| 6684464 a întrebat:

Dumnezeu este O Persoana sau O Existenta cum este si Big Bang-ul/Universul?
Argumentati (si)cu un verset din Biblie, va rog.
P.S. : NU Isus.

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Eclesiastul 1:4 „O generaţie trece, o generaţie vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna." - pamantul nu va fi distrus sub nici un chip.

Apocalipsa 21:1 „Şi am văzut un cer nou şi un pământ nou, căci cerul de odinioară şi pământul de odinioară trecuseră, iar marea nu mai era."
Cand este folosit termenul „pamant" nu se refera la pamantul literar acolo, ci la pamanteni, la oameni. Uite alte versete care explica: Geneza 11:1 „Tot pământul avea o singură limbă şi aceleaşi cuvinte."
1 Cronici 16:31 „Să se bucure cerurile şi să se înveselească pământul,
să se spună printre naţiuni: «Iehova a devenit rege!»"
1 Regi 2:1, 2 „Când i s-a apropiat ziua morţii, David i-a poruncit lui Solomon, fiul său, zicând: „Eu mă duc pe calea întregului pământ. Fii tare şi fii bărbat! " - calea intregii omeniri duce la moarte
Apoi, conform versetului din Apocalipsa, nu vor mai fi mări? Apocalipsa 17:15 explica la ce se refera marea care nu va mai fi „Şi el mi-a spus: „Apele pe care le-ai văzut, pe care stă pro(s)tituata, reprezintă popoare, mulţimi, naţiuni şi limbi. "
Sper ca m-ai inteles prietene. Gandeste-te ca Dumnezeu v-a invia oameni, vor reveni la viata, apoi, pamantul va fi schimbat in paradis, in ce a fost inainte ca omenirea sa cada in pacat. Peste pamant v-a guverna Imparatia/Regatul lui Dumnezeu, deci poti spune ca in sens figurat, pamantul va primi un nou inceput, se va naste din nou.

39 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DUMNEZEU ESTE o fiinta formata din TREI Persoane, TATAL care are NATURA NECUNOSCUTA NOUA si care NU A FOST NICIODATA PE pamant asa cum scrie in Biblie, in schimb a fost AUZIT DOAR de doua ori in istorie, aceste evenimente se numesc TEOFANI. FIUL (Iehova, Yahve, Elohim, etc) prin care a fost CREIATA viata pe pamant cu tot ce stim a avut aceiasi natura ca TATAL pana la nasterea SA in corp UMAN cunoscut cu numele de ISUS HRISTOS sau Mesia. A treia fiinta a DUMNEZEIRII de natura total necunoscuta, cu capacitati inimaginabile pentru noi si care este la ora actuala INLOCUITORUL FIULUI pe pamant. Numele sau este DUHUL SFANT.
Deci Isus este cel care i-a facut pe oameni, animale samd. Tot ce am spus este scris in Biblie in sute de versete, ar fi greu sa-ti fac o lista, mai bine citesti Biblia.

| 6684464 explică (pentru danut):

Teofanii*
Fiul este Iehova?! Iehova nu este un nume dat Lui Dumnezeu?!

| danut a răspuns (pentru 6684464):

Iehova este FIUL. Omul nu la cunoscut pe Tatat decat prin intermediul Fiului si prin cele doua teofani(i).

| doctorandus a răspuns:

Fapte 17:28.

| oprescudorin11 a răspuns:

Big Bangul este revelat (de fapt e invers, a fost inspirat) de inceputul din VTestament in Facerea(Genesa). Dumnezeu este Unicitatea Sfintei Trinitati.
Daca e sa comentam la coltul strazii (spargand seminte chiar), Dumnezeu este EXACT asta.Restul sunt confuzii starnite de atei!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Dumnezeul biblic a fost inventat de evrei acum 2500 de ani dupa exilul babilonian.
Si Noul Testament tot o farsa este.
Au scopul de a indobitoci lumea pentru a fi mai usor manipulata.
"Iisus fiul lui D ne salveaza, s-a jertifit pentru noi, noi trebuie doar sa credem"
De cate ori nu auzim aceasta fraza idioata?
Asta nu inseamna ca ateismul materialist este solutia.
Este exact ceea ce spera domnii evrei.
Pe prosti ii pacalim cu credinta pe intelectuali cu stiinta.
Atunci care este solutia?
Sa gandim cu propriul creier.

