| IoanieCriminalul a întrebat:

Dumnezeu e ateu?

22 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Da logic ca e ateu, desi mi se pare imposibil sa cred ca din nimic apare un creator care creaza universul din nimic nu pot crede asta

| Mădă0611 a răspuns:

Yeap, si pune definitia din dex, ca astia ai nostri stiu ca ateu = desfranat, criminal, violator, pedofil, drogat, betiv, nespalat (ca ei mult se spala, cica in zilele de sarbatoare e pacat), s.a.m.d., deci, sar ca arsi daca afla ca dumnezeu e ateu. devil

| milan9 a răspuns:

Nu, dar în schimb ateul se crede un fel de "dumnezeu"...

| Mișika a răspuns (pentru milan9):

Ateul este Dumnezeu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru milan9):

Daca dumnezeu nu este ateu, atunci in ce crede el?

| ErrorFound a răspuns (pentru milan9):

Fiindca chiar este...
Si tu ar trebui sa fi propriul tau Dumnezeu, fiindca tu ca om l-ai creat pe Dumnezeu, nu el pe tine.

| milan9 a răspuns (pentru ErrorFound):

Aaa, păi vezi? Mândria cea mai mare piedică a ateului, nu raţiunea...

| ErrorFound a răspuns (pentru milan9):

Ateii n-au piedici. Cat despre mandrie...ma tine in picioare. happy
Vreau sa spun ca omul l-a creat pe Dumnezeu cand avea nevoie de ceva cu care poate manipula prostia. Acum cred ca am trecut de faza cuceririlor, istoria s-a conturat dupa cum au vrut manipulatorii si acum nu mai e nevoie de ea. Cred ca toti oamenii ar trebui sa tina mai mult la individualism decat la credinta in mos craciun. Tu ce zici?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Individualism? Să-şi urmeze interesul propriu, da! Dar acest interes presupune Sinceritatea de a căuta Sensul existenţei sale...

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Nu stiu de unde ati scos tampenia aia cu ateul se crede dumnezeu si vad ca unii va dau apa la moara. Sunt fel si fel de oameni, dar unii din ateii ajungi atei folosind creierul, aceia stiu ca sunt la fel ca oricare alta vietuitoare, deci ciuciu dumnezeu, dar e stapan pe viata lui, responsabil pentru actiunile lui, aici poti spune ca e un fel de dumnezeu, asta nu e mandrie, e ca si cum de la o varsta iti spui ca iti esti mama si tata, si, deci, esti pe cont propiu.

| ErrorFound a răspuns:

Din moment ce nu crede ca cineva l-a creat pe el inseamna ca e ateu.

| Latinmoon a răspuns:

Nu.

| Neverwas a răspuns:

Da, iar eu am un inorog fermecat in curtea din spate si nu sunt deloc psihopata happy

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu e fiinta suprema.

| IoanieCriminalul explică (pentru Maxim96):

E ateu sa nu? De ce nu raspunzi la intrebare corect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic da...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu găsesc răspuns mai bun decât: http://mariuscruceru.ro/2009/04/30/dumnezeu-e-ateu/

| jj95 a răspuns:

Tu esti o felie de pizza?! ai pus o intrebare idioata!

| RobySz98 a răspuns:

OMG ce intrebare... straight face

Întrebări similare