| Elvina a întrebat:

Dragii mei, ce spuneti de asta? Sfantul Nectarie e vindecator de cancer si tocmai din cauza acestei boli a murit. Poate face el mai mult decat fac medicii?

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/......3171_o.jpg

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Daca putea face mai mult decat medicii, presupun ca ar fi facut-o si in cazul lui, si s-ar fi vindecat de cancer. "Sfintii" astia nu sunt de fapt decat vechii zei adaptati la noua religie crestina. Fiecare era "responsabil" cu ceva. Unii cu bolile, altii cu agricultura, altii cu iubirea si reproducerea, si asa mai departe.

| Elvina explică (pentru sublime89):

Asa e. Sunt copy paste dupa alte religii.

35 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Era de partea intunecata a FORTEI de aia nu s-a putut salva singur.Si se pare era ruda cu personajul ala din Star Wars care invia mortii dar pe el nu s-a putut salva.Ce mai povesti pe barbosii astia, nu mai stiu cum sa prosteasca oamenii.

| Mădă0611 a răspuns:

Credinta oamenilor poate face mai mult decat fac medicii. Acum ma gandesc de ce nu s-a vindecat nenicu asta; nu avea suficienta credinta, deci nu poate fi numit sfant, ori dorea sa moara odata, adica nu aprecia "darul" lui dumnezeu, deci nu poate fi numit sfant? Dubiosus thinking

| Holiday a răspuns:

Toate povestile astea cu vindecari miraculoase facute de tot felul de personaje religioase nu sunt decat bullshit-uri crestine prin care incearca sa-si promoveze religia profitand de ignoranta si credulitatea unor oameni.
Pe toti care bat campii pe aici cu vindecarile ii invit ca atunci cand ei, sau cineva din familia lor, are o problema medicala sa mearga la un vraci de asta, sau pe la vreun izvor tamaduitor sau alt rahat de genul si nu la medic.
Sa bata campii despre asta pot usor, dar cand vine vorba de fapte, stai asa ca de fapt mai bine la medic, ca alea sunt doar fantezii religioase.

| Elvina explică (pentru Holiday):

Sunt de acord cu tine.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Sfantul Necatarie asta ma duce cu gandul la nectarine.
E 1:47 si n-am nectarine, iar eu vreau nectarine. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateiilor le lipsesc deseori cele mai elementare notiuni despre religie si de aceea este foarte dificil de explicat de de Dumnezeu nu se comporta cum cred ei ca ar trebui.
Chiar daca cei mai multi dintre voi va petreceti jumatate din viata pe siteuri de religie, se pare ca tot nimic nu intelegeti.
Unii atei de pe aici au la rubrica religie postari cu zecile de mii.
Asta nu-ti spune nimic?
Ori crezi ori nu.
Eu nu cred in Mos Craciun si nu ma intereseaza nimic legat de acest subiect.
Cum ar fi sa stau mii de ore pe internet sa-l combat pe Mos Craciun si sa-l trag la raspundere ca nu se comporta cum trebuie?

| Elvina explică (pentru anonim_4396):

Am fost 10 ani la biserica, traiesc intr-o manastire de 2 ani, am citit Biblia de vreo 4 ori, Coranul si Gita plus alte carti. Ti se pare ca nu am cunostinte despre religie? Dovedeste-mi ca Dumnezeu exista. Poti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elvina):

Asta este.
Poate in viata viitoare o sa fii mai norocoasa.
Daca nu, o sa mai fie alte vieti si altele pana cand vei intelege ceea ce este de inteles.
Nu se pot sari etape, sau sa studiezi la fara frecventa.

Nu conteaza cat citesti.
Conteaza doar cit intelegi.
O singura fraza am citit si mi-am dat seama ca nu ai inteles nimic.
"Pe altii de ce ii ajuta si pe mine nu? Oare pentru ca Dumnezeu nu exista? "
Poate ca nu iti este permis sau poate ca nu meriti.

| Elvina explică (pentru anonim_4396):

Geniala treaba. Si tu esti tot ca popii, ziceti de viata viitoare, de parca stii sigur ca asa va fi. Poate nu e nimic acolo. Asta e vindere de sperante mai degraba. De ce sa nu imi fie permis sau sa nu merit? Face Dzeu discriminari?

| Ben00 a răspuns (pentru Elvina):

"traiesc intr-o manastire de 2 ani"
serios? si ce faci pe acolo? dupa poza de la ID se vede ca tanjesti dupa altceva.

| Elvina explică (pentru Ben00):

Acolo locuiesc. Stau cu chirie. Caci deh, stiu si maicile, nu doar preotii cum sa faca afaceri. Poza de la ID e o femeie insarcinata, tu vezi altceva?

| Ben00 a răspuns (pentru Elvina):

Dacat sa le vorbesti de rau, nu mai bine ti-ai gasi in alta parte mai convenabil? Iar daca e mai avantajos decat in alte parti, ar trebui sa ai putina recunostinta.

In poza la tine se vede o fata dezbracata, silueta. Daca-i insarcinata nu prea iese in evidenta.

| Elvina explică (pentru Ben00):

Nu am unde sa imi gasesc pe moment, caci nu am destui bani plus alte probleme. Nu e dezbracata deloc. Are o rochie.

http://www.agentiadepresamondena.com/......ravida.jpg

| BlackSulphur a răspuns:

Imi pare rau, dar nu am vazut, nu am auzit si nici nu cred in aceste "vindecari miraculoase". Prezenta dovezilor mi-ar modifica parerea.

| Elvina explică (pentru BlackSulphur):

Imi place ca gandesti ca mine.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Exista mii de vindecari miraculoase cu toate detaliile puse la dispozitie. Acest sfant sfant chiar face minuni.
Trecerea lui la vesnicie nu avut legatura cu cancerul. Sfintii isi doresc intrarea in Imparatia lui Dumnezeu. Stim ca pe noi aceasta intalnire ne ingrijoreaza. Nu si pe sfinti.
Prin faptele lor ei sunt pregatiti pentru asta.

| Elvina explică (pentru AdiTorrent7):

Unde sunt dovezile stiintifice ale acestor vindecari? Niste documente orice, sa se convinga toata lumea. Si apoi de ce ii ajuta pe unii si pe altii nu?

| Holiday a răspuns (pentru AdiTorrent7):

"Exista mii de vindecari miraculoase cu toate detaliile puse la dispozitie."