| 6684464 explică (pentru TrăieşteClipa):

Sunt mai mult se 5000 de ani, daca e sa te iei dupa Biblie.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru 6684464):

VT a fost conceput in sec V ien sub comanda marelui preot Ezra si apoi de Neemia.
Au cules diferite povestiri apartinand celor mai variate culturi si le-au pus impreuna ca fiind cuvantul Domnului.
Nu exista manuscrise mai vechi de 2500 de ani.

http://gandeste-rational.blogspot.ro/......-tora.html

| 6684464 explică (pentru TrăieşteClipa):

5000+ de la Adam. Cand s-o fi pus Moise pe treaba nu mai stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Si eu cu cine votez, coane Fanica?

| VelaJohnny a răspuns:

Dumnezeu este o persoana. Are o personalitete, ganduri, sentimente, dorinte, gandeste, are ratiune, are un nume, atribute (drept, loial, iubitor etc.) nu e o persoana fizica, e o persoana divina. Zicea unul ca Dumnezeu nu este o persoana pentru ca termenul persoana se refera strict la oameni, insa cand spui persoana umana nu faci pleonasmwinking
Daca Dumnezeu nu ar fi persoana, Petru ar fi dat in zadar sfatul asta in 1 Petru 5:6 „Umiliţi-vă deci sub mâna puternică a lui Dumnezeu, pentru ca el să vă înalţe la timpul potrivit, 7 aruncându-vă toate îngrijorările asupra lui, pentru că el se interesează de voi."
Apoi, omul oglindeste insusirile lui Dumnezeu, Geneza 1:27 „Şi Dumnezeu a creat omul după chipul său, l-a creat după chipul lui Dumnezeu; i-a creat de sex bărbătesc şi de sex femeiesc."
Sper ca te-am lamurit, unii oameni cred ca Dumnezeu e o forta impersonala care hoinareste prin univers, insa nu asta e adevarul.

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Adam si Eva au post PEDEPSITI fiind trimisi pe Pamant, adaptati la viata "grea" de aici. Nu ai cum sa stii cum aratau ei in Rai cand i-a facut.
In rest sunt partial de acord.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Biblia spune altceva prietene. Geneza 1:26 Şi Dumnezeu a mai zis: „Să facem om după chipul şi asemănarea noastră; ei să stăpânească peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor, peste animalele domestice, peste tot pământul şi peste toate celelalte creaturi care se mişcă pe pământ".

29 Şi Dumnezeu a mai zis: „Iată că v-am dat toate plantele cu sămânţă de pe faţa întregului pământ şi orice pom care dă rod cu sămânţă. Acestea să vă servească drept hrană.

Omul a fost creat pe pamant, si pamantul i-a fost destinat omului pentru a locui mereu pe el, nu in cer. Psalmul 37:29 „Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el."
Intr-adevar, vor merge oameni in cer, la viata cereasca, dar nu toata omenirea, toti oamenii drepti si buni.
Isaia 45:18 „18 Căci iată ce a spus Domnul, Creatorul cerurilor, adevăratul Dumnezeu, Cel ce a întocmit pământul, Făuritorul lui, Cel ce l-a întărit, care nu l-a creat în zadar, care l-a întocmit să fie locuit: „Eu sunt Iehova şi nu este altul. " - scopul pamantului ii este de a fi locuit de oameni, nu a fost creat degeaba universul fizic, ci special pentru ca omul sa se bucure de el, traind pe pamant.
Plsalmul 115:16 „Cerurile sunt cerurile lui Dumnezeu, dar pământul l-a dat fiilor oamenilor."
Eclesiastul 1:4 „O generaţie trece, o generaţie vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna. " - daca pamantul nu va fi distrus, atunci va ramane in continuare „locuinta" oamenilor. Psalmul tocmai citat, 37:29 la fel spune, cei drepti vor locui pentru totdeauna pe el.

