bati joc de ea, caci numai ea stie cit de mult isi doreste si nu poate sa redevina femeia frumoasa ce a fost cindva. La fel si LovedbyGrace, numai ea stie cit s-a chinuit cu boala ei, si cit s-ar fi chinuit daca nu era interventia divina.

Ti-a adus un argument serios in ce priveste evolutionismul: ADN-ul. Transmite informatie. Ca si codul binar. Vei zice ca evolutia a creat ADN-ul, selectia naturala. OK. Dar la prima celula vie, ce a creat ADN-ul? Si ea a avut ADN-ul la baza. Si e mai greu de crezut ca a aparut din senin, intr-o lume in care stim cu totii ca substantele organice mai degraba se descompun decat sa ia forme regulate si ordonate cum e ADN-ul. Dar, na, pentru asta trebuie sa stii un pic de chimie. E greu sa vezi ceea ce nu iti convine.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai intelege macar 1% din ce spui acolo...
Nu inteleg cum poti aduce ca argument ADN-ul, cand tu nu stii ce este ADN-ul.
Nu inteleg cum poti vorbi de Adenină, Guanină, Citozină și Timină cand tu nu stii ce este Adenina, Guanina, Citozina si Timina.

Cunostintele tale despre ADN se rezuma la un set de expresii, cum ar fi : "bagaj genetic" sau "cod de calcul", expresii pe care le interpretezi literalmente, fara a avea nici cea mai mica idee despre ce vorbesti.

"ADN-ul = Bagaj genetic."

Gata, ai invatat si ce e ADN-ul. Esti o adevarata savanta.
Daca ai incercat cumva sa pari inteligenta sa stii ca nu ti-a iesit.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, majoritatea biologilor sunt retardati mintali.
Aha, foarte tare concluzia.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

