| anonim_4396 a întrebat:

Dragi atei, dacă tot nu credeți în Dumnezeu, de ce vă irosiți timp prețios și energie în a-L ponegri, ridiculiza și a demonstra că nu există?
Creștinii vor continua să creadă, indiferent de argumentele voastre, la fel și viceversa, așadar discuțiile despre religie și Divinitate nu vor ajunge la nici un consens, deoarece fiecare își va menține punctul de vedere.
De aceea evit discuțiile în contradictoriu despre Dumnezeu/religie.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca sunt increzuti. Au impresia ca stiu totul si nu mai este nimic de descoperit. Ideea este ca nici unul n-a putut raspunde la intrebarea cum de s-a format universul. Daca exista o fiinta supranaturala se explica. Altfel nu poti sa spui ca din nimic se face o planeta uriasa si aia explodeaza si gata.

| DonEduardo a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu cred ca Dumnezeu e fiinta, ci mai degraba energia vitala din univers.

| Salontanul a răspuns (pentru DonEduardo):

Se poate! Nu stie nimeni cum arata. Eu zic "o entitate".

| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

Poti spune ca este in fiecare dintre noi happy existenta in sine. Existenta noastra este cel mai simplu si credibul exemplu, ca atunci El chiar exista, inca din momentul 0 de timp. Adica chiar timpul in sine poate fi considerat asta.

Daca oamenii au perspectiva ca totul exista doar din punctul de vedere al ceea ce ei cunosc si inteleg, atunci... asta poate sa duca la acele neintelegeri.

| SG1995 a răspuns (pentru DonEduardo):

Asta e și experiența mea pe ciuperci. laughing

57 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia care il critica pe dumnezeu sant o trista amintire nu crezi?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@RAY Ai probleme cu intelegerea. N-am spus nicaieri ca Enstein a fost ortodox. Dar asta e! Nu putem fi toti la fel.

| doctorandus a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, dar in 90% din cazuri tin cu ateii.

| RAY a răspuns:

Salontanu si fiinta aia cum a aparut?

| RAY a răspuns:

Salontanul minti acolo la maxim
Eistein era evreu ma nu ortodox, Newton era deist =respingea zeul tau, darwin era agnostic nu ortodox

| RAY a răspuns:

Acum 13 minute | Salontanul a răspuns (pentru halogen001):
Daca vrei sa fii realist gandeste-te ca si cei mai bogati si inteligenti cred in Dumnezeu

iisus a spus ca nici un bogat nu va intra in imparatia lui,vezi cum iti bati joc de biblie,iisus era comunist,credea in egalitate nu in democratie sau capitalism,iisus a fost sarac,sa nu va strangeti comori pe pamant ca le manca molile,a fii crestin nu inseamna a spune doamne,doamne,nu ti ai citit biblie,adevarat va spun ca multi imi spun doamne dar nu vor intra in imparatia mea,credinta inseamna sacrificiu,sacrificiul de iti trai viata ca iisus si sacrificul de a dovedi asta prin bunatate,sacrificiul lui iisus a salvat lumea, crestin =sacrificiu, cei care judeca, critica, barfesc =vedeti de paiul din ochiul tau nu altuia

| RAY a răspuns:

Einstein a fost panteist, nu crede in nici o zeitate

| RAY a răspuns:

Crestiniilor care nu sunteti, aveti 32000 de secte crestine,fiecare se crede adevarata si singura adevarata,nu puteti sa va intelegeti intre voi,asa ca despre ce dumnezeu vorbim,dumnezeu nu e acelasi pentru toti si vazut in milioane de diferente

povestile din iudaism sunt copy paste din mitologice egiptene,sumeriene =o recunosc si evrei

iudaismul -religia principala nu exista viata de apoi -crestinismul =iisus nu a implinit mesianismul,o recunoaste si pavel -islam =mohamed se vrea ultimul profet il vede si pe iisus ca profet pe buna dreptate,dumnezeul asta a spun,inainte de mine nu a fost nimic si inainte de mine,eu sunt singurul mantuitor in vechi nu va fi altul