Astea is numai cateva versete, omul a fost creat pe pamant, pentru a il stapani. Cand afirm ceva de natura biblica, fi sigur ca am motive intemeiate pentru care cred lucrul asta, nu ma bazez pe doctrine religioase ci pe Biblie prietene, ea e de incredere nu ce spun oamenii.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Si apoi, uita-te mai bine, eu am dat citate din Biblie, ar trebui sa stii si tu lucrurile astea straight face citeste mai atent versetele, tu imi tii mie "predici" si tu nu ai habar ce scrie in Geneza capitolul 1, spui ca vorbesc de la mine prostii neadevarate. Biblia spune ca omul a fost creat dupa Dumnezeu, deci si el e o persoana ca si noi. Pe ce te bazezi cand spui ca nu e adevarat ce citez eu din Biblie?

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Am spus doar ca nu ai cum sa stii cum aratau Adam si Eva. Ce te-ai revoltat asa de tare?
Ti se pare ca nu stiu ca omul domina pe pamant?
Acum explica-mi, ce ai vrut sa-mi spui cu versetele alea? "scopul pamantului ii este de a fi locuit de oameni", deci eu chiar credeam ca noi am fi trebuit sa crestem plutind rolling on the floor.

Si revenind la intrebare :
1] PERSOÁNĂ, persoane, s. f. 1. Individ al speciei umane, om considerat prin totalitatea însușirilor sale fizice și psihice; ființă omenească
2] EXISTÉNȚĂ, existențe, s. f. 1. Faptul de a exista, de a fi real; categorie filozofică care se referă la natură, materie, la tot ceea ce există independent de conștiință, de gândire.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Nu ai inteles asa-i? Explica clar, omul a fost creat pe pamant, Gradina Edenului era pe pamant, fluviile descrise in Biblie le gasesti si intr-un atlas geografic, cele care inconjurau acea gradina. Am avut impresia (posibil sa ma insel) ca tu crezi ca omul a fost creat in cer, a fost trimis pe pamant pentru neascultare si cand va fi ascultator va merge din nou in cer, asta spuneau unii pocaiti. Cu ele am vrut sa arat ca pe pamant am fost creati si pe pamant ne va fi viitorul, al omenirii. Sunt oameni fideli care vor merge in cer, dar Biblia nu lasa sa se inteleaga ca toata omenirea. Si am fost frustrat ca desi am dat citate din Biblie puneai la indoiala citatele (prin urmare si ce afirmam pe baza lor), asta a fost motivul pentru care am raspuns asa.

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

"ca tu crezi ca omul a fost creat in cer"(Rai), DA, pentru ca daca este cum spui tu atunci Raiul este pe Pamant deci un motiv in plus sa cred ca Dumnezeu este O Existenta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Prietene, nu mai fi incapatanat pentru ca nu iti aduce nimic bun. Paradisul (Raiul de care tot zici tu) nu se refera la cer. Gradina Raiului sau Gradina Paradisului a fost pe pamant. Oamenii cred ca dupa moarte merg in rai si raiul a fost asociat cu cerul, dar e o greseala, tocmai ti-am aratat mai sus, dar se pare ca citesti fara sa iei aminte
Psalmul 115:16 „Cerurile sunt cerurile lui Dumnezeu, dar pământul l-a dat fiilor oamenilor." Daca omul a fost creat pe pamant, iar pamantul nu este locul unde „locuieste" Dumnezeu.
Tu crezi sa inteleg ca cerul este tot una cu pamantul? Unde s-a inaltat Isus dupa 40 de zile de la inviere? Pe pamant s-a inaltat? E tot una Raiul din Geneza, acea Gradina paradiziaca numita Eden tot una cu „cerul" adica cu universul spiritual in care se afla Dumnezeu? Am lasat destule informatii ca dovezi care arata ca Dumnezeu nu este o forta impersonala, o existenta, uita-te mai sus daca esti curios. Decizia e a ta prietene, ai grija sa nu decizi gresit in priviinta a ceea ce crezi. Sustin cu toata taria si chiar mi-as pune viata in joc pentru asta, ca Dumnezeu este o persoana, intrucat are toate trasaturile care confirma lucrul asta. Tot ce sustin, sustin pe dovezi biblice, pe versete. I s-a dat insusiri pe care numai o persoana le poate avea, precum Domn, Suveran, Imparat, Cel Atotputernic, Dumnezeu iubitor etc.