Nu exista nimic de genul asta, exista doar povesti si literatura religioasa de prost gust, dar care prinde la unii ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elvina):

Elvino? din lipsa credintei nu se insanatosesc multi.fiindca femeia cu scurgeerea de sange, de multi ani cand s-a atins de haina lui Iisus, s-a vindecat.si el i-a spus; apropie-te; credinta ta te-a mantuit.sutasul care avea copilul bolnav? a spus; Doamne sant pacatos si nedemn a intra tu sub acoperisul meu.dar spune doar si copilul meu va fi vindecat.si asa a fost. daca doamne fereste te vei inbolnavi de cancer si in loc sa crezi vei vrea dovezi stiintifice, lasa-te de religie.fiindca este scris; daca veti avea credinta cat un bob de mustar, toate va vor fi cu putinta.ori; cand cereti ceva in numele meu; sa credeti ca a-ti si primit ceia ce a-ti cerut.deci vezi tu? cine crede intr-adevar, se bucura de roadele credintei; iar cine vra dovezi si alte tampenii, le va astepta mult, si bine.

| Elvina explică (pentru anonim_4396):

Ei na. Ce era sa fie? Sunt multi oameni care merg la n manastiri si stau n ore la biserica si respecta toate regulile si tot nu se vindeca? Si tu imi zici ca a lor credinta nu e mare? Ce mai zici de un ateu sau de cineva care nu a auzit de Dzeu? Pana acum nu am vazut pe cineva sa mute un munte cu puterea credintei si nici nu cred ca va exista. Pai dovezi nu exista pentru ca nici vindecari nu exista.

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

"utasul care avea copilul bolnav? a spus; Doamne sant pacatos si nedemn a intra tu sub acoperisul meu.dar spune doar si copilul meu va fi vindecat.si asa a fost."

Ieri, un copil cu Ebola, Pneumonie, SIDA, Cancer, Ciuma Neagra, Schizofrenie si sindromul Down a veni la mine si a spus: "O, marete om cu ratiune, ajuta-ma!". Atunci i-am dat o palma la ureche cu piciorul si s-a vindecat. Nu este nevoie de dovada, deoarece ai matrurisirea mea in acest comment. Tot ce mai ramane de facut este sa crezi!

| Elvina explică (pentru BlackSulphur):

Sunti mii de oameni in lumea asta care sufera nu doar de boli, ci de orice altceva si Dzeu sta si nu face nimic, la fel si sfintii.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Elvino? din lipsa credintei nu se insanatosesc multi" - tu pe cine strigi asa, bre? Esti pe camp?

P.S. Ai terminat cu stransul fanului?

| AdiTorrent7 a răspuns:

Exista mii de vindecsri miraculoase ale sfantului si toate acestea sunt notate in volumele care au fost publicate.
Este vorba de numele doctorilor, localitatea, timpul cand au avut loc, etc.

| Elvina explică (pentru AdiTorrent7):

Cum se numeste cartea? Ai un link despre ea?

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru Elvina):

"Sf. Nectarie - minuni din Romania" vol I, II
Sau volume cu. minuni fin Grecia sau de peste tot din lume.

| Elvina explică (pentru AdiTorrent7):

Conform site-ului http://www.sfaturiortodoxe.ro/......nia-41.php aceste minuni nu sunt asa bine documentate, persoanelor li se da uneori prenumele, iar in alte cazuri doar sexul si localitatea: o femeie din Brasov etc. Eu am nevoie de dovezi medicale. Nu de simple relatari care pot fi inventate.

| Ben00 a răspuns (pentru Elvina):

Sunt mai multe carti Elvino. Cine e interesat le gaseste. Cine vrea filme sau inscrisuri cu apostila, e problema lui. Traim intr-o lume libera, sper ca nu te deranjeaza libertatea de a crede a celorlalti.

| Elvina explică (pentru Ben00):

Eu nu am gasit documente, carti sunt. Stiu ca lumea e libera si fiecare face ce vrea. Daca ai fi citit unele din raspunsurile mele anterioare, ai fi vazut ca fix asta spun.

| KaSS a răspuns:

Trebuie sa intelegeti ca toate aceste lucruri cu vindecari de catre ''sfinti'' sunt doar niste aberatii, preoti care profita de oamenii sarmani.

| GAAAbiii a răspuns:

In general oamenii cred in acesti " sfinti" si cand supn: "in general" ma refer la batrani. Daca o luam logic nu toti oameni proclamati de biserica drept sfinti, sunt sfinti. Un bun exemplu este Stefan cel Mare care se stie ca in ciuda faptului ca acesta construia o biserica, manastire dupa fiecare victorie, acestuia ii placea si viata. Biblia spune ca preacurvirea este un pacat si totus pentru el era un obicei. daci asa este si cu Sfantul Nectarie, nu neg ca acesta nu ar fi sfant dar cum biserica in ziua de azi numeste pe oricine drept sfant ne este greu, su nu mai stim ce sa credem. sad