nici una dintre religi nu vb de viata de apoi

hinduismul =religie mai veche ca iudaismul, estima o cifră buna de când exista universul,si in crestinism exista caste sociale,reincarnarea,karma, deism

budismul, initiatorul ei era ateu agnostic =cu poate un zeu vedea atatea rele si sa nu faca el daca el stie cate frunzi sunt intr-un copac, un imparat retras in salbaticie a inteles ca lipsa materialismului =pace

teism =exista dumnezeu
teism agnostic =am credinta, dar nu pot dovedi ca exista
agnostic ateu =nu stiu dar nu am credinta fata de el
deism =o energie a creat un univers dar nu poate penetra universul nostru
ateism curat =știu ca nu exista nici un zeu, creator

| RAY a răspuns:

Mandria este cel mai grav pacat, satana inseamna mandrie, pacatul de moarte nr1, crestini sunt mandri ca sunt crestini dar uita ca sunt satanisti in astfel de mor, mandria si pe moise la alungat din drum

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai majoritatea ateilor evita subiectul, nu il sustin.
Argumente pentru "a-L denigra" avem pentru ca si noi am fost nascuti in familii credincioase, dar ne-am schimbat parerea in timp, si am fost scarbiti de tot ceea ce ni s-a bagat pe gat cata vreme nu am avut discernamant.
Dar daca ar fi sa ma deranjeze ceva, nu sunt crestinii adevarati, ci idiotii care se lauda cu faptul ca sunt crestini practicanti. Aia au preluat toate obiceiurile pagane, si aduc o imagine foarte proasta credinciosilor.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ateii denigreaza religia cand primul un teist vine sa convinga de religie pe ceilalti. Pai aveam in Germania doi romani pocaiti, cand veneau la noi, ne innebuneau cu asta, sa ne convinga pe noi de religie si restul.
Si dupa aia am denigrat eu ce credeau ei, si le-am zis chestii care clar si in poveste sunt anapodeli foarte usor de observat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ma bucur ca acela este motivul pentru care eviti discutile respective.
As mai adauga... ca atunci cand cineva te intreaba de ce este asa, si iti cere anumite explicatii despre acest subiect, sa le spui big grin in cazul in care iti cere parerea si nu incearca sa te convinga, ci sa se convinga pe ea/el. Poate asa il/o ajuti big grin

Dar aici nu ma refer la definitia clasica si "inexplicabila" a lucrurilor. Ci la explicatia si impartasirea viziunii tale asupra lucrurilor big grin

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

In sf un raspuns bun, motane, asa e ne impartasim parerea

| Mosotti a răspuns:

Pai ateii incearca sa le arata nonateilor realitatea, doar ca nonateii niciodata nu o vor vedea din cauza ca exista o fina radacina psihotica acolo care e naturala ca si mecanism de aparare contra vietii grele la general, crezul in divinitate este pe lista mecanismelor de aparare psihologice. Deci s-a cam zis cu alte cuvinte ca e vrajeala, dar prin vrajeala asta se apara creierul de necazuri.

Tot natura a bagat unora acest mecanism ca sa treaca mai usor peste viata nasoala.
Si zic ca e o psihoza pentru ca definitia zice ca respectivul nu valideaza probele si realitatea in ciuda evidentelor, adica ce zici tu, oricat ti s-ar explica si arata, un teist nu vede realitatea.
Ca daca ar vedea-o, s-ar rupe vraja si as putea suferi mult.

Ca de ex e una sa zici "lasa ca o sa ma fac bine, face dumnezeu cumva sa ma fac chiar daca nici unul pana acum nu s-a facut bine de boala asta, eu ma fac", si alta e sa vezi adevaru ca ai o boala incurabila si ca nu ai cum sa te mai faci bine, mai bine se simte cel care crede.

