| CristiB93 a întrebat:

Dumnezeu are umor?

74 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Nu stiu si nu as vea sa aflu :d

| EmaS a răspuns:

"Cel ce şade în ceruri rade" Psalmii 2:4

| traiescdeciexist a răspuns:

Are avand in vedere cate porcari vad prin biblie laughing

NOname
| NOname a răspuns:

Tu ce zici? Nu te-ai întrebat niciodată de ce Trivia/Amuzante s-a mutat la Religie?

- http://youtu.be/zC0OP3E8aiU
- http://youtu.be/Ipea--Nze9A
- http://youtu.be/ZEGQ42RFfhg

| BlackSulphur a răspuns:

Si eu daca as fi acolo sus as rade de cat de proasta-i lumea... Si cat de prost a ajuns! Doara pentru aia "am fost facuti", pentru distractia eterna a cuiva plictisit...

| Exilee a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Ce porcarii? ''Porcariile'' de care vorbesti tu prezinta una dintre cele mai frumoase opere, precum Cantarea Cantarilor ( care intrece si cantarea lui Orfeu).

''Doreste cineva istorie? Sa citeasca pe Moise, Cartile Regilor, Cronicile si Faptele Apostolilor. DOreste cineva cea mai inalta filozofie? Sa citeasca Evanghelia sau Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul. Doreste cineva principii pedagogice clasice, sa citeasca cartile de Intelepciune si Proverbele din Vechiul Testament. Dreste cineva poezie? Sa citeasca Psaltirea si parabolele Mantuitorului. DOreste cineva oratorie? Sa citeasca cuvantarile profetilor, ale apostolilor si ale Mantuitorului. Doreste cineva biografii? Sa citeasca Evangheliile Mantuitorului si Faptele Apostolilor. Tot ce este mai bun in cartile lumii, aflam in Sfanta Scriptura.'' ( Pr Ilarion Felea, Duhul Adevarului).

| traiescdeciexist a răspuns (pentru Exilee):

Amice,calm! Tot ce este scris in aceste carti sunt numai porcari, povesti de adormit copii. Asta e parerea mea! a ta...nu ma intereseaza!

| CristiB93 explică (pentru Exilee):

De ce?

| CristiB93 explică (pentru traiescdeciexist):

Eu nu vad biblia ca ceva din care sa rad.

| traiescdeciexist a răspuns (pentru CristiB93):

Parerea ta.

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Deci sa inteleg ca DUmnezeu are umor, nu-i asa? laughing

| CristiB93 explică (pentru traiescdeciexist):

Spune-mi ceva din biblie sa ma faca sa rad in hohote!

| CristiB93 explică:

Si tu de care parte te aflii?

NOname
| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Dacă te referi la cel biblic şi dacă acesta există, da, cam are umor (predominant negru).

| CristiB93 explică (pentru BlackSulphur):

Crezi ca am fost facuti pentru distractie?

| EmaS a răspuns:

De cei ce isi fac planuri pentru ziua de maine, ei nu stiu ca nu este a lor.

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Si dupa parerea ta, care ar fi umorul DUmnezeului biblic, ce parte din biblie creaza umor?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Biblia il descrie pe Creator ca fiind "fericitul Dumnezeu" ( 1 Timotei 1:11) iar despre oameni spune ca au fost creati "dupa imaginea" lui Dumnezeu (Geneza 1:28). Asa se explica ca oamenii de toate rasele au simtul umorului. Desigur ca Dumnezeu are umor. Multe dintre calitatile sale le putem observa din ceea ce a creat. Ghidusiile unei pisici sau joaca hazlie a unui catalus oare nu sunt dovezi ca Creatorul lor are un simt al umorului minunat?

| M?d?0611 a răspuns:

Normal, n-ai vazut mai jos ca a imbolnavit-o pe una ca sa nu plece in excursie si sa nu moara unu de dor, sau ca l-a facut pe altul sa isi piarda telefonul cel scump si iubit pentru ca persoana cu lăvu sa il gaseasca si sa se bucure? Oare o fi avut si incarcatorul atasat la telefon, in autobuz thinking
Nu vezi cum crestinii isi consuma resursele sa aduca dovezi impotriva ateilor, dumnezeu notand care cat de obsedat, ăăăă iubitor fata de el e in timp ce altii mor de foame?
Nu vezi ca cei care vor sa traiasca mor si cei care vor sa moara traiesc?

| M?d?0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Confort psihic, cu cat stii mai putine, cu atat e mai mare thinking

| CristiB93 explică (pentru M?d?0611):

Deci tu dai vina pe Dumnezeu ca altii mor de foame, dar eu te intreb, ai miscat macar un deget sa-i ajuti pe cei care mor de foame?

| CristiB93 explică:

Si cum vrei sa ti se Demonstreze ca Dumnezeu exista de exemplu?

| CristiB93 explică:

