| lolium a întrebat:

Dumnezeu are umor?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da. "Cel ce şade în ceruri rîde" Psalmii 2:4 "

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Suna sumbru pasajul asta laughing

| EmaS a răspuns (pentru Lizzu):

De ce sumbru?

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Pentru ca e personificarea cuiva despre care nu se stie ca exista sigur. Personificarea unei inchipuiri...

| EmaS a răspuns (pentru Lizzu):

Eu stiu ca exista. Am gustat din bunatatea Lui.

| Dumniezău a răspuns (pentru EmaS):

Am gustat din bunatatea Lui.
rolling on the floor))))))).Ba da dusi mai sunteti.

| EmaS a răspuns (pentru Dumniezău):

Parca seamana cu tine acesti atei:,, La o conferinta sustinuta in favoarea ateismului, la sfirsitul prelegerii, cel ce a tinut prelegerea a dat voie oricui sa il contrazica. S-a ridicat un batrin care a decojit o portocala si a mincat-o. Nerabdator, ateul l-a intrebat ce are de spus. Batrinul l-a intrebat: "cum a fost portocala?" Ateul a raspuns: " de unde vrei sa stiu eu cum a fost? - tu ai mincat-o!" Batrinul a zis: "asa e si cu Dumnezeu - eu am gustat, deci stiu cum e, tu nu ai de unde sa stii cum e, deci nu poti vorbi despre asta" Si interesant e ca, atunci cind il descoperi pe Dumnezeu, "demonstratia" se apropie mai mult de gust decit de a vedea. Dar ateii, pentru ca nu au "gustat", nu au cum sa stie cum e Dumnezeu, si e gresit sa zici ca un fruct nu exista sau ca e acru daca tu nici macar nu ai avut posibilitatea de a gusta din el. El poate exista fara ca tu sa stii, insa cind il vei descoperi si vei gusta, vei vedea cit de real e.,,

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

"Dar ateii, pentru ca nu au "gustat", nu au cum sa stie cum e Dumnezeu"
--Ema, eu incerc sa inteleg, dar cineva care a gustat inainte din plin si a ales totusi sa se distanteze de dzeu? ce spui despre el?

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Sa-mi fie cu iertare de la cei credinciosi, imi pare rau de ipocrizia de care am dat dovada, dar... http://youtu.be/iJqw-idOwUc. NU m-am putut abtine :)) :((

| sublime89 a răspuns:

Cam prost laughing

| Lizzu a răspuns:

Ohhooo... are are laughing
Noi cu cine sa semanam?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Normal.Numai uita-te la tigani, creatii desavarsite...E cel mai mare troll Dumnezeu! Ne da paduchii societatii inculte, ca mai apoi sa ne scarpinam in crestet si sa zicem "Asa a vrut Dumnezeu!" Asa ar vrea el, pungasu'!

| drogh a răspuns:

In clipele distractive ale vietii, da, desigur ca are umor daca stii cum sa-l iei!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Desigur. Acest lucru se poate observa în creaţia sa. De exemplu, ghiduşiile unor motănaşi sau jocul unor căţeluşi nu demonstreză că Creatorul lor are simţul umorului. De asemenea, Biblia spune că oamenii au fost creaţi capabili pentru a reflecta calităţile lui Dumnezeu, umorul fiind una dintre ele.

| Maxim96 a răspuns:

Daca oamenii au simtul umorului, este evident ca si Cel care i-a creat are simtul umorului, insa El nu rade de noi, adica nu se amuza pe seama noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da.si cred ca rade tot timpul.are si de ce, si de cine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ar exista acest zeu as inclina sa fiu de acord cu tinelaughing

| Miaw21 a răspuns:

Hmm...nu prea.

Întrebări similare