Ateii ponegresc pe dumnezeu si restul cand teistii incearca intai ei sa ii convinga pe atei ca dzeu exista, desi nu au cum.
Asa cum fac si pocaitii, intai ei se tin de capul tau sa te convinga de dumnezeu si astea, si abia apoi le zic eu ce am de zis contra, nu incep eu contra asa aiurea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Oricum ar fi, trebuie să respectăm credința fiecăruia și nu să-l considerăm inferior doar pentru faptul că nu împărtășește aceleași convingeri religioase sau non religioase ca ale noastre.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar eu am ceva cu asta pentru ca pe iluzia asta mafia religioasa face miliarde si conduce lumea si nu tocmai pentru intersul omului de rand.
Asta e problema, ca teistii cumva fac rau intretinand filiera asta mafiota.
Adica smecherii au intins o iluzie, unii au prins-o, si din asta se face rau si ateilor, si apoi nu e logic ca ateii sa fie contra?!

Asa cum era si atunci cand s-a inventat religia acum 3000 ani cam, si dupa aia, in numele acestei iluzii, imparatu, bogatii te asupreau si tu nu ziceai nimic doar ca, credeai ca dumnezeu a zis ca asupritorul sa fie acolo sus in varf.

Daca voi nu ati mai crede in astea, nu ar mai fi existat asupritori pentru ca oamenii nu ar fi tolerat si i-ar fi dat jos, si era o lume mai buna, dar baietii s-au prins ca multi prin vrajeala, si s-au folosit de ea tocmai sa nu-i dam jos din scaune.
Deci voi indirect faceti rau la toata lumea, eu unul asta am cu tesitii.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Fă tu ceva pentru omul de rând. Dacă poți.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am tot incercat sa fac ceva pentru noi, am tot explicat si sistemul politic in care stam, si ce trebuie facut.
Omu tot zice jos aia jos ala dar nu stie ce sa schimbe cu adevarat ca sa fie bine, jos ala si apoi vine altul care de fapt tot ca alalalt e, si asta se vede de 32 de ani incoace, dar chiar si inainte de 90.

Si pana ce lumea nu realizeaza ca a vota prin rotatie la infinit mafiotii, nu va duce la nimic bun, nu se poate face nimic.
Dar bazele au fost puse pe religie, ca de acolo s-a tot perpetuat puterea unora si s-a mentinut, fara religie omu n-ar fi permis subjugarea.

Dar vezi? Si la vremea aia erau destepti si priceputi la oameni, ca s-au prins de inclinatia naturala a multora de a crede in divinitate, si au folosit asta pentru puterea lor.

Pai si acum religia conduce politicul.
Ia sa zica popii si aia ca Johanis e pacatos, ca aia ca aia, sa vezi, cine-l mai voteaza dintre teisti? Asa ca aia e.
Deci si acum in ziua de azi se vede ce am zis, de aia Johanis nu s-a luat de popi si biserici cu pandemia cand au incalcat regulile, tu de ce crezi ca nu s-a luat? Ca mai vrea si el loc in politica acolo si mai departe.

Astea se stiu de catre multi de fapt.

| Frank51 a răspuns:

Nu vrea nimeni să se contrazică, cei care fac mare haz sunt doar niște superficiali care vor să aibă dreptate și nimic mai mult. În realitate nici ateii, nici credincioșii autentici nu vor face mare haz.

| Sofer a răspuns:

Eu ma rog la Dumnezeu in gând sa imi dea un semn si o misiune pe care sa o urmez in viața care sa imi fie bine. Dar se pare ca nu am primit nimic.

| Hammurabi a răspuns:

De obicei ateii comentează împotriva divinității pentru că încearcă să se convingă pe ei înșiși că "drumul lor" e cel corect.
Foarte mulți sunt atei din teribilismul tinereții.
Altfel cum ți-ai putea explica faptul că la categoria de vârstă peste 50 de ani, foarte puțini atei mai există.
Omul se prostește sau devine mai înțelept?
(opiniile vor fi împărțite în funcție de vârstă) laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Omule nu vorbim despre tâmpiți sau creștini care de Crăciun/paste sunt creștini sau de frica morți pupa moaște, noi nu avem credința atât, doar ne exprimam liber, si tu esti ateu pentru mii de zei in care nu crezi eu resping pe toti

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai realitatea a aratat ca drumul ateilor e corect, si dat fiind ca citisem ca crezul in divinitate e mecanism de aparare psihologic (printre multe alte mecanisme de aparare), asta zice foarte clar ca e vrajeala cu care se apara creierul de chestiile rele din viata.