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Aoleu, nu ai vazut ca am pus in paranteza "Rai"? Asta ca sa nu crezi ca eu cred ca cerul e tot una cu Raiul, eu cand spun cer ma refer la spațiu cosmic nesfârșit în care se află aștrii; (mai ales) spațiu de deasupra orizontului unui observator.
Explica-mi si mie ca vad ca esti bagat putin mai adanc in astea : "Tu crezi sa inteleg ca cerul este tot una cu pamantul?" in comparatie cu asta : "Gradina Edenului era pe pamant". Pentru ca la prima vedere pare ca te contrazici singur asta daca nu cumva Gradina Edenului si-o fi schimbat locul.
Hai ca ai nimerit-o cu "Dumnezeu iubitor", de fapt este cea mai iubitoare Persoana, dar nu poti sa spui "persoana" conform definitiei(persoana = fiinta omeneasca) deci cum spui? Ce este Dumnezeu?

Si. mai da si tu exemple din Noul Testament pentru ca VT il consider o istorie si o pregatire a Domnului Isus(+muuulta metafora) nimic legat de noi(doar cele 10 porunci). Bine... DANIEL mi-a placut.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Mdap, deci desconsideri 2 treimi din Biblie doar pentru ca au denumirea de Vechiul Testament. Bravo prietene! Cand spui persoana umana, faci pleonasm? Nu, pentru ca eticheta de persoana nu se aplica doar oamenilor. Oamenii prin imaginatie au personificat anumite obiecte, de exemplu in desene, pisica vorbeste ca un om, a personificat-o. Ce anume a facut-o pe pisica sa fie o persoana? Nu faptul ca avea constiinta, inteligenta, ganduri, sentimente, ratiune etc? Dumnezeu insa nu este personificat, intrucat a vorbit cu oamenii fideli, a actionat, are un nume, ganduri, sentimente, dorinte, are calitati. Daca nici acum nu m-ai inteles...si Biblia prin cer se refera si la cerul fizic dar in unele cazuri la „locuinta" lui Dumnezeu, de exemplu Iehova era numit Dumnezeul cerurilor. Si din nou, citeste mai atent, nu ai inteles ce am vrut sa zic, GRADINA EDENULUI, era pe pamant, acel rai unde au fost Adam si cu Eva creati. Dar RAI nu e tot una cu cer. In unele traduceri scrie Paradis, cum am aratat cu versete, oamenii vor fi inviati in acel rai, paradis, si acel paradis va fi pamantul, intrucat cei drepti vor locui pentru totdeauna pe pamant. In fine, sper sa fie ultimul comentariu, vad ca nu are nici un rost sa lungesc discutia.

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Aaacum am inteles de ce tot spui astea.
Dar vezi ca Dumnezeu va face alt Pamant pentru ca asta va fi distrus(/ars/etc).

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Exact... Apocalipsa 21:1.
2Petru 3:10-(mai ales)13
ISAIA 65:17 ("un pamant nou")
ISAIA 66:22(pamant ≠ samanta).