"Bolile hormonale nu se trateaza."
Boala Cushing se trateaza
" Sansele ca sa fii vindecat de cancer au crescut mult in ultimele decenii"
Am mentionat si faza terminala.
" sa poarte cu ei toata viata simptomele urite ale unei boli hormonale."
Exista medicamente care suprima acele simptome.
" Se trateaza cu o aspirina, un paracetamol cumva?"
Nu, cu betablocante, iod radioactiv,
propiltiouracil, chiar chirurgical in unele cazuri.
" Ideea e ca o dereglare hormonala nu vine doar din partea unui organ, in cazul acesta tiroida, ci ea afecteaza si celelalte organe care secreta hormoni, unul din primele lucruri care se invata in scoala la capitolul endocrinologie e ca toate organelel functioneaza ca o constelatie, impreuna, si dereglare a unei va afecta si celelalte"
Zi-mi cum afecteaza hipogonadismul testicular primar alte glande endocrine.
" numai ea stie cit s-a chinuit cu boala ei, si cit s-ar fi chinuit daca nu era interventia divina. "
Si de ce s-a chinuit? Pentru ca n-a vrut sa mearga la doctor. De ce n-a vrut sa mearga la doctor? Pentru ca are un iq similar cu cel al stramosilor pe care-i reneaga si pentru ca intelege prost credinta. Stii vorba aia, Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista. Si eu cred in interventii divine, dar nu sunt atat de proasta incat sa nu apelez mai intai la medicina traditionala.
" Vei zice ca evolutia a creat ADN-ul, selectia naturala. OK. Dar la prima celula vie, ce a creat ADN-ul? "
De ce crezi ca as spune asta? Din moment ce sunt si eu adepta a creationismului.
Dar daca chiar esti curios, raspunsul e reactii chimice spontane.
https://massivesci.com/......g-ana-dna/
Exista suficiente argumente pentru evolutionism. Exista si suficiente lacune. Lucru valabil si in cazul nostru(credinte). Numai ca la noi e acceptabil, pentru ca nimeni n-a spus ca credinta ar trebui sa aiba vreo dovada.
E o prostie insa sa te afisezi cu un aer atotstiutoe, cum faci tu si tipa aia, care habar n-are ce sunt bazele alea azotate pe care le-a mentionat.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Boala Cushing se trateaza"
Acum o intorci, ca boala Cushing se trateaza, Care are 10 cazuri la un milion. Cu o floare nu se face primavara. Mai mult, se pare ca nu faci diferenta intre sindromul Cushing, si boala Cushing. Chiar, stii sa faci diferenta intre sindrom si boala? Exista o diferenta neta, sindromul are tratament in acest caz, boala se rezolva chirurgical si cu radioterapie, deci nu atit de simplu precum spuneai. Apropo de constelatia glandelor endocrine de care ziceam, stiai, ca tot ai zis de boala Cushing, ca boala poate avea legatura si cu glandele suprarenale in unele cazuri?
"Am mentionat si faza terminala." ( la cancer). Nu conteaza, depistat la timp 98% gasesc vindecare. Asa, orice boala grava in faza terminala nu prea mai are tratament, de aceea medicina moderna pune foarte mult accentul pe profilaxie. Dar, asta e, o intorci oricum, ca sa iasa cum vrei tu.
"Exista medicamente care suprima acele simptome." Si uite ca gura pacatosului adevar graieste happy. Pai pana la urma se vindeca sau se trateaza doar simptomele? Tu ai zis-o, nu are rost sa repet. Dar una e tratarea simptomelor, si alta e vindecarea bolii. Stii ca si bolile psihice pot fi "tratate" asa? Se trateaza in multe cazuri cu succes simptomele chiar si in cazul unei boli grave cum e schizofrenia. Simptomele, ca boala ramane. Nu mai ia bolnavul tratamentul, se intoarce la boala. Dar asta nu inseamna ca boala e tratata. Plus ca orice tratament isi are efectele lui secundare. Vrei sa vorbim si despre asta?
"Nu, (se trateaza) cu betablocante, iod radioactiv, propiltiouracil, chiar chirurgical in unele cazuri." Vezi, tu o zici! Daca tu crezi ca asta e tratament simplu, eu nu mai zic nimic! Iod radioactiv inseamna radioterapie, si e una din formele cele mai grele, mai urite de tratament, datorita efectelor secundare. Tatal meu, un om cu o sanatate de fier, a facut cancer la plamini de pe urma fumatului, si nu l-a doborit atit cancerul cit radioterapia ca tratament. Cu cancerul in piept a mai fost activ, dar radioterapia l-a trintit de a stat mai mult la pat.
"Zi-mi cum afecteaza hipogonadismul testicular primar alte glande endocrine". Iar vii doar cu un caz?
"Si de ce s-a chinuit? Pentru ca n-a vrut sa mearga la doctor." Cind stii ca doctorii nu au nici o solutie, decat eventual un tratament care aduce si el problemele lui, nu stiu daca iti mai arde sa mergi la doctori. De ce, ca sa fii cobaiul lor? Hai sa nu judecam, pana ce nu suntem pusi intr-o astfel de situatie. Eu am fost la fel, si am procedat la fel. Si e justificata treaba, odata ce avem alternativa. Chiar daca poate nu crezi, dar Isus Hristos chiar vindeca. Eu in 30 de ani de credinta am fost vindecat de mai multe ori, o data de o boala incurabila. Si daca am experimentat asta, de ce sa mai alerg la medici? Oricind ma imbolnavesc, se poate repeta experienta. Si LovedbyGrace a experimentat si ea vindecarea inainte in alte ocazii, asa ca nu e dovada de prostie ca se increde din nou in Isus Hristos.
"reactii chimice spontane"? Hai sa fim seriosi! Un mecanism cum e cel care intretine viata, care e mult mai complex ca un ceas, sa apara spontan? E ca si cum ai zice ca laptopul meu, daca il demontez piesa cu piesa, si il bag intr-o cutie, si scutur bine cutia ca piesele sa se amestece bine, se va asambla singur, spontan la un moment dat. Cu orice idee vii, sau se vine, nu prea tine sa se faca un organism complex cum e o celula din nimic, decat daca au fost dirijate lucrurile. Si atunci tot creatia trebuie acceptata.
"nimeni n-a spus ca credinta ar trebui sa aiba vreo dovada". Oare? Eu am crezut de pe urma dovezilor gasite. Ele exista. Doar ca trebuie cautate. Desigur insa ca multi se multumesc doar sa creada orbeste. Dar asta nu inseamna ca credinta trebuie sa fie si ea oarba. Au fost destui cei care au vrut sa demonteze credinta, si cand au cautat argumente, au gasit nu ce cautau, ci dovezi care atestau credinta, si au ajuns si ei sa creada.
"E o prostie insa sa te afisezi cu un aer atotstiutor" Nu ma dau atotstiutor. Dar cate ceva stiu. Pentru ca atunci cand tu luai prima carte de dragoste in mina, eu probabil aveam deja macar cateva carti de medicina citite la activ. Inca de copil mi-au placut. Azi puteam fi medic, dar am fost prea puturos in scoala ca sa ajung pana acolo. Dar pasiunea, cautarea, nu a disparut.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Zi-mi cum afecteaza hipogonadismul testicular primar alte glande endocrine" Nu iti zic la cel primar, ca esti smechera la faza asta happy, iti zic la cel secundar cum e: o anumita disfunctie la nivel hipotalamic-hipofizar duce la hipogonadism, deci au legatura intre ele, cum am zis eu. Tu ai pus-o intr-un mod in care ai vrut sa te scoti. happy

| tudorvolcano a răspuns:

În primul rând creștinii nu au voie să se căsătorească cu necreștini.
Singurul caz de cuplu mix este când unul din soți trece la creștinism și se botează după ce se căsătorește, atunci dacă cea necredincioasă/cel necredincios insistă să nu se despartă, credinciosul/credincioasa trebuie să rămână.

| Holiday a răspuns (pentru tudorvolcano):

"Singurul caz de cuplu mix este când unul din soți trece la creștinism și se botează după ce se căsătorește, atunci dacă cea necredincioasă/cel necredincios insistă să nu se despartă, credinciosul/credincioasa trebuie să rămână."

De fapt mai dese sunt cazurile in care unul din soti isi baga la un moment dat picioarele in povestile cu spiridusi in care a crezut ca fraierul pana atunci. In acest caz, ce trebuie sa faca celalalt sot, ramas inca sub influenta acestor povesti?!

| tudorvolcano a răspuns (pentru Holiday):

Ar trebui să intru în discuție cu un cineva care își bate joc de credință?

Dar pentru că tot m-ați luat la vorbă, cred că vreți măcar un răspuns: lepădarea de credință este pricină îngăduită de divorț ecleziastic, dar se poate și răbda, că cine știe dacă bărbatul credincios mântuiește pe femeia credincioasă, sau invers (se poate răbda, că poate în final acelui ateu îi revine mintea la cap, și nu va stărui în nebunia lui).