Pai la aia de peste 50 ani incep problemele sa apara incet dar sigur odata cu varsta, si cum necazurile se aduna, au nevoie de acest mecanism de aparare, se activeaza si aia e, le face bine lor.
Si e adevarat ca ajuta, te face sa te simti mai bine.

Si e normal ca omul ala nu e constient ca, crezu lui e vrajeala, ca daca ar deveni constient, i-ar fi rau, asa ca, creierul lui face sa nu vada realitatea oricat i s-ar explica si arata.

Mecanismele psihologice de aparare apar cand inconstientul omului stie ca omul ala n-ar putea gestiona realitatea deloc bine, asa ca, ca sa scape de depresie, anxietate si furie, baga astea la inaintare.

| TheSinner930032 a răspuns (pentru Hammurabi):

Persoanele in varsta incep sa se teama de moarte (in proportie covarsitoare), iar religia le ofera o poarta de scapare din acest destin ultim al fiecarei vietuitoare. Prin urmare, daca un preot promite viata vesnica dupa moarte, batranul incepe sa creada.

| VoidEternal a răspuns:

"Creștinii vor continua să creadă, indiferent de argumentele voastre, la fel și viceversa, așadar discuțiile despre religie și Divinitate nu vor ajunge la nici un consens, deoarece fiecare își va menține punctul de vedere."

Și atunci ce rost are postarea ta? Daca nu vrei sa convingi pe nimeni sau sa faci pe nimeni sa se lase convin, s de ce ai mai postat? Ca să-i observi cum se mănâncă între ei? De ce înțepi cu bățul un cuib de viespi?

| anonim_4396 explică (pentru VoidEternal):

Am vrut să le înțeleg psihologia de negare a Divinității.

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai intelege-o, oare nu ai fi de acord cu ei?

| halogen001 a răspuns:

Daca ar fi ceva real, ar fi ok, dar când e vorba de minciuna, primitivism, înșelăciune, lipsa de rațiune e normal și moral ca omul sa spună adevărul. Când vezi pe cineva ca ii fura portofelul unui om, cum e corect sa te faci ca nu ai văzut? Acum daca omul vrea sa fie furat, înșelat, mințit asta e, dar e bine sa spunem adevărul, sa fim realiști și raționali. Asta înseamnă sa fii om. Cu primitivisme, nesimțire, minciuna, neștiință omul e mai sărac și mai neputincios.

| Salontanul a răspuns (pentru halogen001):

Daca vrei sa fii realist gandeste-te ca si cei mai bogati si inteligenti cred in Dumnezeu. Exemple: Newton, Einstein, Bill Gates, etc. Ceausestii, cat au fost ce comunisti, si-au ingropat parintii cu clopote si popi. Pana si Darwin (autorul evolutionismului) a spus ca el nu este ateu ci agnostic. Citez: "N-am fost niciodata ateu în sensul negării existenței lui Dumnezeu... Cred că în general (și mai ales pe măsură ce îmbătrânesc), cuvântul care descrie adecvat starea mea de spirit este agnosticism".

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu te înșela. Există creștini autentici și creștini "de fațadă".
Personal nu am încredere în vedetele care fac paradă cu credința lor.

| halogen001 a răspuns (pentru Salontanul):