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Stiu ca nu aici este raspunsul la intrebare dar raspunsul asta mi-a placut cel mai mult. Si tot tu te-ai zbatut sa-mi explici ca Dumnezeu este o persoana.
Esti neoprotestant? Adventist, crestin dupa Evanghelie, ceva?

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

happy mi-au placut versetele date, precum Isaia si 2 Petru, nu ma gandisem la ele ca au legaturawinking
Legat de religie, nu te asteptai sa fiu ortodox nu? laughing adevarul e ca nu voi mai fi pentru mult timp ortodox, am decis sa devin martor al lui Iehova, iar asta presupune sa cunosti si sa studiezi Biblia ca sa fii capabil sa explici oamenilor anumite lucruri. In scris a fost mai greu, si imi cer scuze daca te-am suparat prin vorbirea mea (nu is mereu calm, mai am si momente proaste).

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

:O Bravo, un ortodox care sa stie atatea... e de laudat.
Dar fi atent daca vrei sa devii martor al lui Iehova pentru ca o sa ai din start o imagine nu tocmai convenabila, trebuie sa demonstrezi ca stii sa explici din Biblie pentru ca nu stii de ce ateu destept dai.
Stii unde scrie ca numele Lui Dumnezeu este Iehova?

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Mersi măi! happy Si scrie in Scripturi, in cele originale, cele ebraice, dar si in Scripturile grecesti crestine, scrisorile crestinilor. M-am documentat si cu ajutorul internetului despre asta. https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH
Un exemplu bun e Psalmul 83:18, dar is multe alte versete, de aproximativ 7000 de ori e redat tetragrama in toata Biblia.

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Cred ca am inteles. Am mai revizuit o data si nu am gasit ca NUMELE Lui este Iehova...
Tot ce e posibil e ca Iehova INSEAMNA Domnul in ebraica("Eu sunt", mai exact) dar nu ca este numele Lui. Eu sunt om si ma numesc Andrei/Bogdan/Daniel/etc., insta El este cum spune in Exod. 3:14 : "Eu sunt Cel ce sunt". Si apoi : "Si a adaugat: "Vei raspunde copiilor lui Israel astfel: "Cel ce Se numeste "Eu sunt", m-a trimis la voi." "

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

„Eu sunt cel ce sunt" sau "Eu voi deveni ce voi vrea sa devin" este insemnatatea numelui personal al lui Dumnezeu. Si chiar asa este, Dumnezeu a devenit pe parcursul timpului tot ce a fost necesar, Creator, Tata, Protector, Drept, uite cu israelitii cand i-a scos din Egipt, a fost Pastratorul hainelor lor, astfel ca nu s-au murdarit sau rupt pe drum. Si-a hranit poporul, exact cum un tata uman trebuie sa devina profesor ca sa invete copilul, medic cand se loveste etc. indeplineste multe roluri. Dumnezeu insa poate fi orice doreste el.
Cat despre faptul ca Iehova inseamna Domnul, is versete care arata contrariul, David i-a spus lui Iehova „Cine sunt eu, o, Domn Suveran Iehova?" (2 Samuel 7:18). „Domnul" este un titlu, nu un nume personal. „Oricine v-a chema numele Domnului va fi salvat" spune un verset. Deci Domnul are un nume personal, cum are orice fiinta inteligenta creata. Cand spui Domnul Dumnezeu e ca si cum spui domnul primar, pentru ca ambele sunt titluri date unei persoane, iar 1 Corinteni 8:5 spune „există mulţi „dumnezei" şi mulţi „domni". Cum sa se faca deosebire intre Iehova, Dumnezeul Atotputernic si dumnezeii falsi din vechime, daca nu prin numele personal. Domni primari sunt multi, dar numele personal al lor ii defineste ca fiind persoane diferite.
Plus ca tetragrama prin literele formate contine si o parte sau daca nu tot verbul „a deveni" in compozitia ei. E trist ca au scos numele divin din Biblie. Eu citesc Biblia folosita de martori pentru a vedea numele divin, e chiar o placere sa folosesti numele Tatalui cand i te adresezi, un copil nu ii spune tatalui sau „Domnule" ci i se adreseaza altfel, gen „tati" sau altcumva. Isus a spus sa fim ca niste copilasi, deci relatia noastra cu Dumnezeu sa fie ca si cum am fi niste copii ai sai, ascultatori bineinteles, dar in acelasi timp si supusi ca unui Suveran Atotputernic. Pana la urma Iehova este iubire, deci relatia noastra cu el sa fie bazata pe iubire stransa, nu sa ii slujim de teama sau fara tragere de inima. Cand vei simti iubire pentru Iehova, i te vei adresa ca unui prieten bun, intrucat nu este imposibilc a un om sa fie prietenul lui Dumnezeu.
Iacov 2:23 „şi că s-a împlinit cuvântul Scripturii care spune: „Avraam a crezut în Iehova, iar lucrul acesta i s-a socotit ca dreptate" şi a ajuns să fie numit „prietenul lui Iehova".