Ok, dar spune-mi modul exact in care vrei sa ti se arate tie Dumnezeu?

| olgun a răspuns:

Ultimul care va intra în Paradis va fi un om care merge o dată, se împiedică o dată şi este ars de foc o singură dată. Când va ajunge dincolo de el, se va întoarce şi va spune: «Binecuvântat fie El, Cel care m-a salvat de tine şi mi-a dat ceea ce El nu a dat nimănui în vremurile de dinainte sau de acum». Apoi un copac va fi adus pentru el. Iar el va spune: «O, Domnul meu! Adu-mă mai aproape de copac ca să mă pot adăposti la umbra lui şi să beau din apă [râului]». Allah Atotputernicul şi Gloriosul va spune: «O, fiu al lui Adam! Dacă îţi voi dărui acestea, Îmi vei cere altceva». El va spune: «Nu, Domnul meu». El a promis că nu va mai cere altceva. Domnul lui îl va ierta, pentru că El vede că omul nu are răbdare. Astfel, îl va apropia de copac. Apoi, acesta se va adăposti la umbra sa şi va bea din apă. După aceea, un copac mai frumos decât primul va fi adus în faţa sa. El va spune: «O, Allah! Adu-mă mai aproape de acest copac ca să pot să beau din apa lui [râului] şi să mă adăpostesc la umbra sa. Nu îţi voi mai cere nimic altceva». Allah va spune: «O, fiu al lui Adam! Nu Mi-ai promis că nu Îmi vei cere altceva?». El va răspunde: «Probabil nu Îţi voi mai cere nimic, dacă mă vei aduce mai aproape de el». Şi a promis că nu va mai cere altceva. Domnul lui îl va ierta, pentru că ştie că nu îşi va ţine cuvântul. Oricum, El îl va aduce mai aproape de copac. Bărbatul se va adăposti la umbra sa şi va bea din apa [râului]. Apoi, un copac mai frumos decât primii doi va fi adus la poarta Paradisului. El va spune: «O, Allah! Te rog, du-mă mai aproape de acest copac pentru a mă bucura de umbra lui şi a bea din apa [râului]. Nu Îţi voi mai cere nimic». Domnul lui îl va ierta pentru că nu a rezistat în faţa tentaţiei. Aşa că El îl va apropia de copac. Când îl va aduce aproape de el, acesta va auzi vocile locuitorilor Paradisului. El va spune: «O, Allah! Primeşte-mă şi pe mine». Allah va spune: «O, fiu al lui Adam! Ce va pune capăt cerinţelor tale de la Mine? Te va mulţumi dacă îţi voi da (întreaga) lume şi încă una pe deasupra, la fel ca ea?». Bărbatul va răspunde: «Râzi de mine, deşi Tu eşti Stăpânul Lumilor?»".
Relatând acest hadis, Ibn Mas‘ud a râs şi a întrebat (ascultătorii): „De ce nu mă întrebaţi de ce râd?". Ei au spus: „De ce râzi?". El a răspuns: „În acelaşi fel şi Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a râs (când a spus acest hadis ), iar companionii l-au întrebat: «De ce râzi, o, Profet al lui Allah?». El a răspuns: «Din pricina râsului Stăpânului Lumilor când doritorul Paradisului a spus: ´Râzi de mine, deşi Tu eşti Stăpânul Lumilor?´. Atunci Allah va spune: «Nu râd de tine, dar pot să fac tot ceea ce doresc»".
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Muslim.

| CristiB93 explică (pentru olgun):

Multumesc,dar nu am intrebat despre Allah ci despre Dumnezeu.

| M?d?0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Eu nu fac pe milostiva si pe iubitoarea de aproape, daca vreau ajut, daca nu, nu, daca as avea bani multi, as ajuta, daca as fi dumnezeu, as ajuta, povestea cu liberul arbitru e ca cea cu Iov, pentru inchis guri si minti.

NOname
| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Peste 90% e de râs şi de plâns. Nici n-aş şti de unde să încep.
- http://youtu.be/QZ8hefESt7c

| CristiB93 explică (pentru M?d?0611):

Pai daca tu nu faci pe milostiva, chiar si un leu daca ai da, ar ajunge pentru o paine, atunci cum vrei sa nu existe muritori de foame cand toti oamenii gandesc ca tine?

| M?d?0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai eu sunt atee, nu, n-am suflet, parca, sau cel putin asa ziceti, atei sunt putini, crestini sunt multi, au suflet, sunt buni si iubitori, si totusi, exista atatia saraci. Ce v-au indoctrina popii, gasiti scuze pentru orice, numai dumnezeu nu e de vina. :)) :-j
http://i.imgur.com/gxNeb.jpg si cate mai au oamenii lui dumnezeu, nu doar popii.

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Da si eu as rade, daca Dumnezeu ar fi ceea ce incearca sa prezinte tataie acela.

Întrebări similare