De la vorbe la fapte e o distanta mare. Minciuna si inselatoria nu inseamna adevar. Credinta e drumul catre minciuna, iar stiinta e drumul catre adevar. Cum se poate numi un om care inventeaza povesti primitive, fanteziste si absurde? Poate fi numit om cinstit si corect? De credinta are nevoie omul mincinos si necinstit pentru a insela omul inocent, naiv si nestiutor. Daca ar exista un zeu atotputernic care poate face orice si iubeste omul, ar sta ascuns? S-ar ocupa cu minuni si ar lasa oamenii in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, de sete, in accidente si in razboaie? Cine are nevoie de credinta, zeul atotputernic care poate face orice si nu are nevoie de nimic sau omul mincinos ca sa ii insele pe ceilalti neavand dovezi decat minciuna? Evident ca omul mincinos are nevoie de credinta omului naiv ceruta in numele unui personaj imaginar de tipul Bau-Bau. Cine are nevoie de ritualuri primitive, stropiri cu spa cantece si poezii zeul atotputernic care poate face orice si nu are nevoie de nimic sau omul mincinos? Daca ar exista un zeu atotputernic, inteligent si iubitor care a facut tot ce exista ar fi facut purici, paduchi, viermi, plosnite, capuse, tantari, virusi si bacterii? Ce nevoie ar avea un zeu stotputernic de asa ceva? Evident ca nu zeul a facut purici si paduchi. Proprietatile materiei conduc la aparitia vietii in timp si prin selectie naturala. De aceea avem viermi, purici, paduchi, plosnite, capuse si tantari. Ar fi facut zeul atotputernic omul? Evident ca nu. Nimic din ce face un om nu ar fi de trebuinta unui zeu atotputernic care poate face orice si nu are nevoie de nimic. Prin urmare omul e mai puternic, daca vede lumea asa cum este, daca apreciaza stiinta, ratiunea si lasa in urma fantezia primitiva si absurda.

| Salontanul a răspuns (pentru halogen001):

Dragul meu. Eu vorbesc de o entitate care conduce universul si nu de Biblie. Ca-i zicem Dumnezeu, Allah, Buda sau cum vrem noi, exista o entitate care conduce acest univers. Poate ca noi nu pricepem prea multe dar numai o entitate cu puteri deosebite care a creat totul. Altfel din nimic nu iese ceva. Stiu! O sa zici ca pe acea entitate cine a creat-o? Vezi? Tocmai aici este misterul puterii supreme. Voi sunteti tineri si eu am fost. Am trait in comunism si ziceam si eu ca voi cand am inteles ca apa nu se strica daca bagi argint si busuioc in ea. Apoi am inteles ca Biblia este o carte de povesti care pe langa toate se mai si contrazice, si care este scrisa de oameni cum au inteles ei creatia. Apoi am inteles ca cele 10 porunci nu fac rau nimanui ci, dimpotriva, ajuta oamenii sa fie mai cuminti. Apoi am inteles ca Universul n-a fost o gogoase mare care a explodat pentru ca si gogosile au nevoie de apa sau lapte, faina si drojdie. Uite asa, incet, incet, am ajuns la cocluzia ca cineva ne conduce. Stiu! O sa zici ca sunt primitiv dar m-am luat si dupa vorbele lui Blaise Pascal. Redau aproximativ ca sa nu mai caut acum: daca eu cred in Dumnezeu si el exista, am facut bine. Daca nu cred, n-am pierdut nimic. Asa ca fiind roman ii zic Dumnezeu. Daca eram rus ii ziceam Bog.

| halogen001 a răspuns (pentru Salontanul):

Din minciuna nu izvorăște adevărul. Daca zeul e personajul cărții cu povesti, atunci iese din calcul cu tot cu minciuna și cu ritualurile primitive, iar oamenii mincinoși pot să-și găsească alta ocupație decât aceea de a înșela omul naiv și neștiutor. Zeul din poveste e cel care a facut pamantul plat, purici, paduchi, viermi, capuse, virusi, bacterii, tantari, se ocupa cu minuni si lasa omul iubit sa moara de boli, de frig, de foame in accidente si in razboaie. Asemenea povesti fac omul sa nu gandeasca corect. Morala din ele e aceea a omului primitiv si necinstit. Morala si lucrurile bune se fac cu stiinta, nu cu credinta la pachet cu nestiinta si minciuna. O tara e mai avansata atunci cand are oameni realisti nu care traiesc intr-o fantezie primitiva. Nici un om nu merita mintit. Adevarul e mai bun. Pentru copii merg povestile dar sa fie mai putin absurde, iar pentru adulti trebuie stiinta atat cat este. Daca inlocuim stiinta cu fantezia primitiva ajungem niste culegatori de căpșuni.