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Mda, chiar ai o Biblie diferita. Eu am doua(nu ortodoxe/catolice) si in niciuna nu am vazut "Iehova".
La 2Sam 7:18 zice : "Si imparatul David s-a dus si s-a infatisat inaintea Domnului si a zis: "Cine sunt eu, Doamne Dumnezeule, si ce este casa mea, de m-ai facut sa ajung unde sunt?"
Dupa cine este Biblia pe care o ai? Eu o am pe cea dupa Cornilescu si pe cea dupa D. Cornilescu(1921)+originalul din 1932+cea tiparita in 1949 si Biblie in care scrie ca "Cuvantul "Domnul" arata cazurile cand acest nume corespunde in original cu YHWH(Iehova), care are sensul de "Cel Vesnic", "Cel care exista pentru (prin) Sine"." Deci nu pot sa spun ca Biblia pe care o ai nu este corecta.
Da, si in Noul Testament in Evanghelii scrie ca Isus ne vede ca pe niste prieteni.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Discipolii sai i-au fost prieteni nu? Cand a fost invitat la nunta din Canaan (daca asa se scrie) au fost invitati si ei, discipolii. Oricum, in scripturile originale Iehova/Iahve apare de aproximativ 7000 de ori. Traducatorii l-au scos insa, facand o greseala sa il faca pe Dumnezeu un anonim fara nume, ascunzandu-i-l in spatele unor titluri precum „Domnul" sad Evreii la un moment dat au renuntat sa mai pronunte numele lui Dumnezeu datorita unor invataturi ale sectelor iudaice. Tot ei (presupun) care au inventat si faptul ca daca gaina facea un ou in sabat, era necurat pentru ca gaina a facut o munca, un efort straight face ...deci inventau si schimbau legi. Au interpretat pana si porunca a 4-a „Sa nu iei numele lui Iehova (in textul original, in majoritatea Biblilor „Domnului") Dumnezeul tau in desert" ca nu trebuie deloc pronuntat, pentru ca, cum pot niste oameni pacatosi sa pronunte numele lui Dumnezeu? (opinia lor) straight face insa nu l-au scos din Scripturile ebraice. Crestinii au dus traditia asta un pas mai departe inlocuindu-l complet cu titluri si ascunzandu-l de ochii oamenilor. Cu cat inaintezi de acum 1000 de ani in viitor prin istorie vei vedea ca treptat este inlocuit din toate versetele numele divin cu titluri precum „Domnul" astfel ca in prezent nu mai apare deloc in Biblile moderne. O Biblie de acum 150-200 de ani o sa il arate cat de cat. Inainte numele lui Dumnezeu era folosit in biserici de catre preoti. Au ignorat faptul ca multi slujitori din vechime ai lui Iehova au pronuntat, chiar au aclamat numele Dumnezeului lor si l-au facut sa fie recunoscut Iehova printre ceilalti dumnezei, intrucat fiecare natiune avea dumnezeul ei. Moloh, Baal, Aștoret, sunt numele lor. Iehova era Dumnezeul Atotputernic, Israelul ar fi fost o natiune de ras iar Dumnezeu ar fi fost ironizat, intrucat nu ii cunosteau numele dar ii slujeau.
Uite niste versete cheie, si folosesc New World Translation Bible, Biblia pe care o folsesc martorii lui Iehova.
„Noi vom umbla în NUMELE lui Iehova, Dumnezeul nostru, pe timp indefinit, da, pentru totdeauna." (Mica 4:5)