"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Nici un fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozoful Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein

"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar

Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez

"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens

"Biserica spune că Pământul este plat, dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan
"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke
"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus
"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
"Credinţa inseamna să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach
"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts
"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry

"Cum e, e omul una din greşelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greşelile omului?" - Friederich Nietzche
"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credinţă şi fără credinţă sunt nimic." - Douglas Adams
"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford
"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough

| Salontanul a răspuns (pentru halogen001):

Nu stiu ce incerci sa faci? Sa ma convingi sa nu cred? Fiecare gandeste cum vrea. Este treaba ta strict personala. Nu inteleg de ce te obosesti asa sa ma faci sa imi schimb parerea! Eu ti-am expus ce cred si gata. Fiecare cu parerea lui si eu ti-o respect pe a ta. O seara buna!

| halogen001 a răspuns (pentru Salontanul):

Si eu am făcut la fel. Mi-am expus părerea. Fiecare poate sa creadă ce vrea.

| halogen001 a răspuns:

Minciuna nu e dincolo de puterea de intelegere. Minciuna are picioare scurte.

| RoCkKiD a răspuns:

Multi oameni continua sa creada si ca pamantul e plat si ca Bill Gates vrea sa ii faca roboti, dar asta nu inseamna ca nu e amuzant sa te certi cu ei.

| Darkmagic a răspuns:

Acum 5 ore | Rosalia a întrebat:
"Dragi atei, dacă tot nu credeți în Dumnezeu, de ce vă irosiți timp..."bla, bla, bla.

Re:
De prosti.
_____________________________________________
Pe tine daca nu te intereseaza rubrica Benzi desenate, stai numai la rubrica aia, pui intrebari si postezi disperata, certandu-i pe aia care discuta acolo despre benzi desenate?
:D
Cand am dat acest raspuns tot aici, la thread-ul Religie:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18339702/
...nu a comentat niciun ateu, la niciunul dintre puncte.
De fapt, atei sau nu, nu are nimeni nimic de comentat...pentru ca nu poate.
Neputand sa mai opuna Stiinta, Religiei, domnii atei au inceput sa accelereze pe considerentele morale:
"Nu exista Dumnezeu pentru ca daca exista, nu facea puricii si gandacii";"Nu exista Dumnezeu...pentru ca mor copii de foame si de boli";"Nu exista Dumnezeu, pentru ca exista Raul", si alte asemenea ineptii.
Cam cat de stupid ti-ar parea un individ care ar sta toata ziua la rubrica Auto-Moto, certandu-i pe aia care discuta acolo despre Auto-Moto, spunandu-le ca mai bun e avionul?
Fix astia, sunt cei mai multi dintre ateii de la Religie.
Crede-ma pe cuvant: Este ATAT de adevarat raspunsul atat de scurt, explicat atat de lung. :))

| CIaudiu a răspuns:

Acelasi lucru fac si indoctrinatii religiosi, deci e irelevanta postarea.

| Mirel4412 a răspuns:

Si tu acum faci acelasi lucru.

| DonEduardo a răspuns:

Aici ai dreptate. Nu-nteleg de ce lumea-l vrea pe halogen userul anului. Pe bune acum, 80% din raspunsurile lui asa sunt.

| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Nu-l întrece pe "OctavianDanielMaria" cu veșnicele sale întrebări despre Dumnezeu, interpretare versete, fapte biblice, etc.
El declarându-se ateu convins se preocupă intens de Divinitate.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru DonEduardo):

Halogen efectiv da copy paste la acelasi raspuns la fiecare intrebare de pe categoria asta! Chiar nu merita sa fie user-ul anului!