„Căci, chiar dacă ar exista cei ce sunt numiţi „dumnezei", fie în cer, fie pe pământ, aşa cum şi există mulţi „dumnezei" şi mulţi „domni" (1 Corinteni 8:5)
Proverbele 18:10 „Numele lui Iehova este un turn tare. Cel drept fuge în el şi găseşte ocrotire."
Uite un motiv pentru care vreau sa devin martor, din multele:
„Fiindcă „oricine va chema numele lui Iehova va fi salvat". 14 Însă cum îl vor chema pe acela în care n-au crezut? Şi cum vor crede în cel despre care n-au auzit? Şi cum vor auzi fără să le predice cineva? 15 Şi cum vor predica dacă n-au fost trimişi? După cum este scris: „Ce frumoase sunt picioarele celor ce anunţă veşti bune despre lucruri bune!" Romani 10 de la versetul 13.
E important ca oamenii sa invete despre Dumnezeu si sa il cunoasca ca prieten ai lor, iar fara ca oamenii sa il anunte, nu vor reusi sa il cunoasca. Asta e motivul pentru care trebuie sa aprofundam studiul Bibliei, ca sa dovedim ca respectam porunca de a ne iubi aproapele si sa il ajutam sa primeasca viata vesnica si el, pentru ca „Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos." (Ioan 17:3)

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Apropo, citeste si
https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH
o sa te ajute sa intelegi mai bine despre numele lui Dumneze, Iehova, in Scripturile ebraice, arameice si grecesti happy

| 6684464 explică (pentru VelaJohnny):

Scuze amice, dar nu pot sa dau mai mult de o funda pe intrebare laughing.
Da, in Bibliile celelalte "Domnul"=YHWH in marea majoritate a folosirii lui. Asta scrie si in Biblia pe care o am. Dar dupa ce devii martor al Lui YHWH mentioneaza asta, asa... sa para mai inteligent si cand ajunge acasa persoana sa vada ca ai avut dreptate(sperand ca citeste).
Tot ce trebuie sa faci este sa fii inteligent, sa vorbesti inteligent cu dovezi rationale macar si cand spui ceva important sa te uiti fix intre ochii lor, cativa milimetri mai sus de linia ce uneste pupilele; asta il va face atent.
Vorbeste putin si la obiect. Daca este vorba ca de ce in Biblia lu' ala de acasa nu scrie nicaieri YHWH(asta e doar un exemplu), atunci decat asta ii explici ca sa inteleaga, nu dai pe ocolite, nu mai adaugi alte chestii, ca sa tina minte ce ii spui si lasi restul pentru alt martor.
O idee ar fi ca atunci cand esti in public sa incepi sa citesti din Biblie(nu cu voce tare) pentru ca este posibil sa se ia unu nu chiar inteligent de tine si sa-ti zica ca nu exista Dumnezeu sau alte chestii din astea, exact atunci e momentul sa-i demonstrezi lui si celorlalti din jur ca se inseala cu dovezi rationale si solide, tot ceea ce conteaza fiind sa o spui intr-un mod inteligent.
A, si sa nu spui ca "Am vazut eu undeva/pe net / mi-a zis mie cineva..." pentru ca devine aiurea, le dai motive sa nu te creada. Spui ca "exista/sunt/etc".
Bafta!