| halogen001 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Credinta in fantezia primitiva si mincinoasa prosteste omul. Il face sa fie fricos, nestiutor, sa creada in spirite, duhuri, zei, vrajitorii, minuni, dracusori, vindecari miraculoase, ajutor de la spiridusi, il face pe om sa nu vada realitatea, sa nu creada in stiinta, sa creada ce nu vede si nu creada ce vede, il face pe om sa nu caute raspunsuri la intrebarile pe care si le pune, il face pe om sa accepte minciuna drept adevar, fictiunea drept realitate, il face sa refuze tratamentul medical si sa ia decizii cu efect nefavorabil pentru omul respectiv. Credinta indusa in asemenea fantezii il face pe om sa-si consume resursele in mod inutil, sa se roage la personaje de povesti, sa execute ritualuiri primitive specifice evului mediu, sa astepte un ajutor care nu va veni niciodata si ii da sperante false. E mult mai buna stiinta. Cu stiinta se fac toate, nu cu credinta. Omul e o fiinta inteligenta si trebuie sa aprecieze si sa beneficieze de stiinta si de adevar. Nu ii este de folos minciuna primitiva oricat ar parea de atragatoare daca e privita superficial. Omul merita mai mult decat fantezie. Trebuie mai multa seriozitate si realism. Cu povestile nu se ajunge departe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu il ponegresc doar cand vreau sa mi exprim dezgustul fata de caracterul curvesc si fatarnic al hazardului. dzeu reprezinta cumva hazardul de fapt, e un fel de ''vinovat'' si ma face sa ma simt mai bine, mai puternic cand il ponegresc. In rest nu exista pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai e simplu. Daca esti ateu trebuie sa ai un sprijin si il tot cauti, nu ai incredere ca nu e nimic mai presus de tine, fiind om cu neputinte. Deci il cauti pe Cel care e mai presus de tine. E normal ca ateii sa caute despre Dumnezeu macar ca sa-si indreptateasca permanent pozitia in fata conștiinței care ii mustra.
Nu se ramane mereu pe aceeasi pozitie, unii care nu-s tari in credinta se lasa influentati si o tot slabesc, iar atei daca sunt sinceri pot incepe sa creada. Uneori se mai misca ceva. Dar nu din discutiile in contradictoriu. Niciodata din astea. Sau rareori.
Insa crestinii care se lupta efectiv cu ateii pentru ca asa vor ei sa demonstreze existenta unui Dumnezeu...hmm pe ei sincer nu-i admir deloc. Nu cred ca argumentele sunt de folos.

| Anuket a răspuns:

Da' ai pus ceva suflet în aceste rânduri.

| 4ndr33y a răspuns:

"Ateu" si intelesul cuvantului cred ca e o dat tot de religiosi cu o conotatie negativa.
Crezi sau nu, sunt persoane care duc o viata morala, corecta dar nu cred in divinitate, atat de simplu e.
In aceeasi masura exista si persoane deosebit de religioase si "credincioase" care sunt dracul intruchipat, se uita sa faca rau la orice respiratie.
Stiai ca sunt preoti ortodocsi atei? Pentru ei preotia e un job, un serviciu si atat? Ei nu pot declara public asta, dar crede-ma ca sunt multi, asta nu inseamna ca automat sunt rai sau buni.
Scopul unui ateu nu e in a dovedi ca nu exista divinitatea, scopul unui ateu normal la cap e sa-si vada de viata ca si scopul unui religios normal la cap.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Creștinii vor continua să creadă, deoarece sunt indoctrinati pana in maduva oaselor - adica sunt propii lor sclavi mintali si nu exista tratament psihologic pentru asta. Nu te mai lua de atei ca ei nu au nici o vina. Ei doar isi mentimn punctul de vedere care este bazat pe realism, dreptate si adevar. Daca tot ii pupi in fund pe religiosi tine minte ca Cruciadele si Inchizitia au ucis si torturat milioane de oameni nevinovati motivati de furie, nu de iubire. Ca de fiecare data Biserica a avut ca scuza iubirea fata de Dumnezeu. Este greu de crezut ca poti face rau unui om in numele dragostei fata de divinitate. Dea lungul timpului s-a demonstrat ca in trecut religia era buna pentru ucis oameni, in prezent religia e buna pentru a atrage bunuri si foloase materiale si financiare prin care se imbogatesc "unii".

| existential a răspuns:

Cateva idei care mi-au venit:
-Probabil multi atei au avut de-a lungul vietii discutii in contradictoriu cu cei credinciosi. Daca n-au avut argumente, s-au simtit inferiori, iar acum tot ii ataca pe ceilalti ca sa-si dovedeasca convingerile si sa se simta superiori.
-Altii poate ca sunt revoltati de coruptia din biserici sau de lipsa de cultura/superficialitatea unor batrani simpli, dar religiosi.
etc etc