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Mersi prietene. Da, sfaturi practicewinking si interesante de asemenea. Tin cont de elewinking Alt lucru este sa fiu documentat si sa stapanesc subiectele de baza precum ce se intampla cu omul cand moare, sau ce e Regatul/Imparatia lui Dumnezeu, jertfa de rascumparare a lui Isus etc. Mă, a fost o placere sa schimb idei si sa discut cu tine happy esti o persoana receptiva, Iehova te va ajuta sa perseverezi in studiul Bibiei daca asta e ceea ce iti doresti.
Un alt verset fain, 1 Timotei 2:3, 4 „Lucrul acesta este bun şi plăcut înaintea Salvatorului nostru, Dumnezeu, care vrea ca orice fel de oameni să fie salvaţi şi să ajungă la cunoştinţa exactă a adevărului."
Succes si tie prietene! happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Eclesiastul 1:4 „O generaţie trece, o generaţie vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna." - pamantul nu va fi distrus sub nici un chip.

Apocalipsa 21:1 „Şi am văzut un cer nou şi un pământ nou, căci cerul de odinioară şi pământul de odinioară trecuseră, iar marea nu mai era."
Cand este folosit termenul „pamant" nu se refera la pamantul literar acolo, ci la pamanteni, la oameni. Uite alte versete care explica: Geneza 11:1 „Tot pământul avea o singură limbă şi aceleaşi cuvinte."
1 Cronici 16:31 „Să se bucure cerurile şi să se înveselească pământul,
să se spună printre naţiuni: «Iehova a devenit rege!»"
1 Regi 2:1, 2 „Când i s-a apropiat ziua morţii, David i-a poruncit lui Solomon, fiul său, zicând: „Eu mă duc pe calea întregului pământ. Fii tare şi fii bărbat! " - calea intregii omeniri duce la moarte
Apoi, conform versetului din Apocalipsa, nu vor mai fi mări? Apocalipsa 17:15 explica la ce se refera marea care nu va mai fi „Şi el mi-a spus: „Apele pe care le-ai văzut, pe care stă pro(s)tituata, reprezintă popoare, mulţimi, naţiuni şi limbi. "
Sper ca m-ai inteles prietene. Gandeste-te ca Dumnezeu v-a invia oameni, vor reveni la viata, apoi, pamantul va fi schimbat in paradis, in ce a fost inainte ca omenirea sa cada in pacat. Peste pamant v-a guverna Imparatia/Regatul lui Dumnezeu, deci poti spune ca in sens figurat, pamantul va primi un nou inceput, se va naste din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O entitate ce salasluieste inlauntrul nostru, sinele nostru.

| 6684464 explică (pentru anonim_4396):

N-as prea crede, decat daca El este definitia "existentei".

| 6684464 explică:

Fi sigur ca nu o sa ma uit doua ore la astea.
Daca vrei sa rezumi ceva, sa subliniezi ceva, fa-o.

| BeardedSamurai a răspuns:

Dumnezeu este tatal tau, nu este om ca noi, el este creeatorul acestei lumi.
El nu este in materie, asa cum si sufletul nostru nu este.
Citeste din biblie, cat iti este sa cunosti atat cunosti ce nu e pus nu poti intelege, doar cand ajungi acolo, noi suntem limitati mintea noastra nu poate sa inteleaga.
Sa ai o zi placuta!

| 6684464 explică (pentru BeardedSamurai):

Tatal*
El*
Creatorul*
Biblie*
,*
laughing Am inteles ce vrei sa zici.

| BeardedSamurai a răspuns (pentru 6684464):

Daca nu am pus majuscule nu o greseala, nu este obligatoriu sa pui cu litere mai la Tatal doar in anumite contexte, si daca am pus un e in plus nu a murit nimeni, asa ca nu mai cauta nod in papura, n-are rost.